Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.05.2020., 21:48   #1
profic5
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3
i7 9700k overclock Noctua NH-D15

Pozdrav svima,

da li mi možete preporučiti optimalan overclock base clock-a procesora i7 9700k sa Noctuom NH-D15. Nisam se nikad bavio sa time pa nemam nekog iskustva pa bi mi dobro došao neki koristan savjet. Također, zanima me da li gubim garanciju na procu nakon overclockanja?

Hvala,
lijep poz!
profic5 je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2020., 22:12   #2
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,510
100MHz base clock
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.05.2020., 00:36   #3
profic5
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3
Citiraj:
Autor maXonja Pregled postova
100MHz base clock
thx, puno si pomogao!

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
profic5 je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 09:54   #4
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Druže, nemoj se ljutiti, ali base clock ti je BCLK inače koji iznosi 100 MHz. To nemreš mjenjati (možda 3-4 MHz gore). Imaš K procesor pa za overclocking istog koristiš povećanje množitelja (multiplier) u BIOS-u. Kolega maXonja ti je rekao točnu informaciju

Max OC potencijal proca ne znam, samo te upućujem u ispravnu terminologiju. Tebe zanima takt (clock) procesora, a ne njegov base clock

Garanciju ne gubiš, ali bi se svakako trebao posavjetovati ili pročitati kakav guide na internetu.

Za početak, popuni "moj komp" u opcijama. Ne znamo koju ploču imaš, koje napajanje imaš, kao ni ostatak konfiguracije. Kad to popuniš, onda ćemo dalje
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 10:14   #5
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,510
Eto Brko ti je sve objasnio, od mene si dobio odgovor koji si tražio
Nisam imao prilike probati 9700K tako da neznam kako se kreće njihov OC iz prve ruke, ali mislim da bi trebao dobiti stabilnih 4.9-5.0GHz sa otprilike 1.3-1.35V, sve ovisi o primjerku procesora
Znači rokni multi na 49 ili 50, 1.3V napon i testiraj stabilnost, ako prolazi spuštaj napon, ako pada diži napon s time da ja nebih išao iznad 1.35V za 24/7
Ajd ja svojeg 8700K kurim sa 1.4V jer mu toliko treba za stabilnih 5GHz, ali je delidan i imam jako dobro vodeno hlađenje pa su temperature ispod 80° pod primeom
Garanciju nećeš izgubiti ako rikne, osim ako neće procesor imati fizička oštećenja, a to vjerujem da neće

S time da moram naglasiti da si sve ostale napone ručno postaviš na vrijednosti na kojima bi trebali biti jer ako su na automatici onda mogu otići u nebesa kod OC-a, a sasvim nepotrebno - pričam o SOC, PLL i ostalim naponima
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 10:41   #6
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Druže, nemoj se ljutiti, ali base clock ti je BCLK inače koji iznosi 100 MHz. To nemreš mjenjati (možda 3-4 MHz gore).
Sjecam se dok sam imao losiji primjerak Intela koji je je za 5.0ghz trazio 1.37v (sto mi je ljeti bilo teze hladiti) pa sam na 1.32v uspio dobiti 4.95mhz sa 101 bclk * 49 multi. Naravno razlika 4.95 i 4.9 je bila nikakva, al sam mogao reci da ga skoro drzim na 5.0
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 10:44   #7
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Ne znam kakva je sad situacija ali kad sam imao s1155, BCLK nije išao više od 104 MHz na mom 2600K. A onima koji su mogli dignuti na 110MHz, neki vele da su spalili tako diskove/ssd-ove.

Ugl, ako imaš K proc, s time se ne treba zamarati. ili kako ti kažeš, dignuti 1 MHz radi finijeg ugađanja
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 10:54   #8
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Ono sto znam je da bclk mijenja i base clock rama pa i tu treba pripaziti. Ono malo sto sam istrazivao je to da je na prijsnjim chipsetima tipa 1155 bclk uz cpu i ram mijenjao i frekvenciju pci-a i sata portova pa su se tu javljale razne nestabilnosti, a u ekstremnim slucajevima i ovo o cemu zi pricas. Na 1151 to vise nije tako, ali realno nije se niti potrebni zajebavati sa time osim iz ciste dosade.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 11:05   #9
HCS
Premijum
Moj komp
 
