Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.10.2023., 20:23   #2011
maldini88
Registered User
 
maldini88's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: zagreb
Postovi: 67
Citiraj:
Autor Alfredo nr.3 Pregled postova
Meni se već danima dešava da kada resetiram ruter treba mu nekih 2minute i više da se ponovo uspostavi internet. Prije je trajalo 30-tak sekundi. Spajam se preko Lan-a. Ima li netko sličnih iskustva? Pitam se je li do mreže ili mog kompa?
Ja bih rekao da moj Fritz na coaxu je tu negdje oko 2 min da se ponovo spoji s mrežom.

Nego.....nitko ništa o 2 gb na coaxu???
maldini88 je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2023., 21:28   #2012
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Pošto sam vidio da se na više foruma spominje može/ne može bridge mode kod A1 telekoma, zamolio sam HAKOM da to malo istraži

Odgovor HAKOM-a u slici ispod.

Nadalje, od nove godine ide novi zakon o elektroničkim komunikacijama prema kojem svi telekomi moraju omogućiti korištenje vlastite terminalne opreme i bridge mode na zahtjev korisnika, tj. dati vam potrebne podatke da svoju opremu spojite na njihovu infrastrukturu.

Baš me zanima hoće li davati i PLOAM password da se riješimo i njihovog ONT-a kao i VOIP podatke za fiksni tel. koji se uvijek moraju nabaviti zaobilaznim putevima/preko veze

Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2023., 22:11   #2013
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Super. Hvala za info.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2023., 22:59   #2014
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Članak 30, stavak 3 kaže, između ostalog:

Citiraj:
Operatori u iznimnim i opravdanim slučajevima mogu zahtijevati uporabu vlastitog mrežnog terminala (ONT) prilikom pružanja usluge putem svjetlovodne mreže.
Definicija iznimnih i opravdanih slučajeva prepuštena je mašti čitatelja. Siguran sam da će nam svima omogućiti da izbacimo ONT, a PLOAM passworde ćemo dobivati napismeno u ugovoru. Na isti način kako se A1 pohvalio HAKOM-u da "u ručnom procesu" daju bridge na svojoj optičkoj infrastrukturi. Prepun je ovaj i njihov forum pozitivnih iskustava s bridgem na Huaweiju. Sve se potrgali jadni koliko po cijele dane na ruke klikaju bridge ljudima.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2023., 09:02   #2015
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
Ako mi je t-com provukao svoju optiku do moje kuće, mogu li onda preko t-com infrastrukture dobiti ponudu za a1 optički internet?
Buger je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2023., 09:14   #2016
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor Buger Pregled postova
Ako mi je t-com provukao svoju optiku do moje kuće, mogu li onda preko t-com infrastrukture dobiti ponudu za a1 optički internet?
Da ako A1 odmah ugovori sa HT-om da koristi njihovu infrastrukturu na tvom području di je položena optika.

Koliko sam vidio zadnjih godina i kod sebe dok sam bio u ZG-u, kada HT izvede svoju optiku, obično nakon godinu-dvije i drugi operatori potpišu s HT-om korištenje njegove infrastrukture, što znači da tek nakon godinu-dvije postanu dostupni korisnicima.

Tako da ako imaš tek postavljenu optiku u ulici, vrlo vjerojatno ti A1 optika preko HT infrastrukture neće biti dostupna još koju godinu.

Pitaj A1 na mail da li ti je dostupna optika, oni će tada provjeriti
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2023., 09:21   #2017
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Članak 30, stavak 3 kaže, između ostalog:

Definicija iznimnih i opravdanih slučajeva prepuštena je mašti čitatelja. Siguran sam da će nam svima omogućiti da izbacimo ONT, a PLOAM passworde ćemo dobivati napismeno u ugovoru. Na isti način kako se A1 pohvalio HAKOM-u da "u ručnom procesu" daju bridge na svojoj optičkoj infrastrukturi. Prepun je ovaj i njihov forum pozitivnih iskustava s bridgem na Huaweiju. Sve se potrgali jadni koliko po cijele dane na ruke klikaju bridge ljudima.
Vidjet ćemo.
Bilo bi super kada bi optičku nit od telekoma drito uštekali u svoj SFP modul, podesili i nema više ni njihovog ONT-a

Po ovome što piše HAKOM, telekomi to sada moraju standardizirati i javno objaviti postupak za korisnike koji žele spojiti svoju opremu na telekom infrastrukturu, vidit ćemo kako će ići za optiku. Iako mislim da će oni svi i dalje forsirati zadržavanje ONT-a...
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2023., 09:21   #2018
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Da ako A1 odmah ugovori sa HT-om da koristi njihovu infrastrukturu na tvom području di je položena optika.

