Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.08.2009., 12:50   #1
potemkin.hr
Akutna lijenčina
Moj komp
 
potemkin.hr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Fiume
Postovi: 1,804
SyncToy tutorial – laki backup za svakoga

SyncToy tutorial – laki backup za svakoga


Kako u današnje vrijeme diskovi pojeftinjuju a javljaju se u sve većim kapacitetima, jedna od stvari o kojoj treba voditi računa je backup podataka. Ste ikad ostali bez važnih podataka, tipa diplomskih radova, službenih dokumenata, važnih mailova…?
Ako niste, poželjno je čim prije umnožiti najvažnije podatke na minimalno 2 fizički odvojene lokacije (pod tim podrazumijevam 2 različita diska ili računala, ne particije!) kako bi se u slučaju havarije lako povratili podaci. Za to postoje razni alati, komercijalni i besplatni, ali jedan od boljih, koji se ističe lakoćom uporabe i besplatnošću je Microsoftov SyncToy.

On ne kuha kavu, ne prima MMS, ali radi savršeno ono za što je zamišljen, backup podataka.
Budući da je besplatan, može se skinuti sam Microsoftovih stranica OVDJE u 32 i 64-bitnim verzijama.

Napomena: program mora biti instaliran samo na jednoj lokaciji (izvorišnom ili odredišnom PC-u u slučaju backupa preko mreže)


Korak 1 – Dodavanje mapa




Nakon instalacije, pojavljuje se ovaj glavni prozor. Za dodavanje mapa koje ćemo backupirati kliknemo na create new folder pair.



Pojavljuje se prozor sa odabirom lokacija backupa. Left folder je izvorišna mapa sa datotekama koje ćemo backupirati. Right folder je odredišna mapa u koju ćemo backupirati datoteke. Nakon što smo odabrali željene lokacije kliknemo na next.
Napomena: Ako se vrši backup preko mreže izvorišna ili odredišna mapa mora imati ovlasti čitanja i pisanja (read/write)



U ovom koraku odabiremo vrstu backupa koji želimo. Na izbor su ponuđena 3 načina backupa:
Synchronize - Datoteke se kopiraju obostrano, novije datoteke pregazuju stare, preimenovanje ili brisanje datoteka se izvršuje na obje strane.
Echo – Nove i promijenjene datoteke se kopiraju sa izvorišta prema odredištu. Sva preimenovanja ili brisanja se prenose na odredište.
Contribute – Isto kao Synchronize, samo ne briše datoteke.



Za kraj, dajemo ime sinkronizaciji.



Pojavljuje se glavni izbornik sa listom sinkronizacija na lijevoj strani i opcijama u sredini ekrana. Ako želimo napraviti novi sinkronizacijski par kliknemo na Create new folder pair pri dnu ekrana. Mogu se podešavati i napredne opcije svake sinkronizacije klikom na Change options.



Klikom na Change options otvara se ovaj ekran kod kojega možemo podesiti ekstenziju i tip datoteka koji će se izostaviti ili uključiti u backup.
Napomena: Isključivanjem opcije Active for run all se ta sinkronizacija ne izvršava klikom na run all iz glavnog menija ili pokretanjem iz Scheduled tasksa!



Klikom na All Folder Pairs u glavnom meniju dobivamo pregledniji izbornik gdje su sve sinkronizacije na jednom mjestu. Klikom na Preview otvara se sljedeći prozor…



SyncToy provjerava promjene u izvorišnoj i odredišnoj mapi, i ako ih ima, nudi opciju Run koja pokreće backup.



Nakon što se završi backup, pojavljuje se prozor sa statistikama i obavijesti da je backup završen.

Korak 2 – Scheduled tasks

Ako želimo automatski obavljati backup u određenim vremenskim intervalima, možemo to obaviti preko Scheduled tasksa (nalazi se u Accessories/System tools mapi u Start meniju).



Otvaranjem task schedulera pojavljuje se glavni prozor u kojem kliknemo na Create Basic Task.



U početnom koraku dajemo ime zadatku i kratki opis radi lakšeg snalaženja. Kliknemo na next.



