Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 01.05.2009., 13:10   #1
ivanb
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sukošan
Postovi: 214
(riješeno) Predugo podizanje Windowsa sa dobrom konfiguracijom

Ovako, ovo ću staviti u hardwerske probleme jer mislim da ovaj problem stvara hardware, znači od kad sam kupio komp windowsi se dižu presporo (oko 1 minute), i nekad mi se zna restartati PC. Probao sam dosta puta stavljati friške Windowse ali bi problem još postojao. Evo vam video da se najbolje uvjerite: http://www.youtube.com/watch?v=9z67q0DWQwY
Napominjem da isključite da je problem do Windowsa ili bilo kakvog softvera. Molim vas pomozite da riješim ovaj problem. Hvala!!!
ivanb je offline  
Staro 01.05.2009., 13:26   #2
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Pa Windowsi su poznati po "sporom" podizanju. Jedina stvar ti je uzet brži HDD, ili SSD. Ako je samo softwareski kako kažeš da je onda probaj defragmentaciju i to je to. Jednostavno nemožeš ih više ubrzat nego što su sada...
Baja 001 je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.05.2009., 13:27   #3
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,885
Je li ima kakvih errora u Event vieweru?Start->Control Panel->Administrative tools->Event viewer->System..Ja bi na tvom mjestu za pocetak poceo sa memtestom www.memtest86.com
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline  
Staro 01.05.2009., 13:34   #4
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
probaj sa bootvisom pomaze puno probaj pa javi...
http://www.softpedia.com/get/Tweak/S.../BootVis.shtml
__________________
blava je offline  
Staro 01.05.2009., 13:36   #5
Speedbreaker
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 545
Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
Pa Windowsi su poznati po "sporom" podizanju. Jedina stvar ti je uzet brži HDD, ili SSD. Ako je samo softwareski kako kažeš da je onda probaj defragmentaciju i to je to. Jednostavno nemožeš ih više ubrzat nego što su sada...
ovo nema veze sa hardverom, svježi windowsi se moraju dignut za 30-35 sekunde od stiskanja prekidača do svih dignutih programa.to sam čak uspio postignut sa pentjumom 4 i 1gb rama.
Speedbreaker je offline  
Staro 01.05.2009., 14:28   #6
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor Speedbreaker Pregled postova
ovo nema veze sa hardverom, svježi windowsi se moraju dignut za 30-35 sekunde od stiskanja prekidača do svih dignutih programa.to sam čak uspio postignut sa pentjumom 4 i 1gb rama.
Pa naglasio sam ako nema veze sa HWom onda je software kriv, i jedino ubrzanje je kupovina bržih komponenti.

