Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.11.2020., 14:56   #52621
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Navikao sam koristiti tempomat i po gradu (slavonska/ljubljanska) i po obilaznici koja isto ima nagla ubrzanja i usporavanja prometa.

Sve je super, samo da se taj radarski dio može ugasiti po potrebi i da se tempomat može koristiti bez tog automatskog održavanja razmaka.

Primjer...vozim se 130 po autocesti i negdje ispred mene izleti tegljač/auto, ali procjenim da bez smanjenja brzine mogu komotno proći jer će se stići vratiti u svoju traku.


Ovaj genije u VW će prvo usporiti, a onda početi kočiti, pa ima delay od par sekundi nakon što se taj netko makne u drugu traku, pa onda krene nazad ubrzavati.
Čak i kod postavljene najmanje udaljenosti, pri većoj brzini se automatski ta udaljenost povećava.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2020., 15:29   #52622
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Ocito drugacije gledamo na aute i voznju.

Autopilot je zadnja, ali apsolutno zadnja stavka koju bi kupio.

Grozim se dana kad ce samovozeci auti, u obliku malih kapsula, kruziti po gradu i prevoziti nas...
Velika je razlika između adaptivnog tempomata i jako samostalnog sistema vožnje koji analizira kretnje drugih automobila, sigurnosni razmak između tebe i drugih, svjetla na semaforima, uvjete na cesti i sl.

Adaptivni tempomat je, komparativno za Autopilot, jako rudimentarna tehnologija.

Sacramento FSD po kiši

FSD po šumskim putevima

FSD rush hour

Za prvu betu, bez nekakvih velikih ažuriranja je meni ovo jako solidan rezultat. Sad kad se prikuplja puno podataka s realnih prometnica i šalje se na obradu inženjerima će to napredovati i brže jer vide sve te velike greške koja se događaju i mogu analizirati zašto je to auto odlučio napraviti. Pogotovo je impresivno kad se auto najnormalnije snalazi po šumskim putevima bez ikakvih oznaka i to bez nekih većih problema. Idući tjedan dolazi neko veliko ažuriranje koje bi trebalo dosta reducirati broj intervencija koja trebaju napraviti vozači. Mislim da će za koji mjesec to ovakvim napretkom biti sasvim solidan sistem, ne još uvijek potpuno autonoman, ali ovo je solidan temelj za to.

Avioni ti lete sami iznad glave, istraživanje je pokazalo da ih više od polovice spava dok bi trebalo nadgledati zrakoplov, pa eto, nitko ne bježi s ulica i nije u strahu od pada aviona.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2020., 15:40   #52623
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Ima tu sigurno desetljeće posla prije nego autopiloti budu bar donekle pouzdani na cesti.

Analogija s avionima nema smisla. Imaš prazan prostor oko sebe, pa čak i ako nešto krene po zlu, imaš 10 000 metara ispod sebe da to popraviš.

Auto koji pod autopilotom skrene metar van željene putanje više nema prostora za popravak.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2020., 18:04   #52624
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
ja vozim oko 25000km godisnje, od toga velika vecina po autoputu. ACC+Lane Assist rade da je to milina ja samo cekam da me auto vozi sam po autocesti...

I tu je Tesla (po meni) u dobroj sansi da prva dovede to u seriju kako treba jer ima daleko najvecu kolicinu podataka koja svaki dan radi na treniranju modela...
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 00:24   #52625
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
ja vozim oko 25000km godisnje, od toga velika vecina po autoputu. ACC+Lane Assist rade da je to milina ja samo cekam da me auto vozi sam po autocesti...

I tu je Tesla (po meni) u dobroj sansi da prva dovede to u seriju kako treba jer ima daleko najvecu kolicinu podataka koja svaki dan radi na treniranju modela...
Tako je... U debeloj, debeloj prednosti su po tom pitanju. Svaki user disengagement šalje info u mothership na kojem dalje uče.

