Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.09.2017., 15:00   #3421
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Za seedanje torrenata, browsanje chromeom, PES2017-2018 i multimediju nije.

@mob
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2017., 15:11   #3422
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Zašto bi bio. Naravno ima igara koje skaliraju sa clockom kao mutave (starcraft 2, fallout 4, arma 3), ali nove sa modernim engineom baš i ne. Jako malo ili nimalo.

Evo na primjeru FX-a i 980Ti koji ima skoro 60% lošiji IPC

https://techspot-static-xjzaqowzxaoi...nch/CPU_03.png
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.09.2017., 23:28   #3423
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Nekako mi je promakla informacija ili je nitko nije napisao.

Pred godinu dana u ovo vrijeme, drobili smo tone postova gdje će se Zen smjestiti po IPC-u, neki su pričali oko Haswella, malo iznad Sandy Bridgea i kaj ja znam kaj su plaćeni YouTuberi kenjavili još oko toga.

Ryzen je vani već debelo 6 mjeseci. Sve dječje bolesti su otklonjene, platforma je relativno zrela i full stabilna, preostalo je fino tjuniranje još nekih zajeba kod ploča.

Gdje smo sa IPC-om točno? Bolji od Haswella, lošiji, oko Skylakea? Ima li netko egzaktan podatak i to overall, ne da po jednoj aplikaciji je ubojica, a po drugoj na razini Conroe Celerona ?
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2017., 23:59   #3424
shar
Overclocker
 
shar's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: Otiš'o sam, morao sam
Postovi: 523
Odgovor nije skroz straightforward kao kad se uspoređuju 2 intelove platforme jer je teško testirati širok spektar programa bez utjecaja dodane latencije zbog infinity fabrica pa se po nekim testovima ipc čini niže nego zapravo jest.

Ukratko, po ipc-u u prosjeku ispada nekih 3% sporiji od broadwell e.
shar je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2017., 00:17   #3425
Bariarnil
Aiden Fierce
Moj komp
 
Bariarnil's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,171
Na AMDovoj oficijalnoj prezentaciji IPC je ja msm točno 2.7% iza BrdwE u Cinebenchu R15.
__________________
the Bariarnil
Bariarnil je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2017., 02:47   #3426
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Da, ovisi o softveru, ali u prosjeku iznad haswell/devils canyona i ispod broadwella. Budući da je ipc varijabilan ovisno o benchmarku zna ponegdje biti ispod haswella a ponegdje iznad skylake/kaby lake (npr. cpu-z, barem u verziji u vrijeme izlaska ako nije sad)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2017., 03:30   #3427
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 669
Da, nema smisla tražiti neke prosjeke jer puno softvera ne može iskoristiti više jezgri. Nisam gamer, pa mi FPS-ovi ne znače puno, čak ni sam IPC (bez SMT/HT-a), ali za CPU render-engine, R7 je narodni preporod jer je i sam multithreading efikasniji. Konkretno, i7-5820k @4.4GHz 1290CB a R7-1700 @3.8GHz 1670CB (da ne davim sad sa matematikom, ukupno definitivno iznad Haswell-E).
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2017., 08:40   #3428
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
dakle cca 3% sporiji u single coreu od broadwella (isti clock). Skylake i kaby su još nešto brži + intel se ipak da naklokat više, pa razlika sve skupa bude veća. Kome je baš jako stalo do single core performansi intel će mu biti bolji izbor. Za ostalih 90% - ryzen
nub je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2017., 09:21   #3429
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Max Rockatansky Pregled postova
Da, nema smisla tražiti neke prosjeke jer puno softvera ne može iskoristiti više jezgri. Nisam gamer, pa mi FPS-ovi ne znače puno, čak ni sam IPC (bez SMT/HT-a), ali za CPU render-engine, R7 je narodni preporod jer je i sam multithreading efikasniji. Konkretno, i7-5820k @4.4GHz 1290CB a R7-1700 @3.8GHz 1670CB (da ne davim sad sa matematikom, ukupno definitivno iznad Haswell-E).
Pa znači ti i IPC, jer bi ti sa slabijim jezgrama i sam multithread bio lošiji...

Ja bi to sebi ugrubo zdravoseljački objasnio da performanse ovise (tj. mogu ovisit) o 4 stvari: IPC, clocku, broju jezgri/threadova, zatim skaliranju tih jezgri odnosno efikasnosti SMT-a. U prve 2 stvari intel i dalje ima određenu prednost, ali je amd drastično smanjio razliku, a u druge dvije ne da je egal nego je amd čak u određenoj prednosti (zbog lakšeg gomilanja jezgri, efikasnijem SMT-u)

E sad kako će xy softver raditi ovisi o samoj optimizaciji (kakav će IPC biti kojeg cpu-a, kako iskorištava jezgre i smt itd.)

