Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.04.2020., 13:13   #1
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,688
Fractal Design Define 7 recenzija

Testirali smo Fractal Design Define 7 kućište.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2020., 13:33   #2
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Čitam, čitam i oduševljen sam.

Kad ono 1500kn.

Vjerujem da vrijedi svake kune, ali uh, to je fakat visoka cijena.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.04.2020., 13:51   #3
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Točno duplo skuplji nego R5 prije 2.5 godine.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2020., 14:34   #4
GreenLife
Čika Zeljeni
Moj komp
 
GreenLife's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: München
Postovi: 410
Definitivno ostajem na R5.

Nema potrebe upgradeat na R7 kad su minimalističke promjene.
GreenLife je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2020., 17:21   #5
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Točno duplo skuplji nego R5 prije 2.5 godine.
Da kad je već bio vani.
Ali kad je izašlo, bio je 1100-1200 kn Blackout edition sa prozorom.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2020., 06:57   #6
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Nikada ga ne bi kupio, ne toliko zbog ogromne cijene koliko zbog pre malog slobodnog prostora ispod grafe za ventilaciju. Kad budem kupovao kućište biti će sa napajanjem gore i ventovima ispod grafe, ili barem sa ventom na bočnoj stranici, kao nekada.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2020., 18:23   #7
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Nikada ga ne bi kupio, ne toliko zbog ogromne cijene koliko zbog pre malog slobodnog prostora ispod grafe za ventilaciju. Kad budem kupovao kućište biti će sa napajanjem gore i ventovima ispod grafe, ili barem sa ventom na bočnoj stranici, kao nekada.
pitanje da li ces moci naci takvo kuciste s ovakvim smjerom kojim guraju fanboyevi GNa i derbauera..
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2020., 20:19   #8
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
pitanje da li ces moci naci takvo kuciste s ovakvim smjerom kojim guraju fanboyevi GNa i derbauera..
Ma našao u pet minuta surfanja

https://www.links.hr/hr/kuciste-shar...anja-052600322
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2020., 20:20   #9
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
jbt takva su se kucista kupovala za 400kn prije
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2020., 20:22   #10
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Fora mi je napajanje na klasičnom mjestu. Lagano izvlači zrak iz kućišta.

Al lim na tim kućištima je kriminal.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.04.2020., 20:38   #11
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Rađe i to nego da mi grafa kuha i nabija okretaje. Imam sranje kućište ali takvog novog modernog dizajna, i GTX 1070 sa vrhunskim hladnjakom, valjda najboljim na toj seriji ode na 80 stupnjeva po ljeti, otvoriš stranicu i 15 stupnjeva manje na 1250 rpma....tiha i nečujna usred ljeta.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2020., 21:41   #12
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Provjeri da li ima kakvih rabljenih Fractal R4 ili R5 modela za normalne nofce. Napajanje je na dnu, ali imaš predviđena mjesta za ventilatore i na bočnoj stranici, a nema ovog glupog oklopa koji "skriva" napajanje i zapravo zajebe cijeli donji dio.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 08:39   #13
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Gledam svoj R5 Blackout Edition i gledam recenziju R7 te ne vidim nekakve bitne razlike osim što ja imam 2x 5,25" slota, a R7 kavez za napajanje. R5 me koštalo nekih 800kn prije 2g., a ovo košta 1.500kn.

Definitivno ne vrijedi tih 700kn razlike.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 09:32   #14
Garro
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,354
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Nikada ga ne bi kupio, ne toliko zbog ogromne cijene koliko zbog pre malog slobodnog prostora ispod grafe za ventilaciju. Kad budem kupovao kućište biti će sa napajanjem gore i ventovima ispod grafe, ili barem sa ventom na bočnoj stranici, kao nekada.
Super, riješio si usis. Sad imaš hrpu toplog zraka koji negdje mora izaći. Imaš stražnji vent i vent u napajanju, jer ne možeš staviti još jedan vent na vrh zbog hrpe žica koje izlaze iz napajanja. Javi kako se napajanje osjeća kad kroz njega prolazi zrak na 40-50-60 stupnjeva. Ono Sharkoon kućište koje si linkao je božesačuvaj.

