Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Smartphone uređaji i mobiteli
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.12.2011., 14:37   #1
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
Nokia N9 - dojmovi zvijezde repatice

Većina vas je čula za nokiu n9, no za one koji nisu:
Nokia je odlučila napokon napraviti neki uređaj koji će pokazati punu snagu i pamet, kako nokijinih inženjera, tako i programera. Tako je nastala Nokia N9, vrlo vjerojatno najljepši mobitel ikad napravljen.

Upogonjen je sa MeeGo sustavom 1.2, debian - based linuxom koji je zapravo upgrade starijega Maemo sustava. No naravno, kako je napravljen MeeGo sustav, tako je brzo nakon toga nokia sklopila ugovor sa Microsoftom o korištenju wp7 mobile OS-a, čime je MeeGo ubijen prije nego li je imao priliku i zasjati.
Koristio sam WP7, i iskreno, iako mi je predrag sustav i donio mi je poveću zaradu, moram priznati da nije niti do koljena MeeGo sustavu po funkcionalnosti, iskorištavanju hardvera, brzini, kompletnosti izrade...




Uređaj ima 1 GHz i 1GB RAM-a.

Budući da je debian-based, može pokretati deb package, tj. instalirati ih (kao prava linux platforma), samo je potrebno rješiti dependencies i good to go!
Aplikacija nema puno, no iskreno, još nijednu aplikaciju nisam imao ni potrebu skinuti, osim file explorera, jer kao što rekoh, uređaj je kompletan. A o multitaskingu da ne govorim. Sa svojih 1 GB rama i Qt pisanim aplikacijama, doslovno se može ostaviti svaka aplikacija u ramu.

Neću ja sad tu previše seruckati, samo samo toliko oduševljen uređajem da sam to htio podijeliti s vama.
Ako imate kakvih pitanja, javite, rado ću odgovoriti.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"

Zadnje izmijenjeno od: Ivo_Strojnica. 21.12.2011. u 16:39.
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2011., 15:46   #2
s4vgR
Premium
 
s4vgR's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 169
Vidio sam da je Tizen nasljednik meeGoa i da se priprema prijelazna verzija između ta dva OS-a. Znači li da taj OS ipak ima neku budućnost?
s4vgR je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.12.2011., 16:01   #3
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
Iskreno, volio bih da bude tako, no i sama Nokia je rekla da će davati support još 5 godina, tako da bi nešto u svakom slučaju trebalo biti od svega toga.
Na MeeGo-u se mogu pokrenuti i Android aplikacije, samo još ne znam točno kako.
Kada se i to usavrši, bit će to najbolje od oba svijeta (linux + android).

EDIT: evo vidim, ako i meego evoluira u Tizen, to ne znači da će MeeGo biti blagoslovljen upgradeom, štoviše, naprotiv...
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"

Zadnje izmijenjeno od: Ivo_Strojnica. 21.12.2011. u 16:21.
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2011., 05:42   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,322
Ne znam koliko mi je financijski isplativo paralelno pratiti 3 različita OS-a (MeeGoo, WP7, Symbian). To je veliki zalogaj za bilo koju firmu, a kamoli ne za ono koja je bila na rubu bankrota.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2012., 00:36   #5
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
Kopija androida/miui roma, iako ima par zgodnih stvari ....
Bilo bi puno bolje da su izbacili neki sličan mob baziran na androidu, vjerujem da bi puno postigli.... Ovako... khm khm... valjda se zadovolje sa par kuna zarade
sh0kre je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2012., 08:58   #6
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor sh0kre Pregled postova
Kopija androida/miui roma, iako ima par zgodnih stvari ....
Po cemu je kopija Androida ?
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2012., 13:04   #7
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
Ovaj OS nije po nicemu kopija androida, a pogotovo MIUI teme.
Ne znam uopce o cemu govoris.
Uglavnom, vidio sam filmic gdje je netko pokrenuo ICS na n9, no nisam nasa nikakve detalje, tako da mislim da na kraju nece biti nista od tog porta.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2012., 17:50   #8
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Ovaj OS nije po nicemu kopija androida, a pogotovo MIUI teme.
Ne znam uopce o cemu govoris.
Uglavnom, vidio sam filmic gdje je netko pokrenuo ICS na n9, no nisam nasa nikakve detalje, tako da mislim da na kraju nece biti nista od tog porta.
ICS je pokrenut cisto da se pokaze da se i to moze uraditi ali jos je prilicno daleko od bilo kakve upotrebljivosti (sto, naravno, ne znaci da ce to propasti ).
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2012., 20:02   #9
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
A ne znam, nisam pronaša nikakav developer thread, tako da sam poprilično skeptičan po tom pitanju...

