Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.02.2019., 12:38   #61
seljak12
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: u pripizdini
Postovi: 158
Samo fotografije, dokumenti i nesto osobnih video snimaka. Backup ide na vanjsi disk, a najbitniji podaci na jos jedan stari disk od 320GB. Spojima ga nekoliko puta godisnje, nadodam ono najbitnije, dobro ga upakiram i spremim u sef

Prije par godina mi je riknio disk od 2TB pun filmova i serija u najboljoj kvaliteti i skuzio sam da me uopce nije briga. Od tada cim nesto pogledam izbrisem, a sve sto je dostupno na netu vise ne drzim na diskovima.
seljak12 je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 17:29   #62
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Kakva su vam backup rješenja u slučaju da na dulji period nemate pristup Internetu i svim popratnim online/oblačnim servisima?
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.02.2019., 18:00   #63
duggi
Premium
Moj komp
 
duggi's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 597
ja samo fotke na dva eksterna diska i to jedan stariji SGT 160gb i novij 1Tb disk....multimedija nula bodova....
duggi je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 18:13   #64
Spikeman
Premium
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: bi volio znat?
Postovi: 1,105
NE


xD

Sent from my LG G6
Spikeman je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 18:57   #65
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Kakva su vam backup rješenja u slučaju da na dulji period nemate pristup Internetu i svim popratnim online/oblačnim servisima?
Baš me zanima koja je to situacija gdje nemaš internet duže vremena... danas je to skoro nemoguće.
zalman1 je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 18:59   #66
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ovisi šta je, al ovisi o stanju diska i o količini podataka koju želiš. Ovi moji u firmi mislim da nose u infoLAB al ima ih još.

Gledam baš sad cijene. Dijagnostika je 150kn il čak free, tako da se lako poslije odlučiš kad ti kažu što i kako i koliko love. Znam da su cifre dok sam prije radio u prodaji znale biti od 1000kn kad je bila neka glupost do par tisuća kuna.
thx, budem to spremio pa kad budem u mogucnosti ide na recovery
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 19:17   #67
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor zalman1 Pregled postova
Baš me zanima koja je to situacija gdje nemaš internet duže vremena... danas je to skoro nemoguće.
Evo ti onda moj primjer unatrag nekoliko godina: seliš se u novi stan, uz sve ostalo uredno kod ISP-a zatražiš i preseljenje Internet usluge, ali kak to obično biva, netko zajebe adresu nove lokacije u ni više ni manje, nego jednom slovu, pa se ispostavi da ta ulica tak jasno ne postoji, jer ne postoji. Sadašnji ISP kod kojeg si zatražil preseljenje te ne doživljava 5%, pa hoćeš-nećeš moraš cijeli postupak pokrenuti isponova, a bilo koji drugi ISP te opet ne doživljava 5%, jer im se ne da ulaziti u takvu situaciju. Uglavnom, mjesec i pol si bez pristupa Internetu. Naravno da kojekakva mobilna (hotspot) rješenja privremeno imaju smisla, ali i takvi paketi nisu trajna, a bome ni financijski isplativa solucija. Obzirom da danas većina ljudi uopće ne brine o backupu, već se sve drži u oblacima, postavil sam pitanje iz prijašnjeg posta baš zato, jer postoji mogućnost da se ostane bez Interneta, a samim time i pristupa svemu kaj držiš online. U prijevodu, neki se okreću lokalnim/privatnim ownCloud i Nextcloud rješenjima, dok pojedinci idu i korak dalje.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 19:23   #68
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
U pravilu, backup sustav mi je baziran lokalno pa nemam problema s tim.


Ono što me muči trenutno, odnosno s čim bi htio oplemenit storage i backup sustav je još UPS i onda je to to.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 19:29   #69
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Evo ti onda moj primjer unatrag nekoliko godina...
I koliko je čest taj primjer seljenja u novi stan i greška kod preseljenja priključka? lol
Internet uvijek možeš negdje dobiti i za prvu ruku izvući nešto iz backupa što ti treba.
Danas ćeš prije ostati bez struje i vode nego neta.
zalman1 je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 19:35   #70
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
OK, pa zato i pitam koja su backup rješenja za takve slučajeve bez Interneta, a sve se drži u oblacima. Krade se Wi-Fi kod susjeda, povlači se Cat6 po kvartu, žica se prolaznike za par MB/s dok se sve ne sinkronizira, ide se u kafiće i knjižnice?

