Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.11.2019., 11:13   #6331
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Kažete optička mreža košta silne milijarde i neisplativa je, a sadašnje stanje je jako isplativo?

Problem DTK i vlasništva, država to može jednim potezom pera riješiti odnosno presjeći jer se radi o općedruštvenom interesu.

Postavljanje bakra je koštalo daleko više pa smo imali telefoniju još prije 50 godina. No nakon 50 godina se može zaključiti da je ta mreža svoje dala i da se u nju ne isplati više ulagati.

Ako se počupa ovaj bakar iz DTK biti će i više nego dovoljno mjesta za optiku u tom istom DTK.

Prostorija gdje bi se smjestile centrale postoje u današnjim centralama jer nova oprema treba daleko manje prostora od postojeće.

Dakle ne kreće se od čiste nule, jer nešto već postoji.

Kažete da nema dovoljno ljudi za izgradnju. Vrlo lako se prekvalificira određei broj ljudi za tako nešto, jer ovi poslovi se lako podjele na jednostavne koje može raditi bilo tko i složene gdje trebaš stručnjake. Razvlačenje kablova po terenu i zgradama može raditi svatko, spajanje uređaja kod korisnika se može vrlo lako obučiti ljude za tako nešto, a za poslove na centrali trebaju stručnjaci, ali se neće opterečivati sa onim poslovima koje može raditi i priučeni radnik.


Meni je jasno da je unosnije cuclati i zadnju paricu na postojećoj infrastrukturi nego napraviti novu primjereniju današnjem vremenui i tehnologji.


Od vječnog krpanja prastare tehnologije ima samo troška za nas korisnike, a za vlasnike relativnu trenutnu dobit, no to je usko gledanje koje nosi svima na kraju više štete nego koristi.


Princip gdje se samo gleda što se ne može je krivi, jer treba gledati pozitivno i razmsliti kako nešto napraviti da se može.


Jer po ovom principu koji gleda samo što se ne može još bi bili u kamenom dobu.


A drugi princip da je sve skupo i preskupo, onda nikada ništa ne bi gradili, a novci se ionako potroše, a ovako ipak ostane infrastrukltura pa je tako i sa autocestama.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 20.11.2019. u 11:18.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 11:25   #6332
deda.cro
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Sesvete
Postovi: 117
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Naravno da je prije nekoliko godina to bilo dovoljno. Imao sam cijelu banku na 52k modemu i WinGateu, recimo.
No danas imam jači link doma nego u firmi.
Ni tada nije bilo dovoljno nikome tko je koristio bilo što drugo osim tekstualnog maila, ali tebi je bilo dovoljno i odmah mora biti svima dovoljno.
Imam ja i sada u 2019. jedan sustav na koji mogu nakačiti oko 1000 clienata, sa samo 128/128 ali to je iznimka, a ne pravilo.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Idealno? Tko kaže da je idealno? Problem nije u "idealnom" već "isplativom". Želiš svuda optiku? Plati.
Problem je u žabokrečini koja je ostala od prošlog sustava i u skoro 30 godina nije prestala biti žabokrečina. Da, želim optiku i da dobio sam je i da platio sam je. Volio bih imati i konkurenciju, jer bi to onda bilo blizu trulog kapitalizma u kakvom trunu ljudi na zapadu već godinama. Nama je dovoljan socijalizam, regulacije, papiri, pečati i prije svega zabrane. Ne može nikako biti drugačije od ovog što imamo.
deda.cro je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.11.2019., 11:32   #6333
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Kažete optička mreža košta silne milijarde i neisplativa je, a sadašnje stanje je jako isplativo?
Da.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Problem DTK i vlasništva, država to može jednim potezom pera riješiti odnosno presjeći jer se radi o općedruštvenom interesu.
Ne može. Nismo više u socijalizmu. Na stranu što se taj DTK mora riješiti, ali se rješava kao i nekretnine u Dalmaciji, desetljećima. Papiri, papiri...

Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Ni tada nije bilo dovoljno nikome tko je koristio bilo što drugo osim tekstualnog maila, ali tebi je bilo dovoljno i odmah mora biti svima dovoljno.
Imam ja i sada u 2019. jedan sustav na koji mogu nakačiti oko 1000 clienata, sa samo 128/128 ali to je iznimka, a ne pravilo.
Itekako je bilo dovoljno za mail i surfanje. S druge strane, jedino što si od tadašnjeg HT-a mogao službeno bolje dobiti je koštalo enormno.

Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Problem je u žabokrečini koja je ostala od prošlog sustava i u skoro 30 godina nije prestala biti žabokrečina. Da, želim optiku i da dobio sam je i da platio sam je. Volio bih imati i konkurenciju, jer bi to onda bilo blizu trulog kapitalizma u kakvom trunu ljudi na zapadu već godinama. Nama je dovoljan socijalizam, regulacije, papiri, pečati i prije svega zabrane. Ne može nikako biti drugačije od ovog što imamo.
Nisi jedini koji ima optiku, ali dovesti optiku svima je i iluzorno i nepotrebno.
Čak i na zapadu.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 11:53   #6334
deda.cro
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Sesvete
Postovi: 117
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ne može. Nismo više u socijalizmu. Na stranu što se taj DTK mora riješiti, ali se rješava kao i nekretnine u Dalmaciji, desetljećima. Papiri, papiri...



Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Itekako je bilo dovoljno za mail i surfanje.
Surfanje, hahaha.
Da se tebe pita, ljudi bi i danas vozili konjske zaprege po makadamskim cestama. Kod nas je nažalost to skoro pa realnost, ali eto granice su otvorene pa ljudi odlaze tamo gdje se MOŽE.
deda.cro je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 12:02   #6335
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Hoćeš reći da smo još uvijek u socijalizmu?
Pa onda privatiziraj HT i "naredi" mu da dovede optiku u svaki dio RH.

Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Surfanje, hahaha.
Da, surfanje, bez problema.

Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Da se tebe pita, ljudi bi i danas vozili konjske zaprege po makadamskim cestama. Kod nas je nažalost to skoro pa realnost, ali eto granice su otvorene pa ljudi odlaze tamo gdje se MOŽE.
Da se mene pita riješile bi se prvo stvari oko DTK, a onda bi se vidjelo što se može financirati preko EU i definirati što je realno moguće za urbani, a što za ruralni dio RH.
Optika to sigurno nije kao univerzalno rješenje.

A to što ljudi odlaze - daj navedi gdje to odlaze a gdje je optika svuda dostupna.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 12:14   #6336
deda.cro
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Sesvete
Postovi: 117
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Hoćeš reći da smo još uvijek u socijalizmu?
Da.
Mi smo od kapitalizma miljama daleko.
Okreni se malo oko sebe.


Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
A to što ljudi odlaze - daj navedi gdje to odlaze a gdje je optika svuda dostupna.
https://www.eca.europa.eu/Lists/ECAD...OADBAND_EN.pdf
Probaj za promjenu malo govoriti "može se", umjesto papagajski "ne može" i dovoljno je 64kbps.
Uhvatio se toga "svuda" i ko pijan po plotu.
deda.cro je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 12:22   #6337
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Kažete optička mreža košta silne milijarde i neisplativa je, a sadašnje stanje je jako isplativo?

Problem DTK i vlasništva, država to može jednim potezom pera riješiti odnosno presjeći jer se radi o općedruštvenom interesu.

Postavljanje bakra je koštalo daleko više pa smo imali telefoniju još prije 50 godina. No nakon 50 godina se može zaključiti da je ta mreža svoje dala i da se u nju ne isplati više ulagati.

Ako se počupa ovaj bakar iz DTK biti će i više nego dovoljno mjesta za optiku u tom istom DTK.

Prostorija gdje bi se smjestile centrale postoje u današnjim centralama jer nova oprema treba daleko manje prostora od postojeće.

Dakle ne kreće se od čiste nule, jer nešto već postoji.