No i ovako mi je mobitel odličan, masu sam ga modda (ipak je linux) a sve aplikacije koje nema, sam portam sa linuxa.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 04:35   #10
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Po cemu je kopija Androida ?
Mogu ja postavit pitanje, po čemu nije ?
A sad da ja odgovorim. Po izgledu sučelja; natification baru, lock screenu, app draweru, ICS transition animaciji, dalo bi se još nabrajat al biće sasvim dovoljno.

Po čemu MIUI? Ikone su 100% identične jednoj od miui tema, dialer je 100% identičan, tema locksreena... sve to mogu potkrijepit i screenshotovima. Čak je i jedna glupost poput kompas aplikacije gotovo ista, music apk sličan look. "Ispod haube" jesu različiti, dali je to krajnjem korisniku ili večini njih bitno? nije. No primjetio sam da za Nokiu jedna poprilično bitna aplikacija, nokia maps trza kao što bi crysis 3 trzao na celeronu 133 uz integriranu grafičku. http://www.youtube.com/watch?v=LphiRFvd40I Od 04:52. Ipak su negdje i originalni .

Kako god, Meego je puno veća kopija androida no što je to android iPhonea. Prodajni rezultati će to sasvim sigurno i potvrdit.

Ili možda pokušavate reć da je ovo nešto novo i revolucionarno? Veliki

Lijepo od tebe što si se potrudio sastavit mali review, mobitel je sigurno dobar, ali da će ostaviti ikakav značajniji trag u tel. industriji, nema šanse. Zakasnili su koju godinicu (jer tada nisu imali šta copy/pejstati). Ponešto o svemu tome govori i čitanost ove teme.

Ni u moj u džep ni iz njega, da se razmemo.

Zadnje izmijenjeno od: sh0kre. 16.02.2012. u 05:06.
sh0kre je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.02.2012., 09:53   #11
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Isto tako mozes i reci da je svaki mobilni OS kopija jedan drugog a ne samo ova dva. Sami izgled ne donosi nista revolucionarno, naravno, ja to i ne tvrdim.

- Lock screen zahtijeva "tap" po ekranu prije unlocka. To nisam vidio na Androidu. Sami unlock je swipe, filozofija na kojoj je gradjen cijeli UI od N9, ne vidim sta su tu mogli drugacije uraditi a da ne odudara od ostalog. Ima Quick Launcher sa 4 aplikacije na unlock screenu.
- App drawer - koja je razlika izmedju N9 i Nokie 5800 naprimjer ? Scrolla se odozgora prema dolje. Kod Samija S2 ide na stranu. Na sta tocno mislis kad kazes da je isto ?
- ICS transition animacija - Kod N9 aplikacije se otvaraju "dolaskom" slijeva. To je ICS transition animacija ?
-Notification bar - moze se raci da je kopija ali u ovom slucaju volio bih da je kopija. Po meni not. bar treba jos dorade. Na Androidu not. bar potezes prema dolje i puno je preglednija, ovdje trebas tapnuti na nju.
- O kojoj MIUI temi govoris ? MeeUI ? Nekoj drugoj ? Kompas aplikacija, sa Store-a ?

