Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.08.2007., 01:08   #1
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Athlon xp 2000+ i MSI KT4V ploča problem

Dobio od prijatelja njegov stari kompjuter sa navedenim komponentama. Tu je još Geforce 4 mx i 2x256 ddr-a.

Uglavnom, sve radilo bez greške, ja mu to izvadio iz kućišta i ugradio mu novi kompjuter.

Igrom slučaja izbrisao sam cmos (bilo sitnih problema kad sam to ponovo stavlja u novo kućište) i tu problemi.

FSB mu po defaultu stavlja na 100 mhz a ddr (333 mhz moduli), naponi i sve ostalo na auto. Sa tim postavkama radi na 1250 mhz, što je bitno sporije od njegove stvarne brzine.

Kad mu stavim njegovih 133 mhf fsb, windowsi zablokiraju odmah na startupu, čim se pojavi strelica miša, ili (svaki stoti put) radi par sekundi pa onda zablokira.

Ima netko kakvo riješenje?
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2007., 09:09   #2
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Da nema na ploči Jumper za štelanje defaultne brzine FSBa? Znam da je na nekim Viama to bilo tako rješeno da si jumperom birao FSB100 ili 133 (tj 200 ili 266) ovisno o procu, mogao si ti kasnije "overklokati" proc iz biosa ali originalno je bilo zamišljeno da se ispravno postavi jer su se time neki djeljitelji i latencije mjenjali...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.08.2007., 09:29   #3
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Možda i ima, ali reka sam da sam samo obrisa cmos, sve je ostalo isto na ploči, nisam uopće vadio ni proc ni cooler ni memoriju. Tako da nije do toga sigurno, ali isto cu provjerit.
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2007., 09:43   #4
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
A ako je tvoj frend imao isto ručno postavljene te stvari na FSB133 a resetom cmosa si promjenio latencije rama ili ko zna što što je bilo podešeno unutra? ako ej frendu isto radilo na 1250 a on nije ni znao?

Inače fiksiraj si postavke rama sa atuo na manual (sa pravim latencijama) i onda vidi oće li ići na FSB133 i ne zaboravi podesit omer ako treba...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2007., 10:07   #5
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
u tome i je problem. Ja koliko se god kuzija u kompjutere, nikako nisam uspija savladat te latencije, to mi je teški kamen spoticanja. A ne moram ti ni govorit da ostali prijatelji nisu ni čuli za to... Ali mislim da je problem sa memorijom. Je li može kakva pomoć, samo me nemoj tjerat da pročitam onaj sticky o tome.
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2007., 11:00   #6
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Nemoraš čitati sticky...

U BIOSu imaš u Advanced Chipset Settings ili Advanced Bios Settings sekciju sa postavkama DRAMa, u njoj trbaš prvo pronaći frekvenciju DRAMa, e sad caka je u tome što frekvencija može i nemora bit sa ostalim postavkama, nekad je sa postavkama procesora tj FSBa...

Da sad ne tražim po netu manual od tvoje ploče pogledaj u svoj, ako si ga dobio s kompom ili si skini sam s neta ako nemožeš naći a treba ti - uglavnom ili je sa CPU postavkama ili sa ostalima od rama...

E sad kad si frekvenciju postavio na 1:1 sa CPUom ili na 133 ako imaš tako rješeno jer ovisi od ploče do ploče kako to izgleda onda odeš i prebaciš na Manual postavke latencija (ako ih uopće imaš u biosu naravno) dakle sa Auto ili SPD staviš na Manual i one vrijednosti koje se tamo pojave ostavi tako kako jesu, moralo bi na njima radit to služi samo da se ne blesira ploča...

Kad si to napravio savaj i vidi dal će sve radit kako treba, ako sad bude stabilno onda idući put digni FSB u biosu na 133 pa opet rebootaj, ako radi onda je sve ok i možeš s primeom ili nečim sestirati pa rminuta (čisto reda radi iako je to default frekvencija proca) i to je to...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2007., 11:14   #7
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Je mislim da bi to riješilo problem, samo šta moja ploča kad joj promjenim sa SPD na User postavke latencija ostanu na auto, ne ispiše mi nikakve brojeve...
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2007., 11:35   #8
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Pa promjeni to AUTO u nešto drugo...

Pročitaj si u Everestu kolko ti mema vozi ili stavi na 7-3-3-2.5 to bi na 133 tj 266 svaka DDR333 ili DDR400 morala bez problema izdržati i s rezervom...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2007., 11:48   #9
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Evo znam da ću sad ispast totalno glup, ali stvarno se nisam nikad sa time bavio tako da ne znam uopće čemu treba dodijelit koju vrijednost. Evo slika pa ako ti nije tlaka da mi još malo pojasniš. Ove vrijednosti koje su tu nemaju veze, to sam samo pokušavao da vidim šta se može prominit, ne obraćaj pozornost.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00565.jpg‎
Views:	147
Size:	13.6 kB
ID:	7664  
Roso je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2007., 13:40   #10
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Ok Cas Latency stavi na 2.5, RAS to CAS Delay na 3, RAS Pulse Width na 7 i RAS Precharge Time na 3 - za početak...

Dakle čitano odozgo prema dolje: User -> 266 -> 2.5 -> 3 -> 7 -> 3

Ako sve to bude radilo poslje možeš CAS Latency probati spustiti na 2 i SDRAM 1T command na Enabeld - da dobiješ na brzini, ali prvo projeni jedno od ovog dvoje pa onda probaj drugo...

Inače ako se oćeš igrati sa latencijama da vidiš kolko se mogu spustiti (što niže to je ram brži u radu) možeš si skinuti Central Brain Identifier, to ti je program za prepoznavanje AMD CPUa ali daje i neke zgodne tweakove za čipset pa se s njim može isprobavati, pozitivna stvar je što ako se postave krive latencije i savaju u bios moraš sa Clear CMOSom očistiti komp nekad da bi ga mogao bootati a sa CBIdom se ne sprema ništa u CMOS i ako se zblesira i resetira komp opet si na defaultu, ali svakako bi prvo preporučio da središ stavilan rad na stocu a onda da se igraš latencijama...

Inače ovo Fast R-2-R Turnaround možeš slobodno upaliti na svim DDR333 i novijim modulima, moralo bi raditi...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.08.2007., 19:17   #11
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
yedwy, hvala ti na pomoći ali nije ni to pomoglo. I dalje se smrzava kod welcome poruke. Na 1250 mhz radi normalno. Stvarno ne znam šta bi moglo bit. Ali na kraju, taj komp mi je za sestru kojoj je važan samo za pisanje, glazbu i gledanje slika i surfanje. Ne znam uopće bi li se mučio sa novim biosom.
Roso je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na