Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.04.2008., 21:19   #1
greenfly
Od nonine sestre kunjado
Moj komp
 
greenfly's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: (Vinjro)
Postovi: 1,130
Clear CMOS !

Prijateljica moli za pomoć.Komp joj ne boota uopće..
Kaže da ga pali pola sata i onda upali...,,, . Uzeo sam joj kutiju doma da pogledam , otvorio,malo očistio prašinu...probao mijenjati ram-ove ...itd.

Papire kaže da nema ,na matičnoj je :WinFast K7NCR18G-pro , Integrirana grafička,,.NVIDIA nForce2-GT(nForce2 IGP + nForce2 MCP-T) . Ponekad "bipne" i to je sve. Kaže da joj je neki frend prčkao po BIOSu.Komp upotrebljava dva puta mjesečno po sat vremena,a ima ga oko 3 godine., tako da više ne radi nego radi..
Dali da pokušam sa resetom BIOSa,ne znam što je taj mali radio po biosu.Nekako sumnjam i u bateriju, kaže da joj je sat i datum i godina u biosu uvijek poremećen. Pa molim za savijet...thx..
__________________
greenfly je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2008., 21:36   #2
razor i2c
Premium
Moj komp
 
razor i2c's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Hercegovina
Postovi: 363
promjeni bateriju i probaj sa nekom drugom pa vidi,ako situacija bude ista probaj sa flashanjem biosa.
__________________
Sig 50 kb max :-)
razor i2c je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.04.2008., 21:45   #3
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Pa naravno dda ćeš pokušati sa CCMOS kakvo je to uopće pitanje...

I da ploče mogu imati problema ako su kompovi jako malo upaljeni baš radi toga jer se baterija puno troši...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2008., 23:59   #4
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Baterija se ne troši sve dok komp fizički nije ištekan "iz struje", a do tada mu postavke čuva napajanje.

greenfly, svakako prvo resetiraj BIOS i učitaj "optimized defaults" postavke pa vidi kako se ponaša. Ako je sve OK, namjesti što misliš da trebaš i gotovo.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2008., 06:32   #5
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Većina ljudi koje ja znam gasi komp na sklopki na produžnom kad ga ne koriste...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2008., 12:28   #6
greenfly
Od nonine sestre kunjado
Moj komp
 
greenfly's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: (Vinjro)
Postovi: 1,130
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Baterija se ne troši sve dok komp fizički nije ištekan "iz struje", a do tada mu postavke čuva napajanje.

greenfly, svakako prvo resetiraj BIOS i učitaj "optimized defaults" postavke pa vidi kako se ponaša. Ako je sve OK, namjesti što misliš da trebaš i gotovo.
Thx.... Stavio njen hard u moj komp,,sustav se digne ,prilikom dizanja me pitao za taj"optimized default" i stisnem F1 i uđem u Windows Home ED..

Pokušao sam staviti moju bateriju u njen komp,,, ali nije bilo promjena..Vratim Njen hard u njen komp,opet neće , sa razlikom da sad nije uvijek crni ekran već ponekad piše :Sync . Out of Range,,..

Što se tiče resetiranja biosa,ne skrivam da to nisam još radio,pa bi mi trebala pomoć oko toga.

Matična :
http://www.leadtek.com.tw/eng/mainbo...lineid=3&act=2
__________________
greenfly je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2008., 12:38   #7
Funkenstein
Premium
 
Funkenstein's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Kaštela
Postovi: 179
ftp://ftp1.leadtek.com/mb/K7NCR18G/manual/K7NCR18-m_manual(E).pdf

U manualu ti piše da je jumper za ccmos J10, nalazi se u donjen livon kutu, pročitaj malo, nać ćeš.
__________________

Funkenstein je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2008., 12:48   #8
greenfly
Od nonine sestre kunjado
Moj komp
 
greenfly's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: (Vinjro)
Postovi: 1,130
Citiraj:
Autor Funkenstein Pregled postova
ftp://ftp1.leadtek.com/mb/K7NCR18G/manual/K7NCR18-m_manual(E).pdf

U manualu ti piše da je jumper za ccmos J10, nalazi se u donjen livon kutu, pročitaj malo, nać ćeš.
Hvala stari,, ali to nije ta ploča nego OVA :

ftp://ftp.kingfung.com/driver/mainbo...K7NCR18X_E.pdf

ali ne znam gdje je.......

Evo slike, pa tko zna koji je ??.......



