Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.10.2014., 11:23   #151
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,528
Na arstehnici niš ne piše da je mobilna varijanta:
http://arstechnica.com/apple/2014/10...tina-displays/

Nisam baš ni siguran da bi okljaštreni mobilni GPU mogao pogoniti takav display kako treba.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je online   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 11:29   #152
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Nismo li rezimirali da tolki ekran zapravo nema tolku rezoluciju (ako se grafa pita) nego se interpolira "normalna" rezolucija? Ne kužim
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.10.2014., 11:31   #153
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,083
R9 m290x = 8970m = 7970m = 7870 pictarin xt
Uz razlike u taktovima i naponu. Dost je to jako za gurat taj ekran, ne za igrat igrice, ali sve ostalo bez problema.
Najavljena je m295x u novom macu koja bi trebala biti tonga r9 295 sa nizim taktom i naponom da stane u 125w tdp
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je online   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 12:35   #154
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Vidjet ćemo tek kad se aplikacije prilagode toj rezoluciji, pogotovo Adobe.
Skeptičan sam prema tome kako će ovaj za 2500$ i 8 GB RAM-a žvakati ikakav koristan posao, počevši od Illustratora i Indesigna.
Igrom slučaja, baš na PC-u radim jedan B1 poster na PC-u i istovremeno imam otvorena ta dva programa + Photoshop. 8GB je minimum minimuma da to radi...a Photoshop recimo koristi i hardversku akceleraciju. Grafička će imati težak posao. Odvođenje te silne topline će isto biti zanimljivo.

Zašto Apple na takvom proizvodu štedi, nikad mi neće biti jasno. Isto kako mi nije jasno tko će profitirati od 5k ekrana i na koji način.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 12:57   #155
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Od 5k ekrana cu prvi ja profitirati, jer vec smo se tu raspisali o famoznoj retini. Dok ne vidis, tesko je pricati.

No 8GB nije nikakav problem. Perolaka kategorija za ugraditi jos koliko ti treba, sve do 32gb. Imas poklopac ispod ekrana, otvori i uguraj. 30sec posla, ako i toliko.

Mene ne cudi ram, neka stede na njemu sve dok ga je tako lako ugraditi osobno. Mene cudi disk, i dalje forsiraju klasicni HDD, ili u najboljem slucaju Fusion Drive. Di je tu onaj stari Apple koji bi stariju tehnologiju otkantao isti sekund kad dodje nesto bolje? I to bez obzira na cijenu.

Postali su proracunati, na zalost cak i u mac liniji. Zelim po defaultu minimalno 256GB SSD. Minimalno. Zasto po defaultu? Pa radi zemalja poput nase, jer ovdje ako narucim bilo koje apple racunalo da je CTO, cekat cu na isto minimalno 40ak dana. Previse i predugo.

No ne razmisljam o ovom iMacu uopce. Prvi macici se bacaju u vodu, tek kad izadje druga linija vjerojatno dogodine, onda cu razmisliti.
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 13:43   #156
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Ja upravo suprotno razmišljam. RAM ima najveće fluktuacije u cijeni od svog hardvera i još Apple preferira samo određene brandove, trenutno Kingston i Corsair. Signorno bi im dobar potez bio da ugrade 16 GB u bazne modele nego da i dalje to nude samo u CTO modelima koji se moraju čekati ili da kupci sami moraju tražiti koji im RAM treba i ugrađivati ga kad skuže da im 8 GB nije dovoljno.

To je već daleko van onog "it just works" koji se toliko citira...

