Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.06.2020., 20:39   #271
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Ova sa alije izgleda interesantno, još ako radi kako treba mogla bi biti pogodak 😁
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2020., 22:02   #272
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,494
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ova sa alije izgleda interesantno, još ako radi kako treba mogla bi biti pogodak ��
Eto, traži se dobrovoljac da testira pa javi jel bilo bijelog dima �� i kako radi ako radi.

PCB je baš lijepo ukrašen i vidim da se iglice u konektoru ne žute što je na kraju i bolje od kineskog "gold" plating-a.
Visoki backplate mi ne smeta, njega bi ionako uklonio.

Zadnje izmijenjeno od: Doom. 22.06.2020. u 22:07.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2020., 08:08   #273
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ja sam uzeo ovakvu "intelicu" jer mi je trebao dual lan. Nikad problema u 2 godine.

https://www.ebay.com/itm/Intel-82576....c101195.m1851


Imam i original intelicu takvu, nikakve razlike u performansama, osim što na ovoj s ebaya ne piše intel na pcb-u.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2020., 09:45   #274
tomislav_sb
Premium
Moj komp
 
tomislav_sb's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb <=> Slavonski Brod
Postovi: 224
Koliko SATA konektora ima ta J1900 ploča koju gledaš?
tomislav_sb je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2020., 10:59   #275
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Citiraj:
Autor Doom Pregled postova
Definitivno idem na J1900 ili J2900 Asrock-icu, RTL8111 mrežna neće praviti probleme ?
Ja ti imam Asrock Q1900-ITX.
S mreznom nemam nikakvih problema (vozim Linux).
Jedini problem sam imao sa odr. power statate-ovima u Linuxu, ali je to navodno napokon rijeseno u novim kernelima. Workaround je bio staviti 'intel_idle.max_cstate=1' kernel parametar.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2020., 22:35   #276
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,494
Na kraju sam nabavio kompletan komp korišten kao HTPC, a baziran na ovoj J2900 Asrock-ici:
https://www.asrock.com/mb/intel/q2900-itx/

Kućište je popularni Linkworld LC-920, unutra je 4GB RAM-a i HDD+SSD 500/60 GB koje izbacujem.

Kod mene je za par dana dok prijatelj pošalje iz ZG, ali koliko vidim po fotografijama na netu, to kućište nema otvor za PCI-E, tako da ću upogonit Dremel jednom kad/ako budem dodavao Intelicu ( ako uopće stane po visini .
Ova dupla Intelica se vidim originalna može nabaviti za 200 kn što je po meni više nego ok cifra za tako nešto

Matična ima 4 SATA porta, od toga mi trenutno treba samo jedan
Kada dođe komp trebam vidjeti i koliko uopće diskova mogu ugurati u to kućište.

Pretpostavljam da niste oduševljeni sa idejom korištenja 2.5" diskova u NAS-u, ali meni ova 1TB Toshibica radi već godinu ko grom ( prije toga je bila u laptopu barem još toliko). Sigurno stane barem još jedna za RAID i meni je to dovoljno.


Eto, javim kako radi Xpenology dok sve sredim.

2TB disk sa multimedijom mi je spojen na Asus RT-AC87U tako da ovaj DIY NAS koristim samo za backup mobitela i glavnog kompa, u isto vrijeme će mu pristupati max 2 korisnika i nema se što buniti da nemože progurati...
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2020., 23:58   #277
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Bit će to dobro, na toj mobo imaš:
- 2 x SATA2 3.0 Gb/s Connectors, support NCQ, AHCI and Hot Plug
- 2 x SATA3 6.0 Gb/s Connectors by ASMedia ASM1061, support NCQ, AHCI and Hot Plug
pa testom utvrdi šta će se pokazati bolje.

Vezano za kućište, radije preseli u nešto drugo ako bude tijesno ili vruće ...

Za žuntu, baci oko ovdje > https://xpenology.com/forum/topic/83...ad-for-dsm-61/
možda bi DS916+ "varijanta" najbolje pasala.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2020., 10:00   #278
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Kupio sam si RPi4, USB 3.0 disk i mislim si, dovoljno za moje potrebe. Neki torrent download, skladište generalno da ne mora raditi "pravi" komp dok si TV vuče šta mu treba. I je dovoljno, nisam primijetio da ima kakvog zastajkivanja, gigabit je to ipak, ne treba mi RAID jer je to sve potrošna roba, ajde ok ima mirror nečeg bitnog i na kompu i tak.

