Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.06.2015., 19:44   #1
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Firewall/UTM izbor?

Nisam se nikada susretao s ovime, ali u firmi već neko vrijeme pričaju o nabavi istog.
Ima li kakvih iskustvenih preporuka? Tko nudi najbolji omjer pare/mogućnosti/kvaliteta?

Malo sam gledao Gartner istraživanje i Fortinet (Fortigate)/Sophos su među leaderima. Šta iskustvo kaže za njih?

Imamo centralu i 200 offsite lokacija koje moraju biti spojene na centralu u LAN + VPN je obavezan. Nisam u IT-u, ali na kraju kada se budu trebale trošiti pare će mene pitati, a moram se malo upoznati s temom.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2015., 12:16   #2
n E v E n
Premium
Moj komp
 
n E v E n's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: At Home
Postovi: 208
Mi imam Juniper opremu tocnije SRX100, je mali ali sluzi svrsi. Ima Firewall (on je prvenstveno Firewall pa onda Router) + ima IPsec za VPN.
__________________
everybody lie!
n E v E n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.06.2015., 15:23   #3
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
200 offsite lokacije koje moraju u LAN-VPN ?
Koja je mrezna oprema na tim offsite lokacijama?
Kakav je promet (konstantan, peroidican itd.) na linkovima i kakvi su vam linkovi (DSL, fiber?)

ne znam ti reci iz prve kako ce se ponasati neka oprema na 200 paralelnih VPN veza, jer nije isto imati 200 x 2Mbit ili 200 x 20Mbit
__________________
Drinking Rum before 10am makes you a Pirate, not an Alcoholic.

Zadnje izmijenjeno od: MasterX. 26.06.2015. u 15:49.
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2015., 17:55   #4
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Offsite u lan, a vpn za neke vanjske pristupe tipa mobitel, laptop od kuće...
Dsl veze skoro sve, periodican promet + mail.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2015., 19:47   #5
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Mikeyy Pregled postova
Malo sam gledao Gartner istraživanje i Fortinet (Fortigate)/Sophos su među leaderima. Šta iskustvo kaže za njih?
Oboje je OK, samo treba pravilno dimenzionirati, tj. staviti sve bitne (i realne) zahtjeve na stol.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2015., 23:03   #6
aloalo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 112
Ja imam iskustva sa Cyberoam UTMovima (sad su Sophos kompanija) i pokazali su se kao dobra vrijednost za novac.. Fora je sto sve vezu uz identitet korisnika pa su svi reporti vezani uz korisnika a ne IP npr

Od besplatnih firewalla, imam.dobra iskustva sa pfSensom, ima gro mogucnosti uz dodatne pluginove.

Fortigate nisam probao zbog cijene
aloalo je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2015., 11:02   #7
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Ja kad god mogu koristim samo Fortigate, istina nije jeftin, ali stabilan je i podrzava sve sto trebas. Imas puno lokacija tako da bi ti najbolja opcija bila uzeti jak centralni koji ce skenirati av, ips, web filtering i dlp promet, a sve lokacije ce kroz njega ici na net. Sve ostalo na fortigatu ce te ubiti jer godisnje licence su 1/3 uredaja.
Ako jos imas domenu spojis ga s fortigatom i kupis po mogucnosti analyzer gdje ces spremati sve, imat ces o svakom korisniku sta je sve radio po par godina.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2015., 15:45   #8
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Imas puno lokacija tako da bi ti najbolja opcija bila uzeti jak centralni koji ce skenirati av, ips, web filtering i dlp promet, a sve lokacije ce kroz njega ici na net. Sve ostalo na fortigatu ce te ubiti jer godisnje licence su 1/3 uredaja.
Tako su nekako i pričali, da svi idu preko centralne lokacije na net i da je sve filtriranje na jednom mjestu.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2015., 20:01   #9
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Ja kad god mogu koristim samo Fortigate, istina nije jeftin, ali stabilan je i podrzava sve sto trebas. Imas puno lokacija tako da bi ti najbolja opcija bila uzeti jak centralni koji ce skenirati av, ips, web filtering i dlp promet, a sve lokacije ce kroz njega ici na net. Sve ostalo na fortigatu ce te ubiti jer godisnje licence su 1/3 uredaja.
U biti, komparirajući s ostalim sustavima slične klase Fortinet je jako jeftin, tj. ima jako dobar price/performance omjer.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2015., 20:36   #10
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
U biti, komparirajući s ostalim sustavima slične klase Fortinet je jako jeftin, tj. ima jako dobar price/performance omjer.
Istina, ali ja sam jos u soku nakon zadnja dva poskupljenja gdje su poskupili cca 30%, pa mi sad izgleda skupo s obzirom kako je bilo prosle godine.
Da bar nisu dobili nagradu za najbolji next generation firewall u 2014 godini, onda se ne bi ovako razbahatili.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.06.2015., 20:40   #11
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Tu je veći problem nedostatak dva distributera kod nas. Dok je bio i drugi bili su bolji projektni popusti.
No, i dalje komparirajući s konkurencijom imaju najbolji P/P omjer.
__________________
Igor Batinic

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 29.06.2015. u 00:03. Razlog: Ne treba quote za post poviše
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2015., 23:58   #12
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
To je bilo na globalnoj razini navodno zbog odnosa dolar/euro. Naravno da su dobar omjer uloženog i dobivenog, ali vise su mi se sviđale prijašnje cijene.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 29.06.2015. u 00:04. Razlog: Ne treba quote za post poviše
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2015., 10:04   #13
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Jako navodno, promjena je nastala mjesecima nakon promjene omjera USD/EUR i to nakon što je dolar znatno pao.

K tome su mijenjali pakete i slično. A da su cijene bile bolje jesu, zato su tu izgubili par potencijalnih projekata.
__________________
Igor Batinic

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 29.06.2015. u 13:22. Razlog: Opet quote za post poviše
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na