Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.07.2016., 16:29   #1
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Preporuka AP s min 30 korisnika

Pozdrav ekipi. Zanima me ima li netko preporuku Access Pointa iz nasih ducana ili mozda na nasoj trznici da ima mogucnost bar za 30 korisnika istovremeno preko wifija. Probao sam par tplinka i svi imaju limit na 15 korisnika. Cjenovni rang do 500 kn.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2016., 17:37   #2
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Pozdrav ekipi. Zanima me ima li netko preporuku Access Pointa iz nasih ducana ili mozda na nasoj trznici da ima mogucnost bar za 30 korisnika istovremeno preko wifija. Probao sam par tplinka i svi imaju limit na 15 korisnika. Cjenovni rang do 500 kn.
Jab' reko' da je ovo već situacija za 2 AP-a.
Koliko znam preporuča se do 20 korisnika po AP-u.
Isti SSID i jedan recimo na kanalu 1, drugi na kanalu 6, svaki na svom kraju da pokrivaju prostor.
Ovisi i koliki je to prostor. Kafana od 100m2 može na dva AP-a.
Auto kamp već malo teže.
Međusobno to povezat kablom narafno.
WIFI je dijeljeni medij i to treba uzet u obzir kad su ovakve situacije u pitanju.
500kn pokriva dva najjeftinija, brand je već tvoj izbor.
Ovisi jedino koliko je to sve ozbiljno.
Ako je bmk za korisnika odi na ovo svoje el cheapo rješenje.
Ako nije, onda po meni moraš i o buđetu razmislit.
Dakle malo više detalja, pa možda netko i izađe s kakvom konkretnom idejom.
Mikrotik navodno nema tih ograničenja.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.

Zadnje izmijenjeno od: Pomo. 05.07.2016. u 17:47.
Pomo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.07.2016., 18:22   #3
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Mi smo stavljali Xclaimove, koji bez problema hendlaju to, jedino ti baš neide u budžet. Tak da, neka 2 najjeftinija i opleti. Možda Xi-1 ti ulazi u budžet i znam iz prve ruke da može preko 50 korisnika držat bez problema.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2016., 20:57   #4
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Daj malo više detalja.

Ovako iz glave, ako se baš mora raditi o samo jednom uređaju, onda Mikrotik hAP ac lite.
Dual band router, digneš oba radija, SSID identičan, upališ i zaboraviš. Sa dual bandom ćeš moći pokriti 30 korisnika (ako bandwith za svakoga nije prezahtjevan). 370 kuna u H2 Shopu, trenutno ga nemaju ali roba im dolazi svaki tjedan. Imaš i druge trgovine, malo skuplje.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2016., 21:03   #5
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Moze i veci budzet za bolje uređaje ,preferiram 1 uređaj jer je kablom spojen s terase restorana u router i trenutno je malo zeznuto razvlacit kabele na druga mjesta. Sad je spojen tplink wa830re u ap modu ,probao i tplink wa801nd. Dobro rade ali taj limit je zeznut pa sam mislio neki drugi bolji uređaj koji ima veci limit pa da se samo zamjene

Poslano sa mog SM-G925F koristeći Tapatalk
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2016., 21:19   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Ako je za vani, razmisli o onim ap + panelka sve u jednom,
e sad koliki im je limit istovremenih korisnika treba provjeriti.
Za lokacije sa većom fluktacijom korisnika treba smanjiti lease time DHCP Servera na minimum (cca 30 min).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.07.2016., 21:32   #7
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Mikrotik wAP ac, cirka 650 kuna.
- Dual band
- Triple chain 5GHz
- Dual chain 2.4GHz
- Outdoor
- PoE (napajanje je isključivo preko mrežnog kabela, AP nema utor za napajanje na sebi, ali u paketu dobiješ sve za rad).
- Bijela ili crna boja

Imam dva takva i čudo rade. Ako će ti ići na sredinu terase (jos bolje pod krov nadolje ali ne mora) i ako terasa nije prevelika, 30 korisnika će bez problema odraditi.

Općenito preferiram Mikrotik, jer je podrška (routerOS i firmware) bez premca. Za iole složeniji rad su malo kompliciraniji za početni setup ali za funkciju običnog AP-a složi se za pola minute.
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Matta. 05.07.2016. u 21:38.
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2016., 12:34   #8
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Glavno da se tu razumije da ce bolji AP-ovi najcesce imati neke limite od po 100-200-300 korisnika. No sto im to znaci ako imas G standard? Uzmi 54Mbps pa podjeli na 30, e pa ni upola toliko korisnik nece moci dobiti. Naravno, s porastom korisnika raste i interferencija i ponavljanje paketa.

Ako pricamo o jednom AP-u onda neki od boljih AP-a po mogucnosti s 2.4/5 N/AC podrskom. Inace pod najbolji ap ja smatram Ruckus, Cisco i slicne. Cijena, dosta, mislim od negdje 2000kn +.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2016., 13:30   #9
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Sa uvođenjem CSMA/CA protokola u N standard i novije, broj radnih stanica po kanalu se značajno povećao. Nekada je brojka od 30 stanica bila nekakav "golden cut" ali to se promijenilo.

Kod manje aktivnih mreža, vidio sam i preko 300 korisnika na jednom AP-u (Ubiquiti AP AC npr) i stvar je šljakala bez nekog zamjetnog problema. Tu se uglavnom radilo o telefonima kao klijentima pa nitko nije gazio po mreži..

