Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Streaming/online servisi, linkovi i ostale zanimljivosti
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.12.2009., 14:04   #991
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
Evo slova zakona i objašnjenja za sve koji će pitati što se to mijenja ili se promijenilo od 01.01.2010.

link: http://www.carina.hr/Novosti/Novosti...plIeGYbTHR8%3d

tekst:

POVEĆAVANJE IZNOSA DO KOJEG SE NA ROBU NEKOMERCIJALNE NARAVI U PUTNIČKOM PROMETU PRIMJENJUJE OSLOBOĐENJE OD PLAĆANJA CARINE I PDV-a NA 1.000,00 KN TE UVOĐENJE INSTITUTA OSLOBAĐANJA OD PLAĆANJA CARINE I PDV-a NA POŠILJKE ZANEMARIVE VRIJEDNOSTI (160 KN) POČEVŠI OD 1. SIJEČNJA 2010. GODINE

25.12.2009

slovo zakona:

Dana 17. prosinca 2009. godine Vlada Republike Hrvatske je na temelju članka 22. stavka 1. i članka 187. stavka 5. Carinskog zakona („Narodne novine“, broj 78/99, 117/99, 73/00, 92/01, 47/03, 140/05, 138/06, 60/08 i 45/09) donijela Uredbu o izmjenama i dopunama Uredbe o uvjetima i postupcima za ostvarivanje oslobođenja od plaćanja carine, koja je dana 21. prosinca 2009. godine objavljena u Narodnim novinama, broj 153.
Uredba o izmjenama i dopunama Uredbe o uvjetima i postupcima za ostvarivanje oslobođenja od plaćanja carine („Narodne novine“, broj 153/2009) stupa na snagu dana 1. siječnja 2010. godine.
Odredbama Uredbe o izmjenama i dopunama Uredbe o uvjetima i postupcima za ostvarivanje oslobođenja od plaćanja carine predviđeno je:
- propisivanje iznosa od 1.000,00 kuna (umjesto sadašnjih 300 kuna) do kojeg roba nekomercijalne naravi u putničkom prometu podliježe oslobođenju od plaćanja carine, te
- uvođenje instituta oslobađanja od plaćanja carine na pošiljke zanemarive vrijednosti - oslobođenju od plaćanja carine podliježu pošiljke koje sadrže robu čija ukupna vrijednost ne prelazi 160,00 kuna s time da se navedeno oslobođenje na pošiljke robe zanemarive vrijednosti ne odnosi na alkohol i alkoholna pića, duhan i duhanske proizvode te parfeme i toaletne vode.
Također, dana 1. siječnja 2010. godine na snagu stupa i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost („Narodne novine“, broj 87/2009) čijim je odredbama u odnosu na područje poreznih oslobođenja pri uvozu propisano:
- da je plaćanja PDV-a oslobođen uvoz osobne prtljage te dobara nekomercijalne naravi što ih putnici unose sa sobom iz inozemstva u vrsti, vrijednosti i količini utvrđenima carinskim propisima. Dakle, izmijenjene su odredbe kojima je uređen institut poreznog oslobođenja kod uvoza osobne prtljage i robe nekomercijalne naravi - nove odredbe ne sadrže određenje vrijednosti robe nekomercijalne naravi koja podliježe oslobođenju (sadašnji iznos od 300 kuna), nego je općenito propisano da je plaćanja PDV-a oslobođen uvoz osobne prtljage i dobara nekomercijalne naravi što ih putnici unose sa sobom iz inozemstva u vrsti, vrijednosti i količini utvrđenim carinskim propisima (odredba „novog“ članka 12. točke 2. Zakona o porezu na dodanu vrijednost),
- uvođenje instituta oslobođenja od plaćanja PDV-a na pošiljke zanemarive vrijednosti (odredba „novog„ članka 12. točke 7. Zakona o porezu na dodanu vrijednost), pa je tako određeno da je plaćanja PDV-a oslobođen uvoz pošiljaka vrijednosti do 160,00 kuna poslanih iz inozemstva, uz uvjete propisane carinskim propisima, s time da se oslobođenje ne odnosi na alkohol i alkoholna pića, duhan i duhanske proizvode, parfeme i toaletne vode.


objašnjenje carine:

Slijedom navedenoga, počevši sa danom 1. siječnja 2010. godine, u odnosu na primjenu propisa kojima se uređuje oslobođenje od plaćanja carine i PDV-a, primjenjuju se sljedeća pravila:

