Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.10.2010., 09:48   #691
doublev
the letter
Moj komp
 
doublev's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 794
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
doublev plače upravo, makar znam da spava... ali plakat će


Dobro, objektiv nije za moj sistem pa onda baš i ne plačem ali da sam ljubomoran, jesam..

Citiraj:
Autor reboot Pregled postova
Polarizator daje najbolji efekt kad ti je sunce pod kutem od 90 stupnjeva nasuprot snimanog objekta
Pogledaj što Alec Baldwin na rebootovom avataru radi sa rukama. Dakle, prsti u formaciji pištolj
Kažiprstom pokažeš sunce a palac će ti pokazati krug gdje je efekt najbolji.

Citiraj:
Autor reboot Pregled postova
evo danas sam nasao pauka i dok ne nadem nesto bolje za vjezbat i fotografirat, Raynox 250 macro predleca
Fotke izgledaju odlično! Čini se daleko bolje od nekih drugih fotki koje sam uspio vidjeti sa (višemanje) noname macro predlećama. Daj još koji primjer! Možda neka kontrastnija scena pa da se vidi eventualni purple fringing koji je tako čest kod ovih stvarčica. Opasno razmišljam da i sebi ubodem ovo s obzirom da mi je Panasonic Leica 45mm Macro trenutno vrlo vrlo teško ostvariv
__________________
Exception up = new Exception("Illegal operation.");
throw up;
doublev je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2010., 23:55   #692
reboot
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zgb
Postovi: 1,103
Citiraj:
Autor doublev Pregled postova
Fotke izgledaju odlično! Čini se daleko bolje od nekih drugih fotki koje sam uspio vidjeti sa (višemanje) noname macro predlećama. Daj još koji primjer! Možda neka kontrastnija scena pa da se vidi eventualni purple fringing koji je tako čest kod ovih stvarčica. Opasno razmišljam da i sebi ubodem ovo s obzirom da mi je Panasonic Leica 45mm Macro trenutno vrlo vrlo teško ostvariv
Ja sam za sad zadovoljan. Cekam suncano vrijeme da mogu podignut f broj, jer DOF je dosta plitki na f5,6....trebalo bi barem podici na f10, ovisno o tome sto fotografiras.

Pokusao sam izazvat purple fringing, pa sam iskopao neku figuricu i malo jace opalio ga flashem.

Raynox 250 je cisto solidan, Leica mi je nedostizna, a mislim i neisplativa s obzirom na moje potrebe i njezinu cijenu. Al zato sam se pocastio 20mm pancake objektivom. Napokon zadovoljavajuci DOF pri slikanju portreta, lijepi bokeh, za low light situacije 1.7 takoder pomaze. Fotke su ostre, cak i na 1.7.
A i G1 s pancake objektivom postaje dimenzijama prihvatljiv da ga npr sad stavim oko vrata i furam ispod jakne il sl. Iako je 14-45 objektiv daleko od mrcine, s 20mm nema problema furat ga sa sobom ko kompaktni fotic. Ak ocemo bit picajzle, 14-45 ipak malo strsi van aparata.
Od sad cu furat 20mm na foticu, a 14-45 lako uzmem usput. Ili obrnuto
reboot je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2010., 00:09   #693
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Ako želite macro objektiv definitivno preporučam Olympus 35mm f3.5 ili 50mm f2 (koji dublira i kao low light/portretni).
Obadva su odlična i relativno kompaktna na mft tijelima, čak i uz adapter.

Daleko jeftiniji od Leica 45mm macro, a ništa lošiji.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2010., 10:01   #694
doublev
the letter
Moj komp
 
doublev's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 794
@reboot:
Fotke izgledaju super. Nakon što sam jučer postao tebi pitanje o Raynoxu išao sam istraživati i zapravo sam cijeli dan proveo čitajući razne reviewove, osobna mišljenja i gledao slikice. Mrak stvar za nas amaterčine koji tu i tamo želimo isprobati koji macro.
Pretpostavljam da si ti svoj Raynox uzeo u USA, jelda? Pokušao sam ga naći negdje po hr šopovima i nula bodova. Najbliže nama sam ga našao u slo i to po cijeni od oko 70 eura što je daleko previše.
Frend mi odlazi u USA kroz koji tjedan pa sam od njega naručio Raynox 150 i 250 čisto da pokrijem kompletan spektar svog interesa...
Što se tiće 20mm F1.7 - drool