Odabiremo željeni interval izvršavanja backupa. Kliknemo na next.



Upisujemo datum i vrijeme prvog backupa. U polje "Recur every" upisujemo razmak ponavljanja (npr. 2 za svaka 2 tjedna). Kliknemo u kućicu željeni dan i kliknemo next.



Odabiremo Start a program i kliknemo next.



Nađemo „SyncToyCmd.exe“ koji se nalazi u mapi gdje je instaliran SyncToy. U polje s argumentima upisujemo „–R“, kliknemo na next i to je to. Podesili smo automatski backup.

Nadam se da sam nekome pomogao u sprječavanju havarije. Slobodno ostavite comment ili ispravak eventualnog propust.
__________________

potemkin.hr je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2009., 13:48   #2
kwan
Premium
Moj komp
 
kwan's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Split
Postovi: 87
zgodno,jako zgodno,jednostavno i besplatno,hvala

sticky za ovo!
kwan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.08.2009., 10:48   #3
svebee
/
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: /
Postovi: 2,053
Lijepo

mali offtopic: koje vrste backupa sve postoje? (ne mislim na ovo Incremental, Differential, Normal, Full itd.). npr. ovaj SyncToy je za sinkronizaciju datoteka/foldera zasebno, TrueImage/Ghost je za backup cijelog operativnog sustava u Image, RAID 1 stvara zrcalnu sliku na oba diska...dalje?
svebee je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2009., 11:18   #4
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor svebee Pregled postova
Lijepo
Je, no pitanje je kako se ponasa pri pozamasnim koliciama podataka. Ne bi bio ni prvi ni zadnji koji je pokleknuo pred ~TB podataka i nekoliko milijuna fileova...

Citiraj:
mali offtopic: koje vrste backupa sve postoje?
/...
RAID 1 stvara zrcalnu sliku na oba diska...dalje?
Po jubilarni kvintriljarditi put - redundancija != backup. Slijedeci koji ovo ne zakljuci imati ce ekskluzivnu priliku otici na krstarenje snova u Adenski zaljev s Fleksom i veselom ekipom Zderonja.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2009., 11:51   #5
svebee
/
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: /
Postovi: 2,053
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Je, no pitanje je kako se ponasa pri pozamasnim koliciama podataka. Ne bi bio ni prvi ni zadnji koji je pokleknuo pred ~TB podataka i nekoliko milijuna fileova...
vjerujem da ima korisnika s ovog/bilo kojeg foruma koji imaju ovakve količine podataka/fajlova (...) pa mogu oni to slobodno istestirati pa javiti

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Po jubilarni kvintriljarditi put - redundancija != backup.
ajd istina je

(al moze sluzit i ko privremeni "backup" )
svebee je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2009., 12:23   #6
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor svebee Pregled postova
vjerujem da ima korisnika s ovog/bilo kojeg foruma koji imaju ovakve količine podataka/fajlova (...) pa mogu oni to slobodno istestirati pa javiti
Biti ce mi zadovoljstvo kad prestanem laditi jaja u, kako rekose, Dominikanskoj republici, i vratim se u Zgb, no nekako sam skeptican, iskreno receno...
Citiraj:
(al moze sluzit i ko privremeni "backup" )
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2009., 12:36   #7
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ne bi bio ni prvi ni zadnji koji je pokleknuo pred ~TB podataka i nekoliko milijuna fileova...
A čim je laki backup za svakoga("običnog" korisnika), teško da je onda i za takve…
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2009., 12:46   #8
potemkin.hr
Akutna lijenčina
Moj komp
 
potemkin.hr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Fiume
Postovi: 1,804
Citiraj:
Autor thopok Pregled postova
A čim je laki backup za svakoga("običnog" korisnika), teško da je onda i za takve…
To mi je bio i cilj, približiti backup i ljudima manje vičnima informatici.
Usput, u izradi je i Remote desktop tutorial koji sam obećao, danas ili sutra bude i on na PCe forumu
__________________

potemkin.hr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na