Ali.
Jebo OMV5 i dockere i user management i privilegije i sve to. Nije da se to ne može posložiti ali pobogu... juzer frendlines je nula. Svaka pizdarija na svome portu, pola bookmarksa su mi sad OMV-nešto, ali pa nemrem sam tak izvana pustit sve te portove da mogu "izvana" pristupati svemu? Svako web sučelje za sebe, ima nekih "početnih" stranica koje bi to sve okupile kao Heimdall, ali kaotično mi to sve izgleda. RPi4 je super, ali sa softverskom stranom sam nezadovoljan skroz. Puno ljudi razmišlja o tome, i da, na prvi pogled djeluje kao idealno i ne preskupo rješenje, al ja to ne bih savjetovao.

Idem na Xpenology.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2020., 12:44   #279
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
Citiraj:
Autor Doom Pregled postova
Na kraju sam nabavio kompletan komp korišten kao HTPC, a baziran na ovoj J2900 Asrock-ici:

Pretpostavljam da niste oduševljeni sa idejom korištenja 2.5" diskova u NAS-u,
ja imam 2 "nas" kompa, oba s windowsima zbog specifičnih (kineskih) kontrolera koji ne rade baš najbolje na ljinuxima.
neevzano - u oba imam 6 x 1 TB 2.5" diska, i uopće ne vidim da je to "lošije" od 2 velika diska. rađe da imam 12 x 6TB ali ova kombinacija mi je bila jako ekonomski isplativa. baš ono, JAKO.

xpenology sam probao, sviđa mi se, lijepo radi, ali ne prepoznaje mi sve portove na kontroleru (samo 2 od 4) i nisam našao način da to riješim pa sam se prebacio na windowse s kojima sve radi.

J3710 i J3060 procesori, dovoljno brzi čak i za fhd plex transkodiranje.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2020., 13:43   #280
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Da, zna biti zeznuto ako neki hw / kontroler nije podržan uopće ili treba "prilagođavati" install kroz one debug varijante ...
Zato je najlakše kopirati nečije iskustvo pa da znaš da radi, vidjeti link koji sam stavio poviše.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2020., 16:19   #281
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,494
Pa eto, za moje potrebe se ova Toshiba pokazala kao dovoljno brza, pouzdana i tiha.
Mrežna oprema mi je ispod drvenih skalina za na kat kuće tako da idem na što tiši hardver.

Ne znam koliko je glasan vent na vrhu kućišta. Ako bude puno drndao, izbacim ga i preko boćne stranice stavim Arctic F14 na 800 rpm. Takav jedan mi ljeti puše po routeru 24/7.

Sve i da ne prorade 2 sata porta, za sada mi ne smeta.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2020., 16:50   #282
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Po infou sa onog linka proraditi će sva 4 samo izaberi pravi (navedeni) loader,
brži kontroler / port bi valjda trebalo biti bolje x

Za vent ... sve znaš ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2020., 10:15   #283
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 986
Citiraj:
Autor Doom Pregled postova
Pa eto, za moje potrebe se ova Toshiba pokazala kao dovoljno brza, pouzdana i tiha.
Mrežna oprema mi je ispod drvenih skalina za na kat kuće tako da idem na što tiši hardver.

Ne znam koliko je glasan vent na vrhu kućišta. Ako bude puno drndao, izbacim ga i preko boćne stranice stavim Arctic F14 na 800 rpm. Takav jedan mi ljeti puše po routeru 24/7.

Sve i da ne prorade 2 sata porta, za sada mi ne smeta.

Imaš na prošloj stranici ove teme moj post sa linkom na PCIe karticu koju možeš ubaciti na tu ploču i sigurno radi sa XPenologyem jer je koristim na J3455 Asrock ploči. Tako dobiješ dodatna 4 SATA porta, samo nađi nekog sellera sa nižom cijenom, vidim da ovaj što sam linkao traži 300ak kn, ja sam je platio 20ak dolara.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2020., 11:28   #284
daki
amigo
Moj komp
 
daki's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VG
Postovi: 241
Citiraj:
Autor Dac Pregled postova
Kupio sam si RPi4, USB 3.0 disk i mislim si, dovoljno za moje potrebe. Neki torrent download, skladište generalno da ne mora raditi "pravi" komp dok si TV vuče šta mu treba. I je dovoljno, nisam primijetio da ima kakvog zastajkivanja, gigabit je to ipak, ne treba mi RAID jer je to sve potrošna roba, ajde ok ima mirror nečeg bitnog i na kompu i tak.

