Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.08.2017., 22:49   #30811
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Za daily commute bi potpisao odmah da nemam volan i da nemoram pritiskat kvačilo zilion puta dok pređem ovih 5km do posla. I zbog toga jedva čekam elektriku. A ovaj problem s dometom bi jednom godišnje istrpio i posložio si rutu prema punjačima. I recimo do mora bi volio odvozit. Sve ostalo jedva čekam kad ću moći sjest u auto ko torba i izaći na odredištu.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2017., 22:51   #30812
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
A i kad dode kostat ce pol milje kuna kak stvari stoje.. U svakom slucaju ce prije doc nego se subvencije vrate jer ovi znaju samo uzimat.
e ovo... kod nas nadam se da ste svjesni da će to koštati 400k minimalno na cestu.

kad su kod nas došli ti cjenovno "prihvatljivi" elektronci sam kalkulirao onaj UŽAS citroen c-vražja mater, mitsubishi mivec ili kako se već zove taj horor što se vozilom naziva i ispada da uz najveće poticaje pošto je full electric i neki "luksuzniji" početni auto skupa sa svim godišnjim troškovima, a da on ima 0kn troška sem rege, se počinje isplatćivati na nekih 260k-280k km.

mislim da bi i sad dobio tu negdje brojku.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.08.2017., 22:53   #30813
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Ne volim Teslu. Ne volim kako izgledaju izvana i iznutra, vanjski dizajn je ogavan i uz Peugeote su najruzniji auti na trzistu.

Ne volim sto imaju samo buku guma i vjetra. Ne volim sto su skupi pa ih ne mogu kupiti , a i da kupim ne bih imao gdje puniti niti odrzavati.

Ali da imaju buducnost, imaju. Kad bih provozao jednog, sasvim sigurno bi ostavio pozitivan dojam.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2017., 23:13   #30814
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
ali koje su to najvece prednosti elektricnih vozila, onako realno?

zagadjenje? ovo je jaaaako upitno, jer i dalje su proizvodni procesi isti ko za svaki drugi auto, osim sto imas manje dijelova za motor, no gdje je proizvodnja baterija, gdje je otpad koji ce se stvarati nakon x godina, itd..

usteda? za sada nikakva.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2017., 23:19   #30815
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
ali koje su to najvece prednosti elektricnih vozila, onako realno?

zagadjenje? ovo je jaaaako upitno, jer i dalje su proizvodni procesi isti ko za svaki drugi auto, osim sto imas manje dijelova za motor, no gdje je proizvodnja baterija, gdje je otpad koji ce se stvarati nakon x godina, itd..

usteda? za sada nikakva.
Ne koriste fosilna goriva za svoje kretanje Ne smrdi iza njih

Da, 99% ljudi zaboravlja da se jako puno zagadjenja proizvede da bi se uopce proizveo automobil.

A i ta struja kojom punis elektricni auto je morala od nekuda doci. Nije sve od solarne energije, energije vjetra, itd.

U zemljama treceg svijeta ce fosilna goriva jos dugo dominirati u proizvodnji elektricne energije. Samim time elektricni auti gube na smislu.

No ako na trenutak iskljucimo samo zagadjenje prilikom proizvodnje automobila (zagadjenje je tu i kad se rade ICE auti) i prepostavimo da je sva struja za eksploataciju dosla iz obnovljivih izvora energije...itekako ima smisla.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2017., 23:19   #30816
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
hipotetski... kad bih mogao birati između eUP-a i običnog UP-a po istoj ili najviše do 1/4 većoj cijeni na štetu eUP-a, kojeg bi odabrao za svakodnevnu vožnju gradom?
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2017., 23:26   #30817
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Struja iz obnovljivih izvora je minimalno zastupljena još uvijek
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2017., 23:41   #30818
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
Struja iz obnovljivih izvora je minimalno zastupljena još uvijek
Odakle cupas te informacije?

Globalno oko 25%. U HR npr. i vise of pola (vidi koliko samo HE imamo koje nam EU ne prizna pod obnovljive jer su prevelike, lol).

Protupitanje: koje prednosti ima ICE ako moj hipotetski elektricar (npr. Tesla Model 3 iz 2020) ima 600 km dometa, puni se u 15 min ili doma (svako jutro auto pun do cepa! Zaboravi na odlaske do benzinske) i ima manji TCO?

Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
ali koje su to najvece prednosti elektricnih vozila, onako realno?

zagadjenje? ovo je jaaaako upitno, jer i dalje su proizvodni procesi isti ko za svaki drugi auto, osim sto imas manje dijelova za motor, no gdje je proizvodnja baterija, gdje je otpad koji ce se stvarati nakon x godina, itd..

usteda? za sada nikakva.

Da li priznajes Forbes kao izvor ili je to za tebe Fake News? :-D

Prema njima, ukupna primarna energija i Co2 emisija potrebna za proizvodnju Tesle S zajedno s baterijom su 15% vece od klasicnog auta te klase.

Kroz eksploataciju auta, uzevsi u obzir punjenje _samo_iz_elektrana_na_ugljen_ , ukupne emisije su 52% manje! Nakon reciklaze baterije ukupne emisije su 70% manje!

https://www.forbes.com/sites/quora/2.../#19215ebc6096

Jedna od prednosti elektro auta je sto necemo samounistiti planet (progooglaj sto se dogodi ako prosjecna temperatura planeta poraste za 1,5 C (hint: lavinski efekt Co2)).

Ajmo nabrojati jos neke:
- sigurnost radi krute podnice (Tesle su najsigurniji auti na svijetu i to za red velicine)
- mehanicka jednostavnost = svaki prosjecni el. auto ce prevaliti 1000000 km, uz izuzetak baterije koja ce se vjerojatno mijenjati na 500.000 km (reciklirati ili prenamijeniti)
- nema lokalnih emisija (smog, bolesti disnih puteva u gradovima, grijanje auta u garazi npr.)
- performanse (instant-moment)

itd.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR

Zadnje izmijenjeno od: CatKiller. 02.08.2017. u 00:02.
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 00:09   #30819
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Sad koliko su najsigurniji, i to za "red veličine"...hmmm

Koliko vidim, ništa drugačije ne izgledaju nakon sudara od bilo kojeg drugog auta. A nije baš da prepolovljene aute unutar grada viđamo često.

http://insideevs.com/additional-vide...est-hollywood/
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 00:21   #30820
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Da, jesu, vidi NCAP i sl. testiranja.

A za link koji si stavio, lol. Slobodno izaberi neki drugi auto, zabij se sa 160 kmh u parkirane aute, poketi u zrak, prepolovi dva rasvjetna stupa, izvrti se i ostani ziv kao ovaj sto je vozio ukradenuTeslu.

Ako ocijenjujes sigurnost na temelju izgleda nakon sudara, proguglaj malo sto je to crumple zone.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.08.2017., 00:48   #30821
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,316
Ok, ima domet 350km na papiru. Mene interesira koliki stvarni domet u realnosti sa punjenjem mobitela, klima/grijanje? Prokuhati/smrzavati do željnih 350km je mit.

Prednji dio je ogavan i dovoljno stvori oštečenja od puta kamenčića i soli.

Sent from my Nexus 6P
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 01:04   #30822
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Odakle cupas te informacije?

Globalno oko 25%. U HR npr. i vise of pola (vidi koliko samo HE imamo koje nam EU ne prizna pod obnovljive jer su prevelike, lol).

Protupitanje: koje prednosti ima ICE ako moj hipotetski elektricar (npr. Tesla Model 3 iz 2020) ima 600 km dometa, puni se u 15 min ili doma (svako jutro auto pun do cepa! Zaboravi na odlaske do benzinske) i ima manji TCO?




Da li priznajes Forbes kao izvor ili je to za tebe Fake News? :-D

Prema njima, ukupna primarna energija i Co2 emisija potrebna za proizvodnju Tesle S zajedno s baterijom su 15% vece od klasicnog auta te klase.

Kroz eksploataciju auta, uzevsi u obzir punjenje _samo_iz_elektrana_na_ugljen_ , ukupne emisije su 52% manje! Nakon reciklaze baterije ukupne emisije su 70% manje!

https://www.forbes.com/sites/quora/2.../#19215ebc6096

Jedna od prednosti elektro auta je sto necemo samounistiti planet (progooglaj sto se dogodi ako prosjecna temperatura planeta poraste za 1,5 C (hint: lavinski efekt Co2)).

