Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.02.2013., 10:57   #1
NinjaZec
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: SK/ZG
Postovi: 209
"Optimalna kupnja" i "isplativa nadogradnja"

Taman kad sam mislio da sam sve skuzio, sve se promijenilo. Metodom pokusaja i pogresaka sam dosao do "racunice" da mi je najbolje svakih par (3,4,5 ) godina kupit komponente koje su vise manje low end. Međutim cini mi se da low end vise ne postoji.
Nisam baš u toku, ali zadnji put kada sam gledao vidio sam da se dosta toga prepakirava, i mulja sa driverima, kako bi se natjeralo korisnike da kupuju cesce iako nekog velikog pomaka nema.
Pojam isplativa kupnja za mene je da mi sto vise godina traje uz sto nizu cijenu, s napomenom da sam ljen i da mi se prerpodavat i mijenjat bas i neda.
Prijasnja racunica je bila po nekih 500kn za graf proc mat, da bi bio nekakav optimum.

Sto vi mislite sto je danas isplativo, po gornjoj definiciji? Naravno razumijem da je to skroz subjektivno, i da ovisi o potrebama korisnika. Meni komp ne treba za nista zahtjevno, ali volim odigrat tu i tamo koju igricu. Vec mi je dosadan ovaj komp, pa bi si mozda i kupio nesto novo, iako mi realno vjerojatno i ne treba.

Zapravo i nemam nekog pitanja za vas osim da malo prokomentirate i iznesete svoje misljenje
__________________

NinjaZec je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2013., 12:26   #2
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Osobno uvijek idem na nešto između mid i high enda. Uvijek kad sam uzimao low end, završio sam na kraju nadograđujući do besvijesti. Nekad je koštalo manje nego da sam u početku uzeo jače komponente, nekad više, ali sam i češće gubio vrijeme na reinstalacije i prilagođavanje sustava.

Zadnja konfiguracija je trajala ravno 5 godina (Q6600, P45, 8 GB, nvidia 9800GT), a za trenutnu očekujem isto, ako ne i više. Nadogradnja me nije koštala puno jer sam imao sreće da sam našao čovjeka za zamjenu
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.02.2013., 12:33   #3
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor NinjaZec Pregled postova
Zapravo i nemam nekog pitanja za vas osim da malo prokomentirate i iznesete svoje misljenje

Optimalno - procijeniti što stvarno treba, uzeti realtivno nove midrange elemente i krenuti dalje.
Isplativo - koliko zarađuješ s računalom? Ako ne zarađuješ, tad je sve trošak, veći ili manji. Ja ipak volim potrošiti malo više pa da dulje traje. Konkretno, moj kućni picek traje već 8 godina, stajao je cca 50% više od prosjeka, ali i dalje radi bez pol muke, osim što ne može vrtiti nove igre.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2013., 13:34   #4
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Ja često uletim u neke bijesne cijene pa kupujem niži-gornji razred, a prodajom postojećih komponenti vratim velik dio novca. Na taj način ispadne da kupujem srednji/viši-srednji.
Primjer kupnje je bila 5850 2009. godine za 1600 kn (staru prodao za 500kn), a za mjesec dana je poskupila na 2200/2500kn. Vratila se ispod 1600 kn tek nakon što je izašla serija 6.
Jedino je dizel kupio jeftino .
Tu sam prodao za 1500kn (nakon skoro dvije godine) i uzeo 6970 za 2700 kn. Znači, dodao sm 1200kn što i nije puno za dati svakih par godina, ako dosta igraš.
Kao što Old Iggy kaže, ako ne zarađuješ sa tim računalom, onda je uvijek samo trošak .

S druge strane, kolega se SEO stručnjak i isplati jednu gamersku konfu svaki mjesec.
Ja si isplatim svoju sa štednjom vremena. Nebrojeno puta sam posao određivao na kućnom računalu jer u firmi nisu sposobna izvršiti proračune/rendanje/kompresiranje-videa u nekom normalnom vremenu.

Sve ovisi za što ti računalo treba. Kad ti jaka konfa skrati posao sa jednog dana na nekoliko sati, onda je jako isplativa.
Al sam se raspisao .
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6

Zadnje izmijenjeno od: D1viry. 22.02.2013. u 13:40.
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2013., 13:54   #5
NinjaZec
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: SK/ZG
Postovi: 209
Ma sve je to jasno, svatko ima svoju racunicu, ne ulazim ja u to. problem kod kupovine high end da ti dugo traje koliko sam skuzio su driveri (to sam na grafickim karticama skuzio prije kada sam gledao) low end opet ima svoje probleme jer nikad nemozes sve na max vrtit.
Vise me brine problematika da nije ko prije, sada kupis nesto za x novaca ti za 3 godine za x novaca ne dobijes nista osjetno bolje. nekako se sve to sporije mjenja, nema vise tolikog skoka kao prije pa time treba mijenjat i filozofiju kupovanja.
Primjer kako sam ja do sada gledao je bolje kupiti 2 puta za 4000 kn nego jednom za 8 000 kn, vise godina ces izvuc iz ove 2 nego iz ove jedne. (4000 i 8000 je samo primjer).

Ovisno o komponentama globalno imam osjecaj da vec dosta vremena nema nekih vecih skokova i da je puno duzi vijek racunala nego prije.

Sto je promjena manja to se vise isplati solucija jedne kupovine a sto je vec onda je isplativije 2 puta kupit komp (kao primjer za 4000 i 8000 gore).

Edit:
@ Iggy
zato sam i stavio pod navodnike optimalno i isplativo, jer za mene vrijedi da mi je optimalno to sta imam i da je isplativo da nemam nista (kao i za vecinu ljudi)
__________________


Zadnje izmijenjeno od: NinjaZec. 22.02.2013. u 14:15.
NinjaZec je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2013., 13:59   #6
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
evo recimo imao sam doma nakupinu manjih diskova koje mi se nije dalo vajpati zbog očitih razloga... otvorit kejs pa onda kabele syebavat i to onda palit-gasit.

nabavio obsidiana koji gore ima dock, popikao sve diskovlje jedan dan i u jedno 2 tranše prodao čovjeku kojemu je trebalo više manjih diskova pa eto ISPLATILO SE
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na