Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.01.2024., 10:51   #1
spinn
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zadar
Postovi: 82
Intel Core i9-11900KF + mišljenja o cijeloj konfiguraciji

Slažem novu konfiguraciju, pa bih želio čuti mišljenja i evtl. iskustva o komponentama na koje sam bacio oko.
Napominjem da nemam namjeru klokati.


Komp mi služi primarno za digital art i editiranje u Photoshopu, plus gejming (ali ne kompetitivni). Witcher, Cyberpunk, Horizon Zero Dawn i taj đir. Dosadašnja konfa mi je bila ok i za jedno i drugo, ali već je prošlo pet-šest godina i vrijeme je da se osuvremeni.


p.s. Za napajanje mi javlja da nije kompatibilno s kućištem (valjda je taj Silverstone SX1000-LPT 1000 W 80 prevelik) pa ću nešto već iskemijati.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	komponente copy.jpg‎
Views:	140
Size:	146.7 kB
ID:	27017  
spinn je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2024., 11:06   #2
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Kaj sad imas?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.01.2024., 11:37   #3
spinn
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zadar
Postovi: 82
Asus Z97-E
Intel xeon cpu e3-1231 v3 (3.40ghz)
AMD Radeon R9 390
16 GB memorija
Samsung SSD 860 EVO 250 GB + dva Samsung SSD 870 EVO 500 GB
-->
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Kaj sad imas?

Asus Z97-E
Intel xeon cpu e3-1231 v3 (3.40ghz)
AMD Radeon R9 390
16 GB memorija
Samsung SSD 860 EVO 250 GB + dva Samsung SSD 870 EVO 500 GB
spinn je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2024., 12:13   #4
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Konfa koju si postao je OK, osobno bih radije na AMD platformu ali who cares. Napajanje je overkill ali ako si mozes priustiti - go for it (iako bih osobno radije Bequiet ili nesto iz Seasonic / Corsair RM asortimana). Ostatak ak te zadovoljava je dovoljan.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2024., 15:11   #5
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
osobno bih preskočio 11th gen Intela i išao na 12700KF. na amazon.de je ista cijena
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2024., 16:48   #6
spinn
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zadar
Postovi: 82
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Konfa koju si postao je OK, osobno bih radije na AMD platformu ali who cares. Napajanje je overkill ali ako si mozes priustiti - go for it (iako bih osobno radije Bequiet ili nesto iz Seasonic / Corsair RM asortimana). Ostatak ak te zadovoljava je dovoljan.

Aha. Ajde, please, ako ti nije teško navedi alternativno modularno napajanje (tj.modele i snagu) koje bi bile primjerenije ovim komponentama.
spinn je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2024., 17:04   #7
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2024., 19:43   #8
spinn
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zadar
Postovi: 82
OK, hvala vam.
spinn je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2024., 20:24   #9
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
osobno bih preskočio 11th gen Intela i išao na 12700KF. na amazon.de je ista cijena
Da ne bi ispalo da samo pričam, bez dokaza



Taj 11th gen i9 je vrlo loše ostario, to što je i9 ne znači ništa. Izbjegavati!
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 08:23   #10
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Mislim ja da njega ne diraju ti grafovi i da mu niš ne znače.
Ali da i ja dodam, 11 gen intela je fail. 12 je OK ili AMD ako hoće brže, hladnije i štedljvije po pitanju struje.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.01.2024., 14:56   #11
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Svatko kupuje što hoće, pa tako i kolega. Ali morao sam staviti kako stvari stoje čisto da se netko drugi ne zezne sa tim 11th gen bananom od proca.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 18:10   #12
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Svatko kupuje što hoće, pa tako i kolega. Ali morao sam staviti kako stvari stoje čisto da se netko drugi ne zezne sa tim 11th gen bananom od proca.

A gle kao sto sam napisao - bolje bi bilo da uzme AMD ali svako kupuje za svoje novce sto zeli iz razloga koji su njemu/njoj poznati. Odavno me prosla faza forsiranja nekome mog stava , cak i ako je ispravan. Uostalom za preporuku konfi postoji posebna tema tak da...
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 20:23   #13
spinn
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zadar
Postovi: 82
Tražio sam mišljenja i dobio ih, thx.
Korigirao sam popis pa ću uzeti
Intel Core i7-12700KF 3.6 GHz 12-Core,
a onda za njega mora i druga matična koja bi bila
Gigabyte Z690 AORUS ELITE AX DDR4 ATX LGA1700



Ono 1000W napajanje je, kao što rekoste overkill, pa sam poslušao preporuku i uzet ću RM850x (2021) 850 W 80+

Nadalje, mislio sam uzeti grafičku Radeon rx 7800 xt, ali ispalo je da
be quiet! Silent Base 802 ATX nema dovoljno prostora za nju jer da bi "zaklanjala neke slotove".
Pa ću kao alternativu uzeti GeForce RTX 3060 V2 OC 12 GB.

