Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.10.2022., 22:00   #511
kolapz
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: CRO
Postovi: 55
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Router ima određen lease time (najčešće 24h) nakon kojeg otpušta trenutnu IP adresu i zahtjeva novu. No ako operater ima drugačiju politiku oko dinamičkih IP adresa (recimo, mijenja se jednom tjedno), dobit ćeš IP adresu koju si već imao.

Drugim riječima, routerov je zadatak da svakih 24h otpusti IP adresu i zatraži novu, pa i u slučaju da operater iste mijenja svakih tjedan dana. Jer, routeru je svejedno koju IP adresu ima, isti ne gleda jesu li identične ona prije otpuštanja i ona prilikom dohvata. Routeru je samo bitno da mu je dodijeljena javna IP adresa i to je sve.
Hvala na info... ali pitanje ostaje neodgovoreno... dakle, ako bi netko od Telemach korisnika mogao pogledati u popis spajanja da vidimo na koliko je podešen taj ip lease time
kolapz je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2022., 17:47   #512
bed-boy11
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 44
Citiraj:
Autor kolapz Pregled postova
Hvala na info... ali pitanje ostaje neodgovoreno... dakle, ako bi netko od Telemach korisnika mogao pogledati u popis spajanja da vidimo na koliko je podešen taj ip lease time
DHCP Lease Time : 1440 mins

Dakle, 24 sata
bed-boy11 je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2022., 18:00   #513
Njusskallo
Premium
Moj komp
 
Njusskallo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 955
Čitam da vas je dosta zadovoljnih na Telemachu. Moj prelazak sa kabelskog A1 na Telemach optiku je žešče razočaranje. Navukao sam se na brojke 1000/500 i evo 4. mjesec na ugovornoj obvezi tražim način kako da raskinem ugovor. Konstantna pucanja optike, 10ak poziva prema szk, izlasci na izvid kvara, prebacivanje krivice HTove parice bla bla. Nemam više snage nazivati.. Da li je tko bio u sličnoj situaciji, može li se uopće raskinuti ugovor ako vezu ne mogu održavati stabilnom?
Njusskallo je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2022., 19:27   #514
dnb
Registered User
Moj komp
 
dnb's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Behind u.
Postovi: 25
Citiraj:
Autor bed-boy11 Pregled postova
DHCP Lease Time : 1440 mins

Dakle, 24 sata

meh, pa ne resetira se ruter svaka 24h. Poprati malo po IP adresi. Kod mene ako nije prekid usluge kompletno ili ako ručno ne resetiram nema nikakvih promjena.
dnb je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2022., 20:35   #515
bed-boy11
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 44
Citiraj:
Autor dnb Pregled postova
meh, pa ne resetira se ruter svaka 24h. Poprati malo po IP adresi. Kod mene ako nije prekid usluge kompletno ili ako ručno ne resetiram nema nikakvih promjena.
Nisam rekao da se IP mijenja svakih 24 sata, samo sam pročitao konfiguraciju iz rutera. Već je bilo rasprave o ovome na prošloj stranici.

EDIT Zapravo sad kad razmišljam, možda je to lease time za ruter kada dodjeljuje interne IP adrese uređajima koji su spojeni na njega.
bed-boy11 je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2022., 21:34   #516
kolapz
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: CRO
Postovi: 55
Citiraj:
Autor bed-boy11 Pregled postova
DHCP Lease Time : 1440 mins

Dakle, 24 sata
Hvala

Citiraj:
Autor dnb Pregled postova
meh, pa ne resetira se ruter svaka 24h. Poprati malo po IP adresi. Kod mene ako nije prekid usluge kompletno ili ako ručno ne resetiram nema nikakvih promjena.
Na HT svako 24h i Iskon svako 72h se veza prekida i ponovno spaja, možeš vidjeti na ispisu spajanja time gap.
kolapz je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2022., 22:29   #517
Lurker71
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8
Citiraj:
Autor bed-boy11 Pregled postova
DHCP Lease Time : 1440 mins

