Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.11.2016., 17:37   #61
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,066
E to je isto jako pametno.
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2016., 18:44   #62
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Citiraj:
Autor robimarko-bug Pregled postova
Znači odabereš jednostavno 2 parice u UTP-u.
Parica ti je već ufrkana kao na slici

ali su njena dva vodiča međusobno izolirane pa samo razmotaš komad,skineš izolaciju te ih ufrčeš međusobno a zatim ufrčeš s jednom od dvije žice od DSL-a,nije bitno s kojom.

Zasto dvije parice ? Zasto ne jednu paricu (odnosno dvije medjusobno umotane žice) ? Kakva je korist da spaja jednu dolaznu zicu sa jednom paricom (dvije žice) i drugu dolaznu zicu sa drugom paricom (opet dvije žice) ?
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.11.2016., 18:54   #63
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,066
Zato što površina(kvadratura u UTP-u nije baš velika) te zbog što manjih gubitaka jer će iovako UTP samo za DSL koristiti.
Može i samo jednom paricom(Plave) pa da ima i 100mbitni LAN
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2016., 19:06   #64
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Utp je mozda mrvu tanji ako i toliko... U cemu je kvaka? Ovaj s deset pari je naizgled super. Oklopljen,jaka izolacija i nije kabelčina debela nego skroz fin kabel. Mislim da nije jaci od 0.7...

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2016., 19:16   #65
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,066
Fora je u tome što je UTP dizajniran tako da su vodiči ufrkani u parice i onda se međusobno štite od smetnji.
Još ako je FTP pa ima vanjsku foliju,poprilično si zaštićen od smetnji osim ako nemaš par kV pored FTP-a.
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2016., 21:06   #66
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Citiraj:
Autor robimarko-bug Pregled postova
Zato što površina(kvadratura u UTP-u nije baš velika) te zbog što manjih gubitaka jer će iovako UTP samo za DSL koristiti.
Može i samo jednom paricom(Plave) pa da ima i 100mbitni LAN
OK, bilo bi logicno da od tel.centrale dolazi deblje parice. Ali, u velikoj vecini slucajeva, su debljine kao i parice u UTP-u.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2016., 21:14   #67
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,066
A što ćeš kada je mreža rađena od hrpe vodiča različitih kvadratura i izolacija.
Ovako si siguran da si iscijedio maksimum što stigne do tebe
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2017., 13:30   #68
alcro
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: ZG
Postovi: 106
Citiraj:
Autor robimarko-bug Pregled postova
Fora je u tome što je UTP dizajniran tako da su vodiči ufrkani u parice i onda se međusobno štite od smetnji.
Još ako je FTP pa ima vanjsku foliju,poprilično si zaštićen od smetnji osim ako nemaš par kV pored FTP-a.
Ali ako uzme dviije parice umjesto jedne da bi povecao presjek, zar onda ne radi jos goru stvar jer parice u utp kabelu nisu međusobno isprepletene i od utp kabela dobijes obicni telefonski kabel. Npr imam u utp kabelu paricu plavu i plavobijelu i ja obje zice od te parice spojim na jednu dolaznu zicu. Zatim uzmem narancastu i narancastobijelu paricu i nju spojim na drugu zicu.

Zar time nisam napravio jos goru stvar jer imam 10-20m utp kabela u kojem parice nisu isprepletene? (plava i narancasta parica u utp kabelu nisu isprepletene)
alcro je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2017., 15:09   #69
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,066
Pa ako si koristio vodice koji su medusobno ufrkani onda nisi goru situaciju napravio vec si samo povecao presjek.

Ako si koristio random medusobno ne ufrkane vodice onda imas goru situaciju.



Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2017., 15:24   #70
alcro
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: ZG
Postovi: 106
Znaci hoces reci treba uzeti narancastobijelu i plavobijelu zicu i spojiti ih na jednu zicu od dolaza, a plavu i narancastu na drugu zicu od dolaza? Tako da + i - budu isprepleteni kroz obje parice.
alcro je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.04.2017., 16:00   #71
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,066
Ne,već uzmeš plavu i bijelo-plavu i spojiš na jednu žicu od dolazne parice i narančastu i narančasto-bijelu na drugu ako si već te dvije boje zacrtao.

Radit će ti naravno i u tvojoj verziji.

Valjalo bi izmjeriti ima li ikakve razlike no ako je mjerenje s ruterom onda to gubi smisao jer je preciznost nikakva
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2017., 19:47   #72
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Koristio jednu ili dvije parice za jednu liniju je tak svejedno, dužina utp-a je vjerojatno jako mala naspram TK kabela od centrale do kuće.

