Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.11.2012., 15:08   #1
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Fortron 400pnf i problem nedostatka konektora

Imam jedan problem sa ovim napajanjem.
Samo napajanje je odlično i jedinu primjedbu bi mu dao na mali broj konektora.
Naime, kako se na slici vidi napajanje pored kabela (20+4) za na matičnu ima samo 3 grane sa konektorima.

Na prvoj grani su dva SATA konektora i na tu granu je spojen DVD-RW.
Pošto je DVD skroz na vrhu kučišta, a diskovi su na dnu, drugi SATA konektor na toj grani ne može "dobaviti" HDD i ostaje neiskorišten.

Na drugoj grani su dva MOLEX konektora i oni su uduplani (ukupno 4) sa dva razdjelka MOLEX>2xMOLEX
Na te molexe su spojena 4 ventilatora na 7 volti.

Ostaje samo još jedna grana sa dva MOLEX-a i ona ide dolje u predio diskova.
Na jedan MOLEX je spojen peti ventilator koji hladi Accelero S1 na grafičkoj, a preostali molex je opet sa razdjelnikom poduplan u dva i spojen na dva diska.

Pošto imam grafičku 4670 ona ne zahtjeva dodatno napajanje.

Sada bi zamjenio grafičku sa 7770 ili 7850 i trebat će mi još dva MOLEX-a za nju(2xMOLEX>6 PIN PC-E) i dodao bih još jedan HDD.

Kako to sve prespojiti?
Postoji li MOLEX razdjelnik sa više od dva priključka?
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2012., 15:17   #2
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Nisam te baš najbolje razumio, ovaj prvi dio. Uglavnom, imaš molex razdjelnika, a možeš se poigrati i s lemilicom pa si ga sam napraviš po vlastitoj želji.
http://www.links.hr/?naziv=kabel-del...kl=052.799.162

Inače, postojala je i verzija istog napajanja s 6 molexa.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.11.2012., 15:25   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Postoje "produžni" kabeli napajanja, bilo ženski molex na x muških molex ili ženski molex na x sata napajanja. Kojeg ćeš staviti ovisi o kombinatorici kako bi ok i pregledno spojio sve šta treba. Primjeri:
http://www.links.hr/?naziv=kabel-lc-...kl=052.799.148
http://www.links.hr/?naziv=adapter-d...kl=200.300.131
http://www.optimum-online.hr/detalji...3-5-0-3-m.aspx
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2012., 15:38   #4
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Ovo što ste mi linkali, to već znam i koristim.
Mislio sam postoji li razdjelnik koji jedan molex pretvara u više od dva molex-a ?
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2012., 15:40   #5
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Za kupiti baš i nema, jedino da si sam napraviš.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2012., 16:01   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Naiskrenije - na tvome bi mjestu počeo razmišljati o novijem napajanju sa više konektora. Fortron je dobro napajanje, ali ga je vrijeme pregazilo. Za konfe sa manje hardova i slabijim grafikama koje ne trebaju dodatno napajanje je ok, ali za sve novije je zastario. Osobno imam Fortron 350PNF u office konfi sa 2 harda, pržom i integriranom grafom na matičnoj. Za nju je i više nego dovoljan.
btw, taj E5200 će ti biti usko grlo za jače grafe kakve misliš nabaviti
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2012., 16:12   #7
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor Terminator02 Pregled postova
Ovo što ste mi linkali, to već znam i koristim.
Mislio sam postoji li razdjelnik koji jedan molex pretvara u više od dva molex-a ?
Uvijek jel možeš spojit više takvih Y razdjelnika, što naravno znaš i sam. Međutim, ja bi vjerojatno pregrizao i investirao u neko napajanje koje dolazi s više molexa. Jerbo, nije bez razloga to napajanje napravljeno s manjim brojem konektora. Možda jednostavno nema dovoljno struje za tvoje potrebe. A kad povuče nešto zasobom, bit će ti žao.


EDIT:

Prestigoh me coconut
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2012., 16:27   #8
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Je, i ja sam se mislio kupiti novo napajanje (Corsair CX430 ili CX500 npr.)
Ovo je više, kako ste rekli, napajanje za uredske konfe sa integriranom grafikom i jednim diskom.

