Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.03.2018., 16:11   #7441
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor zalman1 Pregled postova
Kako sam rekao gore, mene ne zanima rad ovlaštenog servisa, mene zanima rad trgovine i njima ću poslati prigovor, ne znam zašto bi inspekcija dolazila u servis, valjda dolazi kod trgovca, a trgovac nek se ganja sa servisom kako zna.

Ali kad si već spomenuo, ajde da čujem tko, što i kako treba?
Točno i precizno napiši koliko ti možeš držati moju grafičku i čekati dijelove?
Jel to 2, 3 ili 5 mjeseci? Ili možda 2 godine?

Zakon je rekao "razuman rok", zakon nije rekao "dok servis ne nabavi dijelove", dakle, ja kao kupac ću reći što je za mene razuman rok pa ćemo vidjeti.
Što misliš zašto zakon navodi razuman rok?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2018., 16:13   #7442
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Zašto?
Zašto ti smatraš da je razuman rok "dok servis ne nabavi dijelove"?
Zašto izbjegavaš odgovor na pitanje koliko ti možeš držati moju grafičku?
zalman1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.03.2018., 16:55   #7443
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor zalman1 Pregled postova
Zašto?
Zašto ti smatraš da je razuman rok "dok servis ne nabavi dijelove"?
Zašto izbjegavaš odgovor na pitanje koliko ti možeš držati moju grafičku?
Zato jer zakon ne može definirati termin.
Koliko će servis "držati" nešto je nemoguće definirati. Što je najbolje, niti ne ovisi o njemu.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2018., 17:04   #7444
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Zato jer zakon ne može definirati termin.
Zakon nije definirao termin, on je dao generalni pojam u kojem je objedinio mnogo proizvoda.
Neće ni trgovac ništa definirati, a još manje će servis.
Ti kao kupac uopće ne zanimaš trgovinu i servis, oni će tvoj predmet držati na popravku koliko žele ako ti šutiš i ne buniš se.
Ljudi su imali artikle na popravku po 2 mjeseca - jer ne znaju svoja prava.
Zato je zakon kupcu dao mogućnost podnošenja prigovora, ali da se tebe pita ti bi rekao da kupac nema pravo na to nego da šuti dok mu se servis ne smiluje.
Fala bogu pa neka interna pravila servisa nisu iznad naših prava.

Citiraj:
Koliko će servis "držati" nešto je nemoguće definirati. Što je najbolje, niti ne ovisi o njemu.
Ma super, znači ne ovisi o trgovcu, ne ovisi o servisu, nego ovisi valjda o kineskoj burzi.
Ajde shvati da se kupca ne tiču problemi trgovine/servisa i o kome šta ovisi.

Ako se nešto oduži više od 2-3 tjedan tu nema dileme - podnosi se prigovor.
Čak i sve udruge za zaštitu potrošača savjetuju ljude da ne čekaju dulje od dva tjedna nego da podnose prigovore i tada se stvari pokreću.
zalman1 je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2018., 17:06   #7445
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Ti "prigovor" vidiš kao apsolutno rješenje?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2018., 17:12   #7446
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Ne, kao aspolutno rješenje vidim tvoje pričanje o glupostima i problemima servisa.
Kupac zapravo ne treba ni znati tko je serviser, ne znam koliko ti to puta treba reći.
Ti smatraš da kupac treba čekati na servis i ništa ne poduzimati, očito si iz te branše pa provaljuješ takve stvari, to je potpuno krivo.
Prigovor je odlično rješenje za sve probleme.

Pravim trgovinama ni ne treba prigovor, nek se javi netko tko je čekao reklamaciju duže od 2 tjedna u recimo MagazinRS ili Futuri, oni su čak i prestali surađivat s određenim uvoznicima radi odugovlačenja reklamacija.
Znači sve se može, a ako ne ide milom onda će prijavama.
zalman1 je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2018., 17:26   #7447
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
30 dana je meni neki razuman rok, ali opet ovisi o čemu se radi.

Npr 30 dana mi je ok za grafe i ploče, jer se neke šalju proizvođaču na popravak, pa ajde to treba vremena... Ajde rekao bi i monitori, prijenosnici, mobiteli i tako te stvari koje se popravljaju...

Sve ostale stvari koje se zna da se testiraju i ne šalju na popravak, npr memorija, diskovi, procesori, kućišta, ventovi, blabla... mislim da je 15 dana čisto ok razumnog roka da to servis/trgovina riješi...