Ali.
Jebo OMV5 i dockere i user management i privilegije i sve to. Nije da se to ne može posložiti ali pobogu... juzer frendlines je nula. Svaka pizdarija na svome portu, pola bookmarksa su mi sad OMV-nešto, ali pa nemrem sam tak izvana pustit sve te portove da mogu "izvana" pristupati svemu? Svako web sučelje za sebe, ima nekih "početnih" stranica koje bi to sve okupile kao Heimdall, ali kaotično mi to sve izgleda. RPi4 je super, ali sa softverskom stranom sam nezadovoljan skroz. Puno ljudi razmišlja o tome, i da, na prvi pogled djeluje kao idealno i ne preskupo rješenje, al ja to ne bih savjetovao.

Idem na Xpenology.
Nisam bas razumio sto te muci, ako dockere postavis i na Synologyu, opet ce svaki imati web sucelje za sebe. Nisam znao za ovaj heimdall, al cini mi se kao dobro rjesenje.

Kod mene je mana xpenologya sto mi diskovi nikad nisu u idleu. Postoji postavka za to ali mislim da ne radi jer se diskovi uvijek cuju. Ne znam jel na pravom Synologyu to radi kak treba, al to je nesto zbog cega bi ubuduce ciljao na pravi Synology NAS.
daki je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2020., 12:54   #285
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Ne treba mi puno, ono što su standardne aplikacije je više nego dovoljno. Neki torrent klijent i to je to. SMB share za lokalno, izvana sam htio WebDAV koji je popularan na Syn al naravno ne radi na OMV5 pa onda i SFTP može i ok je, bez DLNA i ičega fensi. Sve je nekako trapavo i nepovezano. Nema unificiranog sučelja ni aplikacije na mobu, nema intuitivnosti. Pa kenjaju user i share privilegije, ne želi skidati u folder koji mu odredim, pa onda se logiraj u CloudCMD da se to preseli... nemrem više ni zapamtiti sve te portove.
Heimdall je polovično rješenje jer je on kao početna strana, bookmark ajmo reći, i dalje ostaju portovi. Muximux je puno bliži bio objedinjavanju svega ali je napušten prije cca 4 g. nažalost.

Pa da, i disk vrti cijelo vrijeme, ne radi mi spin down uopće. A nekad ga danima uopće ne koristim, šta zbilja nema toga ni na Xpenology?
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2020., 13:07   #286
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
U vezi hdd spin down, po informaciji koju sam našao ovisi šta si od dodatnih modula instalirao,
ako instaliraš / aktiviraš Docker ili VMM onda ne radi.

EDIT: Za utjehu, isto / slično se ponaša i u "origigi" varijanti.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 25.06.2020. u 13:14.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2020., 13:18   #287
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
A moraš na Docker, Portainer. Nema druge - qBit, Transmission, Heimdall... sve je u containerima i to je smjer razvoja OMV

Kad poslije tog petljanja pogledam https://demo.synology.com/en-global - ijuuuu divno
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2020., 13:22   #288
Facelessone
Premium
Moj komp
 
Facelessone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 4,185
Za transmission ne treba docker (za synology). A za komp ima Transmission remote GUI i koristiš ga kao da je na tvom računalu.
__________________


AMD Ryzen 7 5700X
BQ Pure Rock
MSI B450 Tomahawk Max
32GB (2x16GB) Fury Beast 3600MHz HX432C18FB2K2/16
MSI RX 6800XT GamingX Trio 16GB
500GB Crucial MX500
Fractal Define R4
Corsair HX850 Platinum
Logitech MX Master 3
Logitech MX Keys
Logitech Z2300
Dell U2715H
Iskon 200/100 Mbps



CPU Intel i7-4810MQ
VGA nVidia GT730M 1 GB
RAM DDR3 16 GB 1600 MHz
SSD 500 GB Sandisk Ultra
Display 15.5" 3K HD IPS 2880x1620
LTE Modem
DVD-RW
9 cell battery
Napajanje 135 W
Windows 10 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



AMD Ryzen 5 PRO 4650U
Radeon RX Vega 6
14" 1920x1080 IPS
8GB RAM
Kingston KC3000 512GB
Windows 11 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



Xpenology DVA1622 @ DSM 7.1.1-42962 Update 4
H110M-DGS
Intel i3-7100
8GB RAM DDR4
WD Red 8TB
WD Purple 4TB
Seagate IronWolf 3TB
Seagate SkyHawk 6TB
Nanoxia Deep Silence 4
Seasonic X650 SS-650KM Gold

Facelessone je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2020., 15:29   #289
daki
amigo
Moj komp
 
daki's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VG
Postovi: 241
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
U vezi hdd spin down, po informaciji koju sam našao ovisi šta si od dodatnih modula instalirao,
ako instaliraš / aktiviraš Docker ili VMM onda ne radi.

EDIT: Za utjehu, isto / slično se ponaša i u "origigi" varijanti.
Da, slicne informacije sam i ja našao kad sam pokušavao riješiti taj problem. S obzirom da su danas pale cijene SSD-ova, čak sam razmišljao da nabavim ssd 1-2TB koji bi bio za svakodnevne potrebe, a za mehanicke diskove bi probao sloziti da ih ukljucujem on demand. Jer stvarno nema potrebe da diskovi rade a ne koriste se.

A u vezi torrent klijenata, da Synology ima ugradenu aplikaciju al ja je recimo uopce ne koristim. Puno bolja su mi rjesenja preko dockera, pa koristim deluge i ruTorrent. Inace ovisis da Synology ili netko drugi prebaci klijent u svoj repo.

Mislim, uvijek mozes isprobati xpenology, pa i u virtualnoj mašini. Al za tvoje potrebe ne znam zasto je tolika komplikacija s OMV5, ja bi ostao na RPI4. Xpenology je više za workforce NAS, koji nije ograničen RAM-om, mrežom nit brojem SATA portova. A opet da se prode nesto jeftinije od originalnog Synologya.Naravno super je i za kucne korisnike.
daki je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2020., 19:14   #290
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Citiraj:
Autor Dac Pregled postova
Ne treba mi puno, ono što su standardne aplikacije je više nego dovoljno. Neki torrent klijent i to je to. SMB share za lokalno, izvana sam htio WebDAV koji je popularan na Syn al naravno ne radi na OMV5 pa onda i SFTP može i ok je, bez DLNA i ičega fensi. Sve je nekako trapavo i nepovezano. Nema unificiranog sučelja ni aplikacije na mobu, nema intuitivnosti. Pa kenjaju user i share privilegije, ne želi skidati u folder koji mu odredim, pa onda se logiraj u CloudCMD da se to preseli... nemrem više ni zapamtiti sve te portove.
Heimdall je polovično rješenje jer je on kao početna strana, bookmark ajmo reći, i dalje ostaju portovi. Muximux je puno bliži bio objedinjavanju svega ali je napušten prije cca 4 g. nažalost.

Pa da, i disk vrti cijelo vrijeme, ne radi mi spin down uopće. A nekad ga danima uopće ne koristim, šta zbilja nema toga ni na Xpenology?
Ja sam isto pizdio na omv 5 i docker i na kraju zavrsio na ubuntu serveru. Sve sto trebas ima, potrosis 2-3 dana da podesis i nakon tog prst u uho. I ne petljas s nikakvim raid poljima (ako ti ne trebaju).
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2020., 10:56   #291
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 986
Meni je taj OMV u početku izgledao komplicirano, pogotovo jer nisam imao pojma o Dockeru, ali evo nakon nedugo vremena imam složen NAS s njime na Atomu D525 sa 4GB RAMa, vrti se VPN, drugi kontejneri za ovo ili ono, disk je pod LUKSom, to radi bez greške već tjednima. Za PC koji vrijedi max 200kn i troši 20W mislim da je teško naći išta bolje.
BTW, imam i Synology i XPenology, čisto radi potpune slike
Night je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2020., 12:28   #292
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Imao sam ja omv4 slozen na dockeru i uredno je radio samo mi se ovaj put nije dalo zajebavat s time, a i trebao mi je audio out na pc-u za mrezni audio player
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2020., 19:14   #293
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Ae, to je i meni zanimljivo, imam još jedan RPi na kojem je zbog Internet radija vec godinama Volumio, al moglo bi sve biti na Xpenology. Imam neku ploču sa Atomom 330 i super, šta. Ne radi transcoding niti išta drugo zahtjevno.