Ajmo nabrojati jos neke:
- sigurnost radi krute podnice (Tesle su najsigurniji auti na svijetu i to za red velicine)
- mehanicka jednostavnost = svaki prosjecni el. auto ce prevaliti 1000000 km, uz izuzetak baterije koja ce se vjerojatno mijenjati na 500.000 km (reciklirati ili prenamijeniti)
- nema lokalnih emisija (smog, bolesti disnih puteva u gradovima, grijanje auta u garazi npr.)
- performanse (instant-moment)

itd.
Replika na protupitanje
Nema prednosti, samo to hipotetski treba najprije postati praksa. A to ćemo se još nacekati, i sigurno neće biti 2020-e
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 08:10   #30823
Lak
Premium
 
Lak's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 397
Citiraj:
Autor Dottore Pregled postova
Ok, ima domet 350km na papiru. Mene interesira koliki stvarni domet u realnosti sa punjenjem mobitela, klima/grijanje? Prokuhati/smrzavati do željnih 350km je mit.

Prednji dio je ogavan i dovoljno stvori oštečenja od puta kamenčića i soli.

Sent from my Nexus 6P
Bjřrn Nyland, along with two other EV enthusiasts, performed a energy consumption test for Tesla Model S P85D, 70D and BMW i3 in winter conditions at around 0°C (32°F).

It wasn’t too terribly scientific (and the test will be repeated in the future) as both Model S were loaded with stuff, while the i3 was empty. Moreover, the BMW i3 was charging and heating the battery for about one half-hour along the route, while the Teslas’ batteries cooled a little bit in the parking lot.

Average speed after over 100 km (60 miles) was around 64 km/h (40 mph), which was good for the less aerodynamic i3.

Without surprise, the BMW i3 returned the lowest energy consumption at just 161 Wh/km! The Teslas were at around 200 Wh/km, but we believe that in a more optimal test, the Teslas could be below 180 Wh/km. But still, the BMW’s low weight makes the i3 unbeatable in tests such as this.
________________________

Eto, tesla 3 je manji i laksi auto od tesle s, pa racunaj da ce potrositi manje watta po kilometru zimi sa 64 km/h prosjekom brzine i natovaren teretom.

Evo još neki navodi s weba na autoputu u Njemačkoj za brzine od 160-200 km/h, liku je ispalo 410-430 watta po kilometru.
Toplo vrijeme, dobri uvjeti na cesti.
Ali koliki postotak ljudi vozi do 200 km/h...

http://www.teslamotors.wiki/wiki/Q:_..._at_100_mph%3F

Meni to sve za sada dobro izgleda za one koji bi auto koristili po gradu, otvorenoj cesti, a za autoput do 120 km/h evo jedan osvrt:

https://steemit.com/tesla/@coreyou/t...ange-in-summer

U grafu se vidi potrošnja za ostale brzine.

Uglavnom, dobri uvjeti na cesti, ljeto i cruise control na 120 km/h i tesla s potroši 200 watta po kilometru.
Čisto dobro za početak.

Zadnje izmijenjeno od: Lak. 02.08.2017. u 09:09.
Lak je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 08:37   #30824
burmuz
Premium
Moj komp
 
burmuz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Ako bi uzimao električni auto, uzeo bih SLS (elektro edition) ili Rimac i to bi mi bilo za vikend na frizuru ili do dućana po novine i cigarete ili da ga parkiram na terasu kafića upaljenog, nikome ne smeta, niti se čuje niti smrdi haha. U povratku malo na zaobilaznicu da ga ispušem do 300 km/h u mrtvoj tišini i taman kad se vratim- hopa u šteker ga uvalim pa do idućeg vikenda. Za putovanja i ostale ozbiljne stvari samo mi daj mrtvog dinosaura i paprat pa neka gore
burmuz je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 09:22   #30825
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Citiraj:
Autor burmuz Pregled postova
Ako bi uzimao električni auto, uzeo bih SLS (elektro edition) ili Rimac i to bi mi bilo za vikend na frizuru ili do dućana po novine i cigarete ili da ga parkiram na terasu kafića upaljenog, nikome ne smeta, niti se čuje niti smrdi haha. U povratku malo na zaobilaznicu da ga ispušem do 300 km/h u mrtvoj tišini i taman kad se vratim- hopa u šteker ga uvalim pa do idućeg vikenda. Za putovanja i ostale ozbiljne stvari samo mi daj mrtvog dinosaura i paprat pa neka gore
Moram se složiti.Kad stave utikač u selo di nema struje ni dan danas,onda ću ga kupiti kao primarno vozilo.
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 09:36   #30826
zupy
Premium
 
zupy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Priko Klisa
Postovi: 843
Ovaj Model 3 malo baca na T model iznutra

http://www.wallpaperup.com/140689/19...nterior_b.html
zupy je online   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 09:40   #30827
vorda22
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Prvo sam bio razocaran interijerom (ili nedostatkom istog), ali onda sam vidio usporedbu s BMW 3-com koji izgleda kao kokpit komandnog modula Apolla 11. Mozda je to samo jedan iPhone trenutak. Svi misle da im trebaju gumbici dok ne shvate da im zapravo ne trebaju.

tako je, auto se vozi, a ne gleda...ok unas je to drugacije jer je najbitnije sto susjed misli, ali to je vec neki drugi problem...