Zapravo ima i 5 stvar - instrukcije cpu-a, to recimo bubbi igra ulogu, nama vulgarisima više one 4 sirovinske stvari
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2017., 09:34   #3430
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 669
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Pa znači ti i IPC, jer bi ti sa slabijim jezgrama i sam multithread bio lošiji...
Da, točno ... sad i ja vidim što sam napisao , čim se spominje IPC prvo mi padne napamet single-core Cinebench.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.09.2017., 17:16   #3431
Max_Damage
Premium
Moj komp
 
Max_Damage's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 951
Dečki, imam laičko pitanjce pa vas molim za objašnjenje. Riješio neke obaveze i sad sam odlučio kupiti novi komp baziran na Ryzen-u. Svi preporučuju 1600 kao neki best buy, i čitajući vaše postove, svi ga volite OC-ati, pa me zanima ova stvar. S obzirom da ne volim OC-ati jer se bojim da neko s*anje ne napravim, dal se isplati kupiti 1600 i ostavit ga da radi tako from the go jer se ne usudim OC-ati ili da kupim rang manji Ryzen (1400 ak se dobro sjećam)? Kupio bih kod Uzija pa sam se odlučio za ASUS Prime B350M-E matičnu. Drugo, vidim odn čitam da je memorija bitna za Ryzen i da treba ručno ukucavati latencije pa s obzirom da sam noob kaj se tiče toga, da li će mi dečki u Uziju to sve napraviti da se ja s tim ne zajeb.. ili ću morati ipak ja to raditi? Sorry na glupavim pitanjima ali eto, nadam se da ćete mi odg na debilna pitanja Imam ih još
Max_Damage je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2017., 17:24   #3432
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Za početak, koliko love misliš spizditi na taj upgrade?

U OVOM POSTU je PCE baza Ryzen korisnika.
Ako uzmeš nekakav prosjek, vidjeti ćeš da nitko nema Ryzena ispod R5 1600, tako da ti slabo možemo pomoći oko R5 1400.

Osobno, ako nisi jako tanak sa lovom, ispod R5 1600 nemoj ni gledati.

Nadalje, najzastupljenija ploča je Asus Crosshair VI Hero, ali i jedna od najskupljih. Što se mene tiče, vrijedi svake lipe. No ako ti je puno, vidi što su ostali kupili. Sve je to tu negdje.

Što se RAM-a tiče, tu dosta ovisi i ploča. Kao što vidiš, najbolja kombinacija je C6H + G.Skill RAM, ali sa zadnjim BIOS-om, C6H vozi svaku memoriju na svojim prirodnim latencijama i brzinama.

No, ako bi išao na combo C6H + R5 1600 + 16GB DDR4 RAM, to ti je nekakvih 5000 kn. Dakle, morati ćeš štediti na ploči jer RAM je bezobrazno skup, koji god kit da uzmeš.

Što se OC-a tiče, nema tu problema.

Vidim da si odabrao B350M-E ploču. Ne znam što bih rekao o toj ploči osim da će RAM raditi na 2933 MHz koji god da uzmeš, a procesor će ispod stock coolera ići sigurno na 3,7 GHz sa nekim pristojnim naponom.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2017., 17:25   #3433
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor Max_Damage Pregled postova
Dečki, imam laičko pitanjce pa vas molim za objašnjenje. Riješio neke obaveze i sad sam odlučio kupiti novi komp baziran na Ryzen-u. Svi preporučuju 1600 kao neki best buy, i čitajući vaše postove, svi ga volite OC-ati, pa me zanima ova stvar. S obzirom da ne volim OC-ati jer se bojim da neko s*anje ne napravim, dal se isplati kupiti 1600 i ostavit ga da radi tako from the go jer se ne usudim OC-ati ili da kupim rang manji Ryzen (1400 ak se dobro sjećam)? Kupio bih kod Uzija pa sam se odlučio za ASUS Prime B350M-E matičnu. Drugo, vidim odn čitam da je memorija bitna za Ryzen i da treba ručno ukucavati latencije pa s obzirom da sam noob kaj se tiče toga, da li će mi dečki u Uziju to sve napraviti da se ja s tim ne zajeb.. ili ću morati ipak ja to raditi? Sorry na glupavim pitanjima ali eto, nadam se da ćete mi odg na debilna pitanja Imam ih još
sve i da oces sjebat proc ili maticnu ne mozes, danasnje maticne i procesori imaju sve foolproof feature tako da si poprilicno siguran sa brljavljenjem
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2017., 17:38   #3434
Max_Damage
Premium
Moj komp
 
Max_Damage's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 951
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Za početak, koliko love misliš spizditi na taj upgrade?