HDD mi je jasan. Igraju na pouzdanost. SSD-ima svako malo izlaze novi firmwarei i OSX je izbirljiv oko SSD-a (ne rade baš svi savršeno). Još ni nema mogućnosti updatea firmware iz OSX. Pogledaj Samsung s ovim zadnjim problemom. Trebaš Windowse za svaku sitnicu.
Fusion Drive je ogroman problem ako SSD ili HDD krepaju, ali tu ni Windowsi ne pomažu, jer još ne postoji softver koji može pristupiti podacima ako postoji Fusion.
U prijevodu, ako imaš Fusion i hoćeš u Bootcampu imati Windowse i pristup podacima na OSX kao što je to moguće s običnim diskom ili SSD-om, zaboravi. Apple nema drivere za to, nit ih itko drugi ima.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 14:23   #157
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Dečkovi daj mi molim vas recite, da riješim ovu dilemu jednom za svagda, kad namještavaš postavku rezolucije ekrana na mac retini odabireš li 5k rezoluciju ili 2560?
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 15:26   #158
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
na novoj retini? Nedavno predstavljenoj? 5k.
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 16:02   #159
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,083
Ja nisam niti nebudem ulazil u raspravu kolko imac kosta i kaj se dobije s tim, jer onda samo flamewar iskoci. Interesantno je videti da se apple okrece amd grafickama polako.
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je online   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 16:45   #160
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Dečkovi daj mi molim vas recite, da riješim ovu dilemu jednom za svagda, kad namještavaš postavku rezolucije ekrana na mac retini odabireš li 5k rezoluciju ili 2560?
Nijedno. Imaš opciju "best for display" i to je to. Scaled tek pokazuje rezoluciju, tj. da tih 2880x1800 izgleda kao 1920x1200.
Klik
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.10.2014., 18:28   #161
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Ja upravo suprotno razmišljam. RAM ima najveće fluktuacije u cijeni od svog hardvera i još Apple preferira samo određene brandove, trenutno Kingston i Corsair. Signorno bi im dobar potez bio da ugrade 16 GB u bazne modele nego da i dalje to nude samo u CTO modelima koji se moraju čekati ili da kupci sami moraju tražiti koji im RAM treba i ugrađivati ga kad skuže da im 8 GB nije dovoljno.

To je već daleko van onog "it just works" koji se toliko citira...
Oprosti Ivane, no jesi li ti ikad duze vrijeme radio i posjedovao bilo kakav mac? Jer da jesi, znao bi da nema veze tko je proizvodjac rama. Ja sam kod kupnje uvijek gledao samo da li je ddr2, ili pak ddr3. Za starije modele dvojka, za novije trojka. I nikad ni jedan problem. Ama bas ni jedan. Tako da stvarno nemam pojma o cemu pricas

Citiraj:
HDD mi je jasan. Igraju na pouzdanost. SSD-ima svako malo izlaze novi firmwarei i OSX je izbirljiv oko SSD-a (ne rade baš svi savršeno). Još ni nema mogućnosti updatea firmware iz OSX. Pogledaj Samsung s ovim zadnjim problemom. Trebaš Windowse za svaku sitnicu.
Fusion Drive je ogroman problem ako SSD ili HDD krepaju, ali tu ni Windowsi ne pomažu, jer još ne postoji softver koji može pristupiti podacima ako postoji Fusion.
HDD pouzdan? Pa najveca boljka macova unazad par godinu su bas ti klasicni HDD-ovi. Posebno kod iMaca je to dolazilo do izrazaja. Kako preko osx-a ne postoji updejtanje firmwarea? Pa ja sam sad vec propali OCZ prije cca godinu dana updejtao, jer je vukao samo 150/150 bez updejta firmwarea, a 250/250 (cifre otprilike pucam, no tu su negdje) nakon updejta. Kako onda nema?

Sto se tice samsunga, moram priznati da nisam imao susret sa njihovim ssd-om tako da taj dio stvarno ne mogu komentirati. No da je OSX osjetljiv prilikom odabira SSD-a je smijesno. Ako zelis mogu ti ulovit screense sa par kompova, siguran sam da imamo barem 4-5 razlicitih proizvodjaca SSD-a, i svi uredno rade out of the box. Osim OCZ-a kojem je bio potreban firmware update da bi radio priblizno nazivnoj brzini.

Za FD se slazem. Ok rjesenje za kucne korisnike, no za posao ne bih nikad FD odabrao. Ali ama bas nikad. Prevelik rizik, a i Apple tu sitnicari jer ugradjuju svega 120gb ssd. Cak i u 3tb FD ide samo 120gb ssd-a. Smijurija.


Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Dečkovi daj mi molim vas recite, da riješim ovu dilemu jednom za svagda, kad namještavaš postavku rezolucije ekrana na mac retini odabireš li 5k rezoluciju ili 2560?
Rezolucija s kojom ce ti raditi bez da ista mijenjas je 2560x1440, dakle kao i u sadasnjeg iMaca. No samo je to 'retina', tj. imat ces dosta bolju i guscu sliku. 5120x2880 / 2 ustvari.

No bez vecih problema si podesis i nativno 5k, samo sto se bojim da ce ti u tom slucaju sve biti presitno na 'samo' 27 incha.

Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Nijedno. Imaš opciju "best for display" i to je to. Scaled tek pokazuje rezoluciju, tj. da tih 2880x1800 izgleda kao 1920x1200.
Klik


Moze link na taj anandtechov clanak? Jer ovaj screen nema veze sa iMacom, a jos manje sa rMBP kojeg prikazuje
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 19:33   #162
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Joj Mileni, na krivog si se namjerio. Osim što sam imao Mac i radio na njemu, još sam i Apple Product Professional (guglaj za više informacija o certifikatu)

Za probleme s RAM-om guglaj o random smrzavanju i 3 beepa. Timing, naponi...sve to igra ulogu i nisu kod svih modula i proizvođača isti. To što si imao sreće da su ti svi moduli radili je samo...sreća.

Nemaju svi SSD-i moguć update preko OSX, to što si ti opet izabrao SSD koji ima...sreća.
Da, klasični diskovi su još uvijek pouzdaniji od SSD-a, bar zasad. Nema iMac problema s diskovima nego ima Seagate čije diskove Apple kupuje. S temperaturama koje se kreću unutar kućišta, nije ni čudo.

Nije OCZ jedini koji nije radio, Intelovi SSD-ovi su isto imali problema. Firmware je to kasnije riješio, ali što si mogao napraviti kad si kupio SSD, a jedino računalo koje imaš doma su Appleova?

Nije članak bitan, to je screenshot postavki rezolucije rMBP-a na 10.9. Odi u postavke ako ga imaš i pogledaj. Nemaš biranje rezolucije na "Best for display" nego Larger Text, Retina i More Space pa biraj. Tek kad stisneš Scaled, dopušta ti odabir rezolucije.
Sve je isto, samo je na slici iMac a ne MBP
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 19:41   #163
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Pa pazi ovo, onda sam stvarno imao DOSTA srece. Jer birati na random u vise navrata i ne naletit ni na jedan problem? Vjerujem da ima memorijskih modula koji stvaraju probleme, uostalom, odredjene kombinacije ce i na klasicnom PC desktopu stvoriti probleme.

No da je to neki problem vrijedan spomena - ocito nije. Jer ako sam ja na random odlicno prolazio, vjerujem da ce i vecina tako. Iznimke su tu samo da potvrde pravilo.

Sto sam mogao napraviti kad sam kupio SSD, a jedino racunalo je Appleovo? Koristiti ga? Pa na 150 r/w necu umrit?

Sto se tice clanka, da, bitan mi je. Jer rMBP ima rezoluciju od 2880x1800, a u stvarnosti je skalirana na 1440x900. Dakle retina. Da bi dobio 1920x1200, onda osx softwerski skalira na 3840x2400. Dakle ne podrzava to hardwerski, vec cisto softwersko skaliranje. A na SS-u stoji da je 'Best for retina' = 1920x1200. A takvu retinu Apple jos nije ponudio.

I znam kako ide biranje rezolucije, pa imao sam i rMBP13, pa rMBP15. Uskoro cu ponovno imati rMBP15. A gore na slici je rMBP sa 'Best for retina' cudnom rezolucijom, zato i gledam koji vrag se tu dogadja. Jer ono gore definitivno nije screenshot od iMaca. Pogledaj samo sucelje, a onda tek sliku od macbooka sa strane.