Dakle, 24 sata
Gledao sam u svom routeru i rekao bih da se taj podatak odnosi na DHCP na routeru jer ja "DHCP Lease Time" imam samo u LAN meni.ju
Lurker71 je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2022., 22:50   #518
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor Njusskallo Pregled postova
Čitam da vas je dosta zadovoljnih na Telemachu. Moj prelazak sa kabelskog A1 na Telemach optiku je žešče razočaranje. Navukao sam se na brojke 1000/500 i evo 4. mjesec na ugovornoj obvezi tražim način kako da raskinem ugovor. Konstantna pucanja optike, 10ak poziva prema szk, izlasci na izvid kvara, prebacivanje krivice HTove parice bla bla. Nemam više snage nazivati.. Da li je tko bio u sličnoj situaciji, može li se uopće raskinuti ugovor ako vezu ne mogu održavati stabilnom?
1. Malo bolje opiši svoj problem ovdje, a ne samo "konstantno pucanje optike".

2. Pošalji upit službi za korisnike preko e-maila. Odgovaraju u roku od 24h i stručniji su nego studenti na telefonu, pa ćeš dobit i opširniji odgovor.

3. Ako operater ne može ispoštovati stavke ugovora, dužan ti je omogućiti raskid ugovora bez penala.

4. U svakom trenutku imaš pravo na žalbu; piši prigovor, ako nisi zadovoljan odgovorom, piši drugo stupanjski prigovor, ako opet nisi zadovoljan, pravac HAKOM i oni riješavaju sve za tebe.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2022., 23:32   #519
kolapz
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: CRO
Postovi: 55
Citiraj:
Autor Lurker71 Pregled postova
Gledao sam u svom routeru i rekao bih da se taj podatak odnosi na DHCP na routeru jer ja "DHCP Lease Time" imam samo u LAN meni.ju
ako bi netko mogao pogledati popis spajanja na svojim korisničkim stranicama telemacha da riješimo dilemu
kolapz je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2022., 10:46   #520
bed-boy11
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 44
Citiraj:
Autor kolapz Pregled postova
ako bi netko mogao pogledati popis spajanja na svojim korisničkim stranicama telemacha da riješimo dilemu
Išao sam sad pogledati. Nemaju oni popis spajanja na portalu nigdje
bed-boy11 je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2022., 15:34   #521
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor bed-boy11 Pregled postova
Išao sam sad pogledati. Nemaju oni popis spajanja na portalu nigdje
Čudno, jer za mobilnu tarifu imaju.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2022., 11:20   #522
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
S jučerašnjim danom, Telemach fiksne usluge jako poskupile, ali baš jako. Poskupljenje od 20 do 40 kn, ovisno o fiksnom paketu. Statička IP adresa s 50 kn/mj. skočila na 625 kn/mj. :O

Očekujem da će sad i A1 i HT poskupit jer nikako nisu dizali cijenu fiksnih usluga.

Cjenik: https://cdn.telemach.hr/public/uploa...kih_usluga.pdf (stranica 88.)

Zadnje izmijenjeno od: Marko :). 02.11.2022. u 11:26.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2022., 15:05   #523
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
S jučerašnjim danom, Telemach fiksne usluge jako poskupile, ali baš jako. Poskupljenje od 20 do 40 kn, ovisno o fiksnom paketu. Statička IP adresa s 50 kn/mj. skočila na 625 kn/mj. :O

Očekujem da će sad i A1 i HT poskupit jer nikako nisu dizali cijenu fiksnih usluga.

Cjenik: https://cdn.telemach.hr/public/uploa...kih_usluga.pdf (stranica 88.)
Skužio sam i ja jučer da se nešto događa, doduše sa EON TV paketima;
ja trenutno full paket plaćam 89kn dok je cijena na web-u bila/je skoro 98kn.
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2022., 17:47   #524
kolapz
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: CRO
Postovi: 55
Odlučili su formirati € cijene tako da poskupe
kolapz je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2022., 19:28   #525
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Skužio sam i ja jučer da se nešto događa, doduše sa EON TV paketima;
ja trenutno full paket plaćam 89kn dok je cijena na web-u bila/je skoro 98kn.
Očekivao sam poskupljenje, ali baš poskupljenje od 20 do 40 kn po usluzi nisam. Sad smo došli do toga da iako je Telemach još uvijek jeftiniji, nije toliko jeftin da se isplati napravit prijelaz s konkurencije. Samo 2u1 usluga je poskupila za oko 27 kn.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2022., 23:02   #526
JohnKonj
Registered User
 