OK J13,,našao sam ga..sad...Taj jumper je (oprostite na ne znanju) sa dva "ženska "utora "nasađen" na dva (lijevi i srednji) "muška" konektora na matičnoj.....
Da li da ga premjestim na srednji i lijevi???? ako da ,, da li mora komp biti pod strujom,upaljen,ugašen, koliko dugo....itd........please??
__________________

Zadnje izmijenjeno od: greenfly. 07.04.2008. u 13:07.
greenfly je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2008., 13:01   #9
Funkenstein
Premium
 
Funkenstein's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Kaštela
Postovi: 179
__________________

Funkenstein je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2008., 13:31   #10
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
Citiraj:
Autor greenfly Pregled postova
Da li da ga premjestim na srednji i lijevi???? ako da ,, da li mora komp biti pod strujom,upaljen,ugašen, koliko dugo....itd........please??
samo ga premjestis na srednji i lijevi. a sto se tice toga koliko dugo...obicno je dovoljna stotinka ali mozes i malo duze, neke jadne prenavikane ploce (tipaq starih epox 8rdaXX i vecina starijih DFI imaju nekih problema s brisanjem CMOSa pa je nekad potrebno pun k, odatkle i onaj savjet koji se na ovom forumu stalno ponavlja da kad nist ne radi ostavis jumper prebacen preko cijele noci ). i da, to naravno radis kad je komp ugasen. i s obzirom da je nf2 u pitanju nemoj ga ni slucajno probati upaliti dok je jumper prebacen, imaju nekih problema s time. rade 10ak sekundi i onda nesto rikne u SBu
greg SE je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.04.2008., 13:50   #11
greenfly
Od nonine sestre kunjado
Moj komp
 
greenfly's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: (Vinjro)
Postovi: 1,130
OK .. tako sam napravio.Sustav se podignuo,namjestio sam vrijeme i first boot u biosu. Krenuo sa instalacijom friških Windowsa,i ugasio se na F8-ici....WTF?

Što da još pokušam...?

EDIT :

Uspio instalirati XP Pro. i sve drivere,ali čim se sustav treba restartat>ostane ugašen i moram ga upalit ručno. Nekad uspije iz prve ,a nekad iz pete...maad !
__________________

Zadnje izmijenjeno od: greenfly. 07.04.2008. u 15:04.
greenfly je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2008., 19:38   #12
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Podesi pažljivo SVE kaj treba u BIOSu i ako i onda ne radi kako treba ili je psu ili ploča R.I.P...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2008., 22:17   #13
greenfly
Od nonine sestre kunjado
Moj komp
 
greenfly's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: (Vinjro)
Postovi: 1,130
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Podesi pažljivo SVE kaj treba u BIOSu i ako i onda ne radi kako treba ili je psu ili ploča R.I.P...
napravio sam mem test,testirao CPU,reset bios-a,....reinstalirao Windowse...
Sistem se sad diže...ali kad je potreban Restart : nekad se restarta,a nekad ga moram ručno dizat ,i to par puta...ne znam na što da se orijentiram..

Da li postoji možda u biosu nešto za restart npr. ako je nekakav bed prilikom restarta ,, da se ugasi (shutdown) umjesto restarta.....ne znam pričam napamet,ali čudno mi je da nakon svih testova , fresh instalacije,reseta...itd , još kenja ,, a bolje je od prije... Recimo .. instaliram Acronis Disc Dir.Suite i kad je potreban restart, idem na Restart ,i komp se počinje gasit , i kad se treba dignut lampica harda je crvena (kao da radi) a ne radi nego miruje i ne diže se.Moram ga dignut na dugme, par puta......
__________________
greenfly je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2008., 01:18   #14
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
i opet se time vracamo na ono sto je yedwy napisao - psu ili ploca. prvo je lakse isprobati, uzmi svoj i isprobaj ga u toj kanti od prijateljice. ako joj vise ne bude radila probleme pravac trgovina. ako bude i dalje - opet pravac trgovina samo ovaj put po MBO
edit - sad sam se sjetio koja je ploca u pitanju, nist od trgovine u tom slucaju, prije na rznicu ovdje
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2008., 10:42   #15
greenfly
Od nonine sestre kunjado
Moj komp
 
greenfly's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: (Vinjro)
Postovi: 1,130
Odoh na tržnicu,,niti drugo napajanje nije pomoglo.........
__________________
greenfly je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2008., 14:17   #16
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
A jbga ja inače nevolim Leadtek ploče, grafe su im dobre ali ploče nekako baš i nisu nešto...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na