Gle, da se razumijemo, radio sam usis kraj grafe i blowhole na AOpen H600A (da, toliko sam star ), to funkcionira kad imaš loš airflow. A onda mi je Antec P182 otvorio oči. Odvojene komore, dobar airflow, minimalna buka.

Ne možeš suditi cijeli koncept na temelju jednog, i to ne pretjerano dobrog kućišta. A i taj shroud za napajanje je meh, čista estetika bez koje bi mogao živjeti.

Slažem se s McG-jem, pogledaj R4 ili R5 (iako mislim da i on ima shroud). A ako hoćeš ventove na dnu, pogledaj kako je to izveo Silverstone sa starijim Ravenima i 180mm Penetratorima, mislim da to nitko nije nadmašio.
Garro je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 09:55   #15
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Gledam svoj R5 Blackout Edition i gledam recenziju R7 te ne vidim nekakve bitne razlike osim što ja imam 2x 5,25" slota, a R7 kavez za napajanje. R5 me koštalo nekih 800kn prije 2g., a ovo košta 1.500kn.

Definitivno ne vrijedi tih 700kn razlike.

Naveli me na razgledavanje kućišta, pa samo da napomenem,našao ovo tvoje R5,koje košta 1000+ kn ...


Ono ne vjerujem,ak veliš da je već toliko vremena prošlo ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 09:56   #16
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Moje nema kaljeno staklo već obični lim na lijevoj strani. Možda je zbog toga razlika u cijeni.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 10:11   #17
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Super, riješio si usis. Sad imaš hrpu toplog zraka koji negdje mora izaći. Imaš stražnji vent i vent u napajanju, jer ne možeš staviti još jedan vent na vrh zbog hrpe žica koje izlaze iz napajanja. Javi kako se napajanje osjeća kad kroz njega prolazi zrak na 40-50-60 stupnjeva. Ono Sharkoon kućište koje si linkao je božesačuvaj.

Gle, da se razumijemo, radio sam usis kraj grafe i blowhole na AOpen H600A (da, toliko sam star ), to funkcionira kad imaš loš airflow. A onda mi je Antec P182 otvorio oči. Odvojene komore, dobar airflow, minimalna buka.

Ne možeš suditi cijeli koncept na temelju jednog, i to ne pretjerano dobrog kućišta. A i taj shroud za napajanje je meh, čista estetika bez koje bi mogao živjeti.

Slažem se s McG-jem, pogledaj R4 ili R5 (iako mislim da i on ima shroud). A ako hoćeš ventove na dnu, pogledaj kako je to izveo Silverstone sa starijim Ravenima i 180mm Penetratorima, mislim da to nitko nije nadmašio.
Nisam ni rekao da je dobro, nego da se i dalje proizvode, istina rijetko, kućišta sa napajanjem gore, ventovi za usis dolje.

Kaj se tiče suda cijele serije takovog dizajna i u recenziji navode

"Općenito, pozicija na kojoj je grafička kartica smještena nije sjajna i bilo bi puno bolje da je na višoj poziciji."

E sad da su još ispod grafe 2X12 cm venta za usis kud ćeš više veselja.

Kaj se napajanja tiče ono bi moralo biti gore, sa gornje strane kućišta bi trebali biti prorezi za usis sa filterom za prašinu, napajanje bi se okrenulo naopačke tak da vuče zrak odozgo i izbacuje ga otraga, bez utjecaja iz kućišta...ne vidim tu neki problem.

Valjda ima takvo kućište? Neda mi se sad tražiti.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 10:47   #18
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova

"Općenito, pozicija na kojoj je grafička kartica smještena nije sjajna i bilo bi puno bolje da je na višoj poziciji."
Za poziciju grafičke nije krivo kućište,već MBO i cooler,ako dobro vidim...
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 11:07   #19
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
pitanje da li ces moci naci takvo kuciste s ovakvim smjerom kojim guraju fanboyevi GNa i derbauera..
Fanbojevi? Gn je jedan od rijetkih koji ne komentira rgb i ostale estetske pizdarije na kucistima vec je skroz orijentiran prema performansama. Sva sreca da je njih koji su svojedobno posrali trend zatvorenih prednjih panela i restriktivnog air flowa pa se sad prave kucista sa sve vise mesha ili otvora koji pruzaju dovoljan usis zraka. Sa druge strane der8auer je sa sa Lian li-om slozio o11 Dynamic koji je sa razlogom proglasen najboljim kucistem 2019.

Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Nikada ga ne bi kupio, ne toliko zbog ogromne cijene koliko zbog pre malog slobodnog prostora ispod grafe za ventilaciju. Kad budem kupovao kućište biti će sa napajanjem gore i ventovima ispod grafe, ili barem sa ventom na bočnoj stranici, kao nekada.

Ne razumijem toliko averziju prema psu shroudovima i napajanjima sa donje strane kad je to dosta bolja opcija. Kao sto je kolega rekao nemas problema sa kablovima tj oni nece smetati air flowu, estetski je bolje i napajanje prima hladni zrak iz vana pa se samim time i manje grije. To sto su oni ovdje stavili karticu u donji pci slot je njihov problem, da su ju normalno stavili u gornji slot imali bi poprilicno prostora za dovod zraka. E sad problem kod fractalovih "dugih" kucista je sto su perforirali taj psu shroud pa se tu zrak "lomi" i do kartice ga ne dode onoliko koliko bi moglo. Zato je zapravo puno bolje kad je shroud od punog komada lima jer se na taj nacin stvori kanal koji direktno iz prednjih ventilatora dovodi zrak do kartice.

Zadnje izmijenjeno od: guerra. 19.04.2020. u 11:14.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 11:11   #20
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Moje nema kaljeno staklo već obični lim na lijevoj strani. Možda je zbog toga razlika u cijeni.
Bez obzira na staklo, cijena im je išla gore. Ja sam 2017. kupio za oko 800kn s kaljenim.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 13:06   #21
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Bome i ja sam svoje (obične) R4 i R5 platil oko 700/800 kn u vrijeme kad su bili aktualni. Kaj se tiče pozicije napajanja i oklopa na dnu kućišta, većina modernih napajanja je hibridna i njihov ventilator kad se i okreće nema prevelikog utjecaja na hlađenje ostalih komponenti. Napajanje prvenstveno hladi sebe, a ostalo je manje bitno. Po pitanju oklopa na dnu kućišta, većina ih je na ovaj ili onaj način predviđena za neki oblik vodenog hlađenja, pa je tu taj estetski dio bitniji, zajedno s prozirnim/staklenim bočnim stranicama. Mladane, teško da budeš danas našel kvalitetno kućište u kojem je napajanje s gornje strane, a opet davati skoro €100 za Sharkoon je suludo, jer se ziher negdje može pronaći očuvani R4 ili R5 za kakvih 500 kn ili cifru sličnu ovoj za Šarkun.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 13:17   #22
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
Fanbojevi? Gn je jedan od rijetkih koji ne komentira rgb i ostale estetske pizdarije na kucistima vec je skroz orijentiran prema performansama. Sva sreca da je njih koji su svojedobno posrali trend zatvorenih prednjih panela i restriktivnog air flowa pa se sad prave kucista sa sve vise mesha ili otvora koji pruzaju dovoljan usis zraka. Sa druge strane der8auer je sa sa Lian li-om slozio o11 Dynamic koji je sa razlogom proglasen najboljim kucistem 2019.
upravo to govorim, uvjerili su ljude da ako kuciste dobro performa i ako je kvalitetno da automatski vrijedi 1500-2000kn sto nikako ne vrijedi. Lian-Li su u ranim 2000ima vrijedila jer su jedina bila radjena od aluminija i to krutog tako da si imao lagano i jako kvalitetno kuciste(ali su kostala maks 1k kn). dok su drugi proizvodjaci koristili celicne panele koje su valjda reciklirali sa WWII tenkova. sada imas jeftinu lim kitu sa RGBom za 600kn i fanbojevi mi govore da ako zelim nesto dobro da treba platiti 1500kn, daj pls
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 13:19   #23
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Pa ako si nesto dobro pocetkom 2000ih platia 1000kn a sad te za to traze 1500kn ja u toj logici ne vidim problem jer si prosa i jeftinije s obzirom na standard tada i danas.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 13:28   #24
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
upravo to govorim, uvjerili su ljude da ako kuciste dobro performa i ako je kvalitetno da automatski vrijedi 1500-2000kn sto nikako ne vrijedi. Lian-Li su u ranim 2000ima vrijedila jer su jedina bila radjena od aluminija i to krutog tako da si imao lagano i jako kvalitetno kuciste(ali su kostala maks 1k kn). dok su drugi proizvodjaci koristili celicne panele koje su valjda reciklirali sa WWII tenkova. sada imas jeftinu lim kitu sa RGBom za 600kn i fanbojevi mi govore da ako zelim nesto dobro da treba platiti 1500kn, daj pls
Nisam skuzio da se referiras na cijenu, tu si skroz u pravu. Iako je meni ~1100kn za Lian li dynamic 011 cak i ok cijena.