Datum registracije: May 2021
Lokacija: Bukurešt
Postovi: 57
Tebe da trebaju streljati pristao bi ako imaju Telemach majice na sebi.
JohnKonj je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 21:49   #527
marin123
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 39
Gledam na stranici Telemacha stalni internet za velike tvrtke piše:
- velika brzina (od 1 Mbit/s do 1 Gbit/s); Uobičajeno dostupna brzina pristupa internetu u 90% vremena u danu odgovara ugovorenoj brzini u download-u i upload-u.
Ovo se sad pretpostavljam odnosi i na Optimu.

Pa koja je to ludost da to napišu. Zar nije jedna od najbitnijih karakteristika stalnog interneta da firma ima garantiranu brzinu, a ne od, do.

Ovako nešto kod ni jednog drugog ISP-a nisam vidio da za stalni vod piše da 10% vremena u danu nemaju ugovornu obvezu za brzinu.
marin123 je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 22:01   #528
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor marin123 Pregled postova
Gledam na stranici Telemacha stalni internet za velike tvrtke piše:
- velika brzina (od 1 Mbit/s do 1 Gbit/s); Uobičajeno dostupna brzina pristupa internetu u 90% vremena u danu odgovara ugovorenoj brzini u download-u i upload-u.
Ovo se sad pretpostavljam odnosi i na Optimu.

Pa koja je to ludost da to napišu. Zar nije jedna od najbitnijih karakteristika stalnog interneta da firma ima garantiranu brzinu, a ne od, do.

Ovako nešto kod ni jednog drugog ISP-a nisam vidio da za stalni vod piše da 10% vremena u danu nemaju ugovornu obvezu za brzinu.
I vjeruj - stvarno je tako, a često i lošije.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 22:05   #529
marin123
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 39
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
I vjeruj - stvarno je tako, a često i lošije.
Ovo definitivno moram pokazati direktoru prije nego što potpiše ugovor s njima, jer ako je ovo zaista istina, onda ne znam koji idiot bi pod ovakvim uvjetima potpisao ugovor s njima i plaćao X tisuća kuna mjesečno za nešto što ne mogu garantirati.
Pa 10% je 72 sata mjesečno.
marin123 je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 22:16   #530
Njusskallo
Premium
Moj komp
 
Njusskallo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 955
Sama brzina vjerujem da im nije problem, savršeno radi ... dok radi. Većinu vremena imam maksimalnu brzinu, ali količina pucanja koju imaju je nevjerojatna. 3 mjeseca korištenja telemach usluge je nešto najgore što sam ikad iskusio. Preko 20 poziva, 10ak "izlazaka" i svaki puta se vraćam na isto. Jadni ljudi koji rade na odjelu helpdeska više ne znaju ni kako bi razgovarali sa mnom jer vide probleme i znaju da se ne daju rješiti. Ugovorno sam vezan i pred 20ak dana poslao mail da molim za raskid UO jer naravno nisam potpisao da imam povremenu uslugu ali odgovora nema. Odgađam odlazak u telemach centar ulažem nade u popravak linije, zašto ni sam ne znam. Blažen bio 4g router koji mi popunjava rupe dok optika šteka.
Njusskallo je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 22:17   #531
marin123
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 39
Ako im u peak vremenu nedostaje kapaciteta valjda bi logika bila da spuste brzinu rezidencijalnim korisnicima koji placaju 25 eur mjesecno uslugu kako bi osigurali dovoljan kapacitet firmama koje plaćaju 1000+ eur mjesečno stalni vod.
marin123 je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 22:51   #532
Njusskallo
Premium
Moj komp
 