@Ag008 jesi ti uopće zvao njih i pitao zašto se točno čeka toliko popravak/zamjena? Jer svakako sam mišljenja da moraš to malo stisnuti i ne čekati više...
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2018., 17:28   #7448
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor tizhu Pregled postova
kako se bore s kapacitetima ako čovjek čeka 40 dana grafulju?
Vrlo lako je moguća sljedeća situacija: na "recepciji" servisa dolazi stotine grafičkih po danu, pa dok uopće grafička prijeđe preko pulta recepcije u uđe u normalni servisni proces već je prošlo barem nekoliko od tih 40 dana. Isti proces kad se grafička treba poslati nazad. Zato je sigurno veliki faktor kojom brzinom zastupnik može odraditi zaprimanje i otpremanje.

Ako ti nije dugo 20 dana čekati, ali 40 jest, možda se radi o baš tih 20 dana što je grafa čekala na zaprimanje i otpremanje. Ne kažem da je tako, ali jasno je da ima toliko stepenica na kojima se može zapeti, pa ne čudi da je trenutna situacija takva.

Ako proces samog servisa prema proizvođaču traje toliko dugo, to je teško promijenjivo i nažalost neće nikakvi dopisi promijeniti situaciju.

IMHO svaki zastupnik je onda ostavljen svojoj dobroj volji da proba ubrzati te procese te da o svom kulancu, na svoju ruku i svoj rizik daju drugu grafu odmah bez pogovora.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2018., 17:31   #7449
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Evo što kažu i oni koji se tim problemom bave na dnevnoj bazi:
Citiraj:
Mi uvijek savjetujemo da to bude prodavatelj jer bi on trebao biti posrednik i između kupca i servisa, tim više što je proizvod baš kod njega kupljen i on za taj proizvod neposredno snosi odgovornost - objasnila je mag. iur. Dunja Mak iz Potrošačkog foruma. Često nam se javljaju čitatelji s problemima sa servisima. Zakon kaže da servis mora biti gotov u razumnom roku, no ne i koliko taj rok iznosi. - U savjetovalištu smatramo da bi to za mobitel bilo do dva tjedna. Premaši li servis takav rok, savjetujemo kupcu da se prodavatelju obrati pisanim prigovorom i zahtijeva novi uređaj - objašnjava dalje Mak i dodaje da se i u njihovoj udruzi javlja puno potrošača kojima se mobiteli šalju i po tri, četiri ili pet puta na servise.
Znači, ako je 2 tjedna za mobitel, onda je toliko i za PC komponente.

Trgovac je otvorio d.o.o., on snosi odgovornost za poslovanje i rizik poslovanja, kupca ne zanima zašto trgovac nema taj dio, gdje je zapelo, tko šta čeka i odakle čeka, a isto tako ti problemi ne zanimaju ni inspektorat.
Neće servis biti iznad zakona i razuman rok tumačiti "bit će kad bude".
zalman1 je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2018., 17:49   #7450
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Ako ti nije dugo 20 dana čekati, ali 40 jest, možda se radi o baš tih 20 dana što je grafa čekala na zaprimanje i otpremanje.
20 dana se zaprema i otprema??
20 dana se popravlja?
Jel se ti to zezaš?

60 dana čekaju dijelove, 20 dana dijagnosticiraju kvar, 15 dana pakiraju paket, 35 dana paket čeka kurira...

To su sve stvari koje kupca ne trebaju zanimat i to su problemi servisa i njihove organizacije.
Kako je već rečeno, tom metodologijom popravak uopće nema roka i možeš dobiti grafičku nakon 9 mjeseci.
Podnosite prigovore i prijave i ići će to brže.
zalman1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.03.2018., 18:01   #7451
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347
Citiraj:
Autor FRipper Pregled postova
30 dana je meni neki razuman rok, ali opet ovisi o čemu se radi.

Npr 30 dana mi je ok za grafe i ploče, jer se neke šalju proizvođaču na popravak, pa ajde to treba vremena... Ajde rekao bi i monitori, prijenosnici, mobiteli i tako te stvari koje se popravljaju...

Sve ostale stvari koje se zna da se testiraju i ne šalju na popravak, npr memorija, diskovi, procesori, kućišta, ventovi, blabla... mislim da je 15 dana čisto ok razumnog roka da to servis/trgovina riješi...

@Ag008 jesi ti uopće zvao njih i pitao zašto se točno čeka toliko popravak/zamjena? Jer svakako sam mišljenja da moraš to malo stisnuti i ne čekati više...
Prvo sam kontaktirao Asbis telefonom prije mjesec dana koji mi je rekao da pošaljem mail.
Poslao sam mail s upitom sto je s grafom i naveo da mogu cekati i da ne zelim povrat novaca s obzirom na situaciju i cijene.
Prije 2 tjedna poslao mail hgspotu ako mogu provjeriti, bez odgovora.
Ako se mira cekati, cekati cu ali je krajnje cudno da je Asbis prosli