Moj primjer ti je možda smiješan u današnje vrijeme kad je "nemoguće ostati bez neta", ali ne znam baš, da bude netko trpjel nekoga dok se svakih par dana izvlači nešto iz backupa.
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
U pravilu, backup sustav mi je baziran lokalno pa nemam problema s tim. Ono što me muči trenutno, odnosno s čim bi htio oplemenit storage i backup sustav je još UPS i onda je to to.
Slično je i kod mene, a i UPS je riješen. Ovisno o tome kaj sve misliš spojiti na UPS, da se naći dobrih uređaja, po jako pristojnim cijenama.
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.02.2019., 19:43   #71
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Brate mili pa imaš valjda smartphone i na njemu internet koji je neovisan o fiksnom.
zalman1 je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 19:53   #72
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Imam i sve sam to već prošel, zato i velim da je riječ o privremenim rješenjima. Poanta je da ljudi danas skoro ništa ne drže lokalno, a backup kao takav im je nepostojeći, jer se oslanjaju na oblačna rješenja.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 19:55   #73
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
OK, pa zato i pitam koja su backup rješenja za takve slučajeve bez Interneta, a sve se drži u oblacima. Krade se Wi-Fi kod susjeda, povlači se Cat6 po kvartu, žica se prolaznike za par MB/s dok se sve ne sinkronizira, ide se u kafiće i knjižnice?

Moj primjer ti je možda smiješan u današnje vrijeme kad je "nemoguće ostati bez neta", ali ne znam baš, da bude netko trpjel nekoga dok se svakih par dana izvlači nešto iz backupa.

Slično je i kod mene, a i UPS je riješen. Ovisno o tome kaj sve misliš spojiti na UPS, da se naći dobrih uređaja, po jako pristojnim cijenama.
Samo "komp" koji mi glumi NAS s par diskova i eksterni disk. Nisam mjerio al vjerujem da prosječno troši možda 60W. Gledam nešto što ima bar USB da mi ugasi komp i to je to.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 20:10   #74
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
APC Back-UPS BE550G-GR ima sve kaj trebaš, samo provjeri da li ti cijenom odgovara ili da li postoji kakva alternativa.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 24.02.2019. u 20:26.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 20:25   #75
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
Daklem kakva je situacija u današnje dane? Jesu li se neki opekli u međuvremenu?
Što danas koristite? Baš imam par friških slučajeva ljudi koji nisu uopće ili radili neki bezvezni backup ala snimanje na ext disk ili RAID 1...
Bogu hvala, na poslu se o tome brinu drugi, veća firma pa je to razumljivo.

Privatno sam uvijek sve kopirao bez RAIDova na eksterne diskove, sve je bilo super dok nije došao ransomware preko kompa mojih sestara, koji je kriptirao sve diskove koji su bili mapirani u "My Computer".

Kako su mrežni diskovi isto mapirani, a unatoč omogućenom pristupu samo jednom folderu, ransomware je poništio 3 TB podataka, od toga većinu muzičke kolekcije i dobrih serija i filmova. Muziku sam teško prežalio jer je teško naći prave lossless izvore, za filmove mi je žao jer sam imao finu strukturu filmova koje se isplatilo ponovo gledati. Još mi je više žao kad se ti isti filmovi na lokalnim televizijskim programima vrte sinkronizirani.

Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ja imam jedan sistem, ali me čisto zanima tuđi.
Odlično da ga imaš, je li funkcionalan i o čemu se radi?
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 20:40   #76
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
I što sad koristiš?



Kad si već spomenuo mapiranje i ransomware. Pitanje svima, ima neki jednostavniji način kako imati mapirane diskove a nekako se zaštititi od kriptolokera?




Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
APC Back-UPS BE550G-GR ima sve kaj trebaš, samo provjeri da li ti cijenom odgovara ili da li postoji kakva alternativa.

Tnx na preporuci. Uzet ću nešto takvo, tog ranga.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 21:45   #77
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Pitanje svima, ima neki jednostavniji način kako imati mapirane diskove a nekako se zaštititi od kriptolokera?
Ukoliko je moguće izbjegavati reconnect at sign-in/logon opciju ili jednostavno koristiti Quick access umjesto direktnog mapiranja.

FSRM (1 - 2) je isto opcija, ali pitanje je koliko sve to ima efekta kad se ransomware iz dana u dan sve više prilagođava.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 21:58   #78
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Isključi SSDP, LLMNR, SMB 1.0, NetBIOS over TCP-IP, IPv6, UPnP i admin share. Mapiraj shareove s read only pravima na sve PC-e. Kad budeš nešto htio nadopuniti, koristi drugi account s write pravima ili prebaci preko USB-a. Redovno updateaj Windowse i AV te zategni firewall da ništa ne ide van što nije dozvoljeno.

Napišem kasnije kako je kod mene, ali ništa specijalno.

Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Ukoliko je moguće izbjegavati reconnect at sign-in/logon opciju ili jednostavno koristiti Quick access umjesto direktnog mapiranja.

FSRM (1 - 2) je isto opcija, ali pitanje je koliko sve to ima efekta kad se ransomware iz dana u dan sve više prilagođava.
Da, nešto slično imam i ja.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2019., 01:11   #79
seljak12
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: u pripizdini
Postovi: 158
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Evo ti onda moj primjer unatrag nekoliko godina: seliš se u novi stan, uz sve ostalo uredno kod ISP-a zatražiš i preseljenje Internet usluge, ali kak to obično biva, netko zajebe adresu nove lokacije u ni više ni manje, nego jednom slovu, pa se ispostavi da ta ulica tak jasno ne postoji, jer ne postoji. Sadašnji ISP kod kojeg si zatražil preseljenje te ne doživljava 5%, pa hoćeš-nećeš moraš cijeli postupak pokrenuti isponova, a bilo koji drugi ISP te opet ne doživljava 5%, jer im se ne da ulaziti u takvu situaciju. Uglavnom, mjesec i pol si bez pristupa Internetu. Naravno da kojekakva mobilna (hotspot) rješenja privremeno imaju smisla, ali i takvi paketi nisu trajna, a bome ni financijski isplativa solucija. Obzirom da danas većina ljudi uopće ne brine o backupu, već se sve drži u oblacima, postavil sam pitanje iz prijašnjeg posta baš zato, jer postoji mogućnost da se ostane bez Interneta, a samim time i pristupa svemu kaj držiš online. U prijevodu, neki se okreću lokalnim/privatnim ownCloud i Nextcloud rješenjima, dok pojedinci idu i korak dalje.

Pa backup sluzi za slucaj gubitka podataka a ne da ih imas dostupne svugdje i bilo kada. To mu i ime govori. To o cemu ti pricas nije backup. Ti se sam trebas obrinuti da su ti podaci uvijek dostupni. Valjda se i podrazumijeva da ces podatke koji su ti neophodni recimo za posao imati i na nekom disku a ne samo na cloudu, pogotovo kod selidbe. Meni su najbitniji podaci dostupni na SSD disku u PCu, na laptopu, na dropboxu i na One driveu, ali nista od toga nije backup.

Zadnje izmijenjeno od: seljak12. 25.02.2019. u 01:18.
seljak12 je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2019., 01:23   #80
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Sve je to meni jasno i daleko od toga da sam se dovel u situaciju da izgubim sve. Namjerno sam spomenul svoj primjer sa selidbom, jer mnogima je backup - držim sve u oblaku i uvijek mogu do svega bitnog.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 25.02.2019., 01:25   #81
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Tako je, cloud je po defaultu običan sync podataka radi bolje dostupnosti i kolaboracije. Međutim, ako imaš neki third party klijent koji se da iskonfigurirati po želji, onda može biti i backup.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2019., 09:23   #82
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
I što sad koristiš?
Ništa, nemam više te podatke
Shodno tome, nemam potrebe niti arhivirati.