Njusskallo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 955
Citiraj:
Autor marin123 Pregled postova
Ako im u peak vremenu nedostaje kapaciteta valjda bi logika bila da spuste brzinu rezidencijalnim korisnicima koji placaju 25 eur mjesecno uslugu kako bi osigurali dovoljan kapacitet firmama koje plaćaju 1000+ eur mjesečno stalni vod.
referiraju se na to da daju uslugu od 1mbit do 1gbit, brzinu koju daju je fixna. Pošto dedicated linkovi nisu jeftini (recimo za firmu gdje ja radim imamo 50/50 za cca 1200kn ti biraš koliki buđet imaš i koju brzinu ti oni puštaju. Parice ne djeliš s nikim.
Njusskallo je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2022., 23:00   #533
marin123
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 39
Citiraj:
Autor Njusskallo Pregled postova
referiraju se na to da daju uslugu od 1mbit do 1gbit, brzinu koju daju je fixna. Pošto dedicated linkovi nisu jeftini (recimo za firmu gdje ja radim imamo 50/50 za cca 1200kn ti biraš koliki buđet imaš i koju brzinu ti oni puštaju. Parice ne djeliš s nikim.
očito nisi dobro razumio o čemu pišem. po ovome što su oni napisali 10% vremena u danu ne mogu garantirati brzinu, ili ja to pogrešno vidim?
Gdje je tu onda benefit dedicated-a ako im je SLA samo 90%

Pa već SLA od 98% je poprilično loš, a što tek reći na 90%
marin123 je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2022., 15:24   #534
bed-boy11
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 44
Citiraj:
Autor Njusskallo Pregled postova
Sama brzina vjerujem da im nije problem, savršeno radi ... dok radi. Većinu vremena imam maksimalnu brzinu, ali količina pucanja koju imaju je nevjerojatna. 3 mjeseca korištenja telemach usluge je nešto najgore što sam ikad iskusio. Preko 20 poziva, 10ak "izlazaka" i svaki puta se vraćam na isto. Jadni ljudi koji rade na odjelu helpdeska više ne znaju ni kako bi razgovarali sa mnom jer vide probleme i znaju da se ne daju rješiti. Ugovorno sam vezan i pred 20ak dana poslao mail da molim za raskid UO jer naravno nisam potpisao da imam povremenu uslugu ali odgovora nema. Odgađam odlazak u telemach centar ulažem nade u popravak linije, zašto ni sam ne znam. Blažen bio 4g router koji mi popunjava rupe dok optika šteka.
Nemaš šta ići tamo. Nećeš ništa dobit time. Samo prati proceduru.

Prigovor telemachu - > odgovor telemacha - > ponovni prigovor telemachu zbog nezadovoljstva odgovorom - > ponovni odgovor telemacha - > prigovor HAKOMu s priložena 2 stupnja prigovora telemachu (i odgovora) - > rješenje HAKOMa

Naravno sve mora ic mailom tj. Pismeno. Hakom im može narediti raskid ugovora bez penala ako postoji razlog
bed-boy11 je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2022., 21:33   #535
Njusskallo
Premium
Moj komp
 
Njusskallo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 955
Citiraj:
Autor bed-boy11 Pregled postova
Nemaš šta ići tamo. Nećeš ništa dobit time. Samo prati proceduru.

Prigovor telemachu - > odgovor telemacha - > ponovni prigovor telemachu zbog nezadovoljstva odgovorom - > ponovni odgovor telemacha - > prigovor HAKOMu s priložena 2 stupnja prigovora telemachu (i odgovora) - > rješenje HAKOMa

Naravno sve mora ic mailom tj. Pismeno. Hakom im može narediti raskid ugovora bez penala ako postoji razlog
Točno time se vodim, samo mi nije jesno da uopće ne odgovaraju na mail. Imao sam tako brutalnu komunikaciju kad sam prelazio kod njih, nahvalio ih na sva vrata. Raskinuo ugovor sa A1 (s kojim sam bio izrazito zadovoljan!) zbog prijelaza na optiku. I sad ovo.. Čekam odgovor pa redom

Citiraj:
Autor marin123 Pregled postova
po ovome što su oni napisali 10% vremena u danu ne mogu garantirati brzinu
da krivo sam te shvatio na što si se referirao. Provjeri s njima što piše u ugovoru, ovo nema smisla.. možda se samo referiraju na minimalno odstupanje al to je smješno da na vlastitim paricama ne možeš dobiti deklariranu fixnu brzinu.