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
  Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 10:24   #30828
N!NO
Premium
Moj komp
 
N!NO's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 274
Tako je, najljepsi auti na svijetu se biraju po izgledu interijera. Akde sjasite vise s tom da se auto samo vozi. Ko da ga ne vidim svaki put kad dodem do njega. I zelim da je meni lijep. Boli me k. za susjeda. I zene birate samo po kvaluteti kuhanja ili prema tome da ide u crkvu svaku nedjelju?
N!NO je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 10:32   #30829
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Citiraj:
Autor N!NO Pregled postova
Tako je, najljepsi auti na svijetu se biraju po izgledu interijera. Akde sjasite vise s tom da se auto samo vozi. Ko da ga ne vidim svaki put kad dodem do njega. I zelim da je meni lijep. Boli me k. za susjeda. I zene birate samo po kvaluteti kuhanja ili prema tome da ide u crkvu svaku nedjelju?


Btw, računali su da struju za aute dobivaju samo iz ugljena, ukupno zagađenje je manje nego za ICE aute (pričamo od proizvodnje, exploatacije do reciklaže)
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 11:28   #30830
vorda22
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor N!NO Pregled postova
Tako je, najljepsi auti na svijetu se biraju po izgledu interijera. Akde sjasite vise s tom da se auto samo vozi. Ko da ga ne vidim svaki put kad dodem do njega. I zelim da je meni lijep. Boli me k. za susjeda. I zene birate samo po kvaluteti kuhanja ili prema tome da ide u crkvu svaku nedjelju?
kad naucis razliku izmedju zene i auta, onda se probaj ponovo javit...

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
  Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 11:40   #30831
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor vorda22 Pregled postova
kad naucis razliku izmedju zene i auta, onda se probaj ponovo javit...

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
Ok, stvarno trollaš bezveze i namjerno izazivaš na niskim razinama.

Tebi možda unutrašnjost nije važna, njemu je. Tebi je možda nešto ružno, njemu nije. I što sad?

A sad dio u kojem bi se čovjek spustio na tvoju razinu, kako bi rekao drug syss - koliko imaš godina, tlinajest?
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 11:55   #30832
burmuz
Premium
Moj komp
 
burmuz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
O ukusima se ne raspravlja. Tako sam se skoro posvađao s frendom koji je tvrdi da škoda octavia ima bolju unutrašnjost od DS5. Na tu izjavu, prvo sam mislio da se zaj... ali kad sam skužio da je ozbiljan, rekao sam mu da ga pretjera, jer je sjedio u oba kao i ja. Kaže on meni, ne samo da ima bolju unutrašnjost octavia od DS5 nego ima i od mog megana r.s. u kojem smo sjedili. Vidim, ide to na neku težu raspravu, reko ok ajmo argumentirano, krenuvši od materijala, ergonomije itd.
Na svako pitanje što sam ga pitao pojedinačno, rekao mi je "što će ti to?" ili "meni to ne treba". Znači pitaš ga za kožu na sjedalima ili koliko je mekana plastika naprijed ili je li klima automatska manualna itd... na sve je odgovorio: to mene ne zanima i to mi ne treba, ili što će ti to.
Ali je spomenuo to kako se bolje čuje klik na suvozačkom mjestu u pretincu za stvari i te kako je to njemu najbitnije da "sjedne" fino.
Uz to što sam bio na rubu živaca pomalo, naučio sam lekciju da se o ukusima ne raspravlja, ma koliko bilo nešto ovako i onako.
Auto i žena imaju jednu zajedničku stvar, a ta je da se ne posuđuju nikome, barem in my book
burmuz je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 12:09   #30833
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
ali koje su to najvece prednosti elektricnih vozila, onako realno?

zagadjenje? ovo je jaaaako upitno, jer i dalje su proizvodni procesi isti ko za svaki drugi auto, osim sto imas manje dijelova za motor, no gdje je proizvodnja baterija, gdje je otpad koji ce se stvarati nakon x godina, itd..

usteda? za sada nikakva.
Da ti budem iskren, meni uopce nije jasno kako netko s barem gramom razuma moze postaviti ovakvo pitanje....ajde da si iz najvece vukojebine pa bih jos i razumio, ali da si vani ma i 15 dana bi reko covjek da si nesto pozitivno pokupio.

Primjerice Peking, s obzirom da ima 5 milijuna ICE automobila, napravili su usporedbu da jedan dan proveden tamo je kao da popusis 2 kutije cigareta dnevno...pa sad dalje ici objasnjavati benefite elektricnih automobila je stvarno suludo i ne bih se spustao na tu razinu.

To nema nikakve veze s tim da smo mi kramp od zemlje di si 60 % ljudi nemoze priustiti ljetovanje na obali a kamoli ovakav auto/gadget. Usporedbe s bilo kojim ICe autom isto nemaju nikakvog smisla.

Nadalje, prica se o zagađenju u proizvodnom procesu, pa naravno da ima zagađenja ali kako ce vrijeme odmicat tako ce i to ici dole. S tim da ne spominjem da nema otpada u vidu ulja, filtera zraka/goriva....Ni meni se ne sviđa unutrašnjost ali who gives a shit..daljnjim razvojem ce se sigurno mijenjati unutrašnjost.

Ovo me podsjeca kad je među prvima HTC desire izašao, pa ga je ekipa pljuvala, em ima malu memoriju, em ovo, em ono...A to je bio tek pocetak...pa vidite koje strojeve danas imamo a cak nisu ni flagshipovi
Tako da ovu teslu treba shvatiti kao pocetak komercijalizacije el. auteka jer to stvarno i je....i to je po meni velika stvar, naravno pozitivna...
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 12:29   #30834
vorda22
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova

Tebi možda unutrašnjost nije važna, njemu je. Tebi je možda nešto ružno, njemu nije. I što sad?
jel pricamo o zenama ili o autima?

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
  Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 12:45   #30835
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Super kak većina zagovornika uzima sljedeće stvari ko cinjenice:
- prosječan vozač dnevno vozi 400+km
- cijena baterije neće padat niti će se razvijat dodatno
- doseg neće rasti

Po meni, čak i ako je ukupno zagađenje od izrade i "goriva" isto (a nije čak ni ako 100% el energije dolazi iz elektrana na ugljen), to zagađenje će biti barem izvan naseljenih mjesta i gradovi će biti manje zagađeni i bučni.

Skoro svaki dan se vozim s autom i svaki dan se nadišem tih sranja u gradskoj guzvi. Čak i kad idem biciklom se nadišem ispušnih plinova, tak da ono, jedva čekam da se neki iskorak ti napravi. U nekim gradovima se više niti ne može ući u centar s dizlom, a uskoro se neće moći niti s benzincem. Isto tako, mnogi veći proizvođači se okrecu autima na el. pogon. Npr, Volvo od 2019 neće više izdavati niti jedan auto bez elektromotora (hibridi i čisti električni), a porsche, audi i mercedes, firme koje su jake u motorsportu se okreću formuli e i povlače se iz nekih natjecanja (le mans, dtm..)

Zadnje izmijenjeno od: nub. 02.08.2017. u 12:50.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 12:51   #30836
Lak
Premium
 
Lak's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 397
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
ali koje su to najvece prednosti elektricnih vozila, onako realno?

zagadjenje? ovo je jaaaako upitno, jer i dalje su proizvodni procesi isti ko za svaki drugi auto, osim sto imas manje dijelova za motor, no gdje je proizvodnja baterija, gdje je otpad koji ce se stvarati nakon x godina, itd..

usteda? za sada nikakva.
10 kuna jeftinije kućne tarife troši Tesla na 100 km vožnje po propisima.

Sa subvencijama auto ispadne oko 30.000 dolara u osnovnoj verziji (u Americi).

Nema godišnjeg redovnog servisa ulja i filtera.
Ne smrdiš, ne bučiš i ne vibriraš.

Što ti još treba, osim tog problema sa punjenjem?

Danas mobitele punimo svaku večer, pa gdje je problem jednom u 5-7 dana staviti auto na punjenje?
Ili ti radiš dnevno 200 kilometara, u tom slučaju češ morati pričekati još učinkovitije i jače baterije.