U OVOM POSTU je PCE baza Ryzen korisnika.
Ako uzmeš nekakav prosjek, vidjeti ćeš da nitko nema Ryzena ispod R5 1600, tako da ti slabo možemo pomoći oko R5 1400.

Osobno, ako nisi jako tanak sa lovom, ispod R5 1600 nemoj ni gledati.

Nadalje, najzastupljenija ploča je Asus Crosshair VI Hero, ali i jedna od najskupljih. Što se mene tiče, vrijedi svake lipe. No ako ti je puno, vidi što su ostali kupili. Sve je to tu negdje.

Što se RAM-a tiče, tu dosta ovisi i ploča. Kao što vidiš, najbolja kombinacija je C6H + G.Skill RAM, ali sa zadnjim BIOS-om, C6H vozi svaku memoriju na svojim prirodnim latencijama i brzinama.

No, ako bi išao na combo C6H + R5 1600 + 16GB DDR4 RAM, to ti je nekakvih 5000 kn. Dakle, morati ćeš štediti na ploči jer RAM je bezobrazno skup, koji god kit da uzmeš.

Što se OC-a tiče, nema tu problema.

Vidim da si odabrao B350M-E ploču. Ne znam što bih rekao o toj ploči osim da će RAM raditi na 2933 MHz koji god da uzmeš, a procesor će ispod stock coolera ići sigurno na 3,7 GHz sa nekim pristojnim naponom.
Da, vidio sam i pratim taj thread, da nitko nema ispod 1600, znači 1600 it is
Kompletna konfa bi išla do 7500kn ali to ću pitati u thread za slaganje konfiguracija.

Ta matična? Uf, debelo preskupo Tražim neku matičnu do negdje 800kn da je bulletproof za uštekaj i vozi. Budem malo pročitao opet taj thread pa da vidim koja matična postoji u Uziju a da ju netko ima od korisnika..

Hvala ti!
Max_Damage je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 14:30   #3435
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Uzmi neku b350, nema potrebe za skupljima, pogotovo sada kad su se dječje bolesti s biosima dobrim djelom popeglale. Da sad kupujem, vjerojatno bih uzeo ovu https://www.nabava.net/search.php?q=b350-f
nub je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 18:18   #3436
Makic10
Registered User
Moj komp
 
Makic10's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 47
koji bios trenutno koristite na c6h? nisam 2 miseca bia na kompu zbog puta pa sam malo out
Makic10 je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 18:32   #3437
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
1403... samo zato jer mi se neda opet sve ukucavat iako imam 5 min posla
Ako imaš koji stariji, slobodno pikneš ovaj 1601 zadnji koji je i official sada.

@mob
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 18:59   #3438
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
..evo ja imam r5 1600 i nisam ga OCao ..ako se ne ceses, ne svrbi
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 20:53   #3439
Makic10
Registered User
Moj komp
 
Makic10's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 47
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
1403... samo zato jer mi se neda opet sve ukucavat iako imam 5 min posla
Ako imaš koji stariji, slobodno pikneš ovaj 1601 zadnji koji je i official sada.

@mob
taj je i kod mene, mislim da će i ostat onda
Makic10 je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 21:20   #3440
bachvamix
Registered User
Moj komp
 
bachvamix's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 52
Pozdrav. Imam b350-f, rzyen 1600 i mali problem. Sastavih racunalo pokrenem, upalim cpu z i dobijem ovo - multiplier 15.5 i core speed 1546 mhz. Sve je stock, nista mjenjao u biosu. Osim sto sam sad stavio zadnji bios i dalje je isto. Kad pokrenem validation dobijem https://valid.x86.fr/bl9twj dok mi program i dalje ovo pokayuje 15.5 i 1546mhy. Uglavnom voltaza mi plese od 800 do 1200 i nesto sitno v.
Ima li tko kakav prijedlog sto bi trebalo promijeniti u postavkama/biosu ili kaj napraviti ...
bachvamix je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 21:30   #3441
Joza_Seraf
Premium
Moj komp
 