Već relativno dugo je napredni autopilot ispoliran na autocesti u USA (on-ramp to off-ramp), a kod nas i bazni autopilot (napredni ACC + Lane Assist) radi jako dobro. U drugom mjesecu 2020. sam tamo vozio 2.5HW - htio me nekoliko puta ubit i radio je prigušenu sinusoidu između traka. Ovaj 3.0HW je jako samouvjeren i ispoliran.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 01:23   #52626
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
U drugom mjesecu 2020. sam tamo vozio 2.5HW - htio me nekoliko puta ubit i radio je prigušenu sinusoidu između traka. Ovaj 3.0HW je jako samouvjeren i ispoliran.
Šta će tek bit kad dođe HW 4.0, tj. druga generacija Teslinog dizajna koju će sigurno još ekstra prilagoditi potrebama koja su se ukazale sad s ovim novom 4D verzijom autopilot softvera. Pogotovo kad prijeđu sa Samsung 14nm na TSMC 7nm i novije tehnologije čipova.

Pitanje je kada će i kako drugi proizvođači automobila sustići Teslinu brzinu razvoja, VW je trenutno jedina kompanija koja ozbiljno galopira za Teslom, ali i njihov direktor priznaje da će trebati dvije do tri godine da VW dostigne točku na kojoj je Tesla sad po pitanju OTA ažuriranja za aute i povećanja efikasnosti. A pitanje je gdje će i kako doći drugi proizvođači koji tek sad počinju ozbiljnije ulagati tek u razvoj EV i auta kao softverske platforme.

Dok su Teslini skeptici pričali kako nema budućnosti za njih oni su sa jedne polupune tvornice stigli do 2 megatvornice koje tek što naprave jedno proširenje, već počinje gradnja sljedećeg. A još 2 megatvornice su u punom jeku izgradnje za sredinu iduće godine. Neke preše su morali smjestiti u velike šatore jer nisu mogli brže proširiti tvornicu
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 01:26   #52627
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Kad auti krenu izlazit iz Berlina nakon što su naučili na svojim dosadašnjim greškama u proizvodnji... To će biti to.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 01:45   #52628
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Kad auti krenu izlazit iz Berlina nakon što su naučili na svojim dosadašnjim greškama u proizvodnji... To će biti to.
Tu bi moglo biti isto početnih problema, ali mislim da će Nijemci željeti pokazati američkim tvornicama kako se rade auti u DE

Pogotovo jer bi trebala biti nova stražnja šasija iz jednog dijela otisnuta, kao i nove 4680 baterije koje će biti u strukturalnoj bateriji, tj, baterija će biti dio konstrukcije auta pa bi auto treba biti lakši i efikasniji. Plus, nova Njemačka lakirnica bi trebala drastično podići kvalitetu boja, a moguće da osvježe i neki dio unutrašnjosti.

Ako smanje težinu za nekih 10% kojih su spomenuli na prezentaciji, to znači da bi auto pao s otprilike 2 tone na 1800kg, što je znatno, tako da bi i domet mogao biti još bolji.

Sad u automobilskoj industriji predstoje jedno 2-3 dosta zanimljive godine pojavom prvih masovnijih količina EV i tvornica u Europi, kao i prvi električni tegljači za širu primjenu.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 22.11.2020. u 02:22.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 12:00   #52629
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
⁸Hehehe, zakoju godinu budu električni auti za "natočit" cijenom kao ICE
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 12:14   #52630
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Velika je razlika između adaptivnog tempomata i jako samostalnog sistema vožnje koji analizira kretnje drugih automobila, sigurnosni razmak između tebe i drugih, svjetla na semaforima, uvjete na cesti i sl.

Adaptivni tempomat je, komparativno za Autopilot, jako rudimentarna tehnologija.

Sacramento FSD po kiši

FSD po šumskim putevima

FSD rush hour

Za prvu betu, bez nekakvih velikih ažuriranja je meni ovo jako solidan rezultat. Sad kad se prikuplja puno podataka s realnih prometnica i šalje se na obradu inženjerima će to napredovati i brže jer vide sve te velike greške koja se događaju i mogu analizirati zašto je to auto odlučio napraviti. Pogotovo je impresivno kad se auto najnormalnije snalazi po šumskim putevima bez ikakvih oznaka i to bez nekih većih problema. Idući tjedan dolazi neko veliko ažuriranje koje bi trebalo dosta reducirati broj intervencija koja trebaju napraviti vozači. Mislim da će za koji mjesec to ovakvim napretkom biti sasvim solidan sistem, ne još uvijek potpuno autonoman, ali ovo je solidan temelj za to.

Avioni ti lete sami iznad glave, istraživanje je pokazalo da ih više od polovice spava dok bi trebalo nadgledati zrakoplov, pa eto, nitko ne bježi s ulica i nije u strahu od pada aviona.
Pokušavam skužit zašto si mene tu quoatao... mene ne zanimaju autopiloti. Ja želim vozit auto jer to volim raditi i volim aute. Oni meni nisu samo prijevozno sredstvo.

