Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.03.2023., 14:38   #66331
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ovisno o vožnji kakvu stari radi.

Ako radi male i kratke relacije, do 10k km/godišnje, prva, druga, treća, dizel je sve samo ne dobar izbor.

Mislim da je ovaj benzinac super izbor za taj auto.

Uzmi u obzir koliko ti je blizu mjesto gdje možeš plin tankat i uzmi u obzir da je to 1.0, da neće biti nekakvih preticanja po autoputu i slično.

Ali lagana, gradska, penzionerska vožnja, mislim da je to super izbor.
Stari sada vozi Corollu 1.4 90KS. Jedina vozila kojeg ona može preteći je smetlarski kamion i ono vozilo za čišćenje ceste. Prema tome, to mu neće faliti.
Dosta često ide na selo, a to mu je 100km autoputa i onda još 20-tak km lokalnih cesta.
Koliko sam vidio, Duster s plinom dođe oko 3,5k EUR manje od dizela i još dobije bon za 2.000l goriva na Petrolu. Nema šanse da s dizlom dođe na 0 u slijedećih 10g.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 14:42   #66332
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
To je turbo benzin u Dusteru. To ide osjetno bolje od te Corolle.

Pa kolko to ispadne, 2000l goriva (misliš plina?) je još 1800eu u noFcima
__________________
Lowrider
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 14:54   #66333
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Opet lupetanje
Pojedinci su očito čuli samo za mišelin i conti, a sve drugo im je škart.
Daj se malo informiraj, hankook nije kinez nego korejac i bas kao i ranije spomenuti nexen spada u sami vrh po kvaliteti.
Gume na tom Audiu A4 nisu iste kvalitete i sastava kao na crap caddyu, bez obzira što na obje gume piše hankook, sastav gume se slaže prema dimenziji i namjeni.
Njihove gume se koriste u hrpi moto sportova, sigurno ne bez razloga i jer su škart.
Michelin, Goodyear, Pirelli, Continental, Bridgestone, Hankok, Nexen ..... se proizvode na strojevima jednake kvalitete. Pitanje je samo u smjesi, temperaturi, tlaku, vremenu kuhanja, itd. Kako znam? Znam zato što jedna firma proizvodi strojeve za sve navedene firme, a i još poneku.
Izvor informacija? Ta firma.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 14:54   #66334
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
To je turbo benzin u Dusteru. To ide osjetno bolje od te Corolle.

Pa kolko to ispadne, 2000l goriva (misliš plina?) je još 1800eu u noFcima
Bon je za 15% popusta na Petrolu na plin.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 14:55   #66335
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Koliko sam gledao, Duster s plinom i full opremom dođe 20,6k. Dizel je 1.700 EUR skuplji i kad tome dodaš još tih 1.800 EUR goriva/plina i dođeš na 3,5k EUR razlike.
Da bi došao na 0, moraš prijeći jaaaako puno km i zato mislim da mu je dizel neisplativ.

EDIT: sada vidim da su promijenili uvjete i da se radi o 15% popusta na cijenu goriva do 2000l. Ok, i to je neka lova, ali daleko od 1.800 EUR.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 09.03.2023. u 15:00.
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 15:08   #66336
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
hankuk sam dobio na sluzbenom caddyu, cak i sefica koja nije neki vozac je skuzila da guma ne valja pisljiva boba i uzela nam conti premium contact...
Jednako kao što nije svaka Bridgestone ili GY guma ista tako nije ni svaka Hankook ista. Što bi ja sad trebao pljuvat po komplet Bridgestone paleti guma jer su im Eko Turanze koje dolaze tvornički na Priusima škart samo takav?