Joza_Seraf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Klc
Postovi: 564
@max_dmg r5 1600 na stock postavkama mi znaci vrti bf1, ark i sve zivo bez problema. A lagani oc mozes raditi s ryzen master. Ja imam plocu od 1k kuna i jako zadovoljan. Memoriju uzmes neki kit, mozes ovaj sta i ja imam, radi na 3200 bez unosenja rucnog, automatski povuce profil :-)

@bachvamix nebih znao sto ti je to, imam i ja tu plocu. Vidi u asus suite da nije ukljucen neka power saving opcija. Ja nisam nista dirao pa mi stalno javlja da je 3.4
__________________
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
Samo čekam dan kada će mi netko pokucati na vrata i zatražiti me bubreg jer sam negdje odscrollao dolje i stavio kvačicu na "Slažem sa svime"!!

Zadnje izmijenjeno od: Joza_Seraf. 28.09.2017. u 21:36.
Joza_Seraf je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 21:54   #3442
bachvamix
Registered User
Moj komp
 
bachvamix's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 52
Sad sam preko Ai suitea stavio na 3.52 mhza. Voltažu je namjestio na 1.384 i radi sve. Koliko sam primijetio googlajući ljudi uglavnom imaju problema prilikom overklockinga, a na stock postavkama je sve ok. Budem se sad preko vikenda kada nađem vremena pozabavio time.
bachvamix je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 22:27   #3443
shar
Overclocker
 
shar's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: Otiš'o sam, morao sam
Postovi: 523
To ti je normalno ponašanje proca ako nisi ručno podešavao množitelj i/ili napon. Kad ne radiš ništa zahtjevno proc ode u power saving state.

Ako ne želiš klokat, a ne želiš da se to događa uključi high performance profil u control panel -> power options.
shar je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2017., 22:35   #3444
bachvamix
Registered User
Moj komp
 
bachvamix's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 52
Puno hvala.
bachvamix je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2017., 17:59   #3445
Venomgamer
Premium
Moj komp
 
Venomgamer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Peljesac
Postovi: 293
uzeo sam rxzen 3 i gaming 3 maticnu,treba to naklokat a neda mi se surfat,sto treba iskljucit u biosu od power saving opcija,koji naponi su za 24/7 overclock i mam i hladnjak neki windale,sto s ramom,imam g skil tident z,koji se naponi diraju osim v core
Venomgamer je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2017., 19:17   #3446
shar
Overclocker
 
shar's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: Otiš'o sam, morao sam
Postovi: 523
@brko
Postavi si fail boot (fail_cnt) na 2 i nećeš imati problema sa vraćanjem memorije na 2133mhz.
shar je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2017., 19:48   #3447
Max_Damage
Premium
Moj komp
 
Max_Damage's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 951
Citiraj:
Autor Joza_Seraf Pregled postova
@max_dmg r5 1600 na stock postavkama mi znaci vrti bf1, ark i sve zivo bez problema. A lagani oc mozes raditi s ryzen master. Ja imam plocu od 1k kuna i jako zadovoljan. Memoriju uzmes neki kit, mozes ovaj sta i ja imam, radi na 3200 bez unosenja rucnog, automatski povuce profil :-)
Hvala! To sam i mislio da uzmem tu mem kad imaš dobro iskustvo
Max_Damage je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2017., 20:14   #3448
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Venomgamer Pregled postova
uzeo sam rxzen 3 i gaming 3 maticnu,treba to naklokat a neda mi se surfat,sto treba iskljucit u biosu od power saving opcija,koji naponi su za 24/7 overclock i mam i hladnjak neki windale,sto s ramom,imam g skil tident z,koji se naponi diraju osim v core
Probaj 3.9ghz i nešto tipa 1.38v
Stress testaj to, pa ako prolazi ili diži na 4ghz pa stress ili snižavaj voltažu za 3.9ghz itd.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2017., 20:58   #3449
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor shar Pregled postova
@brko
Postavi si fail boot (fail_cnt) na 2 i nećeš imati problema sa vraćanjem memorije na 2133mhz.
Stavio BIOS 9920 i nema toga više vako i nako ali postavim, hvala.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2017., 05:55   #3450
warlock25
Premium
Moj komp
 
warlock25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 2,327
Jebem ti bios 1602.Moram drzat voltazu proca sad na 1.33v sa vdroopom da bude stabilan dok je sa 940 bio stabilan na 1.308 zacementirano sa cpu load calibration na lvl3 i sload cal na lvl2.A brijem i da se proc vise grije.Sad moram opet na bios flashback i puknut 940.

Don't fix it if it ain't broken.
__________________





warlock25 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na