HCS's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,359
Citiraj:
Autor maXonja Pregled postova
S time da moram naglasiti da si sve ostale napone ručno postaviš na vrijednosti na kojima bi trebali biti jer ako su na automatici onda mogu otići u nebesa kod OC-a, a sasvim nepotrebno - pričam o SOC, PLL i ostalim naponima
Koje jos napone, i koje bi trebali biti vrijednosti? Stavio sam 9600k na 4.7, disejblo turbo, i napon na 1.275V. Sve ostalo manje vise na auto, na 4.8 ne boota s tim naponom. Moram jos kad se vratim doma probati turbati LLC.
Ali da, CPU-z pokazuje 1.25 napon, dok HW Info ima spike napona i na 1.4V, sto je zaista previsoko za 4.7, kako to regulirati? Temp su cijelo vrijeme ok, cini mi se da ima nekih benefita zalemljeni IHS.
__________________
Neke od mojih trgovina: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
HCS je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 11:18   #10
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor HCS Pregled postova
Koje jos napone, i koje bi trebali biti vrijednosti? Stavio sam 9600k na 4.7, disejblo turbo, i napon na 1.275V. Sve ostalo manje vise na auto, na 4.8 ne boota s tim naponom. Moram jos kad se vratim doma probati turbati LLC.
Ali da, CPU-z pokazuje 1.25 napon, dok HW Info ima spike napona i na 1.4V, sto je zaista previsoko za 4.7, kako to regulirati? Temp su cijelo vrijeme ok, cini mi se da ima nekih benefita zalemljeni IHS.
SOC i IA napon is stavi na nekih max 1.15v.

Taj spajk na 1.4v je malo neobican, ali mozda si llc previse nafrljio. Naime ako postavis fiksni napon tipa 1.275v on ce uvijek malo varirati ovisno o loadu, a konkretno llc ga korigira u scenarijima pod velikim pterecenjem. Tako primjerice ako imas postavljenu neku nizu llc vrijednost tvoj napon od 1.275v (ili koliko god ploca vec daje pri tom unosu, ne mora biti nuzno u decimalu onoliki koliko si postavio u biosu) pri vecem opterecenju npr prime95 pada, kako bi se sprijecile eventualne nestabilnosti prilikom takvog pada napona llc u takvim uvjetima podeblja napon. E sad kod tebe je mozda slucaj da je llc postavljen visoko pa ti kod vecih opterecenja on skoci na 1.4v.

Druga stvar moze biti da jednostavno hwinfo daje nekakva kriva ocitanja pa probaj jos pratiti napon sa hwmonitorom ili aidom.

Zadnje izmijenjeno od: guerra. 15.05.2020. u 11:25.
guerra je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.05.2020., 17:09   #11
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,510
Ako je postavio 1.275V onda bez obzira na level LLC-a da ga jebeš nemože spikeat na 1.4V
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2024., 12:41   #12
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 324
Evo da osvježim temu, može li mi tko pomoći da dignem Ghz mog procesra i7 9700K na ploči Asrock Z390 Taichi ultimate. Ne usudim se sam iako sam pročita skoro sve.
tonini je online   Reply With Quote
Staro 11.04.2024., 13:00   #13
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,411
A koji cooler imas? Inace, nece bogzna sta dobiti u odnosu na nekad kada se moglo i do 30% dizati takt cpu-a.

Danasnji procesori imaju turbo takt koji podigne maximalno taktove i stvarno nema potrebe za više.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2024., 14:30   #14
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 324
A neznam točno naziv, ima veliki vertikalni hladnjak i na njemu vent, nije neko ime. Ma bar da dođem ro 4 ili 4,2 Ghz da radi stabilno. Eto da kažem da sam uspija digniti takt procesora.
tonini je online   Reply With Quote
Staro 11.04.2024., 14:40   #15
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 324
Click image for larger version

Name:	komp.jpg
Views:	65
Size:	35.5 kB
ID:	27305
tonini je online   Reply With Quote
Staro 11.04.2024., 16:38   #16
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,510
Loš hladnjak, mislim da je to neki LC model sa samo 2 heatpipea
Inače, 9700K ide na 4.7-4.8GHz sa dobrim hlađenjem, a ako se odradi delid onda i na 5.0GHz
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2024., 17:51   #17
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 324
Citiraj:
Autor maXonja Pregled postova
Loš hladnjak, mislim da je to neki LC model sa samo 2 heatpipea
Inače, 9700K ide na 4.7-4.8GHz sa dobrim hlađenjem, a ako se odradi delid onda i na 5.0GHz
Da u pravu si, niti je nov a niti neka visoka klasa hladnjaka. Kad sam opteretija procesor sa FurMark2x64 (burn cpu-opcija) temp skoči ali ga drži 90-95, nisam tija dugo jer me strah zbog procesora.
Pa nabaviti ću hladnjak bolji. Vidim da ovaj Noctua NH-D15 ima dva ventilatora i duplo sače, al nije ni jeftin. Na kolko on drži procesor.
I što ti znači delid ??