O samom trzanju i brzini je bespredmetno raspravljati. S obzirom da je OS umro prije rodjenja aplikacije rade zacudjujuce dobro.
Osim toga, uzmi bilo koji single core android i uzivaj u trzanju u dosta aplikacija.


Da razjasnimo, pricamo o mobu koji je vec bio prekrizen na pocetku, tako da je bilo kakav komercijalni uspjeh vec ispocetka bio osudjen na propast, znacajniji trag i ostale stvari koje spominjes. Naravno da ova tema nije citana bas iz tih razloga a iz razloga sto N9 nije jeftin ko kikiriki. Opet ima vise citanja od nekih drugih mobova koji imaju otvorene teme dulje vremena.

Ako nista, ostavit ce trag da je jedan od najljepse dizajniranih mobitela. Ili to takodjer smatras da je ripoff ?
Sustav upravljanja bez potrebe za ijednom fizickom tipkom (Swipe UI) - i to je ripoff ?
Kamera i brzina okidanja/snimanja je i dalje svjetlosnim godinama ispred bilo kojeg android telefona (mada je N8 i dalje kralj kamere).
Baterija traaaajeeeee. Nijedan android mob nije dosegao autonomiju od N9. Ni blizu.

Nisam fanboy, mob ima milijun softverskih mana, svjestan sam toga. Ali sama platforma je jako zanimljiva i definitivno se ne slazem s tobom da je kopija.

I sam koristim Android kao primarni mob (S2) - radi bolje podrske, dostupnih aplikacija, generalno odlicnog OS-a. Ali (ne)srecom, trebam dva moba i N9 je tu kao sekundarac. I iskreno, nisam pozalio kupnju.

Ni u moj u džep ni iz njega, da se razmemo. Sa Nokiom sa vec davno raskrstio. WinMo nece u moj dzep u dogledno vrijeme (ako ikad).
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 11:35   #12
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
PRvo, mobitel je izasa prije ICS-a. Izasa je prije miui teme na koju mislis, jer ima sam sgs sa tom temom, a notification bar....da si barem u pravu...
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 17:00   #13
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
@Matta
da ne ulazim u detalje, sam si rekao da je teško napraviti nešto drukcije i da odudara od ostalog i stim se slažem. Uz sitne preinake i razlike, negdje vece negdje manje... Nebitno kako nazvali tu radnju, ja ju zovem kopiranjem
I napisao sam da mi se neke stvari svidaju, kao swipanje, zanimljivo riješen multitasking i dizajn.
Zato mi je žao što svoj brand nisu ubacili na android, napravili svoj UI, isfurali originalan dizajn poput ovog, osim što bi volio vidjet nešto manje kucište, odnosno rubove gore i dole... Možda bi i Samsung zgurali strona... Ovako...

@Ivo_Strojnica
nije sad bitan ICS nego android u globalu..
sh0kre je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 17:38   #14
seno
Registered User
Moj komp
 
seno's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Bosna
Postovi: 760
Ne slazem se da je ovo kopija Androida. Onda bi ispalo da je 70%+ stavri (sto se tice telefonije) kopija Symbiana, jer je vecina app (skoro) postojala na Symbianu samo X puta ruznija.
Pa ako s te strane gledamo nokia je samo upotrijebila svoje staro i napravilo novo. Telefon je lijep i pravo ekstra iako nema puno app suporta ima dovoljno aplikacija za normalan rad.
Imam i koristim i Android i WP7 telefone. Vise me vuce WP7 jer je prefluidan, a zao mi je bacit x2 vise para nego za WP7 da imam Android koji "leti". N9 je unikat i tako bi ga i klasificirao, ne ako neku inovaciju vec na "unikatnosti", ovo je naravno moje misljenje.
seno je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 20:59   #15
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
@seno:
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2012., 00:04   #16
sh0kre
Premium
Moj komp
 
sh0kre's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,000
@sh0kre:
sh0kre je offline