Neke veće podatke držim na eksternom mrežnom disku, ali to može vritnjak i neće mi biti žao.

Rješenje je mrežnom disku jednostavno pristupiti preko adrese, koja će zbog autocomplete biti dostupna unutar jednog-dva natipkana početna slova, ili jednostavno kroz network.

Pošto su sestre malo manje informatički pismene, kerefeke s dva accounta ne bi igrale, a očito ograničenje pristupa samo na foldere ne sprječava kriptolocker

Nikakav firewall i antivirus ne štiti od direktnog pristupa - USB memorija je uvijek izložena napadima, pa tako i komp u kojeg se ugura, a očito i svi mrežni diskovi.

Google Drive se može koristiti kao cloud backup vrlo jednostavno i efikasno.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2019., 10:25   #83
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Windows 10 OS ima zgodnu Controlled folder access (1 - 2) mogućnost, pa možeš sestrama bar to složiti, a većina AV rješenja (uključujući i Windows Defender) nudi barem rudimentarnu ransomware zaštitu.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 25.02.2019., 15:17   #84
zrendula
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 17
Backup kod kuće da, na poslu ne .
Nimalo ozbiljan backup, ali napravim ga (2 diska u ladicama 2,5" od 1 TB + 4 TB 3,5" seagate također u ladici) + 1 disk Toshiba 1 TB kojeg stavljam u dock, za backup sa SSD-a (nakon godinu dana SSD je već blago u banani). Ove godine je plan My Cloud Home (3 ili 4 TB)
zrendula je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2019., 16:09   #85
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor seljak12 Pregled postova
...ali nista od toga nije backup.
Ovo je bitno. Koliko mi se čini, svi rade neki sync, ali to nije backup.
Na stranu što valjda svaka firma koja se time bavi i drži do sebe ima nekakvu "kuharicu" kako se zaštititi od takvih problema.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2019., 16:25   #86
Botlorn
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: rijeka
Postovi: 533
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ovo je bitno. Koliko mi se čini, svi rade neki sync, ali to nije backup.
Na stranu što valjda svaka firma koja se time bavi i drži do sebe ima nekakvu "kuharicu" kako se zaštititi od takvih problema.
Da, nije backup u standardnom smislu riječi, ali vjerujem da većini kućnih i nešto malo naprednijih korisnika takav "backup" ima sasvim dovoljno smisla.
Recimo, ja se smatram backupiranim, makar nemam professional grade backup.

U pitanju su dokumenti za posao koji su važni, te koji stoje na glavnom disku, na jednom disku u ladici koja se pali svakih mjesec dva za sinkronizaciju, na jednom offline disku za svaki slučaj.
A za svakodnevni pristup podacima, nalazi se sve naravno i na OneDriveu.
Je li backup? Nije standardni. Što se sve treba dogoditi da odjednom ostanem bez svih tih podataka? Baš pravi peh, koji teško mogu i zamisliti ovako na brzinu.
__________________
In Construction...
Botlorn je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2019., 17:06   #87
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Botlorn Pregled postova
Da, nije backup u standardnom smislu riječi, ali vjerujem da većini kućnih i nešto malo naprednijih korisnika takav "backup" ima sasvim dovoljno smisla.
Recimo, ja se smatram backupiranim, makar nemam professional grade backup.

U pitanju su dokumenti za posao koji su važni, te koji stoje na glavnom disku, na jednom disku u ladici koja se pali svakih mjesec dva za sinkronizaciju, na jednom offline disku za svaki slučaj.
A za svakodnevni pristup podacima, nalazi se sve naravno i na OneDriveu.
Je li backup? Nije standardni. Što se sve treba dogoditi da odjednom ostanem bez svih tih podataka? Baš pravi peh, koji teško mogu i zamisliti ovako na brzinu.
Ako ništa drugo trebalo bi uvesti neku varijantu versioninga, više za greške korisnika nego nešto drugo.
Greške korisnika su još uvijek broj 1 problem u backupu, tj. najveći razlog restore procedura.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2019., 18:55   #88
seljak12
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: u pripizdini
Postovi: 158
Citiraj:
Autor Botlorn Pregled postova
Da, nije backup u standardnom smislu riječi, ali vjerujem da većini kućnih i nešto malo naprednijih korisnika takav "backup" ima sasvim dovoljno smisla.
Recimo, ja se smatram backupiranim, makar nemam professional grade backup.