Hankook odavno nije smeće od gume, a i za Nexen sam se iz prve ruke uvjerio da je poprilično dobra guma za svoju cijenu. Na kraju, nije neki problem bacit oko na testove guma pa vidit gdje tko stoji obzirom na verziju i dimenzije gume.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 16:03   #66337
b1tterman
Takozvani influenser
Moj komp
 
b1tterman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 648
Vidim da su ovdje rasprave o EV-ima fokusirane uglavnom oko teze da sva električna energija dolazi iz elektrana na ugljen i druge "prljave" izvore.

Na zapadu nije rijetkost da neki opskrbitelji struju proizvode 100% obnovljvo.


Konkretno, u Irskoj 12 najvećih dobavljača struje se diče 100% strujom iz vjetroelektrana ili solarnih elektrana.


Također se zanemaruje da dobar dio EV vlasnika ima na kućama solarne panele, neki i baterije. Kad je sunčan dan, punim svoj EV potpuno besplatno, a inače po noćnoj tarifi.


Vidim da je i dalje puno hejta prema Teslama, prvenstveno od ljudi koji nikad nisu ni sjeli u jednu. Nije samo električni pogon poanta tih auta, nego i cijeli koncept minimalizma i jednostavnosti korištenja.


Siguran sam da bi dobar dio hejtera bio konvertiran nakon probne vožnje - isti je osjećaj kao kad imaš svoj rootani, modani, debloatani,overklokirani huawei, pa prvi put primiš u ruke iPhone 14. Jednostavno su skroz drugačiji svjetovi.
b1tterman je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 16:05   #66338
vex
Premium
Moj komp
 
vex's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: sl. brod
Postovi: 1,288
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Čovjek je stručnjak, diplomirani je inženjer i dobro ti je rekao.

Zašto ne postaviš pitanje zašto svi ostali stručnjaci u svim ostalim tvrtkama koje proizvode automobile su odbacili vodik.

Tih par koji rade protutipove samo muzu poticaje. Vodik ima previše problema da bude alternativa ICE.
Rekao je direktor iz toyote da je i EV corava posla.

Bas ce do jaja izgledati kad bude sa 6 kata visio kabl dole na parking dok se puni EV . I onda takvih 40 .

Kad mi neki EV guy krene govoriti kako EV ne zagaduje, onda ja dobijem proljev. Da ne spominjemo podcast od Rogana od neki dan kad lik prica kako u Kongu ljudi kopaju kobalt, pa bolestima i raku nema kraja, zene sa djecom na ledjima itd... Tko ce nasmagati tog sranja ??

Sve je to lijepo jer da, ne zagadjujes ovdje nego tamo negdje ...
vex je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 16:25   #66339
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Citiraj:
Autor b1tterman Pregled postova
Vidim da je i dalje puno hejta prema Teslama, prvenstveno od ljudi koji nikad nisu ni sjeli u jednu. Nije samo električni pogon poanta tih auta, nego i cijeli koncept minimalizma i jednostavnosti korištenja.

Siguran sam da bi dobar dio hejtera bio konvertiran nakon probne vožnje - isti je osjećaj kao kad imaš svoj rootani, modani, debloatani,overklokirani huawei, pa prvi put primiš u ruke iPhone 14. Jednostavno su skroz drugačiji svjetovi.
Tesla općenito ostavlja dojam da je riječ o iPhoneu na kotačima, tak da je ta poveznica sasvim OK. Ono gdje se lome koplja su uvjeravanja da je Tesla baš kao i Phone nešto najbolje ikad, dok su Musk i Jobs sami lemili svaki i najmanji dio uz istovremno držanje oka na dizajnu. Naravno, kod nas je pak dodatni efekt statusnog simbola podjednako za Tesla aute i iPhone mobitele. U firmi kao službena vozila imamo nekolicinu Tesli, hrpu hibridnih Toyota i KIA modela, uz većinu preostalih standardnih dizel i benzinskih primjeraka iz VW ponude i svi redom su i više, nego OK za ono čemu služe. Isto kak se zaposlenicima na biranje daju Android i iPhone uređaji, pa svatko odabere kaj mu/njoj više odgovara. Kombinacija Tesle i iPhonea je najčešća kod onih koji nikada ne bi dali svoje nofce za tak nešto, dok istovremeno ne prestaju recitirati sve moguće propagandno reklamne letke, a njihova osobna vozila i mobiteli koštaju ko par šrafa na mojem biciklu. Kaj sam htel reći, nije tehnika ništa kriva, niti se mrzi Tesla (EV općenito) i iPhone, ali nakon nekog vremena, teško je već slušati kojekakva prenemaganja.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 17:49   #66340
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor vex Pregled postova
Rekao je direktor iz toyote da je i EV corava posla.