Zaboravio sam BootVis koji je meni na XPu dosta pomogao, ali ga je blava spomenio.
Baja 001 je offline  
Staro 01.05.2009., 14:35   #7
skydec
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 120
1.Možda ti hdd radi u PIO modu ili u nekom sporom DMA modu. To se meni nekad zna iz čista mira poremetiti i onda se čudim zakaj je sve sporo.
2.Možda imaš bad/usporene sektore na početku diska gdi je MFT ili na području gdi su windowsi ili gdi se upisuje swap file. Provjeri s MHDD ili s VICTORIA programom. Imaš ih na hirensu.
__________________
skydec je offline  
Staro 01.05.2009., 15:45   #8
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Je li pokušano s isključenim mrežnim kabelom?
Programi za testiranje komponenata
Znači, pokušava se dobit 30 s?
thopok je offline  
Staro 01.05.2009., 15:59   #9
Speedbreaker
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 545
Citiraj:
Autor thopok Pregled postova
Je li pokušano s isključenim mrežnim kabelom?
Programi za testiranje komponenata
Znači, pokušava se dobit 30 s?
rekao je da je rušio prozore, al mu ne vjerujem baš s tolko ikona na desktopu, ali ako su svježi, bez problema se može dobit 30-35s(uz ispravan hardver fkors)
Speedbreaker je offline  
Staro 01.05.2009., 16:25   #10
ivanb
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sukošan
Postovi: 214
Gledajte, kad instaliram windowse, znaći bez ikakvih programa diže se isto oko minute, pa dajte to nije normalno. Napominjem da uredno održavam računalo, preko defragmentacije do čiščenja tako da softwer nije sigurno, to isključite da može biti problem, morate mi vjerovati i napominjem da imam orginal Windowse.
Neki dio u kompu stvara problem, samo nisam siguran koji, napominjem da je računalo pod garanciom kupljen prije 4 mjeseca i od toga prvog dana se ovako dizao, i znao se je nekad restartati, sada rjeđe, možda jedanput u 10 dana. Pa s ovim kompom moram dobiti tih nekih 30-35 sekundi jer kad sam imao stari sa Celeronom brže se podizao.
Sad neznam stvarno što da radim, jer mi komp sigurno ima neku grešku. Memtest mi nije našao grešku, tako da ram nije. ja nekako sumljam na hard disk. Hvala!!
ivanb je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.05.2009., 18:14   #11
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,885
Citiraj:
Autor Speedbreaker Pregled postova
ovo nema veze sa hardverom, svježi windowsi se moraju dignut za 30-35 sekunde od stiskanja prekidača do svih dignutih programa.to sam čak uspio postignut sa pentjumom 4 i 1gb rama.
Imao sam i ja Vistu Ultimate X64 SP1 znaci tek instalirana sa drajverima i boot 4-5 minuta?Uzrok je bio 2 keksica rama neispravna..
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline  
Staro 01.05.2009., 20:06   #12
ivanb
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sukošan
Postovi: 214
A očito je da mi je neki hardwerski problem. Možda nisu nešto dobro spojili, tko zna. A mislim da je najbolje da odnesem komp u links pa nek oni vide u čemu je problem.
ivanb je offline  
Staro 01.05.2009., 20:16   #13
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
ovu debilanu od teme se ne isplati komentirat, ali pokusat cu

da te pitam, kak budes ti njima u linksu objasnil zast nosis na servis? zato jer ti winse podize minutu a ne pola minute? hajde molim te, da ja tam na servisu radim, odjebo bi te po kratkom postupku

a drugo, ako ti to toliko smeta, provjeri si u biosu postavke za first boot device, iskljuci pizdarije koje netrebaju itd itd...
ako to ne upali, imas memtest, defragmenter i hirens boot cd (kao sto su ti kolege forumasi vec predlozili)

jer, iskreno, stvarno moras biti poseban da ides na servis s kompom koji ti winse dize minutu a ne pola minute.
domis je offline  
Staro 01.05.2009., 20:22   #14
ivanb
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sukošan
Postovi: 214
SAD TI MENI RECI DA JE OVO NORMALNO, ako tebi je što ću ti ja. Ali ako sam već kupio komp ovaj i dao za njega masne pare pa oću onda i da mi radi kako treba. Neću nikakve problem s kompom, a ti nemaš taj problem, a da ga imaš vidio bi kako je to. Pa zato nemoj više komentirati ništa, molio bih te. A i serviseri u linksa imaju valjda neki posao i za to su plačeni, zašto bi se meni podizao windows minutu kad se svima podigne puno, puno brže.
"da ja tam na servisu radim, odjebo bi te po kratkom postupku" , ali ne radiš tamo pa onda ne komentiraj.
ivanb je offline  
Staro 01.05.2009., 20:32   #15
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Gle, ljudi ti dobro govore, sad sam odgledao video i windowsi ti se dizu sasvim normalno.
Dužina dizanja windowsa najviše ovisi o količini instaliranog softwarea, raznih programa i aplikacija, a koliko vidim po tvom desktopu, ti si se toga dosta nainstalirao i sad se zalis.
Ajde fino uzmi CD od XP-a, instaliraj svježe windowse, bez ikakvih programa, windowsi ce ti se onda podici za 30 sek., ovako nema sanse i nema se tu vise sta raspravljat.
khm je offline  
Staro 01.05.2009., 20:35   #16
ivanb
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sukošan
Postovi: 214
Ajmeeeee, kažem vam da sam već 5 puta instalirao svježe Windowse i opet je bilo skroz isto. Pa dajte razumite više da nije do Windowsa,
ivanb je offline  
Staro 01.05.2009., 20:38   #17
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,863
Ovo je definitivno predugo dizanje za konfu iz njegovog siga, 15 turn-ova u windows slajderu.
Kod mene se Windowsi nakrcani sa 20gigi (neracunajuci igre) dignu za nekih 40-45 sec; a procese sam skresao na 30 aktivnih.