Pogledaj si Ubiquiti AP AC + cloud key - stvar radi briljantno, vrlo vrlo stabilno i jednostavno
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2016., 15:12   #10
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
kak je @Matta reko .. jedan onaj mikrotik i voila..
sa time se dade i hotspot složit, mam se izbjegu kamperi susjedi

imas 2 verzije tj 4
2,4ghz + 5ghz
i only 2,4ghz .. koji je jeftiniji KLIKNI TU

Zadnje na listi.

Ako bude problem kod configa.. javiš se ovdje naravno
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.07.2016., 15:29   #11
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor shimpa Pregled postova
Sa uvođenjem CSMA/CA protokola u N standard i novije, broj radnih stanica po kanalu se značajno povećao. Nekada je brojka od 30 stanica bila nekakav "golden cut" ali to se promijenilo.

Kod manje aktivnih mreža, vidio sam i preko 300 korisnika na jednom AP-u (Ubiquiti AP AC npr) i stvar je šljakala bez nekog zamjetnog problema. Tu se uglavnom radilo o telefonima kao klijentima pa nitko nije gazio po mreži..

Pogledaj si Ubiquiti AP AC + cloud key - stvar radi briljantno, vrlo vrlo stabilno i jednostavno
CSMA/CA je oduvijek bio u 802.11 standadu, ako ne oduvijek od ranih ranih faza. N je donio ozbilji pomak u multipathu, beamformingu dodatnim modulacijama i slicnim "igrama" sto je jako doprinjelo uporabljivosti. AC je to jos vise nadogradio i potpuno napustio 2.4GHz range.

Ubiqiti AP AC bez PRO-a za toliko korisnika osobno nebih preporucio nikada. Ali ja sam ih gledao kako pucaju po savovima u conf sobama gdje je ruku na srce ipak masu ljudi jahalo na internetu.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2016., 20:31   #12
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Hvala ekipa idem s Mikrotikom za prvu ruku pa kaj bu bu. Kad ne bude vise velika guzva budemo malo vise ulozili u taj problem. Na terasi zna biti istovremeno i 100-130 ljudi s mobitelima ali vecina su slabi potrosaci prometa pa me vise zanimala kolicina klijenata nego brzina. 50 mbit iskon ce valjda biti za sada dovoljan. Hvala i za tip o lease timeu . Probam pa javim

Edit: samo jedna stvar me u vezi tog mikrotika 650kn. Vidim da ima 2DBi antenu. Hoce li to biti dovoljno za cca 15x 7 terasu?

Poslano sa mog SM-G925F koristeći Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 06.07.2016. u 20:54.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2016., 22:13   #13
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Bit će dovoljna 2dBi jer je jedan prostor bez potrebe prolaska kroz zidove

Ima stara izreka za radio veze "tko je jači taj tlači" a to bi značilo tko je dosta bliži AP imat će manje problema od ostalih
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2016., 22:43   #14
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Hvala ekipa idem s Mikrotikom za prvu ruku pa kaj bu bu. Kad ne bude vise velika guzva budemo malo vise ulozili u taj problem. Na terasi zna biti istovremeno i 100-130 ljudi s mobitelima ali vecina su slabi potrosaci prometa pa me vise zanimala kolicina klijenata nego brzina. 50 mbit iskon ce valjda biti za sada dovoljan. Hvala i za tip o lease timeu . Probam pa javim

Edit: samo jedna stvar me u vezi tog mikrotika 650kn. Vidim da ima 2DBi antenu. Hoce li to biti dovoljno za cca 15x 7 terasu?

Poslano sa mog SM-G925F koristeći Tapatalk
Neces pozaliti sigurno. 2dBi antene su ti za terasu dovoljne jer nije samo do snage AP-a. Tu su obicno "usko grlo" sami korisnici, odnosno njihovi mobilni uredjaji, jer džabe ti 20dBi predajnik (AP) ako prijemnik (mobitel u ovom slucaju) moze "slusati" ali ne i "odgovoriti" posto mu je predajna snaga premala.
I na njemu obavezno podesiti bandwidth limit tako da nitko ne moze opteretiti liniju potpuno sam.
Ako ti treba pristup za privatne uredjaje dignes virtualne AP-ove na oba banda i tu pustis negoranicenu brzinu i privatnu mrezu, itd. itd.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 06.07.2016., 22:59   #15
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Odlicno hvala jos jednom na savjetima. Idem u nabavku

Poslano sa mog SM-G925F koristeći Tapatalk
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 08.07.2016., 16:04   #16
B(p)lenky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Stari Grad
Postovi: 86
Mreže za 50 korisnika

pozz,ako me možete savjetovat,trebam napraviti mrežu u jednom uredu sa 4 prostorije za nekih 50 korisnika,svi bi se spajali preko wifi-ja.uredi su postavljeni u bivšem bunkeru tako da ima zidova i od 1m debelih.do jednog mjesta je dovedena optika iz druge zgrade koje je spojena trenutno u switch i po toj prostoriji je razveden lan koji funkcionira bez greške.
sad ja trebam ubacit tu nekakav router i provuc lan kabele do 2-3 access pointa (ovisi koji ih bude trebalo) za pokriti signalom sve prostorije pa ako mi možete savjetovat koja bi bila nabolja oprema za to napravit (routeri i ap) da sve radi stabilno na toliki broj korisnika
tnx
B(p)lenky je offline   Reply With Quote
Staro 09.07.2016., 23:22   #17