@Pupo: Slažem se da možeš spojiti više Y razdjelnika, ali onda to izgleda stvarno kao šuma, a i nije mi drago imati toliko kontakata u međuspajanjima.
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2012., 16:34   #9
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
To je jedini nažalost način, da staviš više tih molex->2 molexa produžnih kablova. Fortron stvarno je dobar, ali boluje od manjka kablova, pa čak i u svoje vrijeme je bolovao od toga .
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 00:04   #10
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,746
Bolje ulozi u neko bolje napajanje nego da kemijas sa adapterima(koje bi morao platit nekak), prodas tog fortrona, nadoplatis 100 kn i uzmes donekle posteno napajanje koje ce ti usparat koju kunu zbog efikasnosti.. Fortron je star i los za danasnje pojmove..

Ako ga bas hoces zadrzat imam neke ideje..
Imas adaptere koji s jednog molexa daju 6 pin napajanje za grafu
Ako spajas ventilatore onda mozes spojit 10 tih splitera, nece napajanje nista osjetit.. Jedino suma
I dalje, ovo za neiskoristeni sata kabel, stavi dvd rw u najdoljni 5,25" slot, disk koji bi spojio na tu naponsku granu u najgornji 3,5" i eto nesto..
Cudno mi kak nemozes sve ventilatore spojit na jednu granu jer bi trebali bit spojivi jedan na drugog preko molexa.. Samo jednog prespojis na 7V, druge samo spajas i svi su na 7V zbog tog prvog.. A i 5 ventilatora u kucistu je previse po meni
__________________

| Intel Core 2 Quad Q9650 @3,00 GHz, c.w. Noctua NH-L9x65 |
| Zotac 9300-ITX-WiFi | Mushkin 8GB DDR2 @800 MHz |
| Sapphire Pulse Radeon RX 570 4G, 4096 MB GDDR5 |
| Samsung 860 Evo 500GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| Seasonic Prime Fanless PX-450 | Phanteks Enthoo Evolv ITX TG |
| Dell UltraSharp U2419H @1080p | Dell KB216 | Roccat Kone Pure SE | Roccat Taito | Creative Pebble |

| AMD Ryzen 5 4500U @2,30 GHz |
| Lenovo IdeaPad Flex 5 14ARE05 | 8GB DDR4 @3200 MHz |
| AMD Radeon Vega 6, Shader cores: 384 @1500MHz |
| SKHynix NVMe 512GB SSD | Windows 10 Home x64 |
| 14" LED @1080p | Logitech M720 | Sony XB-22 |

| Sony PS4 Pro 1TB |
| Sony KD-55XG8096 |

| Intel Xeon E3-1535M v6 @3,1 GHz |
| Dell Precision 7520 | 32 GB DDR4-SDRAM @2400 MHz |
| nVidia Quadro M2200, 4 GB GDDR5 |
| Toshiba XG5 NVMe 512GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| UltraSharp IPS-Display, 15,6" @1080p |
Campeonato je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.11.2012., 00:35   #11
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Citiraj:
Autor Campeonato Pregled postova
Bolje ulozi u neko bolje napajanje nego da kemijas sa adapterima(koje bi morao platit nekak), prodas tog fortrona, nadoplatis 100 kn i uzmes donekle posteno napajanje koje ce ti usparat koju kunu zbog efikasnosti.. Fortron je star i los za danasnje pojmove..
Odlučio sam, uzimam novo napajanje. (Cors CX430, CX500 ili TX650 npr.)

Citiraj:
Ako ga bas hoces zadrzat imam neke ideje..
Imas adaptere koji s jednog molexa daju 6 pin napajanje za grafu
Ako spajas ventilatore onda mozes spojit 10 tih splitera, nece napajanje nista osjetit.. Jedino suma
Citiraj:
I dalje, ovo za neiskoristeni sata kabel, stavi dvd rw u najdoljni 5,25" slot, disk koji bi spojio na tu naponsku granu u najgornji 3,5" i eto nesto..
Ovo nema šanse!
DVD (dok ga još ima) je u najvišem položaju, a diskovi su dolje.
Već sam cetifixom zatvorio mrežice za 5.25" jedinice pa bi to bilo nezgodno micati dole.

Citiraj:
Cudno mi kak nemozes sve ventilatore spojit na jednu granu jer bi trebali bit spojivi jedan na drugog preko molexa.. Samo jednog prespojis na 7V, druge samo spajas i svi su na 7V zbog tog prvog..
Ovo mi nije nimalo jasno ?!