UTP ima manje gušenje po metru od TK kabela pa sumnjam da će biti neka razlike ufrkao on 1 ili dva vodića
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2018., 13:04   #73
Kirkpatrick
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 87
Pozdrav.

Imam problema sa starim (blizu 30 godina) kablom koji ide iz vanjske utičnice do utičnice u hodniku, na koju je spojen modem te preko njega iptv, telefon i internet. Vipov tehničar mi je rekao da je možda bolje da *izbacim* utičnicu u hodniku, te direktno od vanjske da uključim u modem.

Brat mi kupio UTP CAT6 PATCH CABLE 24AWG, pa prije nego što režem jedan kraj (na obje strane ima žabice), jel to uopće ispravan kabel za ovo?

Usput, u vanjskoj utičnici su mi spojene crvena na crvenu te crna na crnu, a škicajući kroz žabicu, ne vidim baš te boje na kablu. Koju bih trebao onda na crvenu, a koju na crnu?

https://i.imgur.com/CNChBjA.jpg - vanjska utičnica, tehničar mi se kune da je to dobro spojeno, "bez brige!", bijeli kabel ide nekih 6-7 metara do hodnika i njegove utičnice
https://i.imgur.com/OQttXx9.jpg - kabel

Hvala!
Kirkpatrick je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2018., 13:19   #74
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
nije baš "ispravan", ali može poslužiti, to je mrežni kabel, trebao je brat kupiti telefonski kabel sa dvije žice u sebi. Ovaj kabel ima 8 žica i samo zapamti koje žice koristiš

Nisi napisao koji je problem da to radiš? Ti tehničari znaju jako često prodavati maglu oko problema. Ne vidi zašto bi utičnica stvarala problem, ako je kabel ispravan i svi spojevi su dobri
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2018., 13:39   #75
Kirkpatrick
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 87
Resetiranje modema/routera. Tehničar je prvo na vanjskoj utičnici nešto mjerio, i sve je u redu bilo (očitavanja valjda ta), spojio vani kabel kako je bio, te u hodniku sam kraj kabela ubacio u taj njegov alat gdje očitava greške, i rekao da dosta grešaka izbacuje, te da je kabel problem. Mislim da je taj kabel tu od kada imamo telefon, ranih 90-tih? Pa mi lagano to prihvatiti...

A što bi i sam tanki telefonski kabel mogao biti dovoljan? Znači, od ovog debelog crnog kabela koji je T-com uveo (?), koji ima desetak tanjih žičica u sebi, pa sve do hodnika/routera? I samo spojim na crvenu i crnu?
Kirkpatrick je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2018., 14:13   #76
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
Imaš u bilo kojoj elektro trgovini kvalitetni telefonski kabel, ne onaj tanki za spajanje telefona s utičnicom, za par kuna po metru.

Možeš ti iskoristiti i ovaj mrežni kabel, nije problem, budeš iskoristio 2 žice od 8 i to je to. Ja bi na tvom mjestu zamijenio samo taj kabel u zidui spojio ga na utičnicu, iskoristio bi taj kabel što je brat kupio. Samo dobro provjeri sve spojeve i ne budeš imao problema.
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2018., 14:36   #77
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Zna se dogoditi da kabel vremenom propadne zbog utjecaja vremena, atmosferilija, oksida i sl.
Novi kabel koji si uzeo možda je overkill ali je kvalitetniji od običnog tel. kabela i imaš rezerve ako bude trebalo mijenjati parice (žice) ili ako sutra budeš uzimao dodatnu liniju.
Vani nije "utičnica" nego spojna kutija, tu trebaš korektno spojiti i izolirati zasebno 2 žice, iz TK kabela crvena i crna.
Kad sve odradiš nastoj da poklopac max. zatvori / zabrtvi kako bi smanjio vlagu unutra.
Svakako prije spajanja gledaj da je "bakar" čist bez oksida, ako treba minimalno skrati i ponovo oguli.
Izbacivanje utičnice u hodniku nije blesav savjet jer tako izbacuješ jedan spoj, a svaki spoj je mjesto potencijalnog problema lošeg spoja. Nerjetko sam na takvom mjestu vidio kompletno oksidirane one kontakte u RJ11 / RJ45 utičnici.
Ako ti RJ45 konektor "sjeda" u Adsl / Wan utičnicu na modemu onda možeš izbaciti utičnicu u hodniku, a ako ne može (sjeda RJ11/RJ14) onda moraš koristiti utičnicu (najbolje novu).
Obično su u routeru u upotrebi (spojeni) srednja 2 kontakta.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2018., 15:01   #78
Kirkpatrick
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 87
Hvala vam!