Za pola milijuna trenutno ljudi, ovo što Tesla 3 nudi je dovoljno, zato su ju i naručili.

Osobno da imam kuću, nebi imao niti jednu negativnu točku protiv Tesle 3 ili nekog drugog takvog auta na struju.
Osim naravno naših mizernih plaća zbog kojih mogu zaboraviti na takav auto u odnosu na druge zemlje gdje Tesli ima u puno većem broju.

A ovo da će kod nas koštati masu eura, pa neka, EU smo, lako se kupi u drugoj EU državi po nižoj cijeni, iako mislim da Tesla to tako ne prodaje tj. nema generalne zastupnike po državama, nego sve ide direktno preko njihovih salona ili weba, kako god.

A da će naša vlada nabiti neke posebne poreze, jer je to EV, gdje je tu logika? Popljuvala bi ih Europska komisija i zdrav razum.
Sve naprednije zemlje se okreću vozilima na struju, tako da oni kojima se ne sviđa takva budućnost, nažalost će se morati prilagoditi

Btw. ne znam da li ste vidjeli, ali Elon Musk je na mapi Amerike pokazao malu točkicu odnosno područje gdje bi postavio solarne kolektore i čovjek kaže da bi to bilo dovoljno da pokrije cijelokupnu potrebu električne energije USA...sad da li je on lud ili ne, to neka procijene oni koji znaju nešto više o tome...

http://www.businessinsider.com/elon-...ower-us-2017-7
Lak je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 13:32   #30837
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Lak Pregled postova
Danas mobitele punimo svaku večer, pa gdje je problem jednom u 5-7 dana staviti auto na punjenje?
Ili ti radiš dnevno 200 kilometara, u tom slučaju češ morati pričekati još učinkovitije i jače baterije.

Za pola milijuna trenutno ljudi, ovo što Tesla 3 nudi je dovoljno, zato su ju i naručili.

Osobno da imam kuću, nebi imao niti jednu negativnu točku protiv Tesle 3 ili nekog drugog takvog auta na struju.
Nije baš jednostavno. Svaki stambeni objekt ima utičnicu za punjač mobitela, no jako mali broj ima nešto dovoljno za vozilo.
Malo ih vozi 200 km dnevno, no onima koji voze toliko (ili bitno više) je to neupotrebljivo. Čekanje na bolje baterije i je problem - oni koji trebaju vozila mogu i više investirati, ali imaju i manju upotrebljivost EV.
Pola milijuna vozila se čini puno, no to je manje nego, recimo, vozila u Zagrebu, što ne spada ni u domenu statističke greške na globalnom nivou.

Ja i da imam kuću (imam garažu, no nedovoljan priključak) ne bih još išao na EV, još uvijek je od daleko prikladnog za bilo kakve ozbiljnije upotrebe osim povremene po gradu.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 13:39   #30838
Lak
Premium
 
Lak's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 397
A koliko košta upgrade utičnice za auto u kući tj. garaži?

https://www.tesla.com/support/home-c...g-installation

Tu mi se ništa ne čini problematično, čak i sa ovim osnovnim adapterom i punjačem...kaže do 29 milja u sat vremena punjenja.
Lak je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 13:56   #30839
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Lak Pregled postova
A koliko košta upgrade utičnice za auto u kući tj. garaži?
Koliko košta? Enormno, puno više od "unajmi električara" kako oni preporučuju.
Blokovi garaža, 7 x 8 garaža, spojeno na GRO zgrade. Svaki blok 1 x 16A vod, dovoljno za svjetlo, e. vrata i slično. Napajanje vozila? Na to zaboravi, posebno uz zahtjeve reda veličine 30 - 50A.
Prvo, novi vodovi za garažu, novi razvodni ormari, nova brojila, novi priključci (zakup), vjerojatno novi vod do trafostanice. Kako ih je npr. po Zagrebu većina podosta opeterćena, često bi trebale i nove trafostanice.
Sama elektrodistribucija sad nije spremna za to, treba vidjeti tko će to platiti i kako. Obzirom da se ne radi o elementarnoj usluzi plus opterećenju koje bi moglo biti problematično (kad se nakupi ozbiljniji broj vozila), uopće ne vidim optimizam (o dužim putovanjima da ne govorim).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2017., 14:01   #30840
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Bude se naso neki roĐo koji ima obrt ili j.d.o.o. i da vidis kak bu se sve to napravilo u roku 5g

Mislim da zagreb nema jos tolike guzve da bi se isplatilo imati EV.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na