Citiraj:
A i 5 ventilatora u kucistu je previse po meni
Jedan sprijeda usisni, dva ispušna (bila na kučištu), četvrti na Accelero S1, peti između tornjeva Sonic Towera.
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 01:37   #12
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313


otkad je to fortron odjednom postao lose napajanje, cmi-cmi mozda i preslabo? fortron 400W? jeste vi normalni ljudi, sta pricate covjeku da je 18A na dva raila od +12V malo? losa efikasnost? ajd, nije 80+, ali testirao sam svojeg 400W FSP-a i efikasnost je bila 75-76% na 50% opterecenja railova od +12V. da i uzme hd7850, jebemu, pa to napajanje bi mozda radilo na nekih 50% snage. a dobro se sjecam testiranja kada je cupano i vise od deklarirane snage (istina, bilo je rijec od 350W-tnom modelu, no svejedno).

nedostatak konektora je razlog kupovine drugog napajanja? vise mi se smijesno kako se nitko nije sjetio reci kako napon od +7V zapravo opterecuje samo napajanje, jer nije normalno da se opterecuju pozitivni izlazi bez mase uopce? ali ajd, staro i mjenjaj..........

@Terminator02
za spajanje vise ventilatora jedan na drugi, pa, poprilicno jednostavno. oni dolaze sa molex konektorom i/ili 3-pinskim (sa senzorom, zuta zica). a taj molex ima jako cesto dvije strane, tj musko-zenski je, te lako nadodajes konektor u konektor u konektor itd (od samih ventilatora). dok ovaj prvi zenski samo spojis na napajanje, i preko njega svi ostali dobivaju struju. slika govori tisucu rijeci, o ovome pricam (malo je mutna slika, no razaznajes tri molexa, upkinuti jedan u drugoga):


no, osobno bi ti iskreno prije preporucio neki regurator za sve te ventilatore. najbolji nacin, maknut ces opterecenje od 7V (koje kako sam rekao - nije zdravo za bilo koje napajanje), jedino sto ces mozda i tu imati problema ako imas obicne srot ventilatore koji nemaju 3-pinski konektor.......... ali se i to moze srediti, sredivao ja .


i opet, malo konektora...... ali sta je najsmjesnije, taj fortron (mislim, ako se dobro sjecam) ima 6 molexa . hocete isto reci kako ce sa nekim 400-450W-tnim dobiti 8, 10? pa ovaj xfx 550w sto ja imam - ima dva reda molexa, na svakome po 3 komada . ok, ima 6+8 PEG pa mi nije bed, ali ono....... jedino je bivsi OCZ dolazio sa 8 molexa, i imao je sumetinu kablova.


ali, i dalje je ovo vrlo jednostavan problem za rjesiti. jedan je kako sam rekao - regulator, koji je pozeljan i iz razloga jer su svi ventilatori na 7V. automatsko rasterecene i zdraviji rad napajanja, i eto "novih" molexa.
drugo rjesenje je cvaknuti kablove ventilatora (ako se i ne daju kaciti jedan u drugoga), te spojiti sve na jedan molex zenski. zahjeva malo elektronike, ali najosnovnija.
trece rjesenje nabavka Y molexa, tj ovoga:


cetvrta je drugo napajanje . ok, ima i tu smisla, sto da ne. ali nikako da ne neophodno ili uopce realno potrebito.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 07:16   #13
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Reci ti nama koliko para bi uložio u novo napajanje i gdje bi kupovao jer ovi Corsairi koje si naveo baš i nisu neka sreća (osim TX).
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 11:09   #14
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Ne znam kako se to mislilo prodati Fortrona, dodati još 100 kn i kupiti novo napajanje.
Za te novce se može kupiti samo polovno napajanje, a za polovna se konstatiralo da su stara i loša, jel.