P.S.
Sto se tice adobea, za njih se ne brinem. Dam se okladit da ce najkasnije u roku od mjesec-dva to rijesiti, kao sto su rijesili i kad je prvi rMBP izasao. Jedino sa skaliranjem imaju problema kod windows verzija, zasto je to tako - stvarno nemam pojma. No ne ide im u prilog ta cinjenica ni malo, jer sasvim sigurno imaju vise klijenata na winzima nego na osx-u.
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 20:33   #164
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,528
Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova
Ja nisam niti nebudem ulazil u raspravu kolko imac kosta i kaj se dobije s tim, jer onda samo flamewar iskoci. Interesantno je videti da se apple okrece amd grafickama polako.
Već je prije imao amd/ati grafe, samo su u zadnje vrijeme bile nvidie ugrađivane po defaultu, a pojedine ati vga su bile opcionalni izbor.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je online   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 20:41   #165
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Citiraj:
Autor Mileni Pregled postova
Pa pazi ovo, onda sam stvarno imao DOSTA srece. Jer birati na random u vise navrata i ne naletit ni na jedan problem? Vjerujem da ima memorijskih modula koji stvaraju probleme, uostalom, odredjene kombinacije ce i na klasicnom PC desktopu stvoriti probleme.

No da je to neki problem vrijedan spomena - ocito nije. Jer ako sam ja na random odlicno prolazio, vjerujem da ce i vecina tako. Iznimke su tu samo da potvrde pravilo.

Sto sam mogao napraviti kad sam kupio SSD, a jedino racunalo je Appleovo? Koristiti ga? Pa na 150 r/w necu umrit?

Sto se tice clanka, da, bitan mi je. Jer rMBP ima rezoluciju od 2880x1800, a u stvarnosti je skalirana na 1440x900. Dakle retina. Da bi dobio 1920x1200, onda osx softwerski skalira na 3840x2400. Dakle ne podrzava to hardwerski, vec cisto softwersko skaliranje. A na SS-u stoji da je 'Best for retina' = 1920x1200. A takvu retinu Apple jos nije ponudio.

I znam kako ide biranje rezolucije, pa imao sam i rMBP13, pa rMBP15. Uskoro cu ponovno imati rMBP15. A gore na slici je rMBP sa 'Best for retina' cudnom rezolucijom, zato i gledam koji vrag se tu dogadja. Jer ono gore definitivno nije screenshot od iMaca. Pogledaj samo sucelje, a onda tek sliku od macbooka sa strane.

P.S.
Sto se tice adobea, za njih se ne brinem. Dam se okladit da ce najkasnije u roku od mjesec-dva to rijesiti, kao sto su rijesili i kad je prvi rMBP izasao. Jedino sa skaliranjem imaju problema kod windows verzija, zasto je to tako - stvarno nemam pojma. No ne ide im u prilog ta cinjenica ni malo, jer sasvim sigurno imaju vise klijenata na winzima nego na osx-u.
Sreća da, ja sam tako slagao godinama PC-e dok nisam prešao sa Z68 na Z87 chipset i htio iskoristiti isti RAM. DDR3, 1600 MHz, sve isto, a stroj se ruši i baca greške na memtestu. Vratim u Z68, savršeno. G.Skill RAM, tek toliko.
Apple je od davnina izbirljiv, sad manje nego prije, al izbirljiv još uvijek.

Tebi je SSD barem radio, većina nije mogla dić OSX više iako je instalacija prošla normalno.

Eto ti članka, 15" rMBP, nešto si zabrijao malo
http://www.anandtech.com/show/5996/h...andles-scaling

Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
Već je prije imao amd/ati grafe, samo su u zadnje vrijeme bile nvidie ugrađivane po defaultu, a pojedine ati vga su bile opcionalni izbor.
Istina, skoro pa je pravilo da se izmijenjuju u svakoj generaciji. Počeli su s ATI, pa onda nVidia, pa opet ATI, pa opet nVidia, sad opet ATI...
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 20:51   #166
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Ivane, pa taj clanak tvrdi upravo ovo sto i sam tvrdim, ali i znam iz prve ruke:

Citiraj:
By default, the Retina MBP ships in a pixel doubled configuration. You get the effective desktop resolution of the standard 15-inch MacBook Pro's 1440 x 900 panel, but with four physical pixels driving every single pixel represented on the screen
Maximalna rezolucija bez softwerskog skaliranja rmbp-a je 2880x1800, tj. prevedeno u retina mod - 1440x900.