PCpartpicker mi javlja i da Pure Loop 360 Liquid CPU Cooler zahtijeva mount za montiranje na tu matičnu, ali to je manji problem.

Veći je moguća neusklađenost dimenzija tog coolera i matične, te RAMa (Corsair Vengeance LPX 32 GB (2 x 16 GB) DDR4-3600 CL19) i matične.
Sajt, naime ne raspolaže njihovim dimenzijama, a ja dakako ne znam arhitekturu Aorusa, a sve da i pogledam fotke na netu ne znam hoće li cooler i memorija fizički smetati jedno dugome (ili nečemu trećemu).

Tako da je (buduća) konfa sad ovakva kako sam napisao. Neću ništa još nabavljati dok ne dobijem informaciju o ovome što sam maloprije spomenuo.
spinn je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 21:30   #14
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Da, RM850X je odličan izbor. Čudna ti je malo zamjena za 7800XT pošto je navedeni geforce duplo slabiji? Koji to točno 7800XT model bi zaklanjao slotove, kakve točno slotove? Gledam review tog kučišta kod gamer nexusa i izgleda kao da u to čudo stane doslovno bilo koji gpu bez problema, provjeri malo to oko grafe jer ti je taj geforce puuunoo slabiji od 7800XT.
Na full size atx ploči je šansa da će ram i cooler bit fizički nekompatibilni vrlo blizu nuli, ne bih oko toga previše brinuo. Pogotovo što ovaj corsair ram izgleda sasvim normalno, nema nikakve previsoke heatspreadere sa rgb pizdarijama itd.
Osobno bih preskočio vodu jer mislim da kvalitetan zračni hladnjak odrađuje 98% posla, no to je stvar osobne preferencije a i već sam dovoljno prigovarao
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 21:41   #15
spinn
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zadar
Postovi: 82
Ne prigovaraš, naprotiv. Meni su to dragocjene informacije jer ne stignem sve pratiti. Preporuči onda tiho zračno hlađenje koje će kvalitetno odraditi posao.
Evo kopiram što piše u compatibility notes:

  • A Note: The be quiet! Pure Loop 360 Liquid CPU Cooler may require a separately available mounting adapter to fit the Gigabyte Z690 AORUS ELITE AX DDR4 ATX LGA1700 Motherboard.
  • B Note: The be quiet! Silent Base 802 ATX Mid Tower Case supports video cards up to 432mm long, but video cards over 287mm may block drive bays. Since the Gigabyte GAMING OC Radeon RX 7800 XT 16 GB Video Card is 302mm long, some drive bays may not be usable. The be quiet! Silent Base 802 ATX Mid Tower Case hard drive bays are positioned where some of the bays may be physically blocked when using longer video cards.
  • C
    Disclaimer: Some physical dimension constraints are currently not checked, such as CPU coolers and RAM clearance.

Zadnje izmijenjeno od: spinn. 12.01.2024. u 21:48.
spinn je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 22:30   #16
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
To su kavezi za 2,5" i za 3,5" diskove. Koliko vidim, ti ćeš imati samo m.2 ssd na ploči, ploča ima više m.2 slotova tako da nije problem dodati i još diskova. Tako da to što će par slotova u kavezima koje ionako nećeš koristiti biti pokriveno i nije neki problem.
Sve te "jače" grafe su duže od 30cm, neke i puno više. Uglavnom, to je non issue ukoliko nisi planirao potrpati 5-6 hard diskova unutra.
Što se coolera tiče, najbolji zračni cooler bi bio Noctua NH-D15, ako ne stane (jer je zbilja jako velik), onda Noctua NH-U12A. Vidim da cijeniš tišinu a oba su vrlo tiha i više nego dovoljna za 12700k.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2024., 22:58   #17
spinn
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zadar
Postovi: 82
Hvala na preporukama. Imat ću sistemski i storage disk, that's it. I CD burner.
spinn je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2024., 08:39   #18
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
+1 na Exy-a za grafu i zračni kuler.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2024., 22:17   #19
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
Citiraj:
Autor spinn Pregled postova
Tražio sam mišljenja i dobio ih, thx.
Korigirao sam popis pa ću uzeti
Intel Core i7-12700KF 3.6 GHz 12-Core,

zašto KF?

F nema grafiku pa automatski nema ni quicksync, a qsv radi izuzetno brzo. imam 12600K i to gura 500-600fps-a u h265 kodiranju. kad ugasim qsv i pustim samo proc da radi, ide nekih 40-50fps. dan i noć. i na lightroomu mi je upaljen hw acceleration i čini mi se da radi brže nego kad koristi samo cpu.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 13:36   #20
spinn
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zadar
Postovi: 82
Dva razloga: prvo - ne mislim ga klokati, drugo - ispravi me ako griješim ali smatram da posebna grafička generira bolju sliku nego integrirana. Meni je dobra slika važna zbog Photoshopa i digital arta. I igrica, ofc.
spinn je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 15:38   #21
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
kakve veze ima klokanje sa F? ako ga ne misliš klokat - ne treba ti K. just sayin'.

ni ja svoga ne klokam ali svejedno imam K proc.