Koliko sam vidio zadnjih godina i kod sebe dok sam bio u ZG-u, kada HT izvede svoju optiku, obično nakon godinu-dvije i drugi operatori potpišu s HT-om korištenje njegove infrastrukture, što znači da tek nakon godinu-dvije postanu dostupni korisnicima.

Tako da ako imaš tek postavljenu optiku u ulici, vrlo vjerojatno ti A1 optika preko HT infrastrukture neće biti dostupna još koju godinu.

Pitaj A1 na mail da li ti je dostupna optika, oni će tada provjeriti
Točno tako je kod mene bilo.
Prvih godinu dana od uvođenja HT optike nije bilo opcije drugih operatera. Kasnije prešao na A1, sami su me zvali nakon cca godinu i pol da nude optiku preko HT infrastrukture.
Kod uključenja su mi i rekli iz HTa da prvih barem godinu dana obično ne daju drugim operaterima.


Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Iako mislim da će oni svi i dalje forsirati zadržavanje ONT-a...
To mi uopće ne smeta, evo već nekoliko godina optika radi odlično s HTovim ONTom i dalje nakon toga mojom opremom
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2023., 16:41   #2019
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Članak 30, stavak 3 kaže, između ostalog:

Definicija iznimnih i opravdanih slučajeva prepuštena je mašti čitatelja. Siguran sam da će nam svima omogućiti da izbacimo ONT, a PLOAM passworde ćemo dobivati napismeno u ugovoru. Na isti način kako se A1 pohvalio HAKOM-u da "u ručnom procesu" daju bridge na svojoj optičkoj infrastrukturi. Prepun je ovaj i njihov forum pozitivnih iskustava s bridgem na Huaweiju. Sve se potrgali jadni koliko po cijele dane na ruke klikaju bridge ljudima.
E sad pričekaj malo pa da ja nešto kažem.

Dakle ovako,mi ovdje na forumu kad kažemo ONT mislimo na SFU ONTove to jest uređaj koji odrađuje modemski dio i ima LAN RJ45 konektor gdje uštekavamo naše router igračke.

Dok ISPovi u nas vrlo dobro znaju što kažu što se tiče pravila i dokumentacije a kao ONT misli se i zna se da to
znači oboje "All in one HGU" i "Single Function Unit".
Zato u onoj mojoj pinnajoj temi Postavki ISPova imamo sekciju HGU ONT i SFU ONT sa jako dobrim razlogom.

Nebrojeno sam HAKOMu slao svakakve prigovore u vezi 3rd party opreme i uvijek bi dobio jedan te isti odgovor,neznam za ostale ovdje ali ja sam jako jako uporan pa moglo bi se reći naporan(Nikky zna ).
Oni UOPĆE nisu ni znali za EU Direktivu u vezi Router Freedoma dok im nisam prije godinu i pol spomenio a sad su se raskalašili (bliže se izbori).
Ugl. mislim da mi nećemo nikakve PLOAM passworde,user/pass od neta i VoIPa dobivati jer sve će nam to ISPovi strpat pod "Definiciju iznimnih i opravdanih slučajeva" i dobiješ nakraju Bridge.

Što se tiče samih passworda i usernameove za VoIP ISPovi odavna imaju to rješeno sa HAKOMom da neće dat korisniku podatke zbog "SIGURNOSNIH RAZLOGA".

I da ponovim za sve ovdje koji neznaju ili nisu upućeni što ONT znači.

ONT = Optical Network Terminal
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2023., 19:27   #2020
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Oni UOPĆE nisu ni znali za EU Direktivu u vezi Router Freedoma dok im nisam prije godinu i pol spomenio a sad su se raskalašili (bliže se izbori).
S ovim se ne bih složio - pitao sam ih još 2019. izričito za tu direktivu (EU 2018/1972), pa su izričito odgovorili da se čekaju BEREC-ove definicije NTP-a (koje su izašle 2020.) da bi oni na temelju toga napravili novi zakon (već na snazi) i pravilnik usklađen s tom direktivom. Doduše, na kraju je to sve (pogotovo u pravilniku) jako nedorečeno, ali znali su za to barem od 2019.

Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Ugl. mislim da mi nećemo nikakve PLOAM passworde,user/pass od neta i VoIPa dobivati jer sve će nam to ISPovi strpat pod "Definiciju iznimnih i opravdanih slučajeva" i dobiješ nakraju Bridge.

Što se tiče samih passworda i usernameove za VoIP ISPovi odavna imaju to rješeno sa HAKOMom da neće dat korisniku podatke zbog "SIGURNOSNIH RAZLOGA".
Ide se na ruku ISP-ovima, to se vidi iz aviona. Tekst u pravilniku se odnosi samo na uslugu interneta, tako da se nitko ni ne mora nadati da će ovo dati pristup podacima za VoIP. A optika, kao tehnologija budućnosti koja je sve dostupnija po cijeloj državi, izričito je navedena kao iznimka pod nedefiniranim uvjetima.

U najboljem slučaju, A1 će naći nekog pametnog u firmi (ili platiti vanjskom ako nemaju svojih pametnih) da skuži kako automatizirati bridge na Huaweiju (ostala 2 operatera daju bridge na svojoj optici). Ali nekako mi realnije djeluje da se neće promijeniti apsolutno ništa. Ostat će nas par čudaka koji imamo svoje SFP-ove, šačici ljudi će biti OK i dupli NAT, ostalih 99% ne razumije niti što je ruter...
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2023., 21:03   #2021
maldini88
Registered User
 
maldini88's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: zagreb
Postovi: 67
Kod mene nakon cca godine dana ulaska t-com u zgradu s optikom (A1 bio i još je Coax-om) A1 ulazi s svojom optikom u zgradu....
maldini88 je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2023., 08:18   #2022
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
šačici ljudi će biti OK i dupli NAT, ostalih 99% ne razumije niti što je ruter...
Doslovno u postavkama routera imaš opciju DMZ Host koji problem duplog NAT-a riješava.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2023., 11:01   #2023
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
jebe me a1 a nismo ni započeli uslugu

nova kuća u ulici gdje je A1 sproveo optiku, susjedi koriste 2gbit (neki 1gbit dok ih ne prebace) najbržu optiku, sve šljaka

ja kontaktirao A1, sve može sve super dogovorimo, i zove ipak agent da iako podržava 2gbit i može se, za nove kuće puštaju samo 300mbit i onda za par mjeseci 2gbit

e sad, ja to hoću napismeno, da nebi bilo poslije ja potpiso ugovor a 2gbita nigdje, i pojeo vuk magare, i tu nastaje problemčić jer nemože valjda to napisat na ugovor

nigdje ne nalazim to da za nove kuće nedaju najbrži net, ima netko kakav info ili neš?
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2023., 11:11   #2024
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,079
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
jebe me a1 a nismo ni započeli uslugu

nova kuća u ulici gdje je A1 sproveo optiku, susjedi koriste 2gbit (neki 1gbit dok ih ne prebace) najbržu optiku, sve šljaka

ja kontaktirao A1, sve može sve super dogovorimo, i zove ipak agent da iako podržava 2gbit i može se, za nove kuće puštaju samo 300mbit i onda za par mjeseci 2gbit

e sad, ja to hoću napismeno, da nebi bilo poslije ja potpiso ugovor a 2gbita nigdje, i pojeo vuk magare, i tu nastaje problemčić jer nemože valjda to napisat na ugovor

nigdje ne nalazim to da za nove kuće nedaju najbrži net, ima netko kakav info ili neš?
S A1 sve napismeno, mene su htjeli zeznuti i da nisam imao mail od agenta s točno onom ponudom koju mi je rekao preko telefona ne bi mi priznali žalbu i morao bi plaćati skuplji internet. Nikad nemoj vjerovati na riječ. Kada pitaš za snimku razgovora nema šanse da je dobiješ jer ih ne zadržavaju, zakonski ne moraju.
Meni su bili rekli da ću nakon 6 mjeseci plaćati 139kn, kad je prošlo 6mj. htjeli su naplaćivati 169kn i da nije bilo maila, ni bi ja vidio tih 139. Gamad samo takva.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2023., 11:21   #2025
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
e pa to da, oću napismeno, i tu je sad kočnica, sad bi ja trebo potpisat ugovor a za par mjeseci kad pitam šta je sa 2gbit će me pitat ''kakvih 2gbit?''

mislim, moguće da i bude kako su rekli, ali neću potpisat ugovor na 2 godine bez te klauzule, 300mbita imam i od tcoma
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote