Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.04.2011., 18:12   #1
marko_zg
Premium
Moj komp
 
marko_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 243
Pregrijavanje procesora

Frend mi ima problema sa konfom sta se tice pregrijavanja procesora. Probali smo sve i vise neznamo u cem je problem. Uglavnom ocistili smo cooler od prasine, promjenili pastu i komp radi dobro jedno popodne, nakon toga se opet pocne pregrijavat cpu i komp se gasi. Nakon toga smo opet skinuli cooler i opet promjenili pastu i pogađate, komp radi pola dana ok, temp ok i nakon toga opet poludi i pregrijava se i gasi se. Na procesoru, maticnoj ili bilo kojoj komponenti nema nikakvog traga nekome oštecenju. Komp je prošao sve moguce testove koji se mogu nac na hirens boot cd-u bez i jednog problema, isto tako je prosao memtest u trajanju od 2 sata bez i jednog errora. Nakon toga smo odlucili sve komponente izvaditi iz kucista, ocistiti cijelo kuciste i sve komponente od prasine te ga opet sastaviti. Nakon tog tretmana komp je opet jedan dan radio normalno i nakon toga pregrijavanje se nastavlja. Svaki puta nakon sto smo ga ocistili i na novo slozili burn in test je radio i komp se ponasao normalno. Na kompu se ne igraju zahtjevne igrice nego lol i cod 4. Da ne zaboravim rec komp se gasi kada proc dostigne između 90 i 105 stupnjeva. Uglavnom u tim okvirima. Probali smo i sa serijskim coolerom koji se dobije uz proc ali je onda stvar jos i gora. Ugavnom proc se hladi sa katanom 3 koja je pociscena i ispravna. Da navedem i komponente da se vidi sta stvara problem . E i da napomenem da sam fleshao bios i sada je gore najnoviji ali niti to nije dalo rezultata i instalirani su friski windowsi 7 64bit.

Znaci ovako:

Mbo: gigabyte GA- M56S-S3
Cpu: AMD Athlon 64 x2 6000+
RAM DDR 2 Corsair xms 800mhz
Gpu: Zotac Gtx260
napajanje: corsair tx650

Ajmo znalci pomagajte ili ce nas ovaj stroj u ludnicu strpati na dulje vrijeme
marko_zg je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 18:16   #2
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Pa kad je high temp, jeste probali koliko je katana topla? Inace je gigabyte poznat po "tocnim" senzorima.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.04.2011., 18:17   #3
marko_zg
Premium
Moj komp
 
marko_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 243
katana je vruča ne topla
marko_zg je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 18:22   #4
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Hmm, sad kad se sjetim, netko je tu na forumu imao slican slucaj. Cini mi se da je proc bio u banani.

Probat cu nac topic.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 18:23   #5
Fantač
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 116
A napon procesora? Probaj namjestiti u BIOS-u na fiksnu vrijednost, ako već nije.
Fantač je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 18:24   #6
PointDexter
Premium
Moj komp
 
PointDexter's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Éire
Postovi: 1,808
Kolike volteže očitava za CPU? Ako je sam cooler vruć, možeš eliminirati lošu montažu ili mehanički problem
__________________
alien-smilies-0046.gif von smiliesuche.de
PointDexter je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 18:26   #7
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Nema smisla da 1 dan radi kako treba i da onda poludi.
Jeste stavili voltažu ručno na defaultnu vrijednost i takt pa probali?

Edit: prestigle me kolege, možda je u katana s*ebana da su toplovodne cijevi ispustile plin van pa nema što hladiti, ali onda opet nebi bilo problema s orginal coolerom... Javite kad probate ovo s voltažom ako već niste.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 19:14   #8
Tomtam
Magnum P.I.
Moj komp
 
Tomtam's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Belišće
Postovi: 751
Ja bih svakako probao ubosti procesor u neku drugu ploču. Meni to smrdi na gigabyte. Stavi u BIOSU alarm na 70 C, instaliraj core temp, pokreni ga... čekaj i prati razvoj situacije. Koliko sam čitao, alarm bi se mogao upaliti a na core temp-u temperature budu niske, onda navodno imaš faulty gigabyte ploču. Ne znam kako, al probaj, ništa te ne košta. Također, probaj lupit neki stariji BIOS. I to nekad pomogne.

Zadnje izmijenjeno od: Tomtam. 08.04.2011. u 19:23.
Tomtam je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 19:16   #9
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Hmm, sad kad se sjetim, netko je tu na forumu imao slican slucaj. Cini mi se da je proc bio u banani.

