Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.10.2019., 07:04   #1
Chandler
Premium
Moj komp
 
Chandler's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 214
Shema spajanja uređaja u DC-u

Pozdrav,

Pošto sam se počeo sve više zanimati kako stvari funkcioniraju u data centru, a laik sam za te stvari, zamolio bih neku dobru dušu da mi malo pojasni ili barem uputi na neke materijale/tutoriale koji objašnjavaju kako je što spojeno u Data Centru i što je sve potrebno. Zalutao sam u bespućima goolge-a

Zanima me nešto potpuno jednostavno npr:
- 20 servera
- 1 storage

Kako to sve pospajati (eth, FC), znam da trebaju FC switchevi za SAN, network switchevi itd itd.... ???? u biti nekakav diagram čisto da dobijem sliku.

Hvala svima
Chandler je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2019., 09:01   #2
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Moj prijedlog ti je da se zaposliš kod nekog sistem integratora pa lagano stječeš znanja i praksu. Ovo preko internetova i tutoriala je super za osnove, al praksa je sasvim nešto drugo.

S obzirom na tvoje prijašnje postove a vezane za temu, mislim da si preširoko zagrabio.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.10.2019., 09:05   #3
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
A gledaj, nije tako jednostavno i ne postoje pisana pravila.

Sve ovisi što želiš, što radiš i kakvu opremu imaš.

Svaki server u zadnjih ohoho godina ima više slotova za mrežnu karticu, ali većina onih koje ja monitiram imaju:

1 x iLo / IPMI
4 x RJ45 port
i mi dodajemo mrežnu katicu s 4 x 10G port (SFP).

Imamo zasebnu mrežu za mgmt / ilo, on se spaja UTP-om na 1g switch.
Imamo zaseban switch za 1G mrežu.
Imamo zaseban switch (stack) za 10G mrežu.

Struja je uvijek redudantna, 2 odvojene letve.

Storage se spaja isto, samo ovisi o kakvom storage-u pričamo.

Ako imaš nešto ozbiljnije, gdje imaš više šasija, postoji propisano pravilo kako se šasije međusobno spajaju, ali to sve piše u tutorijalima samog uređaja.

Po meni, više se moraš fokusirati na mrežu kao takvu, i naučiti više o mreži, da bi shvatio DC.

Rijetko gdje ćeš naći nekoga tko radi u DC-u, da ne zna ništa, već zna kako umontirati opremu i spojiti na unaprijed određene portove (koje mu je netko drugi skonfao).

I onda moraš vidjeti što želiš. Znati DC kao krajnji korisnik ili DC kao zaposlenik istog. Kao krajnji korisnik se fokusiraš na svoju opremu, svoje mreže, svoju kvalitetu usluge, uptime itd.
Kao zaposlenik tebe to ne zanima, no baviš se drugim stvarima. Koolokacija, ISP-ovi, konekcije prema internetu i prema DC-u, redudancija, monitoring itd.

Uglavnom, kao što rekoh, ja to radim 4 godine, još ne znam ništa. Nećeš to naučiti preko knjiga, već moraš raditi to svaki dan. Koliko puta mi se desilo da samo neka mala sitnica se zakomplicira i ne radi cijeli sustav.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2019., 09:11   #4
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Uvijek možeš krenuti s manualima od Blade šasije, Virtual Connecta, HP 3PAR-a ili pandana te opreme od nekog drugog vendora.




PS Teško bi 20 servera i 1 storage nazvao data centrom, to je više server soba neke srednje firmice
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2019., 09:28   #5
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,907
Svoj prvi server na kojeg su se kačili korisnici u produkciji sam instalirao prije 23 godine. Danas između ostaloga odgovaram za njih preko 70 po nekoliko podružnica. Kao profesionalcu tvoja pitanja mi zvuče kao da se nisi toga ozbiljno primio, a to su vrlo ozbiljne stvari.

Tečajevi, seminari, certifikati, službena putovanja za te stvari koštaju. Homelab košta. Znanje i iskustvo u radu s time pogotovo dugogodišnje iskustvo graniči s neprocjenjivim pogotovo ona koja si stekao za vrijeme downtimea danju ili noću bilo planirano ili izvanredno. Sranja koja nastaju zbog neznanja, neiskustva i nepoznavanja stvari u tome također graniče s neprocjenjivim.

To je ionako dosta nezahvalan posao s obzirom koliko je kritičan za funkcioniranje tvrtki. Još k tome tražiti da ti netko istrese iz rukava teškom mukom stečeno sve ovo gore navedeno samo tako i servira na tacni jer si se pogubio na Googleu... sorry.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2019., 09:47   #6
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Chandler Pregled postova
Pozdrav,

Pošto sam se počeo sve više zanimati kako stvari funkcioniraju u data centru, a laik sam za te stvari, zamolio bih neku dobru dušu da mi malo pojasni ili barem uputi na neke materijale/tutoriale koji objašnjavaju kako je što spojeno u Data Centru i što je sve potrebno. Zalutao sam u bespućima goolge-a

Zanima me nešto potpuno jednostavno npr:
- 20 servera
- 1 storage

Kako to sve pospajati (eth, FC), znam da trebaju FC switchevi za SAN, network switchevi itd itd.... ???? u biti nekakav diagram čisto da dobijem sliku.

Hvala svima
Ako povežemo s onim od prije...

Ako ćeš tako nešto raditi, plati instalaciju onima kod kojih kupuješ opremu. Nije neka lova, a spojit će kako spada (nadam se).

Evo osnove SAN-a, za početak. Malo je star dokument, ali će poslužiti za dobivanje slike.

Mreža je svoj dio priče - ovisno je o potrebi i izvedbi.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2019., 09:52   #7
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Najveći problem kod tog posla je baš definiran njegovim pitanjem.

Koliko ljudi shvaćaju i razumiju što mi radimo, i kako ljudi percipiraju naš posao. 3-4 kabla i to je to.

Ako netko očekuje jednostavan odgovor, da mu objasniš kako spojiti 20 servera, već je u startu u krivu.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na