Zato me uopće ne zanima koliko su dobri auto piloti, koliko će dobri biti... ja se grozim dana kad ćemo se voziti u samovozećim kapsulama i kada se zabrani prodaja i proizvodnja benzinaca (dizelaše nek zabrane kaj se mene tiče), kao što se i grozim ovih 1.0 turbo kosilica....

Disclaimer: ne kažem da je išta od ovoga što se meni ne sviđa loše, to je moje osobno mišljenje, neki ljudi imaju drugačije preference, ne vole voziti, ne vide problem u tri cilindra, kao što ih nije ni smetao atmosferski 1.0 ili 1.2 benzinac kojeg su vozili prije toga.

Same shit kako mene nije briga kakve tenisice imam, dokle god su udobne i tople, a neki imaju dvoznameksti broj pari tenisica, i znaju koje idu uz koji outfit. Nit je on glup, nit sam ja. Same shit za autopilot, tako da molim vas da ne ispravljate "krive drine" nagovarajući me da zavolim autopilot.

Kažem da ni ACC ne koristim, iako je izvrstan po meni, iz razloga što volim voziti... jednako tako neću ni koristiti autopilot ako će ga auto imati serijski, a apsolutno neću nadoplatiti 56,000kn za njega..
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 12:33   #52631
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Ocito drugacije gledamo na aute i voznju.

Autopilot je zadnja, ali apsolutno zadnja stavka koju bi kupio.

Grozim se dana kad ce samovozeci auti, u obliku malih kapsula, kruziti po gradu i prevoziti nas...

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Ja se grozim danas kad vidim ko sve sjeda za volan, nesposobni šoferi i penzioneri ubojice koji nevide prst pred nosom a normanlo dobiju vozacku.

Autopilot bi dobro dosao za duže relacije da se malo opustiš.
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 13:22   #52632
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Pokušavam skužit zašto si mene tu quoatao... mene ne zanimaju autopiloti. Ja želim vozit auto jer to volim raditi i volim aute. Oni meni nisu samo prijevozno sredstvo.
E to je druga stvar, ok, to je nešto sasvim drugo od onoga što sam ja iščitao, mea culpa
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 14:44   #52633
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Fiat 500 prodaje, ne piše motor, po kw ak su točni je 1.4 16V


VLASNICA, servisna knjiga, Veliki mali servis,Nikad karamboliran, Nikada pušeno u autu, boja original TVORNIČKI nije Folija, Xenon,PRANJE FAROVA, maglenke,Abarth oprema, digitalna klima, start stop system, blue mee, Bluetooth, Potrošnja 3 litre, alu 16" sa novim gumama, zimski komplet 14"sa novim gumama,UPRAVO NAMONTIRANE,muzika extra sabufer original, Mf volan,polu kožna sjedala,Prodaja isključivo radi nedostatka posla, Auto je bezprekoran i bez ulaganja, pošto je drugi auto u obitelji, trenutno je višak.za ozbiljnog kupca, PREKUPCI MOLIM DA NE ZOVETE.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 14:45   #52634
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
E to je druga stvar, ok, to je nešto sasvim drugo od onoga što sam ja iščitao, mea culpa
No problem. Svejedno sam nesto naucio o Teslinom autopilotu, uvijek je dobro bit u toku

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 17:55   #52635
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,410
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Fiat 500 prodaje, ne piše motor, po kw ak su točni je 1.4 16V


VLASNICA, servisna knjiga, Veliki mali servis,Nikad karamboliran, Nikada pušeno u autu, boja original TVORNIČKI nije Folija, Xenon,PRANJE FAROVA, maglenke,Abarth oprema, digitalna klima, start stop system, blue mee, Bluetooth, Potrošnja 3 litre, alu 16" sa novim gumama, zimski komplet 14"sa novim gumama,UPRAVO NAMONTIRANE,muzika extra sabufer original, Mf volan,polu kožna sjedala,Prodaja isključivo radi nedostatka posla, Auto je bezprekoran i bez ulaganja, pošto je drugi auto u obitelji, trenutno je višak.za ozbiljnog kupca, PREKUPCI MOLIM DA NE ZOVETE.
Potrosnja 3 litre
Cega? Ulja?
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 18:26   #52636
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Problem sa svim ostalim OEM-ovima (pa tako i VW) - nažalost -, jest da jednostavno nemaju dovoljno auta u prometu.