Nažalost, izgleda da RJ11/RJ14 ide u DSL utor na modemu, pa ću si ipak uzeti i novu utičnicu u hodniku. (ili direktno spojiti kraj ovog kabla što smo kupili s telefonskim koji ide u modem?)
Kirkpatrick je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2018., 15:20   #79
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
...i koristi samo jednu paricu od tih 4 za spajanje jer spajanjem više žica je samo dodatno gušenje.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2018., 21:00   #80
Kirkpatrick
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 87
Direktno sam spojio spomenuti kabel s telefonskim koji ide od utičnice do modema (RJ11/14 "žabica"), jer je i utičnica bila skroz jadna. Vjerojatno i ona blizu trideset godina stara, pa bi za novu možda morao i bušiti, pa rađe ovako. Spojna kutija je dobro zatvorena, samo ću morati malo morta/gleta iznad nje staviti gdje ulazi kabel u nju. Nisam prijetio nikakvu prljavost na spojevima, bakar se čini čist.

Samo jedna parica - plava i bijelo-plava na crvenu i crnu.

Radi sve odlično, nikakvih prekida. Mahao kabelima, ali ništa, nastavlja svojim poslom.

Hvala vam!
Kirkpatrick je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 11:42   #81
frend
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 170
Poz svima, evo dižem malo temu.

Znaci planiram od kabela koji mi od centrale dolazi u kuću povući kabel UTP Cat5e do routera.
E sad parice koje mi dolaze doma od centrale su plava i bijela. Na njih mislim nafrkati i zalotati paricu iz UTP kabela (plavu na plavu, bijelu na bijelo plavu). Na drugu stranu UTP-a planiram zakrimpati rj11 i to piknuti u DSL port na routeru od providera.

Zanima me kod spajanja rj11 konektora moram li paziti koja žica mi je srednja-lijevo, a koja sredjna-desno (konektor ima 4 pina, spajam na dva srednja) ili je to svejedno?

kaj se tice telefona, u router na port phone1 spajam y razdjelnik i iz njega onda dalje isto vodim utp kabel do telefona (također me zanima moram li paziti na redoslijed žica na srednja dva pina na rj11 konektorima)?

Hvala.
frend je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 12:13   #82
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 978
Svejedno ti je.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2020., 22:22   #83
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Ja mislim da nije svejedno. Spoji orvo na "živo",uvjeri da radi pa onda krimpaj.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2020., 23:12   #84
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Krivo misliš 😀
Nebitno je šta je livo a šta desno,
kod telefona na ulazu je gretz kojim se prilagodi kako god spojiš,
kod routera je slično izvedeno (najčešće je sign. trafo) ....
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.11.2020., 23:39   #85
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Neki dan sam mijenjao utičnicu kolegi, imao je optimin ruter i nije se dsl lampica umirila u jednoj kombinaciji a u drugoj je.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 15.11.2020. u 11:47.
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 12:25   #86
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Hm, moguće je,
kaže se se dsl se nije htio sinhronizirati
to obično ukazuje na "načeti" router ili sa nekim problemom na parici.
Viđao sam sinhroniziran dsl spojen samo na jednu žicu i da bude smješnije čak i radi net
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 13:48   #87
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Ovo je nov ruter i prvi put net u kuci od frenda. Lik iz telekoma spojio pola tel. kabela uplitanjem na dovodni kabel i radilo je. Kolega kupio uticnicu i ja mu spojio najprije "krivo" i drugi put okrenuo polove i radi. Uticnice sam sto puta spajao i ne radi ako promašiš. Zato me iznenadilo kad ste rekli da je nebitno kako spojiti.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2020., 14:06   #88
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Nema smisla da se "prepiremo"
sistem je zamišljen da nije bitno kako okreneš,
ali eto bude situacija kako opisuješ,
važno je da si stvar riješio i da radi
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 10:27   #89
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,525
I ja potvrđujem da radi kako god okreneš, pa čak i na jednoj žici (samo dosta sporije).
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2020., 13:35   #90
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Ja sam kao što rekoh spojio krivo,dsl lampica žmirka i ne umiruje se. Odem vani i ispušim cigaru,vratim se i ona i dalje žmirka. Okrenem polaritet i kroz pola minute se zakačio ruter,lampica se umirila i proradilo sve. Da mi se nije desilo više puta ne bih govorio.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na