Mozes ti postaviti 1920x1200, tj. 3840x2400, no to je vec softwersko skaliranje i nikako ne upada u kategoriju pod 'best for display/retina' kako li vec ide onaj citat. O tome i pricam, a clanak to samo i potvrdjuje.

Meni je 1920x1200 mod na retini cudo kad sam samo u fazi da programiram. Toolbarsi uzimaju jako malo prostora, samo povecam font i milina. No za svakodnevni rad moze se isto koristiti, ali nije bas preporucljivo. Barem vecini. Previse se naprezu oci na toj rezoluciji i svega 15 incha ekranu.

Za svakodnevni rad sam koristio 1680×1050, dakle izmedju 'best for...', tj. retine, i ove najvece moguce. Bolji prikaz svega i dalje, a nije presitno. Milina.

No to sve naravno zavisi od osobe do osobe.
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 20:56   #167
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Dakle grafa obrađuje normalnu rezoluciju, a onda to apple crnom magijom skalira na više?
Ne zanimaju me scaled for gluposti, neg tehnički podatak, dajte SS gdje piše da imam rezoluciju ekrana od 5k.

Ovo scaled ne znači da grafa gura 5k rezoluciju, dapače, čisto sumnjam da to ijedan način spajanja podržava, thunderbolt priključak drma 20Gbps što je nedovoljno za toliku rezoluciju progurat. Kojim se načinom interno spaja retina ne znam.

Dajte malo tehnoloških podataka
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 20:58   #168
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Joj Mileni, na krivog si se namjerio. Osim što sam imao Mac i radio na njemu, još sam i Apple Product Professional (guglaj za više informacija o certifikatu)

Za probleme s RAM-om guglaj o random smrzavanju i 3 beepa. Timing, naponi...sve to igra ulogu i nisu kod svih modula i proizvođača isti. To što si imao sreće da su ti svi moduli radili je samo...sreća.

Nemaju svi SSD-i moguć update preko OSX, to što si ti opet izabrao SSD koji ima...sreća.
Da, klasični diskovi su još uvijek pouzdaniji od SSD-a, bar zasad. Nema iMac problema s diskovima nego ima Seagate čije diskove Apple kupuje. S temperaturama koje se kreću unutar kućišta, nije ni čudo.

Nije OCZ jedini koji nije radio, Intelovi SSD-ovi su isto imali problema. Firmware je to kasnije riješio, ali što si mogao napraviti kad si kupio SSD, a jedino računalo koje imaš doma su Appleova?
Imao SVE od navedenih problema
Covjek nauci sa godinama. Morao sam flashat OCZ vertex4 prije ubacivanja u late 2011.. da nisam, ne bi radio. Seagate je i na picekim uviiijek bolni hdd. Rikla mi 3 od 5 :/ Ram sam probao na svoju ruku..zavrsio sa 500kn minusa i narucivanjem sa OWCaa i sve radilo nakon tog

Tako da, mogu samo rec da su izbirljivi i imacovi (imam ih jos sad u firmi od G5 do 2013.)
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 20:59   #169
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Destrojeru, citas li ti uopce o cemu se pise? I sta se pise?
Novi iMac ima stvarnih 5k, Apple ima malo nabrijaniji eDP i preko njega ide sav bandwith. Da te tematika stvarno zanima, ne bi trazio SS koji jednostavno ne mozes dobiti, jer iMac retina nije ni stigao do nas, tako da ga ovdje nitko nema.