Bas ce do jaja izgledati kad bude sa 6 kata visio kabl dole na parking dok se puni EV . I onda takvih 40 .

Kad mi neki EV guy krene govoriti kako EV ne zagaduje, onda ja dobijem proljev. Da ne spominjemo podcast od Rogana od neki dan kad lik prica kako u Kongu ljudi kopaju kobalt, pa bolestima i raku nema kraja, zene sa djecom na ledjima itd... Tko ce nasmagati tog sranja ??

Sve je to lijepo jer da, ne zagadjujes ovdje nego tamo negdje ...
Direktor Toyote je upravo dao otkaz i predao firmu bossu Lexusa koji se zalaze za elektrifikaciju. Vidi
https://cardealermagazine.co.uk/publ...ew-boss/279716

Na Rogana kao izvor informacija nemam protuotrov.
Razmotri ovaj moralni kompas: kad se ratuje po Bliskom istoku, Saudijci salju koljace po svijetu i rade sto hoce jer pumpaju naftu, random diktatorcici koji se naftnim novcem drze na vlasti... to ti je pretpostavljam ok?

Osobne vrijednosti po stranu, postoji globalna organizacija za sljedivost materijala baterija, evo primjer:

https://www.globalbattery.org/action...-test/pilot-3/
https://www.globalbattery.org/action...-test/pilot-2/
https://www.globalbattery.org/action...-test/pilot-1/


Osim toga, vecina baterija koja se danas stavlja u aute su na LFP kemiji u kojoj nema ni kobalta, ni mangana ni nikla etc.

Problem infrastrukture u gradovima je rjesiv. Da se svake godine 1-2% parkirnih mjesta opremi AC punjacima, to je to. Nazalost HR kaska, ali to znaci samo da ce se kasnije napraviti taj pomak.

Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
....
Dobar komentar, vecina ljudi nije emotivno vezana ni za auto ni za njegov pogonski stroj. Nekome se svidja minimalizam s velikim ekranom, nekome bogatstvo materijala i tipki.

Na kraju se vecinom svodi na omjer dobivenog i ulozenog, uz ispunjavanje pojedine želje ili osobnog gušta.

Danas tko kupuje BEV, Tesla nudi najvise za novac.

Model 3 RWD - 46.000€
VW ID3 - 51.000 (slično opremljen)
BMW i4 - 67.000 (slično opremljen)

Model Y RWD - 47.000€
VW ID5 - 56.000 (slično...)
Kona EV - 52.000€

Itd.

U DE oduzeti 6750€ poticaja i ispada me Model 3 kao dobro motorizirana i opremljena Octavija.

Na kraju T ispada racionalan izbor i najmanje na bazi emocija (ljubav prema brandu i sl.)
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR

Zadnje izmijenjeno od: CatKiller. 09.03.2023. u 18:15.
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 17:50   #66341
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor D1viry Pregled postova
Michelin, Goodyear, Pirelli, Continental, Bridgestone, Hankok, Nexen ..... se proizvode na strojevima jednake kvalitete. Pitanje je samo u smjesi, temperaturi, tlaku, vremenu kuhanja, itd. Kako znam? Znam zato što jedna firma proizvodi strojeve za sve navedene firme, a i još poneku.
Izvor informacija? Ta firma.
Sigurno nije Harburg Freudenberger Belišće
Imao sam Hankook, bile su mi odlične. Prodao s autom nakon 2g, i dalje odlične.
Imao sam i ContiPremium Contact 5, bile su odlične ali su pucale jedna za drugom nakon 2 godine.
Imao i Bridgestone, ispucale po bočnicama.
Sve nove kupljene sa novijim DOT-om