Probat cu nac topic.
Da, meni se desila ista stvar sa jednim 5200+. Rjeseno nakon poliranja IHS-a i zamjene kucista. Radi i danas bez problema u Antec 900
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 20:02   #10
marko_zg
Premium
Moj komp
 
marko_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 243
Ovak probali smo i sa naponima, postavio sam ga na fiksno i na auto, ista stvar, cak smo i spustali voltazu proca, ista stvar, u kanti je bio i moj proc i radilo je sve ok i njegov proc kod mene i sve ok ali to je bilo kojih sat dva, dok on pocne zaje....t nakon pola dana. Samo mi nije jasno kak pola dana, dan nakon vađenja cpu-a radi normalno i onda kasnije pocne zezat. Ko da su vragovi usli u njega. Da barem rikne nesto onda odnest na garanciju i mir, ovako neznam sta da nosim na garanciju jer ako donesemo ispravne stvari naplatiti ce dijagnozu. Katanu cemo eliminirat jer i sa serijskim coolerom radi probleme, tj. stvar je jos gora.
marko_zg je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.04.2011., 21:11   #11
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor marko_zg Pregled postova
u kanti je bio i moj proc i radilo je sve ok i njegov proc kod mene i sve ok ali to je bilo kojih sat dva,...

Ovo treba detaljnije testirat, bar 1 dan za oboje. Tvoj proc na njegovu mbo a njegov proc na tvoju mbo i testirat cjeli dan.
Ako je sve ok, možemo isključit kvar njegove mbo i procesora pa "tražit" dalje...
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 22:06   #12
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Ne vidim nigdje da ste probali sa drugim ventom na Katani. Ko zna mozda je vent u banani.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 22:17   #13
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,747
Takvu sam ja situaciju imao s phenomom 9550, jedan dan radi super, drugi temeprature u nebesima, gasio se pod stockom i pod freezerom, sad je taj cpu u kompu hladjen s sonic towerom, jesu temp 100C u programima i sve, al radi sve kak treba
Probaj na drugom kompu, ak i tam pravi probleme, onda je zrel za reklamaciju...
__________________

| Intel Core 2 Quad Q9650 @3,00 GHz, c.w. Noctua NH-L9x65 |
| Zotac 9300-ITX-WiFi | Mushkin 8GB DDR2 @800 MHz |
| Sapphire Pulse Radeon RX 570 4G, 4096 MB GDDR5 |
| Samsung 860 Evo 500GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| Seasonic Prime Fanless PX-450 | Phanteks Enthoo Evolv ITX TG |
| Dell UltraSharp U2419H @1080p | Dell KB216 | Roccat Kone Pure SE | Roccat Taito | Creative Pebble |

| AMD Ryzen 5 4500U @2,30 GHz |
| Lenovo IdeaPad Flex 5 14ARE05 | 8GB DDR4 @3200 MHz |
| AMD Radeon Vega 6, Shader cores: 384 @1500MHz |
| SKHynix NVMe 512GB SSD | Windows 10 Home x64 |
| 14" LED @1080p | Logitech M720 | Sony XB-22 |

| Sony PS4 Pro 1TB |
| Sony KD-55XG8096 |

| Intel Xeon E3-1535M v6 @3,1 GHz |
| Dell Precision 7520 | 32 GB DDR4-SDRAM @2400 MHz |
| nVidia Quadro M2200, 4 GB GDDR5 |
| Toshiba XG5 NVMe 512GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| UltraSharp IPS-Display, 15,6" @1080p |
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 22:21   #14
pem7799
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: split
Postovi: 133
Je li u BIOS-u omogućena Cool&Quiet Control?
Što je sa fanom na CPU_kuleru? Da li se fan uvijek vrti i kojom brzinom (konstantna ili varijabilna) ?
U BIOS izborniku PC Health Status opciju CPU Smart FAN Control prebaci na Disable (po defaultu je Enable) pa će CPU_Fan stalno vrtit maximalnom brzinom (bez obzira na očitanu temp. proca).
pem7799 je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2011., 23:04   #15
marko_zg
Premium
Moj komp
 
marko_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 243
Ovak vent radi dobro, cpu smart fan je upaljen i stvarno nakon par min se pocne derat ko lud da se malo jace zavrti poletio bi. Znaci to radi bez greske. kak mislis MAGARAC da je vent u banani? Vent vrti i dobro puše. I da cool&quiet je ukljucen.
marko_zg je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2011., 15:47   #16
G.D.I. Info
Registered User
Moj komp
 
G.D.I. Info's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 30
Momci ako su komponente pod garancijom odnesite komp u servis recite točno šta se događa i stvar riješena po slobodnoj procjeni cpu ima problem neki no nebi isključio ni mbo servis najsigurnije rješenje ako je sve pod garancijom.
G.D.I. Info je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2011., 16:37   #17
Krvavy
Dva puta tata... :)
Moj komp
 
Krvavy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 52
I ja imam tu ploču i na njoj je 5200+ s AC Freezer 64Pro... sve na stock... vent na freezeru radi na najmanje (cca 800 rpm) čak i na Krizi 2 i MW2... tu i tamo skoči na 1600 rpm... a temperatura procesora na nekih 55-60 C (barem mi tako everest javlja).

Kao što je Tomtam rekao... probaj ubost proc u neku drugu ploču (i obrnuto)... a nebi bilo zgoreg probati s drugim napajanjem, just for the sake of it...

P.S. Ploča nema trudnih kondića?
Krvavy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na