Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.07.2019., 17:30   #31
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Još postoji šansa da s biosima nije sve u redu.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 17:39   #32
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Da, ovo su još beta biosi po nekim kometarima koji ne omogućavaju novom ryzenu da skroz raširi krila. Ali bude se vidjelo vremenom.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 17:40   #33
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Ako dobro vidim, Stevo Kurchina sa HU je spalio R9 3900X

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 17:41   #34
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Da i nije želio navesti na kojoj MBO.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 17:41   #35
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Da, overclock je tu negdje 4.2 - 4.3 ghz. No gaymer nexus kaže da im za 3700x i 3900x za 4.3ghz treba 1.34 i 1.35v!!!


Citiraj:
Our 3600 silicon is much worse than our 3900X and 3700X silicon, so the overclock requires 1.43V to hold 4.3GHz all-core. This lands us at 90W down the EPS12V rails with all power limits manually disabled. This is the only chart that will contain the R7 and R9 data for our 3600 review, but briefly: The R7 3700X stock CPU consumes about 87W when stock and 103W when overclocked to 4.3GHz at 1.35V; note that our voltage required here goes down one full step from the 3600, but core count has gone up. This is a silicon quality advantage, and that carries to the 3900X. Our 3900X could hold 4.3GHz all-core, across all 12 cores, at just 1.34V. This nets a 170W power consumption, but more importantly, we’re able to run both the 3700X and 3900X with lower power consumption in lightly threaded workloads than stock/auto with the motherboard. The motherboard pushes higher voltage than the CPUs need, and so we can clock higher with lower voltage and power requirements, and therefore heat requirements, when working manually.
Ako vrijeme pokaže da je to pravilo, bar se neće morati kuriti za 4.3ghz ili 4.2ghz ako je loš primjerak kao njihov 3600

Efikasnost brutalna. 3700x - u rangu R5 2600 (mrvu iznad), te ispod i7 8700K (koji je 6c12t) po potrošnji. 3900x mrvicu iznad 2700x - znači 12 core bi mogao i na obične 4 phase B350 ploče!!!
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 17:49   #36
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Hoce moc r7 3700x na Asus prime x370 pro plocu?
Moram se odlucit u nar3dnih 10 dqna, da li ju vracam Amazonu ili zadržavam.

Steta sto niko ne usporedjuje sa starijim procevima, volio bih vidjet kako se moj i7 4790k drzi sa novim procevima
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 17:51   #37
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Zaključci današnjih reviewova i minulih zbivanja:

- AdoredTV tj. Jim a.k.a Škot je izgubio i ono malo kredibiliteta što je imao
- AMD je prodao muda pod bubrege sa "significant uplift in performance, both in IPC and CLOCK speed" zbog nikakvog OC potencijala (znam da nije toliko bitno ali 90% ljudi je čekalo te taktove)
- procesori su overall bolji 10% od Zen+ ergele ako se dotičemo gaminga te je osjetno smanjena razlika za lntelon
- productivity izvanredan zbog osjetnog IPC lifta
- griju se ko svinje kad im se da malo više soka
- svi leakovi i insajderske informacije od 27.05 na ovamo bile su fake

Mixed feelings

@Gabre
Bez ikakvih problema R7 3700X ide i radi sa tom pločom. Samo instaliraj zadnje Win 10 1903, zadnje drivere i zadnji BIOS prije nego turiš novi proc na tu ploču

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 17:56   #38
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,151
Stevo izveo super move e cuj amd "crko mi proc"salji drugi .
Odgleda sve ytubere i tresla se brda rodija se best bang for the buck (r5,/7/9)malo sporiji negdje brzi i dosta jeftiniji od plavih i to je to .
Cica mica gotova prica.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:00   #39
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Nisam očekivao čuda i ispalo je vrlo dobro do odlično.
Novom Ryzenu je velika konkurencije trenutni Ryzen, razlika u cijenama je velika, ali nije da to nisam danas pisao i prije ovih videa
A Škota treba primirit, radi štetu.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:02   #40
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Na temelju ovih vasih par komentara (nisam nigdje još ništa čitao) primjećujem da su se moji strahovi oko binanja obistinili.

Imaju hpru razloga zasto im je to logično, tu je zaliha starijih serija, slaganje line upa da svaki model ima svog kupca, cuvaju kvalitetne rezerve za TR seriju i sl.

Ali slažem se sa adoredtv, ovo je bila prilika da marketinški zakucaju i na posljednjoj slamci koju intel drzi, gejming jel. AMD je izabrao ocito profitabilnost ispred marketinga. Proc ocito nije loš, ali pobjeda/pobjednik je oni što mase vole.

Vidjet cemo, tek je sve krenulo, bit ce materijala za veceras kad se vratim s puta za proučavanje..
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 07.07.2019. u 18:12.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:04   #41
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
OK launch. Sve kak su i rekli. Sada čekam 3600G.
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:05   #42
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 669
Na žalost (ili sreću ) nisam neki gamer, tako da meni ovo izgleda odlično.
Nakon manje od 2 godine, performanse Threadrippera 1950X za duplo manju cijenu (a i RAM je osjetno pao) ... a čini mi se da je vrijeme da se pod stare dane ostavim i oc-anja
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:07   #43
Litra
Premium
Moj komp
 
Litra's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 501
Nadao sam se barem nekom OC-u ali ako ovako loši taktovi nisu zbog ranog bios-a ili bilo kakve druge optimizacije moram priznat da sam malo razočaran. Sve u svemu dobri rezultati ali su mogli bit bolji i ako ću uzimat nešto od toga biti će R7 3700X ukoliko se nešto ne promijeni.
Litra je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:08   #44
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Mene jedino OC razočarao, ostalo je kao što sam i mislio ili čak i bolje...

IPC je brutalan brko, tu nisu slagali. Clock speed nisu slagali ako gledamo singlecore . Stevica iz HU u cinebenchu IPC u singlecore dobio 18% više od zen+, te 13% više od coffee lake, u mutliju 7% više od coffee lake (očito sve jezgre ne rade na tako visokom clocku kao single)

Nažalost to se ne odrazi toliko u gamingu (intel brži i clock per clock), jer je evidentno da se radi o optimizacijama baš za određenu arhitekturu u engineu, jer mi nemoš od 13% zaostatka u singlecore i 7% u multiju, preći u ogromno vodstvo, iz keca u dvojku u gostima...

Gaming je tu negdje skoro u skladu s očekivanjima. Kod stevice je još najgore zbog izbora igara (i MCE na intelu?), no kaže 8% iza najboljih intela u 1080p sa rtx 2080Ti, te 6% prema TPU (kaže netko). Drugim riječima više nisu bottleneck za 1080Ti, RTX 2080 i Radeon VII na 1080p i čao đaci...

Također tu bi opet kao kod prvog ryzena moglo biti nekog naknadnog boostanja u gamingu (uzeti sa zrnom soli) jer je linus dobio značajan boost sa gašenjem jednog CCD u battlefieldu V klik a i gamernexus ponešto sa R5 3600 i gašenjem SMT-a klik

Također malo tko je vrtio esports igre, looking good i u cs:go



Producitvity je brutalan

Znači R7 3700X je ispred i9 9900k u faking adobe premiere!!! Znači 4 ryzen po hijerarhiji (3950x, 3900, 3800x, 3700x) i to u intel biased softveru koji baš i ne skalira s jezgrama!!! Slična šamaranja su i kod linusa u još više productivity benchmarka (handbrake itd.) sa manjom potrošnjom od intelovog 6 corea!!!

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 07.07.2019. u 18:17.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:18   #45
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Pogledao HU, price/performance u igrama je... loš. Isti kao Intelov. 50$ gore dolje za platformu ne čini ključnu razliku.

I dalje bi uzeo ryzen 2 ispred intela zbog niže potrošnje i duljeg životnog vijeka platforme (performanse koje će rasti s vremenom zbog više jezgri), ali ovo nije revolucija za gaming kojoj sam se nadao.
Odlican, komentar, sam ga nebi bolje slozio. Iako imam ryzena i gen 1 i 2, ovo mi je "mlaka voda" kad pricamo o gamingu.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:20   #46
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Bottom line je da su svi sretni jer su procesori dobri, ali svi su popizdili zbog malog OC headrooma apsurd ali što je tu je.
Zen2 na 4.2 GHz je Zen+ na 4.6-4.7GHz tako da nije to baš tako grozno. Treba par dana proći da se slegne jer sad su svi malo ljuti jer su očekivali 4.7 GHz. I ništa čudno, koliko je "leakova" bilo.

U biti, najviše krivice ide "leakovima" i "insiderima" jer ljudima uvijek lakše čuti ono što žele čuti. Sad treba sve te leakove naći i floodat te insidere. Škota prvog treba sad rastavit na proste faktore.

Osobno, definitivno ne prelazim na R5 3600 jer izgleda da su u njega stavili najveće smeće što im je ostalo od "silikona". Definitivno mi je R7 3700X zanimljiviji te je kolega @Sn4ke je bio vidovit sinoć ali otom potom. Moglo bi tu biti još prljavog veša

Ali svakako odlični procesori za nekoga tko sad kreće od nule ili ima komp iz 2015 i starije, a želi malo podebljati performanse.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:25   #47
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Da, moglo bi biti da postoji binnanja (tvrdim po prvi puta kod AMD-a, jer ove priče od prije su kurac)

Ako 3600X ispadnu da im treba cca 1.34v za 4.3ghz (kao GN za 3700x i 3900x) , a R5 3600 1.43v za 4.3ghz (osim ako nije najgori primjerak), onda tu već ima nečeg. Ali samo u voltažama, ne i clocku, no tko ima OKP moglo bi mu značiti...


Tebi bi brko jedino bilo opipljive koristi prelaskom na ryzen 3000 da na svom 1440p upgrejdaš na RTX 2080Ti (ili nekog budućeg ampere ekvivalenta npr. RTX 3080), ovo sve do RTX 2080 si OK na postojećim na 1440p
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:26   #48
rock00
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 323
Sve u svemu nije lose.. aliniskreno nije neki vau. Ocekivao sam bolji OC puno bolji.

Jel izasao koji review da vidimo usporedbu 9700k oc i 9900k oc s ryzenima oc?

Svi zaborave napomenuti da gotovo svi i teli tuku sve jezgre na 5ghz, a to je bitno samo svi kad nesto recenziraju kod amd-a zaborave

Sto se tice ryzen protiv zakljucanih intela.. to svaka cast. potukli su ih
rock00 je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:27   #49
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Znači R7 3700X je ispred i9 9900k u faking adobe premiere!!! Znači 4 ryzen po hijerarhiji (3950x, 3900, 3800x, 3700x) i to u intel biased softveru koji baš i ne skalira s jezgrama!!! Slična šamaranja su i kod linusa u još više productivity benchmarka (handbrake itd.) sa manjom potrošnjom od intelovog 6 corea!!!
Kažu na stranici techpowerup da je i5 9600k (naravno i i7 9900k) u adobeu (photoshop i premiere pro) bolji od svih rajzenova, uključujući i ove nove.
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:28   #50
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova

Nažalost to se ne odrazi toliko u gamingu (intel brži i clock per clock), jer je evidentno da se radi o optimizacijama baš za određenu arhitekturu u engineu, jer mi nemoš od 13% zaostatka u singlecore i 7% u multiju, preći u ogromno vodstvo, iz keca u dvojku u gostima...
Nije to odraz optimizacije za jednu arhitekturu, vec je opcenito problem u ryzenovoj ccx arhitekturi gdje je brzina komunikacije medu jezgrama (sto je vazno za gaming) sporija pa zato cak i uz bolji IPC daje losije rezultate. Jedini nacin je nafrizirani b-die da infinity fabric "prodise".
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:30   #51
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor listerstorm Pregled postova
Kažu na stranici techpowerup da je i5 9600k (naravno i i7 9900k) u adobeu (photoshop i premiere pro) bolji od svih rajzenova, uključujući i ove nove.

Gdje? TPU nema takvih grafova sa intelima

To nema smisla (ako pričamo o renderu)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:32   #52
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
E brko, ja ti govorim pricekajmo recenzije, bas zato jer je to za binanje adoredtv to i sam rekao, dapace naglasio.. nisam se ja toga sam sjetio lol.

Nije adoredtv za ekipu koja scrolla reviewe, i sad njega krivite ako je dio netocan umjesto sve druge.. on ima leakove i uvjek naglasava sol , zrna, lopate jel
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 07.07.2019. u 18:37.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:34   #53
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Gdje? TPU nema takvih grafova sa intelima

To nema smisla (ako pričamo o renderu)
https://www.techpowerup.com/review/a...-3900x/10.html
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:34   #54
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
Nije to odraz optimizacije za jednu arhitekturu, vec je opcenito problem u ryzenovoj ccx arhitekturi gdje je brzina komunikacije medu jezgrama (sto je vazno za gaming) sporija pa zato cak i uz bolji IPC daje losije rezultate. Jedini nacin je nafrizirani b-die da infinity fabric "prodise".

Krivo. Infitiy fabric više ne ovisi o ramu (imaš krešin tekst, kao i HU skaliranje), potpuno su odvojeni, te mu je brzina dupla.


Također core to core latency teorija nema smisla (naveo je steve iz HU) jer je evidentno iz njegovih vlastitih brojeva da je skoro na razini intela, te brutalno manja nego na zen+, pa opet nije u tolikoj mjeri ispred zen+ u gamingu, kao niti skoro izjednačena sa intelom


Niti jedna od tih teorija što kolaju o razlozima za gaming na netu nije točna. Fora je u optimizaciji softvera (ovog slučaja igara tj. enginea)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:34   #55
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Not really a game-changer :P
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:35   #56
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor listerstorm Pregled postova
Kažu na stranici techpowerup da je i5 9600k (naravno i i7 9900k) u adobeu (photoshop i premiere pro) bolji od svih rajzenova, uključujući i ove nove.
Ovisi sta se testira. Vecina testira koliko se brzo exporta video, TPU su testirali "tracking".
Meni bi bilo zanimljivo da netko napravi usporedbu Premiere Pro vs Davinci Resolve vs jos koji program. Jer Premiere Pro je uzasan i spor, moras mu tepati da radi kako treba i iskoristi sve sto komp nudi.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:35   #57
toshiro
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: rijeka
Postovi: 154
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Bottom line je da su svi sretni jer su procesori dobri, ali svi su popizdili zbog malog OC headrooma apsurd ali što je tu je.
Zen2 na 4.2 GHz je Zen+ na 4.6-4.7GHz tako da nije to baš tako grozno. Treba par dana proći da se slegne jer sad su svi malo ljuti jer su očekivali 4.7 GHz. I ništa čudno, koliko je "leakova" bilo.

U biti, najviše krivice ide "leakovima" i "insiderima" jer ljudima uvijek lakše čuti ono što žele čuti. Sad treba sve te leakove naći i floodat te insidere. Škota prvog treba sad rastavit na proste faktore.

Osobno, definitivno ne prelazim na R5 3600 jer izgleda da su u njega stavili najveće smeće što im je ostalo od "silikona". Definitivno mi je R7 3700X zanimljiviji te je kolega @Sn4ke je bio vidovit sinoć ali otom potom. Moglo bi tu biti još prljavog veša

Ali svakako odlični procesori za nekoga tko sad kreće od nule ili ima komp iz 2015 i starije, a želi malo podebljati performanse.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Prvi bold i meni palo isto na pamet. Jebiga, sve treba iskoristiti, ništa se ne baca .


Drugi bold, kako mi je komp def.stariji od 2015.godine,mislio sam uzeti 3600, ali sada mislim da ću još pričekati da vidim kako se situacija bude odvijala, 3700X sada zvuči puno prihvatljivije uz cjenovnu korekciju.
toshiro je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:35   #58
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575

Object tracing? To nije render

Citiraj:
For our testing, we're using the software's "object tracking" functionality, which automatically scans through a video to follow a specific person or object—this task does indeed use more than a core, but doesn't fully scale. A lot of memory is consumed and accessed in the process (over 10 GB for our test scene).
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:37   #59
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Evo i recenzije koju smo čekali:

http://forum.pcekspert.com/showthrea...61#post3317361

Btw, koji je razlog da se ne testira na fullHD nego samo 1440p?
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2019., 18:41   #60
xGAME
Premium
Moj komp
 
xGAME's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Chernobyl NPP
Postovi: 4,768
Ja sam zadovoljan viđenim. OC je razočarao, ali šta ćeš. I dalje čekam 3800X rezultate jer mi djeluje kao da će za gaming postići najbolje performanse i bit će zanimljivo vidjeti dokle se njega može dići.

Uspoređivao sam i memorije malo i razlike između 3200 i 3600 su skoro pa nepostojeće tako da po pitanju toga se ne moramo brinuti. Razlike su onak 1-3 fps-a i to u rijetkim slučajevima.
xGAME je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na