Googlaj, imas vec od iFixita teardown, kao i jedno 100 recenzija. Ako je problem naci kvalitetno stivo, samo javi, pomoci cemo
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 21:37   #170
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Naravno da čitam, nakon što mi Ivan napiše objašnjenje koje je korak bliže željenom, pojaviš se s ovim:

Citiraj:
Autor Mileni Pregled postova
Rezolucija s kojom ce ti raditi bez da ista mijenjas je 2560x1440, dakle kao i u sadasnjeg iMaca. No samo je to 'retina', tj. imat ces dosta bolju i guscu sliku. 5120x2880 / 2 ustvari.

No bez vecih problema si podesis i nativno 5k, samo sto se bojim da ce ti u tom slucaju sve biti presitno na 'samo' 27 incha.
Em što nisi napisao ništa novo, em nije podijeljeno s 2 nego s 4, em si uvukao nativnih 5k.
Tako se jadan distrojer našao na samom početku shvaćanja rezolucije prikaza na retina macovima.

Pokušavam saznati nešto na forumu da ne mora ko idijot probirati po recenzijama koje pišu hvalospjeve o pappleu. Ako već spominješ potencijalne izvore koje možeš linkati, zašto ne vidim niti jedan link?

--

Ne trebaš mi više ništa objašnjavati, samo mi odgovori na sljedeće pitanje:

Kada otvoriš slikovnu datoteku rezolucije veće od 1440x900 na svojoj retini prikaže li se ona u 100% veličini, tj. bez da moraš scrollati do krajeva slike ili baš moraš scrollati?

Ako moraš scrollati radi se o interpolaciji, ako ne retina je donekle ono što se i reklamira.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 21:57   #171
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Ne moras citati recenzije. Uostalom, imas valjda 1000 portala, nije da su svi naklonjeni Appleu (teorija urote? ) ?

Evo ti jedan link koji to sve dobro objasnjava:
http://www.anandtech.com/show/6023/t...splay-review/6

Zanemari review, retinu je lik odlicno opisao. Ista stvar naravno vrijedi i za iMac. Odoh gledati LE, nedostaje jos jedan par za jako lijep dobitak. Cujemo se sutra
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 22:12   #172
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Ne trebaš mi više ništa objašnjavati, samo mi odgovori na sljedeće pitanje:

Kada otvoriš slikovnu datoteku rezolucije veće od 1440x900 na svojoj retini prikaže li se ona u 100% veličini, tj. bez da moraš scrollati do krajeva slike ili baš moraš scrollati?

Ako moraš scrollati radi se o interpolaciji, ako ne retina je donekle ono što se i reklamira.
Ovo bi ti moglo odgovoriti na pitanje

http://www.dpreview.com/forums/threa...-post-52415087
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 22:25   #173
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Hvala ti imenjače
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2014., 10:31   #174
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,528
Bilo kako bilo, taj ekran je perverzni san svakog video editora

http://techcrunch.com/2014/10/20/retina-imac-review/

Citiraj:
Speaking of 4K video editing, you can see a screenshot above of me editing a sample 4K video file in Final Cut Pro, with the video playing back at full resolution, which still offers room for editing UI in the Final Cut application. I had to hide the inspector in order to fit it in entirely, and maximize the size of the preview window, but it’s still possible, and for video editors working with next-generation film formats, that’s a huge advantage.
Citiraj:
Photo editing with Adobe Photoshop CC is also a treat on this computer, with fast, responsive performance and execution of filters and visual effects. You can also work with RAW files right out of your camera, and using the ones from my Canon 6D, which have a max resolution of 5472 x 3648, I was able to work with them at 100% crop and almost fit the entire frame on the screen when using Photoshop in full-screen mode.

Odlično računalo, jedino je cijena malo too much. Da je u toj početnoj cijeni i 16 Gb rama i barem 256 Gb SSD, ne bi riječ reko
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je online   Reply With Quote
Staro 24.10.2014., 11:33   #175
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Daj čitaj ovo sad polakše, s malo uključenog razuma

Kaže da ima više prostora u Final Cutu...a rezolucija mu je na Best (retina) što se u smislu količine prostora na ekranu uopće ne razlikuje od običnog 27" iMaca (2560x1440), nego samo u gustoći piksela.
Nema problema s previewom 4k filma. Ako si ikad radio s video editing alatima, znaš što je RAM preview. Grafika, RAM i disk jedini utječu na video editing, ali očito i ekran ima neke supermoći kad je to sve brže i bolje

Fast, responsive performance and execution of filters and visual effects....u Photoshopu CC...daj me nemoj. To vrijedi za svako računalo danas.

