Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.06.2009., 22:30   #331
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor Tumor Pregled postova
Malo kasnim sa odgovorom, ali zar nema ta ploca onaj nekakav Gigabyte Raid?

Nema Intelov (nije ICH9R SB nego ICH9) Raid, ali ima nekakvo Gigabyte rijesenje za Raid. E sad kako to radi nemam pojma, ali sluzbeno po Gigabyteu ta ploca podrzava Raid.
Imao sam P35-DS3 i sjecam se da je u manualu pisalo nesto o Raidu, cak su i ti SATA konektori za Raid bili drugacije boje. Doduse, nisam isprobao slagati Raid na njoj.
Malo kasnis

Ima oba dva (P35-DS3R koju ce doticni kolega pokusati nabaviti). Ova njegova trenutna nema nikakav RAID kontroler.

Gigabyte-ov (JMicron tocnije) je osjetno slabiji/sporiji, te ima mogucnost spajanja samo dva diska u polje.

Ostalih 6 je na ICH9R (pricamo o P35-DS3R).

Zbog toga i razlika u bojama (ljubicasti su Gigabyte/JMicron JMB363, a narancasti su Intelovi ICH9R).
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 10:18   #332
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
RAID za kasniju nadogradnju

Pozdrav,

Interesira me slijedeće pa pomagajte vi koji znate.

Slažem jedan NAS za video kolekciju koja svakim danom sve više raste (trenutno sam na nekih 1.5 TB). E sad, volio bih imati neku sigurnost ako mi rikne hard da ne izgubim tolike silne GB downloada.

Pitanje je slijedeće:

Koje RAID polje trebam složiti da podržava kasniju nadogradnju s novim diskovima (jednakog ili većeg kapaciteta), a da istovremeno imam sigurnost u slućaju otkazivanja jednog diska? I koliko moram imati minimalno diskova da ostvarim takav cilj? Nadogradnja koju spominjem podrazumjeva da se radi on-the-fly, znači bez razbijanja postojećeg polja i gubitka podataka na već postojećim diskovima u polju.

Naravno cilj je također da uz ove uvijete također mogu iskoristiti što više prostora u polju.

Hvala na pomoći...
A-V je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 27.08.2009., 10:51   #333
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
RAID nije za backup nego za redundanciju i performanse. Ne znam ni što si mislio pod tom nadogradnjom... Složi si nekakav vremenski backup i to će ti biti super.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 10:53   #334
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor A-V Pregled postova
Slažem jedan NAS za video kolekciju koja svakim danom sve više raste (trenutno sam na nekih 1.5 TB). E sad, volio bih imati neku sigurnost ako mi rikne hard da ne izgubim tolike silne GB downloada.
S danasnjim diskovima, 1.5TB nije ni toliko mnogo.

Ako ti treba sigurnost, kupit disk(ove) od 2TB i radi backup.

Citiraj:
Koje RAID polje trebam složiti da podržava kasniju nadogradnju s novim diskovima (jednakog ili većeg kapaciteta), a da istovremeno imam sigurnost u slućaju otkazivanja jednog diska? I koliko moram imati minimalno diskova da ostvarim takav cilj? Nadogradnja koju spominjem podrazumjeva da se radi on-the-fly, znači bez razbijanja postojećeg polja i gubitka podataka na već postojećim diskovima u polju.
http://pcekspert.com/articles/665-1.html

A o RAID-u se nekoliko puta pisalo, sto po forumu, sto po drugim clancima na PcE.

Nadogradjivanje i sigurnost u negubljenje podataka najvise ovisi o kvaliteti kontrolera, manje o polju kao takvom. IOW - zaboravi da ces takve egzibicije elegantno izvoditi na o/b "RAID kontrolerima", koji su sve samo ne RAID kontroleri.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 11:05   #335
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
RAID nije za backup nego za redundanciju i performanse. Ne znam ni što si mislio pod tom nadogradnjom... Složi si nekakav vremenski backup i to će ti biti super.
Nisam baš siguran da ste me dobro shvatili...

Znam da RAID nije backup, ali isto tako znam da RAID (ne svaki naravno) pruža sigurnost u slučaju rikavanja jednog diska. Ukoliko riknu svi diskovi RAID mi neće pomoći, to znam, ali ruku na srce kolika je vjerojatnost za ovo (ja se služim računalima još od 386-ice, promijenio sam ih barem 6 komada i još mi nijednom nije riknuo disk).

Dakle, back up bi mi bio bacanje prostora jer bih u tom slućaju trebao duplo više diskova za isti kapacitet...

