Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.11.2011., 22:23   #1
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
Instalacija FreeNAS-a na HDD bez upotrebe CD/DVD-ROM-a ?

Jučer sam pola dana izgubio pokušavajući instalirati FreeNAS7 na svog AsusEEE-ja, ali bezuspješno.
Zašto? Zato jer freenas dolazi kao .iso i kao .img.
.iso se koristi kod full instalacije, a .img kod upgradea sistema ili ako ga mislite koristiti samo na bootabilnom usb sticku/sdcardu, itd., ali meni treba full sistem na hdd-u, tako da mogu hostat web server, instalirati php, mysql, itd.
Probao sam hostat server i preko bootabilne sdcard, ali kaže da nema dovoljno mjesta za to, zato mu treba full instalacija na hdd.

Problem je šta mi ne pada na pamet kupiti externi dvd-rom samo da instaliram FreeNAS, jer cijela poanta tog pothvata i je bila da ne bacim, sada ovaj već zastarjeli, mali Asus EEE koji još može poslužiti kao torrent/ftp/webserver/storage mašina.

Pregledao 10-ak tutoriala, ni jedan ne daje opciju instalacije .iso-a preko usb sticka, samo preko dvd-roma.

Postoji kemija, instalacija .img-a, ali to mi iz nekog razloga ne uspijeva, dobijem neki "mountroot" problem (i drugi ga imaju, npr.: http://forums.freenas.org/showthread...rom-quot-error).

Probao i rješenje na gornjem linku (instalirati Ubuntu prvo), ali ni to nije pomoglo, a nisam toliko upućen u Linuxe da sam probam naći rješenje

Ima li netko stručniji da baci pogled i pomogne?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2011., 08:31   #2
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Win32Img Writer? On može zapisat .img na stick.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.11.2011., 08:46   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
Uzmi PowerISO. Pod Tools ti ima mogućnost izrade bootabilnog usb od *.iso fajla. Tako ja instaliram W7 na kompove/laptope.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 30.11.2011., 08:56   #4
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
meni je FreeNAS pokrenut sa USB sticka na HP-ovom stroju i tako ga koristim, znaci uopce ne koristim HDD a imam sve opcije na njemu ako mi treba.
sve preko tutoriala na netu instalirano i siguran sam da smo .iso koristili za namjestiti
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2011., 09:01   #5
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
Mountaj img na usb, bootaj sa usba i napravi instalaciju.
__________________
Note to the AMD haters: nobody cares
lutherus je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2011., 09:18   #6
Sniper
Community Manager
Moj komp
 
Sniper's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 313
Pobaj instalirati instalaciju na stick preko Unebootin.

http://unetbootin.sourceforge.net/
Sniper je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2011., 00:31   #7
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
sve preko tutoriala na netu instalirano i siguran sam da smo .iso koristili za namjestiti
Meni preko USB sticka ne želi bootat .iso, dakle treba mi externi dvd-rom jer Asus EEE ga nema. To je 7" netbook, ima procesor od 900mhz i 4gb unutarnji SSD, vrijednost mu je ispod novog externog dvd-roma.

Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Uzmi PowerISO. Pod Tools ti ima mogućnost izrade bootabilnog usb od *.iso fajla. Tako ja instaliram W7 na kompove/laptope.
Već sam pokušavao sa Unetbootin, to je inače program za raditi bootabilne usb stickove sa linuxima, a sada i sa Poweriso.
Sve šta dobijem je crni ekran i kursor koji žmiga u gornjem lijevom kutu, dakle to je kad bi trebao bootat sa sticka, ali neće.

Citiraj:
Autor Sniper Pregled postova
Pobaj instalirati instalaciju na stick preko Unebootin.

http://unetbootin.sourceforge.net/
Vidi gore

Citiraj:
Autor lutherus Pregled postova
Mountaj img na usb, bootaj sa usba i napravi instalaciju.
Vidi dolje

Citiraj:
Autor Baja 001 Pregled postova
Win32Img Writer? On može zapisat .img na stick.
Vjerovatno ja nisam dovoljno dobro objasnio situaciju, pa ajmo ponovo.
Dakle,
ja trebam dobiti ovaj ekran na EEE-ju:





To bi se trebalo odmah pojaviti nakon boota sa sticka/dvd-roma. Odaberem opciju 7) pa 2), međutim...

1. Win32Img Writer nije uspio dobro mountat image na usb stick. Nakon paljenja dobijem isto šta i kada mountam .iso, dakle crni ekran sa kursorom i to je to.

2. S obzirom da je cilj tvoje preporuke bio mountat image na stick, pretpostavio sam da ovaj program to ne radi dobro pa sam probao sa programom s kojim sam to već prije radio, a zove se PhysGUI (njega inače preporučuju na freenas forumu).
Sada se već ponavljam, jer sam u prvom postu napisao ovo:

Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Postoji kemija, instalacija .img-a, ali to mi iz nekog razloga ne uspijeva, dobijem neki "mountroot" problem (i drugi ga imaju, npr.: http://forums.freenas.org/showthread...rom-quot-error).
Dakle, nakon šta mountam .img na stick sa PhysGUI (uspješno), on boota i nakon nekog vremena umjesto da dobijem gore navedeni izbornik, ja dobijem ovo:




Nakon šta utipkam "?", on izbaci podatke o hard diskovima (srećom imam samo jedan), i njihovim nazivima u FreeBSD obliku. Konkretno, moj je "ad2p1".