Zadnje izmijenjeno od: SPLiFF. 09.03.2023. u 17:56.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 18:28   #66342
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Stari je zapeo za Dustera, ali nije siguran bi li uzeo dizlo ili benz+plin kombinaciju koja je osjetno jeftinija. Ima li tko iskustava sa tim motorom?
Ima stari od frenda. Nema nikakve zamjerke osim kad je krcat jbg uz breg na autoputu moras saltati u nizu.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 18:43   #66343
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Dobar komentar, vecina ljudi nije emotivno vezana ni za auto ni za njegov pogonski stroj. Nekome se svidja minimalizam s velikim ekranom, nekome bogatstvo materijala i tipki.

Na kraju se vecinom svodi na omjer dobivenog i ulozenog, uz ispunjavanje pojedine želje ili osobnog gušta.
Jasno, nadovezal sam se čisto iz razloga, jer svaki dan gladam i slušam kojekakve hoštaplere, a onda ne znaju kak prebaciti slider za rikverc u Tesli koju toliko hvale ili nemaju pojma složiti eSIM na iPhoneu koji im je etalon za mobilne uređaje.

Ista stvar za Intel, AMD, nVidia, Radeon ili bilo čim sličnim u kontekstu tehnike i tehnologije općenito, pa su najglasniji oni koji to nemaju i ne koriste svakodnevno, dok ostatak ljudi fino kupi, koristi i boli ih briga.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 18:45   #66344
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Elektro-motor je trenutno najbolji pogonski stroj i ni jedan motor s unutrašnjim sagorjevanjem mu nije ni blizu. no sirotinja poput mene a ima ih jako puno ne mogu si priuštiti novi BEV, polovni su isto neisplativi. Vrijeme punjenja i doseg me isto odbija. Moj čađo ako pazim može 1500 km bez stajanja, u odnosu na EV veliiiiika razlika.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 20:03   #66345
rap_4_life
Premium
Moj komp
 
rap_4_life's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Split
Postovi: 360
Citiraj:
Autor gil Pregled postova
Elektro-motor je trenutno najbolji pogonski stroj i ni jedan motor s unutrašnjim sagorjevanjem mu nije ni blizu. no sirotinja poput mene a ima ih jako puno ne mogu si priuštiti novi BEV, polovni su isto neisplativi. Vrijeme punjenja i doseg me isto odbija. Moj čađo ako pazim može 1500 km bez stajanja, u odnosu na EV veliiiiika razlika.
Izvini Gretta jel se znamo
Turbo benzina has entered the chat
Na ložu se grije
rap_4_life je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 20:19   #66346
Newbie Pro
Zule
Moj komp
 
Newbie Pro's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 1,983
Citiraj:
Autor gil Pregled postova
Elektro-motor je trenutno najbolji pogonski stroj i ni jedan motor s unutrašnjim sagorjevanjem mu nije ni blizu. no sirotinja poput mene a ima ih jako puno ne mogu si priuštiti novi BEV, polovni su isto neisplativi. Vrijeme punjenja i doseg me isto odbija. Moj čađo ako pazim može 1500 km bez stajanja, u odnosu na EV veliiiiika razlika.
Kaj vozis i gdje da uspijes navuci 1500 km po tanku?

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
__________________
Newbie Pro je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 20:28   #66347
vex
Premium
Moj komp
 
vex's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: sl. brod
Postovi: 1,288
Octavia 1.6dizel 1200km ako vozis normalno, cak i bahatih 140 po autoputu
vex je offline   Reply With Quote