Tesla po defaultu uvijek isporučuje cijeli HW sa svakim autom, to znaci da imaju svaki dan tisuće kilometara koje se "silent" šalju natrag u centralu. Ostali OEMovi mogu, zasada, to samo sanjati.

Ono sto mene brine kod cijelog tog "brave new worlda" jest (ne)dugotrajnost elektronike. Sto će se dogoditi kroz 3-4 godine kad počnu rikavati te consumer-level elektronike (ili cisto postanu zastarjele).

Mislim da neće biti druge nego se prebaciti na leasing-modele, jer ako ti rikne centralna jedinica nakon 4-5 godina, to će praktički biti "totalka" za otpis auta.
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 18:46   #52637
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
Ono sto mene brine kod cijelog tog "brave new worlda" jest (ne)dugotrajnost elektronike. Sto će se dogoditi kroz 3-4 godine kad počnu rikavati te consumer-level elektronike (ili cisto postanu zastarjele).
Lagano se i to već počelo događati...
Citiraj:
Citiraj:
Worn-out NAND memory chips can cause a whole host of problems with some Tesla cars, ranging from the failure of the rearview camera to an absence of turn signal chimes and other audio alerts. Some 159,000 Tesla Model S and Model X vehicles built between 2012 and 2018 are at risk. These all use an infotainment system powered by Nvidia's Tegra 3 system-on-chips that include 8GB of eMMC NAND storage, which is typically found in phones and cheap laptops. The trouble is that these flash chips are wearing out, having hit their program-erase cycle limits, and are unable to reliably store data, causing glitches in operation. The storage controllers can no longer find good working NAND blocks to use, and thus fail.
Citiraj:
Tesla seems to be well aware of the potential issue of eMMC flash wear and has provided firmware updates to help mitigate the problem but they are probably just delaying the inevitable for owners of Tesla autos which feature Nvidia Tegra 3 chips with built-in eMMC flash. The flash memory has in most cases simply reached its program-erase cycle limit and has started to throw up errors or stop certain functions from working.
Izvor: The Register i Hexus.net
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 18:47   #52638
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Potrosnja 3 litre
Cega? Ulja?
Pa može biti, 3 litre goriva na 30,40,50km
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 19:35   #52639
Bullet1
Premium
Moj komp
 
Bullet1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 2,576
Treba mi preporuka za gume, cjelogodišnje ili ljetne dimenzija 155/65 R13. Pošto ponuda nije velika, ima li ko što pametno za linkat?

Spark i ženska osoba su u pitanju, vožnja po dubrovačkom području 99% vremena.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Bullet1 je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 20:47   #52640
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,410
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
Mislim da neće biti druge nego se prebaciti na leasing-modele, jer ako ti rikne centralna jedinica nakon 4-5 godina, to će praktički biti "totalka" za otpis auta.
Sto je ujedno i neka projektirana trajnost vozila.
To sto ljudi, sto iz financijskih, sto iz emotivnih razloga, voze aute 10-15-20-25 godina to je drugi par rukava.

Pa i kod suvremenih ICE vozila imas takvih problema, s Teslama i ostalim buducim EV vozilima gdje se 70-80% stvari rijesava OTA updateovima to ce biti jos vise izrazeno.

Mislim povuci usporedbu s racunalima i hardverom.
Da ima ekipe koja jos fura Core2Duo/Quad kompove ali kako to radi

No ok, vjerojatno ce u buducnosti, s vecim brojem vozila, niknuti i odredeni broj jeftinijih zamjenskih djelova koji ce biti proizvedeni nekim reverse engineeringom. Pa ce vjerojano niknut i razni servisi u garazi "Kod Stefa" di ces odvest svoj EV.



Kad smo kod toga, ovdje u Sj Americi je relativno jednostavno doci do certifikata za rad na Teslama.

Kako je u Europi po tom pitanju?

Zna li itko kako je sa otvaranjem servisnih centara u EU obzirom da Tesla ne daje fransize vec oni posjeduju sve prodajne i servisne centre.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 23:37   #52641
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Baš sam to htio pitati, hoće li biti kakav CompTIA Tesla+ certifikat da se mi Balkanci obrazujemo?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 23:52   #52642
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,410
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Baš sam to htio pitati, hoće li biti kakav CompTIA Tesla+ certifikat da se mi Balkanci obrazujemo?
Nasao sam ovo i to je posve druga prica od onog sto ovdje nude. Cifre su poprilicne.

https://service.teslamotors.com/
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 06:35   #52643
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Sto je ujedno i neka projektirana trajnost vozila.
To sto ljudi, sto iz financijskih, sto iz emotivnih razloga, voze aute 10-15-20-25 godina to je drugi par rukava.

Pa i kod suvremenih ICE vozila imas takvih problema, s Teslama i ostalim buducim EV vozilima gdje se 70-80% stvari rijesava OTA updateovima to ce biti jos vise izrazeno.

Mislim povuci usporedbu s racunalima i hardverom.
Da ima ekipe koja jos fura Core2Duo/Quad kompove ali kako to radi

No ok, vjerojatno ce u buducnosti, s vecim brojem vozila, niknuti i odredeni broj jeftinijih zamjenskih djelova koji ce biti proizvedeni nekim reverse engineeringom. Pa ce vjerojano niknut i razni servisi u garazi "Kod Stefa" di ces odvest svoj EV.
Vozila su (danas) generalno dizajnirana za 150k / 300k km i do 10 godina. S time je i elektronika dizajnirana.
Problem sa "novim" igrackama je sto zahtjevaju cutting-edge tehnologiju koja jednostavno nije dovoljno "izdrzljiva" po automotive standardu. Istina, za EV / passenger compartment su manji prohtjevi, ali i dalje daleko daleko veci nego za tipicni consumer grade.

Vecina konvencionalne elektronike u autima se tek sada pocela prebacivati sa ~40nm na ~28nm.

Teslin central computer je dizajniran i napravljen po consumer standardu, kao takav tesko da ce izdrzati 10 godina u upotrebi. (hoce li uopce biti smisla za tako "starom" tehnologijom kroz 10 godina, drugo je pitanje). Drugi moraju jednostavno pratiti taj razvoj jer 28nm jednostavno nije dovoljno brzo za ono sto je danas potrebno...

Hoce li ubuduce "Stef" raditi reverse-engineering za EV? mozda za bateriju ili neke jednostavnije stvari. Sve ostalo je jednostavno ne isplativo s obzirom na kompleksitet, a i OEMovi svakim danom izbacuju sve vece safety protokole / enkripcije da cim vise otezaju pristup sistemu.
Isto tako, arhitektura vozila se mijenja sa distribuiranog (dosada mainstream) prema centraliziranom (Tesla-like) sustavu. Tako da ce u igri biti 1-2 "kompjutera" i ostalo se uglavnom ide samo prema smart-actuation. To je taj problem gdje je fail glavnog racunala = "totalka"
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2

Zadnje izmijenjeno od: Renesis. 23.11.2020. u 06:42.
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 09:24   #52644
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Pukno me sinoć tip na slavonskoj straga dok smo stajali na semaforu, imo je dvoje maloljetne djece u autu, jedno je u bolnici sa sje.anim nosom zavrsilo jer nije bilo vezano.
Zvali murju, bio i kombi, poslikali, napravili zapisnik, uzeli sve podatke, napuhali 0.0 obojica, njemu otiso cijeli prednji kraj, meni je dosta stražnji nadrapo, iako sam i dalje (zasad) u voznom stanju.
Cijeli branik je otišo mi zadnji, lampa od žmigavca lijevog, hauba svijana, blatobran pogurnut naprijed jer se vrata zadnja lijeva teže zatvaraju, cijela je zadnja lijeva strana zapravo pomaknuta naprijed nekoliko cm.

Ja sam u generali osiguranju, on je u wieneru.

Ima li tko iskustva, što i kako sad, šta je najbolje napravit, želim da mi se to složi da bude pic pic, ne želim da me smuljaju.
Vidim problem jedino u tome što je rijedak auto i nema u HR dijelova.
2008.g je auto, pa sumnjam da će pisat totalku, stavim slike i svog i njegovog kasnije, na mobu su mi.