Planirao sam na godinu prijeći kod njih ali sa svim ovim što mi se iz događalo mislim da bi bio lud da ne odem na HT ili ostanem na A1. Javi što si odlučio
Njusskallo je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 08:29   #536
bed-boy11
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 44
Citiraj:
Autor Njusskallo Pregled postova
Točno time se vodim, samo mi nije jesno da uopće ne odgovaraju na mail. Imao sam tako brutalnu komunikaciju kad sam prelazio kod njih, nahvalio ih na sva vrata. Raskinuo ugovor sa A1 (s kojim sam bio izrazito zadovoljan!) zbog prijelaza na optiku. I sad ovo.. Čekam odgovor pa redom



da krivo sam te shvatio na što si se referirao. Provjeri s njima što piše u ugovoru, ovo nema smisla.. možda se samo referiraju na minimalno odstupanje al to je smješno da na vlastitim paricama ne možeš dobiti deklariranu fixnu brzinu.

Planirao sam na godinu prijeći kod njih ali sa svim ovim što mi se iz događalo mislim da bi bio lud da ne odem na HT ili ostanem na A1. Javi što si odlučio
Imaju zakonski rok za odgovor. Nisam siguran jel 15 ili 30 dana. Ak to prekrše ideš odmah na HAKOM i to ce im još kaznu lupit.
bed-boy11 je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 10:21   #537
marin123
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 39
Citiraj:
Autor bed-boy11 Pregled postova
Imaju zakonski rok za odgovor. Nisam siguran jel 15 ili 30 dana. Ak to prekrše ideš odmah na HAKOM i to ce im još kaznu lupit.
Rok je 15 dana osim ako su u pitanju usluge s posebnim tarifama, onda je 30.
marin123 je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 18:33   #538
Njusskallo
Premium
Moj komp
 
Njusskallo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 955
Citiraj:
Autor marin123 Pregled postova
Rok je 15 dana osim ako su u pitanju usluge s posebnim tarifama, onda je 30.
hmm, klasični EON trio paket, poslao prigovor 14.10 još čekam odgovor :/

Koliko ja razumijem muči me signal na parici

Kad prekine stoji:

Tx Optics Signal Level at 1310 nm (ONT ANI-ONT-Side Optical Measurements): No output

Dok je ok bude:

Tx Optics Signal Level at 1310 nm (ONT ANI-ONT-Side Optical Measurements): 2.40 dBm


Po defaultu dok radi Rx Optics Signal Level at 1490 nm (ONT ANI-ONT-Side Optical Measurements): -21.03 dBm

Kad prekida bude -29.25 dBm
Njusskallo je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 19:07   #539
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor Njusskallo Pregled postova
hmm, klasični EON trio paket, poslao prigovor 14.10 još čekam odgovor :/

Koliko ja razumijem muči me signal na parici

Kad prekine stoji:

Tx Optics Signal Level at 1310 nm (ONT ANI-ONT-Side Optical Measurements): No output

Dok je ok bude:

Tx Optics Signal Level at 1310 nm (ONT ANI-ONT-Side Optical Measurements): 2.40 dBm


Po defaultu dok radi Rx Optics Signal Level at 1490 nm (ONT ANI-ONT-Side Optical Measurements): -21.03 dBm

Kad prekida bude -29.25 dBm
Javi im se preko chata na stranici. Stvarno čudno da ti nitko ne odgovara na mail jer inače odgovaraju u roku od 1 radnog dana.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2022., 21:01   #540
simpleplan
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Sramotna optika
https://www.speedtest.net/result/14092043524.png

EDIT: Nakon restarta modema je 5mbit

Zadnje izmijenjeno od: simpleplan. 18.12.2022. u 21:13.
simpleplan je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na