K je unlockani multiplier.

F je bez grafike.



i era "bolje slike" je prošlo svršeno vrijeme, to si vidio nekad davno na D-A-A-D konverziji, danas je slika digitalna od početka do kraja i grafička nema nikakvu ulogu u onome šta vidiš ispred sebe, osim nekakvih tweakova ako ih upališ u driverima.

međutim ti ovdje brkaš - nisam ti rekao da NE KUPIŠ grafičku karticu, rekao sam da je blesavo kupit procesor koji nema integriranu grafiku.



poanta je bila u transkodiranju. igpu je xy puta brži kad to radi hardverski nego kad to radi softverski. ako je bitno mogu probati u firmi transkodirat nešto u 4k h265 - imam 13700K u radnom stroju. moguće da je nešto brži u odnosu na 12600K koji mi je doma.



na kraju krajeva radi šta ćeš ali mislim da totalna glupost ne uzeti proc koji ima igpu, pa makar ga ne koristiš za video izlaz, poanta je da taj igpu postoji i da ga sustav može koristiti kad mu treba / kad tebi treba. imam i ja dediciranu grafiku, ali mi je igpu nezamjenjiv za video.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 16:18   #22
spinn
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zadar
Postovi: 82
Gle, ne mogu naći 16:9 monitor s optimalnom kombinacijom dobrog gamuta boja, razumnom rezolucijom, osvježavanjem (ok mi je 144 Hz), dobrom crnom i ne većeg od 27".
Zato i dalje koristim svoj stari full HD Samsung SyncMaster 245T i ne idem na 4k. (Ima 97% gamuta i odličan je za image editing i digital art).
U tom kontekstu ne znam bili mi tih ekstra 40 eura uloženih u K nešto donijelo.


Možda i bi, ako ti znaš, pls reci..
spinn je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 17:06   #23
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Jedan u kope, drugi u špade
Kolega se ocito ne bavi transkodiranjem sadrzaja, a za sve ostalo ce mu odlicna biti dedicirana graficka.

Je li uopce quicksync na igpu aktivan kada se koristi dedicirana graficka?

Edit:
Tnx za info, dobra stvar!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 15.01.2024. u 20:20.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2024., 18:30   #24
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
da ja odustajem...

a za ovo :




Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Je li uopce quicksync na igpu aktivan kada se koristi dedicirana graficka?
odgovor je DA.

monitor mi je zakačen na nevidiju, ali enkodiram na igpu jer je jedno 4 puta brža nego na nevidiji (i jedno 12-13 puta brže nego na samom procesoru).



jedino davinci sere i forsira dedicated grafiku
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 05:37   #25
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Ja znam enkodirat videe tu i tamo jer imam stariji media player koji ne vrti H265.
I moram priznat da sam se debelo razočarao u quicksync, barem na HandBrakeu ako je uopće do njega (dok sam imao Intela). Veličina filea je ogromna, a kvaliteta slike očajna.
Na kraju mi se najbolje pokazao CPU (iliti softwerski) enkod, mala veličina filea, dobra kvaliteta, ali sporije. Pustim to ionako dok ne koristim komp, on nek melje, a ja radim neš drugo (npr lupam na PSu )

I kad se to (tj bilo što) spominje nekom i vidi se da ovaj uopće nije ni shvatio što je to...znači da mu vj i ne treba. Ne koristimo svi kompove na isti način, zato i imamo toliko izbora.
I onda kada te čovjek pita da mu pojasniš...ti odustaneš. Il će shvaiti odmah il nikako, pa objasni mu. Odlična pomoć!

@spinn: po svemu bih rekao da tebi to nije važno i ne treba ti. Enkodiranje videa=pretvaranje iz jednog video formata u drugi, ala pretvorba audio CD-a u MP3.
F je CPU bez integrirane GPU
K je CPU sa otključanim množiteljem za lakši overclocking

Po meni, radije si uzmi običan CPU bez ijednog slova (i7 12700), dakle zaključan množitelj, ali sa iGPU, tako da imaš neku rezervu ako ti crkne grafa.
Tj uzmi si najisplativije. Vidi što ti paše. Inače, i 12600 ti je isto opaka zvjerčica.
Odmah da napomenem, obje grafe ti rade istovremeno (ako ne diseableaš iGPU u BIOSu ili win) i ako želiš sliku sa obične grafe, spoji monitor na nju, ako želiš sa integrirane, spajaš monitor na matičnu.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 16.01.2024. u 08:54.
Disco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na