Utipkam "ufs:ad2p1", odnosno komanda da mounta UFS sistem na taj disk, i onda dobijem ovo:




Tu sam došao do zida i ne znam dalje.
Čitam da je možda problem ovog mountroota šta je nešto zaostalo iz prošlog sistema u MBR-u glavnog diska, pa da ga zato ovaj ne može mountat i lik kaže da je rješenje instalirati Ubuntu na glavni disk, da pregazi sve podatke na disku, uključujući i MBR, i onda nakon toga instalirati FreeNAS ovako preko .img sticka, međutim i to sam probao, pa opet ništa.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2011., 12:51   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,564
Previše ćeš se izmasirat bez potrebe, posudi negdje USB-CD Rom ili odi do nekog servisa koji ga ima.
Osnovna install procedura je gotova za cca 10 min.

Ako ti naleti prilika / povoljno USB 3.5" hdd kućište razmisli o nabavci jer se kod većine može smontirat cd-rom umjesto hdd - a.

Nisi naveo koja je točno verzija EEE, ako bude problema sa nekim hw (mrežna) vidi:
http://doc.freenas.org/index.php/Main_Page
http://www.freebsd.org/releases/8.2R....html#ETHERNET
http://wiki.freebsd.org/AsusEee
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2011., 13:06   #9
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
probaj mountati freebsd cd1 na usb, bootati sa njeg i onda odabrati ftp install
__________________
Note to the AMD haters: nobody cares
lutherus je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2011., 23:13   #10
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
/greška

Zadnje izmijenjeno od: Neo-ST. 04.12.2011. u 23:37.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.12.2011., 11:46   #11
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Zar je teško nać ext. DVD? Moga si to već riješit, platit čevape* nekome i to je to

* ili biftek u Bobana
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2011., 12:34   #12
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
Guess what, nabavio sam ga jučer, jedva i ... ne radi! Znaš ono kad te ne ide...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2011., 23:14   #13
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
Ne znam da li je tko već spomenuo i da li je moguće, ali možda da pokreneš Ubunutu/Mint live distribuciju s USB-a (to je najlakše s LiLi USB Creator, s njim i skineš distribuciju i staviš na USB) i onda probaš FreeNAS instalirati na interni SSD.

Evo i nekakvih uputa.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2011., 03:34   #14
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
Citiraj:
Autor Tomy B. Pregled postova
Ne znam da li je tko već spomenuo i da li je moguće, ali možda da pokreneš Ubunutu/Mint live distribuciju s USB-a (to je najlakše s LiLi USB Creator, s njim i skineš distribuciju i staviš na USB) i onda probaš FreeNAS instalirati na interni SSD.
A kako da to napravim? Nikad do sada nisam koristio linux duže od jednog dana, sada ga proučavam već danima, ali neke naprednije funkcije ne znam...

Citiraj:
Evo i nekakvih uputa.
To su upute za instaliranje embedded imagea verzije 8 (meni treba freenas7 zbog transmissiona, torrent klijenta, kojeg 8-ica nema) na stick, meni treba full instalacija (dakle ne embedded) 7-ice na hard disk. Ma, komplicirano/nemoguće, da ne duljim. Najlakše potražit neki usb cd-rom koji radi...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2011., 04:20   #15
Tomy B.
Premium
Moj komp
 
Tomy B.'s Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 820
LiLi USB Creator je program za Win, imaš i portabilnu verziju koju ne moraš instalirati.
Kada otvoriš LiLi:
- prvo izabereš USB na koji ćeš staviti live distribuciju
- u drugom koraku kažeš download i odabereš Ubuntu 11.10
- u trećem mislim da ne moraš ništa dirati
- u četvrtom uključiš/isključiš što ti treba/netreba
- za kraj klik na munju i kada je sve gotovo imaš live distribuciju Ubuntu-a na USB-u


Probaj ovdje pogledati za FreeNAS 7.
Mislim da bi ovaj dio mogao pomoći:
Citiraj:
Getting the software up and running is a little more involved but not much. Step one is to download the FreeNAS software image from the project download page. The one you want is the latest FreeNAS Image file. For the VIA ARTiGO you'll need the i386 version. While you're on the download page you can also get a copy of the Quick Start Guide and User Manual. Once you have the image downloaded you must write the image to a CompactFlash (CF) device. The image itself is a little under 30 MB, so you could use an old 64 MB device if you happen to have one lying around.
Writing the image to the CF disk requires root privileges. The trick is to know that the .img file is actually compressed, requiring a gunzip command before writing to the disk. You can do it with one command as follows:

paul@paul-ubuntu:~/ gunzip -c FreeNAS-i386-embedded-0.69.4276.img | sudo dd of=/dev/sdc

The key here is the name of your CF device. In our case we used a small USB multi-card reader which assigns a unique device name for all the different slots. The CF slot shows up as /dev/sdc. With that piece of information you're ready to blast your image using the command line string above. You can also use the dmesg command to check yourself after inserting the CF card as in:

paul@paul-ubuntu:~/ dmesg | tail -n 24

That will show you the last 24 kernel messages and should contain a few lines that indicate the device name of the card you just attached.
Ovo za LiLi ti govorim uz screenshoot, a ovaj dio za FreeNAS samo nagađam da bi moglo raditi. Čisto da imaš na umu.
__________________
If You want to be old and wise,
You gone be young and stupid first!

Pošteni trgovci: .1. .2. .3.
Tomy B. je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na