Bitno je da nam kažeš koliko novca bi mogao izdvojiti?
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 15:13   #15
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
@Terminator02
za spajanje vise ventilatora jedan na drugi, pa, poprilicno jednostavno. oni dolaze sa molex konektorom i/ili 3-pinskim (sa senzorom, zuta zica). a taj molex ima jako cesto dvije strane, tj musko-zenski je, te lako nadodajes konektor u konektor u konektor itd (od samih ventilatora). dok ovaj prvi zenski samo spojis na napajanje, i preko njega svi ostali dobivaju struju. slika govori tisucu rijeci, o ovome pricam (malo je mutna slika, no razaznajes tri molexa, upkinuti jedan u drugoga):
Sad mi je sve jasno!
Mislim da mi ventilatori nemaju taj sistem spajanja, ali nisam siguran.
To su svojevremeno bili best buy ventilatori od Chiefteca, rebrandirani Yate Loon.
Imaju molex konektor i taj 3 pinski.
Mogao bi ih spojiti i na ploču, ali onda ne bi imali konstanatan broj okretaja.

Citiraj:
no, osobno bi ti iskreno prije preporucio neki regurator za sve te ventilatore. najbolji nacin, maknut ces opterecenje od 7V (koje kako sam rekao - nije zdravo za bilo koje napajanje), jedino sto ces mozda i tu imati problema ako imas obicne srot ventilatore koji nemaju 3-pinski konektor.......... ali se i to moze srediti, sredivao ja .
Imaju taj 3 pinski konektor, ali kad bi koristio regulator koji staje u 5,25" port problem bi mi bio kratki kabeli od najudaljenijih ventilatora.
Mislim da ovo spajanje 7V na molex ne smeta napajanju.


Citiraj:
i opet, malo konektora...... ali sta je najsmjesnije, taj fortron (mislim, ako se dobro sjecam) ima 6 molexa .
Moj ima 4 molexa (2x2) i 2 SATA konektora.


Citiraj:
hocete isto reci kako ce sa nekim 400-450W-tnim dobiti 8, 10? pa ovaj xfx 550w sto ja imam - ima dva reda molexa, na svakome po 3 komada . ok, ima 6+8 PEG pa mi nije bed, ali ono....... jedino je bivsi OCZ dolazio sa 8 molexa, i imao je sumetinu kablova.
CX430 dolazi sa samo 3 molexa i 4 SATA, CX500 sa 4 molex, 5 SATA.
Međutim TX650 dolazi s čak 8 MOLEX-a i 8 SATA konektora!


Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Reci ti nama koliko para bi uložio u novo napajanje i gdje bi kupovao jer ovi Corsairi koje si naveo baš i nisu neka sreća (osim TX).
Trenutno nisam toliko upućen u situaciju na tržištu napajanja, pa ne znam koja napajanja su za preporučiti.
Ali iznenadilo me ovo da ova CX serija od Corsa nije dobra ?

Ne znam ni sam okvirno koliko novaca.
To ne ovisi o meni, nego o cijeni zadovoljavajućeg napajanja.
S tim da na to napajanje računam i prilikom nadogradnje konfiguracije za 3-4 godine.
Tada bi ovaj dvojezgreni E5200 zamjenilo nešto četverojezgreno tipa današnjeg i5, 4 GB rama bi bilo zamjenjeno sa 8, a grafička kartica bi bila klase današnje GTX 660 ili 7850.
Možda padne još i koji disk.
Sve to bi trebalo pogoniti to napajanje.

Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
Ne znam kako se to mislilo prodati Fortrona, dodati još 100 kn i kupiti novo napajanje.
Za te novce se može kupiti samo polovno napajanje, a za polovna se konstatiralo da su stara i loša, jel.

Bitno je da nam kažeš koliko novca bi mogao izdvojiti?
Ne bi išao na polovno, nikako!
Ovaj Fortron ne mislim prodavati, držat ću ga za rezervu ili za neku buduću
slabiju konfiguraciju.

Sada mi treba jedno solidno napajanje sa minimalno 4 SATA konektora, 4 MOLEX konektora i barem jednim 6PIN PC-E konektorom, ne treba biti modularno..
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 15:30   #16
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,410
Citiraj:
Autor Terminator02 Pregled postova
Ovo što ste mi linkali, to već znam i koristim.
Mislio sam postoji li razdjelnik koji jedan molex pretvara u više od dva molex-a ?
Ako ti se da čekat par tjedana uzmi ovo


Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
fortron 400W? jeste vi normalni ljudi, sta pricate covjeku da je 18A na dva raila od +12V malo?
Ma daleko od toga da je to loše napajnje. To su svojedobno bilo jako dobro napajanje.
No nema on 2x 18A, odnosno nije u stanju isporučiti 36A. Koliko se sjećam ima 348W +12V dakle 29A što je i dalje i više no dovoljno za hrpu konfi.


Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
testirao sam svojeg 400W FSP-a i efikasnost je bila 75-76% na 50% opterecenja railova od +12V.
NHF ali to je za današnje pojmove loše. Nitko ne kaže da je PNF loše napajanje, samo ga je vrijeme pregazilo što se vidi po dosta niskoj efikasnosti.

Citiraj:
Autor Terminator02 Pregled postova
Ali iznenadilo me ovo da ova CX serija od Corsa nije dobra ?
Treća revizija nije uopće toliko loša obzirom na cijenu. No i dalje je boljka tih jeftinijih napajanja broj konektora.
Evo zgodna recenzija ali 500W modela.



Imaš eventualno XFX 450 koji ima 6 molexa i 6 sata konektora.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1



Zadnje izmijenjeno od: Wolverine. 28.11.2012. u 15:44.
Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 16:28   #17
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
@terminator
XFX 450W je za preporuku jer se radi o prepakiranom Seasonicu. Corsair je imao odličan model CX 400W. Jači modeli (430, 500,...) su bili prilično loši kad su izašli. Nakon toga su izašle još 2 revizije gdje su ih malo poboljšali, ali još uvijek daleko od CX 400 po kvaliteti.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 16:37   #18
vedranzeman
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Kloštar Podravski
Postovi: 1,019
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Imaš eventualno XFX 450 koji ima 6 molexa i 6 sata konektora.
Nekad bilo, gamad je maksimalno srezala broj konektora.
Sad idu samo 3 molexa i jedan PCIe i to za iste novce.



Za 70 kuna više dobije se Seasonic SS-430GB: 6 molexa, 4 sata, ali i dva PCIe priključka.
Plus još godinu dana iskoristive garancije (3 godine).
Na kupcu je da odvagne koliko će ga koštati adapteri, a koliko estetika.
vedranzeman je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 16:51   #19
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Ha, ako smo se dotakli XFX-a 450, onda se valjda može dati malo više za SS-360G, samo i ono ima 3 molexa.
http://www.nabava.net/trazilica.php?tp=0&q=SS-360G
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 17:00   #20
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Taj XFX je stvarno fantastičan za tu cijenu (400-450kn)
Sjećam se Corsairovog modela TX450 (ili VX450) koje je također
bilo rebrandirani Seasonic.

EDIT: Sva ta jeftinija napajanja imaju malo konektora!
Za sada mi se najviše sviđa TX650 ne-modularni (8 MOLEX, 8 SATA)
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 17:10   #21
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor Terminator02 Pregled postova
Imaju taj 3 pinski konektor, ali kad bi koristio regulator koji staje u 5,25" port problem bi mi bio kratki kabeli od najudaljenijih ventilatora.
Mislim da ovo spajanje 7V na molex ne smeta napajanju.
iskreno, osobno imam sythe kaze q (ide na mjesto flopija), te on dolazi sa svojim "produznim" kabelima. ok, mozes ventilator spojiti direkt u sam regulator, ali mozes i preko produznog, tako da dobivas jos cca vecu 40-50 cm duzinu kabela. i nema sanse da ti je problem ih spojiti. cak vidim na sluzbenim stranicama da dolaze produzni i sa 5.25 regulatorima .


Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Ma daleko od toga da je to loše napajnje. To su svojedobno bilo jako dobro napajanje.
No nema on 2x 18A, odnosno nije u stanju isporučiti 36A. Koliko se sjećam ima 348W +12V dakle 29A što je i dalje i više no dovoljno za hrpu konfi.
a ok, kombo max je onda 14.5A na +12V . sto je kako si i sam rekao - 384W. pazi, cisto moja reakcija na gore napisano (i to od par ljudi) kako je ovaj FSP preslab, ma za sta.......


Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
NHF ali to je za današnje pojmove loše. Nitko ne kaže da je PNF loše napajanje, samo ga je vrijeme pregazilo što se vidi po dosta niskoj efikasnosti.

ok, slazem se. no, razlika izmedu 72 i 80% efikasnosti na cistih 200W sto bas trosi komp je ispod 30W. nije malo, no........ koliko ispada novo napajanje sa +80 efikasnosti i da je dobro? - 460W GP3 .

mislim, razumijemo se mi. ali ovdje sam naveo cistih 200W potrosnje racunala, dakle skoro 300W iz uticnice, a garant nije toliki potrosac. no, s obzirom da autor sada spominje i neki i5....... e, onda neka i ide na novo napajanje. sisa, cors, xfx, (a mozda i antec, ali skupo, skupo....) - ima izbora.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 17:15   #22
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,410
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
@terminator
XFX 450W je za preporuku jer se radi o prepakiranom Seasonicu. Corsair je imao odličan model CX 400W. Jači modeli (430, 500,...) su bili prilično loši kad su izašli. Nakon toga su izašle još 2 revizije gdje su ih malo poboljšali, ali još uvijek daleko od CX 400 po kvaliteti.
Pa sad gledajući rezultate ovog zadnjeg ne čini mi se uopće toliko loš za entry level PSU koji košta 300-350 kuna.

Ripple je OK, efikasnost je oko 86% na području od 30-70% opterećenja, naponi su isto tako ok (razlika je oko 0,2V). Jedino nisam naletio na neki review gdje je raskopan pa da se vide elementi.



Citiraj:
Autor vedranzeman Pregled postova
Nekad bilo, gamad je maksimalno srezala broj konektora.
Sad idu samo 3 molexa i jedan PCIe i to za iste novce.

Za 70 kuna više dobije se Seasonic SS-430GB: 6 molexa, 4 sata, ali i dva PCIe priključka.
Plus još godinu dana iskoristive garancije (3 godine).
Na kupcu je da odvagne koliko će ga koštati adapteri, a koliko estetika.

Da vidim sad da su na tržište bacili drugu verziju. Nisam dugo imao u rukama 450W model. Evo neki dan sam imao 550W verziju koja ima 9x SATA + 6x molex.

Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
Ha, ako smo se dotakli XFX-a 450, onda se valjda može dati malo više za SS-360G, samo i ono ima 3 molexa.
http://www.nabava.net/trazilica.php?tp=0&q=SS-360G
Namjerno nisam spominjao jer je jedina mana tog Seasonica upravo mizeran broj konektora.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 22:38   #23
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,746
@Terminator02
Mozda uspijes kupiti neki rabljeni od ovih: CX400, VX450, XFX450, cijeni su im 200-250-300 kn (na njih sam mislio prodaja fortrona + mala nadoplata)
Ako hoces novo, a posto iz ST, pretpostavljam da bi iz linksa uzimao, uzme se
LC POWER GP460, XFX 450W ili CX430 V3
Corsair je po meni neisplativ pokraj ova 2, ali svi oni imaju malo molexa.. Al za sta oni trebaju? Samo za ventilatore? ATA diskove rasprodaj i kupi 2 veca sata diska za iste novce i vozi

@Burko
Fortron za novije kompove vise nije to sto je bio. Prije 5 godina je bio star 3 god, a kakav je tek sad Nekazem da je los, ali zastario je, sa starosti gubi na efikasnosti(malo pomalo), dosta se grije, ventilatori umiru nakon 5-6 godina.. Ali posluzi za slabije kompove radi zastite i neke sigurnosti
Btw za efikasnost, malo je veca razlika
Komponente koje trose 200W,
Fortron sa 70%:
200/0,7 = 285W
Novije napajanje cca 85%(mnoga imaju vise na 30-70% opterecenja)
200/0,85 = 235W
Razlika: 50W, 250Wh dnevno(5h), 7,5kWh mjesecno cca 6kn.. A cijena struje ce bit 50% veca cim prestane biti politicka
Ako ti komp radi 10h dnevno, razliku do novog napajanja otplatis za cca god i pol. Ako je neki jaci komp sa 300,400W i puno prije

i da, fortroni imaju: 400W verzija: 4 molex i 2 sata, 350W 4molex i 1 sata, bez pcie konektora, on je najveci problem + malo sata konektora i prekratki su
i ovo za 7V je glupost, napajanju je svejedno dal ti spojio vent izmedju 2 "mase", na obicne 12V ili na 7V.. Samo sto u prvom slucaju vetilator nece radit, htio sam reci da napajanje nece osjetit razliku (0,5-2W)

