Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.01.2015., 16:46   #1
von Schultz
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 494
Konfiguriranje TV-a, NAS-a, Switcha i Routera

Pozdrav,

Zanimalo bi me koji bi bio najbolji način da sve uređaje iz naslova međusobno spojim u kućnoj mreži?

Pretpostavljam da NAS i TV idu direktno na switch (kao i ostala računala) i zatim switch na router.



Ovo je konfiguracijsko skučelje od Samsung TV-a pa me zanima što koja adresa predstavlja. Gateway je router, a kud ukucavam adresu switcha? Pod Subnet Mask ili DNS server?

Hvala.
von Schultz je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2015., 10:28   #2
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
ne postoji adresa swiča
osim ako imas neki pametan swič
Switch ti je isto ko i produžni kabel sa više utikača za struju 10/100 Mbit ili 1Gps
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.01.2015., 11:39   #3
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Pod pretpostavkom da ti je IP routera 192.168.1.1 i njegov DHCP server dodjeljuje adrese u podrucju 192.168.1.50 do 192.168.1.200, onda stavi sljedece:

IP Address: 192.168.1.xy (xy je bilokoji broj od 3-49 ili od 201-253)
Subnet Mask: 255.255.255.0
Gateway: 192.168.1.1
DNS Settings: 192.168.1.1
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2015., 16:27   #4
von Schultz
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 494
Ok, hvala.

Još jedno pitanje - budući da switch radi kao "produžni kabel", da li onda promet između uređaja ide zasebno brzinom od 1gbps (ako je ta brzina podržana) ili se brzina smanjuje zavisno o tome koliko je uređaja na mreži i koliko resursa koristi?

Tipa ako ja s PC#1 pristupam NAS-u da li to smanjuje brzinu komunikacije između npr. PC#2 i PC#3 ako su svi spojeni preko istog switcha?

Uzmimo u obzir da switch nije "pametan".
von Schultz je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2015., 16:42   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Komunikacija među klijentima ide max. mogućom brzinom, ovisi koje brzine / kojeg standarda su pojedine mrežne pojedinog klijenta.
Ako nabaviš switch sa Gb portovima onda ćeš imati bržu komunikaciju i teže ćeš ga "zagušiti".
U tvom primjeru pc1 - nas ne utječe na komunikaciju pc2 - pc3, a ako istovremeno i pc2 povlači nešto sa nas - a onda ovisiš kako će nas to hendlati.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2015., 23:35   #6
von Schultz
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 494
Ok, tak sam si i mislio. No imam još jedan slučaj.

Recimo da stavim mini hub koji na jednom kraju ide u TV i Playstation, a na drugom ide do porta u switchu, onda se pretpostavljam ipak resursi dijele jer se dva kabela spajaju u jedan?
von Schultz je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2015., 09:25   #7
vision19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Vinkovci / Njemačka
Postovi: 494
Upravo tako nekako kako si rekao. To je i jedan od razloga zasto se hub vise 'ne upotrebljava' a i switchevi su postali dosta jeftiniji pa se to ni ne isplati.
Međutim to nije zbog dva kabla koja se spajaju u jedan vec zbog nacina na koji hub radi s frameovima i kljucne razlike sa nacinom na koji switch to radi.
__________________
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." A.E.
vision19 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 08:45   #8
von Schultz
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 494
Citiraj:
Autor vision19 Pregled postova
Upravo tako nekako kako si rekao. To je i jedan od razloga zasto se hub vise 'ne upotrebljava' a i switchevi su postali dosta jeftiniji pa se to ni ne isplati.
Međutim to nije zbog dva kabla koja se spajaju u jedan vec zbog nacina na koji hub radi s frameovima i kljucne razlike sa nacinom na koji switch to radi.
Da li možeš ovo zadnje još detaljnije elaborirati?

Problem mi je taj da mi je u jednom konkretnom slučaju teže progurati dva UTP kabla po kući pa bi iskoristio jedan i stavio hub za dva uređaja. Da li i dalje uređaji dobivaju vlastite ip adrese u tom slučaju (pretpostavljam da da)?
von Schultz je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2015., 17:27   #9
vision19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Vinkovci / Njemačka
Postovi: 494
Jedan kabel je normalna praksa, nitko ne vuče više od jednog (osim za redundanciju). Ako staviš hub dobiti će uređaji adrese u pravu si. Ali on je 'glup' uređaj, radi na fizičkoj razini, ne razumije što se događa, on ti je kao da si 'prespojio' žice. Ako želiš puni kapacitet moraš umjesto huba staviti obični switch (100 mbit ili gbit ovisi o potrebi).
__________________
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." A.E.
vision19 je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2015., 01:51   #10
von Schultz
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 494
Znači najbolje mi je da spojim ta dva uređaja na jedan manji switch kojeg opet spajam na glavni switch na koji se pak spajaju svi ostali uređaji?
von Schultz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.02.2015., 15:09   #11
vision19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Vinkovci / Njemačka
Postovi: 494
Tako nekako. I paziš da nemaš usko grlo u mreži, ako želiš gigabit, sve mora biti gigabitno.
__________________
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." A.E.
vision19 je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2015., 16:18   #12
zbuzanic
fx
Moj komp
 
zbuzanic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 225
Ako spojiš tako kako si naveo, opet ćeš imati ograničenje na način da će ta dva uređaja dijeliti brzinu switcha ako kužiš. Znači imaš prvi switch od 100Mbps i na njemu 5 uređaja i svi će ići kakti 100Mbps međusobno, a na jedan port tog switcha znači spojiš dodatni switch za ta dva uređaja, obzirom da je samo jedan port preko njega će ta dva uređaja dijeliti brzinu i svaki će u teoriji dobiti 50Mbps. Ako povučeš dva kabela ići će svaki 100Mbps.
Ako misliš kopirati podatke i slično preporučam ti da staviš gigabitne switcheve, nisu skupi, ali će zato sve raditi besprijekorno
zbuzanic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na