Tražim RAID polje koje bi mi omogućilo slijedeće:

1. Sigurnost u slučaju rikavanja jednog (ne svih!) diska, brzina je sasvim sporedna jer je ionako usko grlo streamanje.

2. Mogućnost nadogradnje RAID polja kasnije bez uništavanja podataka na njemu. Npr. - imam dva ili tri diska u RAID polju i kad mi postanu premali ubacim još četvrti u to isto RAID polje bez da gubim podatke koje već imam u tom istom RAID polju. Neznam jel to uopće moguće, pa zato i pitam, nisam u nikakvom članku vidio da to piše.

3. Ukoliko postoji RAID polje za ovakvu namjenu, koliko diskova u startu trabam imati da ga podignem?


Nadam se da sam sada bio jasniji...
A-V je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 11:11   #336
nathan.fake
Premium
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: n/a
Postovi: 1,258
ima... upravo to sto trazis...

raid 5 i raid 6 polja...

RAID 5 (striped disks with parity) combines three or more disks in a way that protects data against loss of any one disk. The storage capacity of the array is reduced by one disk.

RAID 6 (striped disks with dual parity) combines four or more disks in a way that protects data against loss of any two disks.

ali... za takav raid moras imat dobar kontroler... ovi sto dodju na mbo... su vise sminka...
nathan.fake je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 11:12   #337
TomRi
Can You Hear Me? 142.8 dB
Moj komp
 
TomRi's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Kvatrić
Postovi: 2,068
Citiraj:
Dakle, back up bi mi bio bacanje prostora jer bih u tom slućaju trebao duplo više diskova za isti kapacitet...
ček, želiš sigurnost u slučaju rikavanja diska, znači moraš imati kopiju na dva mjesta.
a RAID je čudotvorac pa to može izvesti na duplo manje prostora ili ?
kako god okreneš, morat ćeš imati ukupno više diskova nego što imaš podataka,

makar, ako ti je to sve download materijal, a ne tvoj vlastiti, ne vidim čemu kompliciraš(ubaci si u računicu kontroler o kojem Bubba priča i par dodatnih diskova, pa vidi razliku)

bez ikakvih backup/raid kombinacija, ako ikad i crkne, lako si skineš opet
(bar postoji ta mogućnost, nije da propadnu snimke svadbi,krstitki, rođendana itd...)
ovako mi zvučiš kao neki lik koji je do sada izgubio 2-3 puta sve svoje važne fileove a ne kao što si sam napisao:

Citiraj:
(ja se služim računalima još od 386-ice, promijenio sam ih barem 6 komada i još mi nijednom nije riknuo disk)
a opet, možeš kupiti samo 1 disk od 1-2TB i na njega backupirati važnije stvari, ostatak rastuće kolekcije ne
__________________
Danas je teško biti budala, prevelika je konkurencija...

Water cooled PC
Moj najveci MOD

Novi hobby: RC model + HD kamera

Zadnje izmijenjeno od: TomRi. 27.08.2009. u 11:25.
TomRi je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 11:20   #338
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
Citiraj:
Autor TomRi Pregled postova
ček, želiš sigurnost u slučaju rikavanja diska, znači moraš imati kopiju na dva mjesta.
a RAID je čudotvorac pa to može izvesti na duplo manje prostora ili ?
Pa čini mi se da može, osim ako mi nešto nije promaklo.

Recimo ovo RAID 5 polje - imam npr. 4 diska po 2TB: 4x2-2=6TB

Ako sam dobro shvatio kada bi riknuo jedan (bilo koji!) od ovih diskova mogao bih vratiti sve informacije.

Isto ovo u slučaju backup varijante sa ista ova četiri diska: 2x2(i druga dva 2x2 za backup)=4TB

Dakle, RAID 5 bi mi dao 50% više prostora. Jedino što kod backupa smiju riknut dva diska, a kod RAIDa 5 samo jedan.
A-V je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 11:21   #339
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor A-V Pregled postova
Znam da RAID nije backup, ali isto tako znam da RAID (ne svaki naravno) pruža sigurnost u slučaju rikavanja jednog diska. Ukoliko riknu svi diskovi RAID mi neće pomoći, to znam, ali ruku na srce kolika je vjerojatnost za ovo (ja se služim računalima još od 386-ice, promijenio sam ih barem 6 komada i još mi nijednom nije riknuo disk).
isatty(3), barem 6 komada!?!? I niti jedan nije krepao?! Wow! Ti mora da se salis!

No dobro.

Kao sto ti sada rece Domy, a ja sam valjda prije toga ponovio googolplex puta, RAID sluzi za redundanciju i povecane performanse. Backup != redundancija, a obzirom da ti
Citiraj:
ne izgubim tolike silne GB downloada.
potreban ti je backup, a ne RAID.