Edit:link sa slikama ispod

https://postimg.cc/gallery/MRqrK89

Zadnje izmijenjeno od: strgani. 23.11.2020. u 09:41.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 09:42   #52645
net
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 91
Dobar ovlašteni i nek oni sve s osiguranjem riješe a tebi popravljen auto.
net je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 09:58   #52646
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Citiraj:
Autor net Pregled postova
Dobar ovlašteni i nek oni sve s osiguranjem riješe a tebi popravljen auto.
To će trajat tjednima, dok oni naruče i dobiju djelove, dok isposluju sve s osiguranjem...

A postoji znači opcija da ja doslovce ostavim auto i sve podatke i papire kod ovlaštenog servisera, a da oni dalje onda rješavaju s osiguranjem njegovim?
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 09:59   #52647
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
Vecina konvencionalne elektronike u autima se tek sada pocela prebacivati sa ~40nm na ~28nm.

Teslin central computer je dizajniran i napravljen po consumer standardu, kao takav tesko da ce izdrzati 10 godina u upotrebi. (hoce li uopce biti smisla za tako "starom" tehnologijom kroz 10 godina, drugo je pitanje). Drugi moraju jednostavno pratiti taj razvoj jer 28nm jednostavno nije dovoljno brzo za ono sto je danas potrebno...
Zato Teslin centralni sustav, recimo onaj za autopilot, ima dva ista procesora, svaki sa svojom nezavisnom memorijom i napaja se iz različitih izvora na autu. Oni se međusobno sinkroniziraju 20 puta u sekundi da vide jesu li rezultati isti, ali auto može komotno raditi i ako jedan crkne. A što se tiče uporabe naprednijih litografija za procesore, ne vidim pretjeranu razliku u pouzdanosti jednog napretka drugom, ako je čip izrezan iz wafera cijel, testiran da je funkcionalan onda će on raditi. Pa koliko dugo rade 14nm procesori u računalima bez da se kvare, i to uz overclockove, visoke temperature i još hrpu faktora koji im skraćuju život, ali je život toliko dug da je to manje bitno. A gdje onda ne bi mogli dugo raditi oni dizajnirani baš od auto proizvođača, za njegov auto specifično.

Tu mi se čini da jednostavno prije proizvođači se nisu htjeli zamarati sa naprednim procesorima u autima, softverom i slično, ali sad kad je došao Tesla, sa svojim lijepim velikim ekranom, entertainment sustavom koji može pokretati YouTube, Netflix, spojiti kontroler pa se igraš doslovno na autu i još hrpa điđa-miđa koju sad realno želi svaka šuša imat u autu jer je to trendy i fora, sad onda odjednom i ostali proizvođači odjednom vide auto kao software, osnivaju se programerski sektori firmi na masovnim skalama, uvode se daleko napredniji infotainment sistemi u auto, itd.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 10:01   #52648
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,474
Ja očekivao krš i lom, ono par ogrebotina na autu.

Nego, ovo mi je najbolja slika: https://postimg.cc/6yv9R70F
Spreman za sve.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 10:10   #52649
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ja očekivao krš i lom, ono par ogrebotina na autu.

Nego, ovo mi je najbolja slika: https://postimg.cc/6yv9R70F
Spreman za sve.
Ma kupio na hreliću za 30 kn, vozim kad idem doma da s burazom bejzbol zaigram

Ma nije krš i lom, ali nije ni da nije ništa. Cijeli branik treba mjenjat, mislim i da je karoserija dobila ispod čim je lijevi dio auta skraćen malo.
A tu su i hauba i svjetlo, i nije trošak od 200 kn, prije će biti 2000 e, a ja dao ne puno više za cijeli auto.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2020., 10:14   #52650
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Kolega nedavno imao isti slucaj, naguzen na ulazu u raskrizje. Otisli u osiguranje drugog vozaca prijaviti stetu, ovi napravili procjenu na ~1000kn sto je bilo apsurdno premalo cak i da servisiras/farbas auto u supi. Na kraju predali auto u ovlasteni, ovi napravili/zamjenili sve sto treba, ukupan ceh oko 10 soma kn prema osiguranju.

Na autu je otisao branik i onaj lim iza branika, mislim da su svjetla bila ok, mozda jos neke pizdarije iza branika koje se ne vide izvana...

Cisto fyi, na trzajne ozljede vrata su ih glatko odjebali, to vise ne prolazi ako nemas tezih vidljivih i dugotrajnijih problema (povracanje, mucnine) ili se dobro ganjas po doktorima da ti to dokazu papirima. Kroz 7 dana su bili ko novi, bez ovih tezih simptoma osim boli u vratu.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na