1) Roba nekomercijalne naravi koju putnici iz inozemstva unose u svojoj osobnoj prtljazi, u vrsti i količinama koje nisu namijenjene preprodaji, već osobnim potrebama putnika i članova njegove obitelji, oslobođena je od plaćanja carine i PDV-a, ukoliko njena ukupna vrijednost ne prelazi 1.000,00 kuna (umjesto sadašnjih 300 kuna).
2) Roba zanemarive vrijednosti (roba čija vrijednost po pošiljci ne prelazi 160,00 kuna) sadržana u pošiljkama koje se iz inozemstva izravno šalju primateljima u Republici Hrvatskoj, oslobođena je od plaćanja carine i PDV-a. Navedeno oslobođenje se ne odnosi na alkohol i alkoholna pića, duhan i duhanske proizvode, parfeme i toaletne vode. Oslobođenje od plaćanja carine i PDV-a na pošiljke zanemarive vrijednosti primjenjivo je na pošiljke u putničkom, robnom i poštanskom prometu.

Napominjemo da su Uredba o izmjenama i dopunama Uredbe o uvjetima i postupcima za ostvarivanje oslobođenja od plaćanja carine („Narodne novine“, broj 153/2009) i pročišćeni tekst Uredbe o uvjetima i postupcima za ostvarivanje oslobođenja od plaćanja carine („Narodne novine“, broj 5/2007 i 153/2009) objavljena na web stranici Carinske uprave u dijelu „Propisi“.

Ovom prigodom posebno ističemo, također, i da opisanim izmjenama propisa kojim se uređuju uvjeti i način oslobađanja od plaćanja carine i PDV-a nisu mijenjane posebne odredbe koje se odnose na mogućnost ostvarivanja oslobođenja od plaćanja carine i PDV-a u poštanskom prometu.
Naime, u poštanskom prometu je propisano oslobođenje od plaćanja carine i PDV-a na pošiljke robe nekomercijalne naravi koju fizičke osobe iz inozemstva besplatno šalju fizičkim osobama u Republici Hrvatskoj, i to do vrijednosti robe u poštanskoj pošiljci do 300 kuna, uz prethodno istaknutu opasku da se i na poštanske pošiljke (naplatne ili besplatne) vrijednosti koja ne prelazi 160,00 kuna, može primijeniti oslobođenje od plaćanja carine i PDV-a na pošiljke zanemarive vrijednosti.

kome ovo nije dosta, nek se javi, pa ćemo dodatno pojasniti
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2009., 14:19   #992
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Oooo super, pa tu se oslobađa i plaćanje PDV-a, ja mislio da će neće samo cariniti do 1000 kn, ali da oće i oporezivati.
Matth€w je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2009., 13:05   #993
sNNooPY
Premium
Moj komp
 
sNNooPY's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: ZG
Postovi: 1,860
Konkretno: narucim ONLINE igru (vrijednost igre + shipping = 400kn). Da li posiljku dobijem:
1. bez ikakvih extra davanja
2. s PDVom
3. s carinom i PDVom?
sNNooPY je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2009., 14:00   #994
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
Citiraj:
Autor sNNooPY Pregled postova
Konkretno: narucim ONLINE igru (vrijednost igre + shipping = 400kn). Da li posiljku dobijem:
1. bez ikakvih extra davanja
2. s PDVom
3. s carinom i PDVom?
trebalo bi biti ovo pod 1.
ali...

uvijek ima nekakav ali
pa zato pogledaj ovaj post, sigurno ti neće biti ništa jasnije

http://forum.pcekspert.com/showpost....96&postcount=7

E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2009., 14:36   #995
Clifton
humanoid carbon unit
Moj komp
 
Clifton's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: tamo
Postovi: 347
eto ga, nakon godina skroz pozitivnih iskustava s kupnjom preko e-bayja, konačno sam popio šamarčinu. i to s naše strane.

ljudi, ako je ikako moguće, izbjegavat dostavu FedEXom na vaš račun. kupio sam u Kanadi kabl za TrackIR vrijednosti 12,50USD. bil sam toliko zabavljen time kak sam uspio osvojit aukciju za tak male novce (novi je oko 50), da nisam obraćao pažnju na cijenu dostave FedEXom u Hrvatsku - 60,00USD. ajde, rekoh nek ga voda nosi. naravno, dolaskom u ovu vukojebinu, stvari postaju predivne. carinska vrijednost je određena naravno zbrojem cijena predmeta i troškova dostave, dakle 72,50USD, iznos na koji se lupa carina i PDV. kad sam krenuo grist govno, rekoh ajde do kraja pregrist, drugi put ćemo bit pametniji. tu stupa krasna firma pod imenom Rhea d.o.o. koja je ugovorni partner FedEXa. gospoda na kraju za bijednu omotnicu težine 200g, ispostavili račun na 380 kuna obavljenih usluga. prevedeno - preko 100% ionako lopovski određene carinske vrijednosti paketa. još laičkije: predmet plaćen 60ak kuna krasnom kombinacijom FedEXa + hrvatske firme koja ga zastupa + carina/PDV ispada skoro 750 kuna kad se sve zbroji.