Zadnje izmijenjeno od: tonini. 11.04.2024. u 17:57.
tonini je online   Reply With Quote
Staro 11.04.2024., 21:06   #18
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,510
Delid je skidanje heatspreadera i nanošenje tekućeg metala između jezgre i heatspreadera
Sam proces kad se odradi skine 20-25° temperature na procesoru jer bez obzira na to kakav cooler staviš na procesor, nećeš ga moći držati ispod 95° na 4.7+ GHz jer se toplina ne prenosi kako treba sa jezgre na heatspreader i onda dalje naravno na hladnjak

Noctua je top hladnjak, ali danas recimo ima Thermalright Peerless Assassin 120 SE hladnjak koji je duplo jeftiniji od navedene Noctue, a odrađuje postao isto kao i ona pa čak navodno i bolje
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 00:06   #19
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 324
Citiraj:
Autor maXonja Pregled postova
Delid je skidanje heatspreadera i nanošenje tekućeg metala između jezgre i heatspreadera
Sam proces kad se odradi skine 20-25° temperature na procesoru jer bez obzira na to kakav cooler staviš na procesor, nećeš ga moći držati ispod 95° na 4.7+ GHz jer se toplina ne prenosi kako treba sa jezgre na heatspreader i onda dalje naravno na hladnjak

Noctua je top hladnjak, ali danas recimo ima Thermalright Peerless Assassin 120 SE hladnjak koji je duplo jeftiniji od navedene Noctue, a odrađuje postao isto kao i ona pa čak navodno i bolje
Hvala na savjetu odma proguglao, ima za 69 EUR-a, pa skoro upola jeftinije. Mislim da ću ga nabaviti. I to triba znati, ali ne kužim ovo sa tekučim metalom, to je zamjena za termo pastu. Ovo sad šta si napisao podsječa me na varenje na hladno sa tekučim metalom, jel to nešto slično, zezam se, jer onda ne bi cooler moga skiniti sa procesora. Ma nabaviti ću i njega samo da probam "overclocking"!
tonini je online   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 07:05   #20
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor tonini Pregled postova
Hvala na savjetu odma proguglao, ima za 69 EUR-a, pa skoro upola jeftinije. Mislim da ću ga nabaviti. I to triba znati, ali ne kužim ovo sa tekučim metalom, to je zamjena za termo pastu. Ovo sad šta si napisao podsječa me na varenje na hladno sa tekučim metalom, jel to nešto slično, zezam se, jer onda ne bi cooler moga skiniti sa procesora. Ma nabaviti ću i njega samo da probam "overclocking"!

Ak hoces OC-at ...sto starija platforma to bolje...ovo sve moderno je govno za OC...kad se sjetim dobrih starih Core2Duo dana...to je jos bio gust....


https://hwbot.org/submission/939171_...z)_4264.2_mhz/


A stari i5 3330 sam delidao - skalpelom (ne zbog OC-a).
Uglavnom - ak neznas kaj radis velika je sansa da sprzis CPU...ili MBO...ili oboje
tomek@vz je online   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 08:21   #21
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 324
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Ak hoces OC-at ...sto starija platforma to bolje...ovo sve moderno je govno za OC...kad se sjetim dobrih starih Core2Duo dana...to je jos bio gust....


https://hwbot.org/submission/939171_...z)_4264.2_mhz/


A stari i5 3330 sam delidao - skalpelom (ne zbog OC-a).
Uglavnom - ak neznas kaj radis velika je sansa da sprzis CPU...ili MBO...ili oboje
Bravo , vidija san. Zbog mogučnosti (prženja) i nisam nikad OC-a. Meni su računala tribala za posal, za grafičku pripremu. O OC-u sam samo čitao, odnosno od kad sam sam počeo sklapati računala, te od kad je net bio pristupačan, negdje pred kraj rata i pojavom win 95 je bilo dosta lakše. Sječam se u jednom CRtronik-u (za ispisivanje teksta na filmu, za offset ploče) keks memorije od 1 MB je bio veličine A4 formata papira itd itd.
tonini je online   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 09:06   #22
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,510
Citiraj:
Autor tonini Pregled postova
Hvala na savjetu odma proguglao, ima za 69 EUR-a, pa skoro upola jeftinije. Mislim da ću ga nabaviti. I to triba znati, ali ne kužim ovo sa tekučim metalom, to je zamjena za termo pastu. Ovo sad šta si napisao podsječa me na varenje na hladno sa tekučim metalom, jel to nešto slično, zezam se, jer onda ne bi cooler moga skiniti sa procesora. Ma nabaviti ću i njega samo da probam "overclocking"!
Tekući metal se stavlja između jezgre procesora i heatspreadera (pleh na kojem su oznake procesora) i taj tekući metal ostaje tekući, nije to ono što se miješaju 2 komponente pa se stvrdne. Možeš ti staviti i tekući metal onda između heatspreadera i hladnjaka, ali nije prevelika razlika.
A za delidanje, proguglaj malo, može se čak i skalpelom, ali je jako riskantno zbog mogućih oštećenja, no postoji i poseban alat za to sa kojim se odradi brzo i bezbolno.
Problem je što originalna pasta koja je između nemože dovoljno kvalitetno provoditi toplinu sa jezgre na heatspreader tako da bez obzira na to koji se hladnjak stavi na procesor, temperature će već u par sekundi odletit na 95-100° kad se digne procesor na 4.8GHz+ i zakuri se 1.3+ V napona
Ja sam u to vrijeme bio delidao i7 8700K i dobio ga na 5GHz sa 1.35V ispod 80° dok prije delidanja iznad 4.7GHz sa 1.3V nisam mogao ni pomisliti jer se približavao 100°
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 13:25   #23
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 324
Citiraj:
Autor maXonja Pregled postova
Tekući metal se stavlja između jezgre procesora i heatspreadera (pleh na kojem su oznake procesora) i taj tekući metal ostaje tekući, nije to ono što se miješaju 2 komponente pa se stvrdne. Možeš ti staviti i tekući metal onda između heatspreadera i hladnjaka, ali nije prevelika razlika.
A za delidanje, proguglaj malo, može se čak i skalpelom, ali je jako riskantno zbog mogućih oštećenja, no postoji i poseban alat za to sa kojim se odradi brzo i bezbolno.
Problem je što originalna pasta koja je između nemože dovoljno kvalitetno provoditi toplinu sa jezgre na heatspreader tako da bez obzira na to koji se hladnjak stavi na procesor, temperature će već u par sekundi odletit na 95-100° kad se digne procesor na 4.8GHz+ i zakuri se 1.3+ V napona
Ja sam u to vrijeme bio delidao i7 8700K i dobio ga na 5GHz sa 1.35V ispod 80° dok prije delidanja iznad 4.7GHz sa 1.3V nisam mogao ni pomisliti jer se približavao 100°
Sve san razumija, a ono za tekuči metal, varenje, san se zeza, razumija san. Možda je još bolje delidati sa lamicon, britvicon, ona je tanja od skalpela. A dali se taj komad metala triba s nečim fiksirati npr. s pastom termalnom ili mora biti taj tekuči metal.
tonini je online   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 20:22   #24
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 335
Citiraj:
Autor tonini Pregled postova
Sve san razumija, a ono za tekuči metal, varenje, san se zeza, razumija san. Možda je još bolje delidati sa lamicon, britvicon, ona je tanja od skalpela. A dali se taj komad metala triba s nečim fiksirati npr. s pastom termalnom ili mora biti taj tekuči metal.
Najbolje je ne dirati ništa oko delida ili tekuceg metala, taj procesor je sasvim solidan, ako ti treba malo više performansi samo malo OC mada i to danas ne daje neko povecanje performansi pa je bolje ne dirati ništa zbog temperatura.
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 21:18   #25
tonini
Premium
Moj komp
 
tonini's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: šibenik
Postovi: 324
Citiraj:
Autor stitrek Pregled postova
Najbolje je ne dirati ništa oko delida ili tekuceg metala, taj procesor je sasvim solidan, ako ti treba malo više performansi samo malo OC mada i to danas ne daje neko povecanje performansi pa je bolje ne dirati ništa zbog temperatura.
Iskreno, čisto da probam, al i sve manje iman volje za OC. Ma nisan ni mislija delidati kad sam malo progugla nije ni to neki problem, ali ... Ma tija san ovaj moj obzirom da je K digniti malo na 4,0 Ghz, ne bi to možda ni diglo temp.
tonini je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na