Kad smo vec kod cijena za one novce koje bi kolega bi dao za sharkoona postoji 5 puta bolaja opcija.

https://www.adm.hr/phanteks-eclipse-...m_medium=click

Postoji i jos jeftiniaj verzija bez rgb fanovca, al kod nas je nema za nabaviti koliko vidim.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 13:28   #25
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
Pa ako si nesto dobro pocetkom 2000ih platia 1000kn a sad te za to traze 1500kn ja u toj logici ne vidim problem jer si prosa i jeftinije s obzirom na standard tada i danas.


Sent from my iPhone using Tapatalk
1000kn si platio onaj top of the line, imali su jeftinije od toga. sada je 1500kn za "dobro" kuciste.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 13:29   #26
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor guerra Pregled postova
Nisam skuzio da se referiras na cijenu, tu si skroz u pravu. Iako je meni ~1100kn za Lian li dynamic 011 cak i ok cijena.

Kad smo vec kod cijena za novce koje bi kolega bi dao za sharkoona postoji puta bolaj opcija.

https://www.adm.hr/phanteks-eclipse-...m_medium=click

Postoji i jos jeftiniaj verzija bez rgb fanovca, al kod nas je nema za nabaviti koliko vidim.
Lian Li dynamic 011 (1100kn) cak je nekako i ajde fer cijena za to kuciste i kvalitetu istoga.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 13:40   #27
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ma ne kupujem ja ništa (nemam volje to preslagivati ni pod razno), problem sam riješio sa otvorenom stranicom stalno i prebacivanjem kućišta uz desnu stranu stola, odmaknuto 10 cm od stranice stola. Ima sad zraka ko u priči i nema opasnosti da netko nekaj pogodi nogom...ili da pes njuška unutra

Ali kad budem kupovao, kupujem ono kaj sam sam čvrsto odlučio
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 16:22   #28
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
1000kn si platio onaj top of the line, imali su jeftinije od toga. sada je 1500kn za "dobro" kuciste.
Isto je top of the line.
Nije savršeno, ali daleko iznad gotovo svih drugih kada zbrojiš pluseve i minuseve.

Ali daleko preskupo.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 19.04.2020. u 16:44.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2020., 23:20   #29
Flegma
Premium
Moj komp
 
Flegma's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb/Šibenik
Postovi: 764
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
1000kn si platio onaj top of the line, imali su jeftinije od toga. sada je 1500kn za "dobro" kuciste.
I ovo je top, nemoj mislit da nije. Ima li boljih? Sigurno ima, ali su cijene svemu skocile i 1000kn prije 5 godina nije 1000kn danas.
__________________
Bila je toliko lijepa da sam poželio da nikad ne otvori usta. A onda mi je nekako objasnila da je nijema. Oženio sam ju Las Vegasu, tjedan dana kasnije. I sad napokon živim sa ženom koju razumijem.
Moj PC - https://www.twitch.tv/flegmoar
Flegma je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2020., 11:25   #30
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Je li cijena kruha u dućanu skočila? I kućišta su poskupjela? I grafičke su poskupjele? I auti su poskupjeli? I kvadrati su poskupjeli? I kreč je poskupio? Nemoguće...
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na