U pitanju su dokumenti za posao koji su važni, te koji stoje na glavnom disku, na jednom disku u ladici koja se pali svakih mjesec dva za sinkronizaciju, na jednom offline disku za svaki slučaj.
A za svakodnevni pristup podacima, nalazi se sve naravno i na OneDriveu.
Je li backup? Nije standardni. Što se sve treba dogoditi da odjednom ostanem bez svih tih podataka? Baš pravi peh, koji teško mogu i zamisliti ovako na brzinu.

To sto ti radis jeste backup. Backup nemora ici preko posebne platforme, ali bitno je da se ne misa pojam sinkronizacije i dostupnosti podataka s backupom. Iako u danasnje vrime kako su neki vec napomenuli to postaje sve blize jedno drugom. I u svakom slucaju bolje je imati bilo kakvu kopiju podataka pa makar i obicni cloud, nego nikakvu.
seljak12 je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2019., 20:54   #89
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Windows 10 OS ima zgodnu Controlled folder access (1 - 2) mogućnost, pa možeš sestrama bar to složiti, a većina AV rješenja (uključujući i Windows Defender) nudi barem rudimentarnu ransomware zaštitu.
Ne znam čemu raspredamo kakve opcije imam kad je voz prošao onomad kad još W10 nije bio aktivan OS

Sve je to vodica, AV okači mačku na rep u takvim situacijama.

Imao sam složenu kućnu domenu na win server 2008R2, sa svim dopuštenjima složenima po korisnicima, pa tako i disk quota, folder/file access, printer access, sve sve.
Problem je kad se jednom dobro napravljeni cryptolocker naseli na disk, automatski se rasprede dalje.

Kako naprednije tehnike od per user permissions nijesam školovala, tako je kako je, ošlo sve u vjetar.

Danas nemam više domenu, svaki korisnik može pristupiti svim diskovima preko network browsera/homegroup, svoje stvari koje trebam spremam drugačije.

Zaključio sam da je količina zajebancije u multi user okruženju osrednje tehničke pismenosti neisplativa. Tokom faksa sam u jednoj studentskoj organizaciji cijeli standalone server prebacio na tadašnji skydrive + cloud domain, dan danas funkcionira bez problema. Iako sam bio protiv tranzicije na cloud, da sam nastavio ganjat sve na vlastitom hardwareu, bilo bi milijun problema, održavanje, upgrade, redundancija itd.

Ukratko, za privatne potrebe, jedan eksterni disk, eventualno RAID1, sve najbitnije podatke u neku vrstu clouda i spava se mirnije. Sve što treba tu i tamo fizički nadzor treba gurnuti u zaborav.

I dalje sam "pwr usr", i dalje imam trikove u rukavu, radio sam na raznim *nix sustavima ali kao krajnji korisnik koji tu i tamo otvori fotočop, obradi jedan video na godinu i većinu vremena konzumira multimediju i igre, nema tih živaca koje ću trošiti na onaniranje nad RAID poljima i dodjeli raznih dozvola.

Reklo bi se da sam malo sazrio. Bar s one sunčane strane.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2019., 21:30   #90
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Za po doma: 3 kopije bitnih podataka.
1. Na 'glavnom' kompu
2. Na USB disku
3. Na slozencu HTPC/NAS

Ovo pod br. 3 je verzija koja je 'glavna'.
3 diska u RAID5 sa ZFS-om.
Za ne brinuti oko ransomware-a ili 'slucajno nesto negdi obrisao' sluze snapshotovi na ZFS-u, koji se sami rotiraju, tako da se uvijek mogu vratiti unazad tjedan dana ili sl.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na