@Mar:
Razmišljao sam o 4/3 objektivima i adapteru ali problem koji mi se uvijek vrati je nedostatak AF-a (na Olympus m4/3 tijelima radi kako tako ali vrlo sporo no na Panasonicima ne radi uopće). Naime, nisam siguran da bih želio imati dedicirani macro objektiv već bih volio da mi isti može služiti u barem dvije svrhe. Upravo ovo što si napisao za 50mm f2 - macro + portretni/low light. AF za macro je više manje nebitan (makar se i tu stvari mijenjaju na CDAF aparatima) ali moj način slikanja praktički uvjetuje AF za bilo što drugo. Vjerujem da bih se brzo navikao ali plaše me situacije u kojima treba brzo reagirati a manualni fokus to ne dozvoljava..
Osim toga, 50mm f2 macro koliko vidim na ebayu košta oko $400 što mi je opet puno kada se uzme u obzir da gubim AF...
__________________
Exception up = new Exception("Illegal operation.");
throw up;
doublev je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2010., 21:03   #695
Bara_st
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Split
Postovi: 197
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Ako želite macro objektiv definitivno preporučam Olympus 35mm f3.5 ili 50mm f2 (koji dublira i kao low light/portretni).
Obadva su odlična i relativno kompaktna na mft tijelima, čak i uz adapter.
Ma kakav crni low-light il portretni, na 4/3 bi zato triba barem 45 F1, a poželjno i 45 F0,7.
Bara_st je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2010., 11:12   #696
Ciclajbek
Premium
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 321
Ne znam da li i vama smeta, ali meni moj e520 uzasno lose fokusira vec pri obicnoj sobnoj rasvjeti. koga kod slikam oslijepim kolko dugo on fokusira i "pojacava" si osvjetljenje blicem...Tolko je iritantno da bi si kupio drugi fotic... jer mi se ne daje 2000kn za fl50 blic trenutno...Fotic bi bar osnovno morao moci sam napraviti a ne ide, muci se..
Ciclajbek je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2010., 14:50   #697
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor Ciclajbek Pregled postova
Ne znam da li i vama smeta, ali meni moj e520 uzasno lose fokusira vec pri obicnoj sobnoj rasvjeti. koga kod slikam oslijepim kolko dugo on fokusira i "pojacava" si osvjetljenje blicem...Tolko je iritantno da bi si kupio drugi fotic... jer mi se ne daje 2000kn za fl50 blic trenutno...Fotic bi bar osnovno morao moci sam napraviti a ne ide, muci se..
Isključi AF assist beam u meniju i koristi centralnu točku za AF.
Također, za AF u slabijim svjetlosnim uvjetima dobro dođe i objektiv s većim otvorom blende.
Nadalje, koristi neko kontrastno područje za autofokus jer puno lakše aparat uhvati fokus nego ako ga uperiš na neku uniformnu površinu.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2010., 13:52   #698
Ciclajbek
Premium
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 321
Ma ja sam ukljucio Assist beam bas iz razloga da mu olaksam al to je jos vece ubojstvo..Objektivi su iz kita. 14-42 i 70-150. I vrijednosti blende su standardne, 3.5 na najsire
Ciclajbek je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2010., 21:51   #699
Ciclajbek
Premium
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 321
Imam priliku zamijenit svoj E520 DZkit za Eos 500D sa gripom i 3 baterije te kit objektiv sto ide s njim. Se isplati?
Ciclajbek je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2010., 22:14   #700
gokiSP
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Rijeka
Postovi: 136
Da ako ne misliš ostati na kit objektivu koji je kod canona, za razliku od olya, poprilično loš
gokiSP je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2010., 22:26   #701
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor Ciclajbek Pregled postova
Imam priliku zamijenit svoj E520 DZkit za Eos 500D sa gripom i 3 baterije te kit objektiv sto ide s njim. Se isplati?
500D ima niži šum na visokom ISO-u (ajmo reći 1 blenda razlike), ali IMO 520 je puno bolje izrađen i ima puno bolji grip.
Dakako, kit objektivi su mu bolji i ti sa 500D nećeš dobiti ništa bolju sliku (dapače lošiju) jer je kit objektiv lošiji, a ako slikaješ u JPEGu, Olyjev jpeg je puno bolji i izvlači gotovo max iz senzora.