EDIT..
Zanima me jos kako si testirao efikasnost napajanja?
__________________

| Intel Core 2 Quad Q9650 @3,00 GHz, c.w. Noctua NH-L9x65 |
| Zotac 9300-ITX-WiFi | Mushkin 8GB DDR2 @800 MHz |
| Sapphire Pulse Radeon RX 570 4G, 4096 MB GDDR5 |
| Samsung 860 Evo 500GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| Seasonic Prime Fanless PX-450 | Phanteks Enthoo Evolv ITX TG |
| Dell UltraSharp U2419H @1080p | Dell KB216 | Roccat Kone Pure SE | Roccat Taito | Creative Pebble |

| AMD Ryzen 5 4500U @2,30 GHz |
| Lenovo IdeaPad Flex 5 14ARE05 | 8GB DDR4 @3200 MHz |
| AMD Radeon Vega 6, Shader cores: 384 @1500MHz |
| SKHynix NVMe 512GB SSD | Windows 10 Home x64 |
| 14" LED @1080p | Logitech M720 | Sony XB-22 |

| Sony PS4 Pro 1TB |
| Sony KD-55XG8096 |

| Intel Xeon E3-1535M v6 @3,1 GHz |
| Dell Precision 7520 | 32 GB DDR4-SDRAM @2400 MHz |
| nVidia Quadro M2200, 4 GB GDDR5 |
| Toshiba XG5 NVMe 512GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| UltraSharp IPS-Display, 15,6" @1080p |

Zadnje izmijenjeno od: Campeonato. 28.11.2012. u 22:53.
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 22:51   #24
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Citiraj:
Autor Campeonato Pregled postova
@Terminator02
Mozda uspijes kupiti neki rabljeni od ovih: CX400, VX450, XFX450, cijeni su im 200-250-300 kn (na njih sam mislio prodaja fortrona + mala nadoplata)
Ako hoces novo, a posto iz ST, pretpostavljam da bi iz linksa uzimao, uzme se
LC POWER GP460, XFX 450W ili CX430 V3
Corsair je po meni neisplativ pokraj ova 2, ali svi oni imaju malo molexa.. Al za sta oni trebaju? Samo za ventilatore? ATA diskove rasprodaj i kupi 2 veca sata diska za iste novce i vozi
Ma di ću polovno napajanje Campo!
Kupujem XFX 450W ili Corsair TX650 (najvjerojatnije Cors)
Napajanje bi radilo 24/7 desetak godina (ovaj Fortron već 4 tako radi)
Kupujem sve preko web shopova (napajanje, 7770, hdd 2-3TB)
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 22:59   #25
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,746
Nisam mislio da imas toliko novca na raspolaganju

TX650W je vec pretjerivanje za i5 i 7770.. Za 600-700 kn bi radije uzeo nekog seasonica samo zbog imena

Osim ako sad zelis imat previse konektore
__________________

| Intel Core 2 Quad Q9650 @3,00 GHz, c.w. Noctua NH-L9x65 |
| Zotac 9300-ITX-WiFi | Mushkin 8GB DDR2 @800 MHz |
| Sapphire Pulse Radeon RX 570 4G, 4096 MB GDDR5 |
| Samsung 860 Evo 500GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| Seasonic Prime Fanless PX-450 | Phanteks Enthoo Evolv ITX TG |
| Dell UltraSharp U2419H @1080p | Dell KB216 | Roccat Kone Pure SE | Roccat Taito | Creative Pebble |

| AMD Ryzen 5 4500U @2,30 GHz |
| Lenovo IdeaPad Flex 5 14ARE05 | 8GB DDR4 @3200 MHz |
| AMD Radeon Vega 6, Shader cores: 384 @1500MHz |
| SKHynix NVMe 512GB SSD | Windows 10 Home x64 |
| 14" LED @1080p | Logitech M720 | Sony XB-22 |

| Sony PS4 Pro 1TB |
| Sony KD-55XG8096 |

| Intel Xeon E3-1535M v6 @3,1 GHz |
| Dell Precision 7520 | 32 GB DDR4-SDRAM @2400 MHz |
| nVidia Quadro M2200, 4 GB GDDR5 |
| Toshiba XG5 NVMe 512GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| UltraSharp IPS-Display, 15,6" @1080p |
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 23:18   #26
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Ako bi ti taj komp radio 24/7, ne bi bilo loše da kupiš napajanje s višim certifikatom efikasnosti, kojeg potvrđuje i u praksi.

Gold certifikat.
http://www.nabava.net/trazilica.php?tp=0&q=SS-360G

Nije vrag da ovi tvoji ventovi imaju samo muški molex, ne ovako - s još jednim ženskim, pa ubiti ne gubiš molexa, jel.
http://img509.imageshack.us/img509/3...nconnector.jpg
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 23:18   #27
Terminator02
Premium
Moj komp
 
Terminator02's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Split
Postovi: 602
Za sada bi buduće napajanje pokretalo E5200 (preklokan na 3,66 GHz), 7770 i 3 diska
Poslje (dvi-tri) godine bi išlo nešto 4-jezgreno (klokano), min 8 GB rama i 256-bitna grafička + još koji disk

EDIT:
@ShanTech: Ubi me, ali stvarno se ne sjećam kakve konektore (molex) imaju ti ventovi, ali mislim da nemaju.

Zadnje izmijenjeno od: Terminator02. 28.11.2012. u 23:27.
Terminator02 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 23:39   #28
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
@Terminator...

nekako mi smrdi da ce u tom kompu zavrsit jos bar pokoji disk (dobro dosao u klub, heh)

U tom slucaju mozda da razmislis o xfx 550, vise od 500W na 12V neces imat potrebe ikad, a ovo ima cak 9 sata konektora (3 vise od 450w) i 6 molexa. Je suma kablova, ali...

g360 je super, al ima 4 sata i 3 molexa uz samo 1 6+2 pcie konektor. Mrak napajanje ali ne za konfiguraciju koja ce definitivno biti nadogradivana konstantno.

Cors kosta previse po meni i nema potrebe, ali ako te veseli, 150kn na 5+ godina nije neki preveliki trosak, a i ima golemih 5g garancije pa nije da ne dobijes nista za svoje novce uz 100 beskorisnih W.

Takoder, imas na trznici pupin seasonic m12 520W modularni za 500kn star tek koji mjesec. (6sata, 6 molex, )
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2012., 23:47   #29
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor Campeonato Pregled postova
Zanima me jos kako si testirao efikasnost napajanja?
ajd prvo ovo. dakle, zarulja automobilska, tj spajanje njih onoliko u seriju da se dobije polovica jednog raila na +12V (~50% opterecenja), isto tako na drugi rail. mjerio napone preko testera napajanja, dok sam struju mjerio ampermetrom od napajanja do zarulja. dok sam snagu iz uticnice mjerio mjeracem, isto u W.

ovo za 7V jos javim kada dobijem odgovor, ali mi je negdje davno ostalo u sjecanju da to nikako nije dobro za napajanje. bas da vidim da li sam u pravu ili ne.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2012., 00:02   #30
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,746
Zanimljivo Svaka cast na ideji
Nisam htio pocinjat nikakv fajt samo sam iznesao svoje misljenje
__________________

| Intel Core 2 Quad Q9650 @3,00 GHz, c.w. Noctua NH-L9x65 |
| Zotac 9300-ITX-WiFi | Mushkin 8GB DDR2 @800 MHz |
| Sapphire Pulse Radeon RX 570 4G, 4096 MB GDDR5 |
| Samsung 860 Evo 500GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| Seasonic Prime Fanless PX-450 | Phanteks Enthoo Evolv ITX TG |
| Dell UltraSharp U2419H @1080p | Dell KB216 | Roccat Kone Pure SE | Roccat Taito | Creative Pebble |

| AMD Ryzen 5 4500U @2,30 GHz |
| Lenovo IdeaPad Flex 5 14ARE05 | 8GB DDR4 @3200 MHz |
| AMD Radeon Vega 6, Shader cores: 384 @1500MHz |
| SKHynix NVMe 512GB SSD | Windows 10 Home x64 |
| 14" LED @1080p | Logitech M720 | Sony XB-22 |

| Sony PS4 Pro 1TB |
| Sony KD-55XG8096 |

| Intel Xeon E3-1535M v6 @3,1 GHz |
| Dell Precision 7520 | 32 GB DDR4-SDRAM @2400 MHz |
| nVidia Quadro M2200, 4 GB GDDR5 |
| Toshiba XG5 NVMe 512GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| UltraSharp IPS-Display, 15,6" @1080p |
Campeonato je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na