Kažete da nema dovoljno ljudi za izgradnju. Vrlo lako se prekvalificira određei broj ljudi za tako nešto, jer ovi poslovi se lako podjele na jednostavne koje može raditi bilo tko i složene gdje trebaš stručnjake. Razvlačenje kablova po terenu i zgradama može raditi svatko, spajanje uređaja kod korisnika se može vrlo lako obučiti ljude za tako nešto, a za poslove na centrali trebaju stručnjaci, ali se neće opterečivati sa onim poslovima koje može raditi i priučeni radnik.


Meni je jasno da je unosnije cuclati i zadnju paricu na postojećoj infrastrukturi nego napraviti novu primjereniju današnjem vremenui i tehnologji.


Od vječnog krpanja prastare tehnologije ima samo troška za nas korisnike, a za vlasnike relativnu trenutnu dobit, no to je usko gledanje koje nosi svima na kraju više štete nego koristi.




A drugi princip da je sve skupo i preskupo, onda nikada ništa ne bi gradili, a novci se ionako potroše, a ovako ipak ostane infrastrukltura pa je tako i sa autocestama.
Te centrale su u nečijem vlasništvu, privatnome vlasništvu i ne može se samo tako reći da ima mjesta. To što ti govoriš je u stvari zastrašujuće. Ti bi uveo nacionalizaciju privatne imovine. Tek tad možeš zaboraviti na ikakve investicije i napredak.

HT je ogroman investitior, oni godišnje investiraju oko milijardu kuna u novu opremu, što proširenje optike, što DSLAM-ova, novih centrala, kreće rollout FTTDp nove tehnologije i hrpe drugih stvari. Ali to je vrlo skupo i zato ne može doći svugdje odmah, a danas kao da su svi izgubili zdrav razum da ne razumiju da ne može sve odmah.

I sad dolazi tvoj koncept. Ta sva imovina se nacionalizira. Znaš što je prvi sljedeći korak? Prestanak svih investicija. Nitko ne želi investirati igdje kad sutra se može neko sjetiti da bi to što su oni investirali mogao uzeti jednim papirom. Zbog nekakvog tzv. općedruštvenog interesa.

Ali zašto ne bi otišli dalje kad smo već krenuli s nacionalizacijom? Eto, u Hravtsku se npr. žele doseliti neki ljudi koji imaju bolje znanje i potencijal od tebe, zašto bi ti onda bio u tvome stanu? Pa nacionalizirati ćemo ga jer je općedruštveni interes da u stanu žive ljudi s većim potencijalom za društvo.

Prekvalificirao bi ljude? A tko će platiti te ljude onda? Što će biti za nekoliko godina kad nestane potrebe za tolikim instalaterima i svi počnu dobivati otkaz? Ne može se ljude samo tako prekvalificirati, a i prekvalificirao bi koga? Sposobni ili već rade ili su vani, ostali su oni čija zanimanja su čistačice, prodavači i slično koji rade sezonski, oni defitivno nisu kadar s takvim sposobnostima. Tebi je to samo spajanje, samo provlačenje kabela i sve je samo. Pa jel ti imaš 10 godina?! Vidio sam osnovnoškolce koji imaju više pameti i razuma od toga što ti pišeš.

Pa bakrene telefonske žice može spajati svaka budala, svaki električar, ne imaš šta fulat, optika je daleko osjetljivija, mora se spajati u kontroliranoj atmosferi ako je kiša, ako je magla, ako je prevruće i mislijun drugih uvjeta koji mogu oštetiti spoj stakla.

Uostalom, bakar se ne može vaditi iz DTK jer i dalje ima korisnika koji ga koriste. I to dosta. Puno starijih ljudi ima samo telefon i ništa drugo im ni ne treba. I kod takvih se optika ne treba uvoditi, niti ima smisla ljudima uvaljivati opremu koja im je nepotrebna. Podsjećaš me na političare, sve bi napravili na ho-ruk, a uopće ne razmišljaju o milijun drugih stvari i zašto to tako ne može.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 12:26   #6338
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor deda.cro