E-520 podržava i wireless kontrolu bljeskalice što 500D ne.

Ako ne misliš ulagati neke velike novce u sistem, mislim da ti je bolje da ostaneš na ovom što imaš i eventualno dodaš kakav macro objektiv ako te to zanima.

Evo recimo:
http://www.njuskalo.hr/objektivi/oly...-oglas-1071090

No s druge strane, možda se želiš riješiti DSLR-a kao cijeline u kom slučaju bi možda bio isplativ prelazak na 500D jer možeš uhvatit više love i lakše ga prodati.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2010., 22:47   #702
Red Dwarf
Bajker s AMD-om na dresu
Moj komp
 
Red Dwarf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 959
da vas pitam : koliko je isplativo uzimati prime 50mm canonov za 450kn...da li je to puno/malo isplati se /neisplati se

trenutno je 18-55 kit objektiv kod mene, uskoro bi si valjda trebao uzeti 70-300, a onda neznam da li bi 18-55 bio ok za slikanje interijera za web-site s apartmanima a da slike daju woow efekt ili bi se u tom slučaju isplatilo investirati u 50mm f1.8 objektiv
Red Dwarf je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2010., 23:07   #703
Ciclajbek
Premium
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 321
Ne mislim prodavat, al sam mislio kupovat objektive i za olya gdje je izbor puno manji nego kod canona...u polumraku slike ispadaju puno bolje nego kod mene, jer ja niti ne mogu slikati u polumraku...

tako da ako i uzmem 500d ici cu na druge objektive..
Ciclajbek je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2010., 23:09   #704
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor Red Dwarf Pregled postova
da vas pitam : koliko je isplativo uzimati prime 50mm canonov za 450kn...da li je to puno/malo isplati se /neisplati se

trenutno je 18-55 kit objektiv kod mene, uskoro bi si valjda trebao uzeti 70-300, a onda neznam da li bi 18-55 bio ok za slikanje interijera za web-site s apartmanima a da slike daju woow efekt ili bi se u tom slučaju isplatilo investirati u 50mm f1.8 objektiv

Misliš na f1.8?
To je ok objektiv, dapače vrlo oštar na 5D recimo kad se pritvori na f8-11



Ali mu je af tragičan i vrlo nepouzdan za velike otvore blende.

Za slikavanje interijera kažeš? Pa ne mislim baš da ti on treba za to... treba ti prije neki dobar širac.


Citiraj:
Autor Ciclajbek Pregled postova
Ne mislim prodavat, al sam mislio kupovat objektive i za olya gdje je izbor puno manji nego kod canona...u polumraku slike ispadaju puno bolje nego kod mene, jer ja niti ne mogu slikati u polumraku...

tako da ako i uzmem 500d ici cu na druge objektive..
Količina izbora je nebitna, bitna je kvaliteta - što ti vrijedi pun škip objektiva za canon kad ih malo stvarno valja...

Što se tiče slikavanja u polumraku, sumnjam da su na 500D puno bolje (možda na LCD-u aparata), ali ako slikaješ u RAWu i baciš lagani noise reduction, ISO800 je skroz dobro, ISO1600 lošije ali upotrebljivo.
Naravno E-520 ima i IS koji ti omogućava slikavanje na 2-3 blende nižem shutteru.

Nabavi Oly 14-54mm objektiv, on je brži 1.5 blendu od ovoga što sad imaš i optički bolji - imaš ih na njuškalu i za ispod 2000kn.
To ti omogućava recimo slikavanje sa ISO400 gdje bi inače koristio ISO 800-1200.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson

Zadnje izmijenjeno od: Mar. 26.10.2010. u 23:24.
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2010., 23:28   #705
Ciclajbek
Premium
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 321
hvala na savjetu, a za prime sam misllio uzet oly 50mm, malo je skuplji (za nas studente amatere) al citam da je odlican
Ciclajbek je offline