Zasto ti onaj Gigabyte-ov screen tako dugo stoji? 20 sec. je vjecnost!
Probaj ga iskljuciti u biosu.
Kako rekose, lako moguce da su hardovi u pio modu, provjeri to. I probaj naizmjence s jednim solo keksom memorije pa s drugim.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline  
Staro 01.05.2009., 20:38   #18
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Gle, rekao si da sumnjas na hard, fino isprobaj drugi hard i gotovo, iako po meni ovo nije nikakav problem
khm je offline  
Staro 01.05.2009., 20:42   #19
ivanb
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sukošan
Postovi: 214
Meni ovo predstavlja problem, pa vidiš da ovop nije normalno. A ovaj gigabyte screen uvijek tako stoji. Ma odnijeti ću u links pa će valjda oni skužiti što je u pitanju, jer nisam baš vješt s tim dijelovima, a i komp je pod garanciom tako da...
ivanb je offline  
Staro 01.05.2009., 20:54   #20
j0Z
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 27
brale to sto je pod tvojim kompom to bi trebalo letit u 30 sec,koliko ti star xp?da nije poeo trojanaca?
j0Z je offline  
Staro 01.05.2009., 21:02   #21
ivanb
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sukošan
Postovi: 214
Ma nema nikakvih virusa, i nije do WINDOWSA problem. Sutra ga nosim u links pa javim.
ivanb je offline  
Staro 01.05.2009., 21:15   #22
Chuby
Premium
Moj komp
 
Chuby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,274
Gigabyte screen ugasi u BIOSU, usput pronjuskaj jel imas neku quick boot opciju.
Ako imas fantomske crashove uz taj famozni dugi boot time probaj istestirat memoriju jer je vjerojatno neispravna dodaj tome jos provjeru HDD-a pa ako to ne rijesi problem onda cemo cackat dalje.
Mislim da ti se ne isplati furat komp u links ako nemas opravdane sumlje u neispravnost nekog komada hardvera a to provjeris relativno brzo
Chuby je offline  
Staro 01.05.2009., 21:18   #23
ivanb
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sukošan
Postovi: 214
Memoriju sam već testirao i nije do nje problem, jer sam prije imao jednu drugu i isto se tako dizao Windows, znaći možemo isključiti da je do memorije, sad jeli matična možda ili HDD. Kako da testiramo to najbolje, mislim da budem siguran do čega je problem??
ivanb je offline  
Staro 01.05.2009., 21:33   #24
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Koliko vidim po POST screenu, imaš loše namješten BIOS i to je jedan od razloga zašto boot toliko dugo traje. Nadalje, ove crtice mogu, a i ne moraju toliko puta proći. Što više drivera i programa imaš instalirano, duže će trajati. Ako kasnije radi normalno, nemaš brige. I meni na notebooku prođe preko 15 puta jer svašta koristim od programa i drivera, ali kasnije sve radi bez greške tako da me boli briga.

d'beast, sretno u pronalaženju posla s takvim stavovima.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline  
Staro 01.05.2009., 21:34   #25
ivanb
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sukošan
Postovi: 214
Evo sad ću uploadati neke slike iz biosa da vidite.
ivanb je offline  
Staro 01.05.2009., 21:35   #26
Red Dwarf
Bajker s AMD-om na dresu
Moj komp
 
Red Dwarf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 959
ja bi rekao da ti je to najvjerojatnije do hdd-a...isto se dogadja i meni s mojim kompjuterom...windowsi mi se dizu vise od minutu...na fresh installu i to nema veze je li xp sp2 ili vista business ili beta 7[fkorz sve original skinuto s msdnaa, osim bete koja je skinuta s microsofta]...sve se dize u razdoblju od 65-75 sekundi...amd x2 5000+, 4x1 DC OCZ, m57-sli-s4, 80gb sata seagate [sistemski], 1TB dodatni spinpoint f1 i x1950pro...sve u svemu ja bi rekao da je disk u pitanju...a trenutno nemam nekog drugog diskovlja da isprovam jeli to stvarno to...

zanimljivo da mi hp mini note 2133 dize brze windowse xp nego sto mi to radi stolni kompjuter...a hp u sebi ima 120gb disk, 1.6GHz VIA procesor i 2GB rama i naravno via graficku neku

EDIT : eh tek sad vidih ovo "dobru" u naslovu teme...pa nije da moja nesto briljira ali je u odnosu na netbook definitivno [makar bi trebala biti ] bolja
e da i sa svim ovim "boot" programima je ociscen komp...dize se samo ono sto je nuzn za rad...nedize se ni jedan adobe updater ili quick time ili itunes ili neznam sto sve ne...samo ono najosnovnije...

Zadnje izmijenjeno od: Red Dwarf. 01.05.2009. u 21:51.
Red Dwarf je offline  
Staro 01.05.2009., 21:45   #27
Chuby
Premium
Moj komp
 
Chuby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,274
Moram priznat da HDD nisam nikad imao potrebu testirat jer je ili radio ili nije . Pretpostavljam da bi u radu imao razlicitih errora, crashova i hang-up ova da je disk neispravan. Probaj malo proguglat mozda nades neki zgodan programcic koji te moze uputit na eventualne slabosti HDD-a.
BTW nadam se da si instalirao sve potrebne drivere za maticnu plocu, probaj i istekat mrezni kabel kad se komp boota tek toliko da eliminiras i to
Chuby je offline  
Staro 01.05.2009., 21:55   #28
ivanb
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sukošan
Postovi: 214
Baš kao što je Red Dwarf rekao, isto je tako i meni kao i njemu, koji god instaliram OS uvijek bude isto. Ja isto mislim da je do Hdda.
Probao sam sve isključiti iz kompa pa ćak i tipkovnicu i isto je bilo sporo.
Evo poslikao sam slike iz mog biosa pa vidiite i recite što da u njemu promijenim molim vas!!!
Evo slika:

http://www.max-save.org/images/265844PC240003.jpg
http://www.max-save.org/images/251315PC240008.jpg
http://www.max-save.org/images/881903PC240015.jpg
http://www.max-save.org/images/21661PC240016.jpg
http://www.max-save.org/images/604651PC240017.jpg
ivanb je offline  
Staro 01.05.2009., 22:07   #29
Red Dwarf
Bajker s AMD-om na dresu
Moj komp
 
Red Dwarf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 959
namjesti da ti se dize onaj hdd prvi na kojem je sistem...i ja sam sve ove ostale disablea
i disablej legacy usb...to ti isto kur*u sviri bezpotrebno...osim ako ti se nedize sistem s nekog usb-a ili ti treba tako neka glupost

a ovo ostalo ti je vise manje ko meni...samo meni nije PCI za grafu nego PEG ja mislim...

EDIT : ne preostaje mi nista drugo nego da zovem vidovitog milana...cak sam bio slusao vajtsnejk ali isto nepomaze XD...a trenutno nemam pastete da provam s time
Red Dwarf je offline  
Staro 01.05.2009., 22:25   #30
ivanb
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sukošan
Postovi: 214
Ma ja ga sutra nosim u Links sigurno, pa što bude.
ivanb je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na