elem, izbjegavat FedEX/Rhea d.o.o. u širokom luku. jedino ako seller šalje na svoj trošak, što s američkog kontinenta teško očekivat.
Clifton je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2009., 14:46   #996
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,728
Citiraj:
Autor sNNooPY Pregled postova
Konkretno: narucim ONLINE igru (vrijednost igre + shipping = 400kn). Da li posiljku dobijem:
1. bez ikakvih extra davanja
2. s PDVom
3. s carinom i PDVom?
zvao sam danas carinu odnosno www.carina.hr(0800 - 1222)i tip na vezi mi je reko da još valda ništa nije dosatvila i da zna ko i mi iz forum,novina i da zovem u pon i ja se isto nadam pod 1 do 1000 kn za pošiljke iz svjeta.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2009., 14:55   #997
sNNooPY
Premium
Moj komp
 
sNNooPY's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: ZG
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor demetrius Pregled postova
zvao sam danas carinu odnosno www.carina.hr(0800 - 1222)i tip na vezi mi je reko da još valda ništa nije dosatvila i da zna ko i mi iz forum,novina i da zovem u pon i ja se isto nadam pod 1 do 1000 kn za pošiljke iz svjeta.
al koliko sam ja skuzio nije tako. 1000kn je ako FIZICKI unos predmet (odes u sloveniju autom, kupis nesto pa se vracas). A online je do 160kn, znaci s 300 na 160. nadam se da sam u krivu.
sNNooPY je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2009., 14:59   #998
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor sNNooPY Pregled postova
al koliko sam ja skuzio nije tako. 1000kn je ako FIZICKI unos predmet (odes u sloveniju autom, kupis nesto pa se vracas). A online je do 160kn, znaci s 300 na 160. nadam se da sam u krivu.
Nije li to malo diskriminirajuće jer puno je veći trošak recimo ljudima iz slavonije i dalmacije otići u EU nego nekome iz centralne Hrvatske ili Istre...
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2009., 15:07   #999
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,728
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Nije li to malo diskriminirajuće jer puno je veći trošak recimo ljudima iz slavonije i dalmacije otići u EU nego nekome iz centralne Hrvatske ili Istre...

nisam bio u trstu od kad je euro uveden,nego kakve su ove pizdarije oko smanjivanja sa 300 na 160 kn??valjda neću tu bedastoću napravit 160 kn mi nije ni jedna jedina igra.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2009., 15:23   #1000
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
Ništa se ne smanjuje, NIŠTA

Uvodi se nova kategorija (pošiljke zanemarive vrijednosti) i to je tih 160 kn.
Toga prije nije bilo
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2009., 16:00   #1001
sNNooPY
Premium
Moj komp
 
sNNooPY's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: ZG
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor E-mil Pregled postova
Ništa se ne smanjuje, NIŠTA

Uvodi se nova kategorija (pošiljke zanemarive vrijednosti) i to je tih 160 kn.
Toga prije nije bilo
ahaaaa. onda ok.
znaci u najgorem slucaju ostajemo na istom (mi koji kupujemo online). Jer mi je online jedino i bitan, posto neidem fizicki van u shopping.
sNNooPY je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2009., 22:37   #1002
Tomfi
Premium
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Ilok
Postovi: 41
[QUOTE=
Naime, u poštanskom prometu je propisano oslobođenje od plaćanja carine i PDV-a na [B]pošiljke robe nekomercijalne naravi[/B] koju fizičke osobe iz inozemstva besplatno šalju fizičkim osobama u Republici Hrvatskoj, i to do vrijednosti robe u poštanskoj pošiljci do 300 kuna, uz prethodno istaknutu opasku da se i na poštanske pošiljke (naplatne ili besplatne) vrijednosti koja ne prelazi 160,00 kuna, može primijeniti oslobođenje od plaćanja carine i PDV-a na pošiljke zanemarive vrijednosti. /QUOTE]

Kako se ništa ne mijenja kad lijepo piše ako fizičke osobe šalju besplatno onda do 300kn a inače 160kn.
Tomfi je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2009., 23:41   #1003
E-mil
Oppa Gangbang Style
Moj komp
 
E-mil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,756
vidim da ću morati naučiti crtati ili slikati
E-mil je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2009., 09:01   #1004
doublev
the letter
Moj komp
 
doublev's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 794
Citiraj:
Autor E-mil Pregled postova
Ništa se ne smanjuje, NIŠTA

Uvodi se nova kategorija (pošiljke zanemarive vrijednosti) i to je tih 160 kn.
Toga prije nije bilo
Zar ja upravo to nisam rekao prije dvije stranice?

Citiraj:
Autor sNNooPY