You can also work with RAW files right out of your camera...
RAW file za 6D iznosi između 20 i 40 MB, bilo bi čudo da ne može raditi s RAW fileovima...
100% crop na toj rezoluciji, tko normalan to radi. Ako se bavi fotografijom, najveća fotka koju će ikad trebati isporučiti je 20x30 cm, a ako to itko ikad obrađuje sa 100% cropom, tog čovjeka želim upoznati.

Jedino u čemu je taj iMac drugačiji od svega danas je ekran. Sigurno je ugodno raditi na njemu, ali čitajući ovo imam osjećaj da ima supermoći.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2014., 11:44   #176
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Jedino u čemu je taj iMac drugačiji od svega danas je ekran. Sigurno je ugodno raditi na njemu, ali čitajući ovo imam osjećaj da ima supermoći.


Citajuci review, samo cekam da isti poleti do Marsa i nazad. Inace, evo sad ce na trznicu doci jedan povoljan mac, pa navali narode
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2014., 12:24   #177
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,528
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Daj čitaj ovo sad polakše, s malo uključenog razuma

Kaže da ima više prostora u Final Cutu...a rezolucija mu je na Best (retina) što se u smislu količine prostora na ekranu uopće ne razlikuje od običnog 27" iMaca (2560x1440), nego samo u gustoći piksela.
Nema problema s previewom 4k filma. Ako si ikad radio s video editing alatima, znaš što je RAM preview. Grafika, RAM i disk jedini utječu na video editing, ali očito i ekran ima neke supermoći kad je to sve brže i bolje

Fast, responsive performance and execution of filters and visual effects....u Photoshopu CC...daj me nemoj. To vrijedi za svako računalo danas.

You can also work with RAW files right out of your camera...
RAW file za 6D iznosi između 20 i 40 MB, bilo bi čudo da ne može raditi s RAW fileovima...
100% crop na toj rezoluciji, tko normalan to radi. Ako se bavi fotografijom, najveća fotka koju će ikad trebati isporučiti je 20x30 cm, a ako to itko ikad obrađuje sa 100% cropom, tog čovjeka želim upoznati.

Jedino u čemu je taj iMac drugačiji od svega danas je ekran. Sigurno je ugodno raditi na njemu, ali čitajući ovo imam osjećaj da ima supermoći.
Hm, bolje mi je da prestanem postati s moba, nestao mi dio posta iz kojeg je bio vidljiv sarkazam
Jedino zadnja rečenica stoji, i dalje mislim da je odlično računalo, ali daleko od toga da ima super moći

Obzirom da sam već deset godina vezan uz video editing branšu, sve mi je to poznato što si napisao
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690

Zadnje izmijenjeno od: Roberto. 24.10.2014. u 12:31.
Roberto je online   Reply With Quote
Staro 24.10.2014., 14:15   #178
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Teško je danas nać nepristran i objektivan review kad se radi o Appleu, nažalost.
Stvori se takav hype da se rivjueri tresu dok ga vade iz kutije
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2014., 14:35   #179
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,528
Pravi fanboyi

Kad je Apple u pitanju uvijek sve ide u krajnost, ili pozitivnu ili negativnu. Sto je steta jer odvlaci paznju s proizvoda koji su ponekad zaista odlicni.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je online   Reply With Quote
Staro 24.10.2014., 20:34   #180
poltergeist
Premium
Moj komp
 
poltergeist's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: Croatia
Postovi: 429
Kad se uzburkaju vode na pcekspertu, znas da je Apple izbacio dobar proizvod
Tako je bilo kod iPhona a da ne pricam o iPadu. Prvi komentari na iPad temi su show.
__________________
poltergeist je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na