@Night - složio sam ja OMV5 generalno, al gle jednu naizgled jednostavnu stvar. Stavit skidat torrent sa mobitela, pa premjestit taj video gdje treba da mi ga Kodi pokupi u library je gimnastika. Ne sviđa mi se uopće pristup tome, a to je 90% razloga zašto imam uradi-NAS. I ne gasi mi disk uopće, bez obzira na postavke. Generalni odgovor za to je, ako radi, super da radi al najčešće neće

Sent from my Redmi K20 Pro using Tapatalk
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2020., 20:26   #294
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
atomac ti vuče struje toliko da možeš na njegovo mjesto stavit i5icu. imao sam jedno kratko vrijeme, watmetar mi je rekao - 55w ! (sa 2 diska i intel pločom sa 330 atomom). ploča mi danas stoji u jednoj kutiji u firmi, žao mi bacit.

to na stranu - ako već ne uspijevate upogonit NAS os, i onda se mučite i jebete sa linuxima - šta vas to odbija od windowsa? sve šta poželite - ima. radi. jednostavno je. nema terminala, nema kompajliranja tkoznačega, ne drka ako ostane bez struje...

nije ni to optimalno rješenje, ali ako moram birati između ubuntu-a i njegovih derivata VS windoze - pa daj windoze. i onda vas ništa ne sprečava da dignete xpenology u virtualci.

mene npr mrzi to vječno drkanje po linuxu (i samo da proradi, a kasnije da nešto proradi po mom guštu). s windowsima ako mi treba neki komad softvera, šanse da ga nađem su velike.
čisto primjera radi.
od p2p-a na "nasu" imam torrent i emule klijente. oba imaju web interface.
gore mi je plex. u plexu su uneseni folderi i od torrenta i od emule-a (uz još 2 diska). kako se nešto skine, evo ga u plexu, mogu bilo skud to pogledat.
ako to nije dosta, na tv boxu vrtim kodi sa tim istim folderima dodanim. čim se skine - tu je.

vrtim videonadzor, koji to snima. divota.
vrtim sync za mobitel.
vrtim subsonic (povremeno mi smart player tome pristupa, mada ajde, to se rijetko koristi).
rdp mi je dušu dao za surfanje kad sam na javnom pc-u ili kad ne želim u firmi ić na neke stranice.
aomei backuper radi backup određeniih foldera na drugu mašinu, time sam postigao sličan efekt kao i snapshoti na xpenologyju.
zadnje je da sam dignuo gore onaj neki softver za sync foldera s više kompova, kakolisevećzove.

i to sve radi na jadnom J procesoru i 4gb rama. win10, ubijeni update-ovi i telemetrija. sve skupa sa 6 diskova unutra troši 20tak wati, a ima snage transkodirati fhd video. gore mi je bila i neka aplikacija za održavanje baterije u UPS-u ali sam zaboravio password pa sad jebiga, valjda radi i dalje u backgroundu ali ne mogu joj pristupit.

tako da ono - ako već imate x86 mašinu, kakav crni linux...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2020., 00:01   #295
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova

tako da ono - ako već imate x86 mašinu, kakav crni linux...
To je tvoje misljenje i za tvoje potrebe je super.

Ja s druge strane imam slozen ubuntu server i prezadovoljan sam. Ima sve sto mi treba, ranije sam pisao sta sve vrtim gore, i sto je najbolje trosi ispod 1gb memorije dok sve to vrti
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2020., 06:20   #296
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
atomac ti vuče struje toliko da možeš na njegovo mjesto stavit i5icu. imao sam jedno kratko vrijeme, watmetar mi je rekao - 55w ! (sa 2 diska i intel pločom sa 330 atomom). ploča mi danas stoji u jednoj kutiji u firmi, žao mi bacit.

to na stranu - ako već ne uspijevate upogonit NAS os, i onda se mučite i jebete sa linuxima - šta vas to odbija od windowsa? sve šta poželite - ima. radi. jednostavno je. nema terminala, nema kompajliranja tkoznačega, ne drka ako ostane bez struje...

nije ni to optimalno rješenje, ali ako moram birati između ubuntu-a i njegovih derivata VS windoze - pa daj windoze. i onda vas ništa ne sprečava da dignete xpenology u virtualci.

mene npr mrzi to vječno drkanje po linuxu (i samo da proradi, a kasnije da nešto proradi po mom guštu). s windowsima ako mi treba neki komad softvera, šanse da ga nađem su velike.
čisto primjera radi.
od p2p-a na "nasu" imam torrent i emule klijente. oba imaju web interface.
gore mi je plex. u plexu su uneseni folderi i od torrenta i od emule-a (uz još 2 diska). kako se nešto skine, evo ga u plexu, mogu bilo skud to pogledat.
ako to nije dosta, na tv boxu vrtim kodi sa tim istim folderima dodanim. čim se skine - tu je.

vrtim videonadzor, koji to snima. divota.
vrtim sync za mobitel.
vrtim subsonic (povremeno mi smart player tome pristupa, mada ajde, to se rijetko koristi).
rdp mi je dušu dao za surfanje kad sam na javnom pc-u ili kad ne želim u firmi ić na neke stranice.
aomei backuper radi backup određeniih foldera na drugu mašinu, time sam postigao sličan efekt kao i snapshoti na xpenologyju.
zadnje je da sam dignuo gore onaj neki softver za sync foldera s više kompova, kakolisevećzove.

i to sve radi na jadnom J procesoru i 4gb rama. win10, ubijeni update-ovi i telemetrija. sve skupa sa 6 diskova unutra troši 20tak wati, a ima snage transkodirati fhd video. gore mi je bila i neka aplikacija za održavanje baterije u UPS-u ali sam zaboravio password pa sad jebiga, valjda radi i dalje u backgroundu ali ne mogu joj pristupit.

tako da ono - ako već imate x86 mašinu, kakav crni linux...



Jednostavno. Mogucnosti, optimizacije i tehnologija dostupna (FS na primjer) je daleko naprednija od onog sto Windows nudi na Desktop OS-u. A ne kosta nista , nema zejabancije s licencama. Windows Server je druga prica al ovdje se drzimo solucijama "za po doma". Za nesto jednostavno je ok ali cim se zelis igrat sa VLAN-ovima ili icim naprednijim - ili je komplicirano ili jednostavno nejde. FreeNAS je po meni najbolja solucija za NAS doma za one kojima se neda zezat sa konzolama ili ako nisu dovoljno tehnicki potkovani. Kome treba samo "storage" ne vidim smisla da se netko tehnicki nepotkovan zeza sa Linux-om. Ko pak hoce nekaj napredno, samo nebo je granica u Linux svijetu cak na jednostavnim distrama tipa Ubuntu a da ne zapocinjem sa RH asortimanom. Kvaka je samo volja za ucenjem.



P.S. - osobno vrtim Ovirt + par CentOS virtualki za storage (SMB, NFS + HTTP Boot Server).

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 27.06.2020. u 07:11.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2020., 11:50   #297
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 986
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
atomac ti vuče struje toliko da možeš na njegovo mjesto stavit i5icu. imao sam jedno kratko vrijeme, watmetar mi je rekao - 55w ! (sa 2 diska i intel pločom sa 330 atomom). ploča mi danas stoji u jednoj kutiji u firmi, žao mi bacit.

Mjerio sam i ispadne oko 20W samo ploča sa 525 Atomom. Ali napajam ga sa 12V 3A adapterom i 12v->ATX modulom, vjerojatno se tu uštedi nešto struje u odnosu na klasično ATX napajanje.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2020., 13:12   #298
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Koji modul imaš?
Slažem jedan slični strojček, razmišljam o picopsu, ali dosta to ispadne zajedno s adapterom i uvoz iz DE.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2020., 15:57   #299
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Sa ebaya naručiš picoPSU, a ciglu na žici vjerojatno možeš naći i kod nas za siću, od nekog starog laptopa.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2020., 19:14   #300
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Mjerio sam i ispadne oko 20W samo ploča sa 525 Atomom. Ali napajam ga sa 12V 3A adapterom i 12v->ATX modulom, vjerojatno se tu uštedi nešto struje u odnosu na klasično ATX napajanje.
ovisi o čipsetu dosta... uglavnom ostao sam razočaran potrošnjom .
i da, sa dc-dc napajanjem je efikasnost dosta veća. osim toga, atx napajanje pod minimalnom potrošnjom ima i jako malu efikasnost, neznam brojke, ali šit napajanja oko 50tak %?

nebitno, nije to prava platforma za NAS. ispod nečega sa J / N celeronom ne treba ić.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na