Ako ne zelis izgubiti toliko p0rna, tvoj glavni neprijatelj nije crkavanje jednog diska. Ali jedan strujni udar, format c: (u bilo kojoj operativnoj iteraciji koja ce poluciti isti rezultat), kvar kontrolera, raspadanje FS-a ili virus koji napada sve Jennine filmove ce biti sasvim dovoljno da shvatis kako RAID ne sluzi tome da te zastiti od gubitka silnih GB downloada, nego da ti omoguci redundanciju i nesmetani nastavak rada u slucaju kvara diska. Ako je to sto zaista zelis, onda da, RAID je potrebna tehnologija, ali ti si, jos jednom cu ti ponoviti, napisao da ne zelis izgubiti tone p0rna.

Citiraj:
Tražim RAID polje koje bi mi omogućilo slijedeće:

1. Sigurnost u slučaju rikavanja jednog (ne svih!) diska, brzina je sasvim sporedna jer je ionako usko grlo streamanje.
Manje vise svako RAID polje tome i sluzi, osim RAID 0 koji i nije RAID.

Citiraj:
2. Mogućnost nadogradnje RAID polja kasnije bez uništavanja podataka na njemu. Npr. - imam dva ili tri diska u RAID polju i kad mi postanu premali ubacim još četvrti u to isto RAID polje bez da gubim podatke koje već imam u tom istom RAID polju. Neznam jel to uopće moguće, pa zato i pitam, nisam u nikakvom članku vidio da to piše.
Kao sto ti rekoh, to ne ovisi o tipu RAID-a (pogotovo ako ne kanis raditi migraciju na razilicite RAID nivoe), nego o (ne)kvaliteti kontrolera.

Citiraj:
3. Ukoliko postoji RAID polje za ovakvu namjenu, koliko diskova u startu trabam imati da ga podignem?
Kada se odlucis za neko RAID polje (a obzirom da nisi dao nikakav relevantni podatak o budjetu, broju i tipu diskova koje planiras koristiti, racunalu u kojemu ce biti polje kao i slicne detalje), vec i tete u Prehrani znaju linkove na Googleu u kojima pise minimalan broj diskova za odredjeno RAID polje i ostale tehnikalije.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2009., 11:24   #340
A-V
Premium
 
A-V's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 293
Citiraj:
Autor TomRi Pregled postova
ako ikad i crkne, lako si skineš opet
Da, to je mačji kašalj - čak i da izuzmem trošak prometa na rapidshareu (ili čekanja onog ograničenja na 20GB u tri dana), nije baš da mi se život svodi na searchanja za linkovima, titlovima, obrade titlova... velika je to kolekcija

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
isatty(3), barem 6 komada!?!? I niti jedan nije krepao?! Wow! Ti mora da se salis!

6 kompjutera + 4 na poslu = barem 20 diskova

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
napisao da ne zelis izgubiti tone p0rna.
?? tko je to rekao... super ti je šala, haha

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 27.08.2009. u 12:26. Razlog: Ne koristiš multi-quote!
A-V je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.08.2009., 11:39   #341
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor A-V Pregled postova
Pa čini mi se da može, osim ako mi nešto nije promaklo.

Recimo ovo RAID 5 polje - imam npr. 4 diska po 2TB: 4x2-2=6TB

Ako sam dobro shvatio kada bi riknuo jedan (bilo koji!) od ovih diskova mogao bih vratiti sve informacije.
Ti nisi shvatio kako RAID funkcionira.

Da, kada bi ti bilo koji od tih diskova "riknuo", mogao bi nastaviti nesmetani rad na racunalu s time da bi efektivno imao RAID 0 polje, dok ne zamijenis neispravan disk.

Kada to uradis, poceo bi proces rebuilda polja, kojime bi se ponovno izracunao sav paritet i vratila funkcionalnost RAID 5 polja.

S druge strane, osnovni problem koji tu imas (i koji ce lupiti 2TB limit jos neko vrijeme) je to sto zbog implementacijskih poteskoca, primjerice, u rijetkim slucajevima mozes dobiti array velik preko 2TB (sto zbog kontrolera, sto zbog OS-a).

Takodjer, mislim da ti je TomRi ti je takodjer spomenuo trosak pocente investicije. RAID 5 na losem kontroleru ti je veci problem nego eventualno krepavanje diskova.

Citiraj:
Isto ovo u slučaju backup varijante sa ista ova četiri diska: 2x2(i druga dva 2x2 za backup)=4TB
Da, ali u tom slucaju imas backup. Shvatjas? Ne?

Citiraj:
Jedino što kod backupa smiju riknut dva diska, a kod RAIDa 5 samo jedan.
Tebi jos uvijek nije jasna fundamentalna razlika izmedju RAID-a i backupa.

Citiraj:
Autor A-V Pregled postova
6 kompjutera + 4 na poslu = barem 20 diskova
Dvadeset!? Stvarno? Cekaj, cekaj, zelis mi reci da si vidio... oh, ne mogu to ni izgovoriti... DVADESET diskova u cijelom zivotu? U jebote...
Citiraj:
Autor A-V Pregled postova
?? tko je to rekao... super ti je šala, haha
Ti. Jos sam te citirao iznad.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote