Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.02.2022., 11:07   #59731
lajchi
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Čakovec
Postovi: 506
A da, kablovinje je definitivno grozno, i takve treba maknuti sa ceste jer ce jednom zapaliti sebe i druge..
lajchi je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 11:42   #59732
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
Ne znam šta ti nije jasno, malo prouči kako funkcioniraju tehnički pregledi po europi i svijetu.
Mi naravno imamo najgori model koji jedino pridonosi punjenju proračuna.
https://www.liberal.hr/tehnicki-preg...-sigurnost-550
Tvoj je prijedlog ukidanje tehničkog pregleda u državi koja ima 13,04 godina star vozni park za osobne automobile, a generalno za sva vozila 14,34 godina?

Ovak i onak ljudi idu na servis samo kako bi prošli tehnički. Ukidanjem istog vjerujem da bi mnogi samo preskočili i to malo što servisiraju te održavaju.



Citiraj:
Prosječna starost vozila puno bolje predviđa broj stradalih u cestovnom prometu nego što to čini učestalost tehničkih pregleda. U zadnjih 10-ak godina broj prometnih nesreća s nastradalim osobama u Hrvatskoj pao je preko 30%, a broj poginulih na cestama je pao za više od 50%. Ipak, u cijelom razdoblju od 2008. se nalazimo među šest najopasnijih država Europske unije, a prema zadnjim podacima smo na trećem mjestu s 8 poginulih po 100.000 stanovnika, iza Rumunjske i Bugarske.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 11:54   #59733
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Tvoj je prijedlog ukidanje tehničkog pregleda u državi koja ima 13,04 godina star vozni park za osobne automobile, a generalno za sva vozila 14,34 godina?
Tako je.

A ima i druga solucija, uvesti pregled svaka 3 mjeseca jer predugo je 1 god., svašta se na autu pokvari u međuvremenu.
I još malo povećat cijenu, premalo je 1000 kn za 12 min pregleda.
I obavezno da policija dežura ispred svake stanice i random vraća svaki peti auto, čisto da svi budemo tehnički ispravni.
Jer zna se da oni auti koji su tehnički ispravni ne rade nesreće.
E to je m&d.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 12:18   #59734
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Najbolje da i ukinu znak stop, znakove prednosti, ograničenja te generalno pravila. Nek se svi voze kako žele jer i oni koji poštuju znakove isto naprave nesreću.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 12:56   #59735
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Zbog tih stop znakova ljudi ionako samo kočnice bezveze troše...
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 12:59   #59736
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Automobili

Svake 2 god do 10 god starosti auta (eventualno dodat neku granicu za km), nakon toga svake.
Postrozit preglede pogotovo kod dizela.
S tim da bi bilo lijepo uvest pregled jel rade dpf i egr, drzava bi lijepe novce uzela na PDV za kupnju tih igracka
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 13:07   #59737
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
U idealnim uvjetima bi to bilo OK, ali treba osvijestiti kontekst, a to je da živimo u društvu niskog standarda. Većina ljudi ima auto jer mora imati za osnovne životne potrebe, nisu svi "zaljubljenici" u aute koji troše tisuće eura na kozmetiku i sl. Bilo bi super da možemo kao prosječan Njemac svake četiri godine u salon po novi auto, ali....
Inovator je online   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 15:43   #59738
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Današnji ulov.
Malo JDM poslastica za ljubitelje
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 14.02.2022. u 20:11.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 20:02   #59739
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Ne znam otkud je ovaj panasonic ispao... meni tehnički služi isto kao i dodatna provjera na servisu jer mi nekako registracija nikad ne upadne u vrijeme servisa. Obicno mi dobro dodje da netko pogleda auto malo. Ako što i nađu (potreba zamjene kočione tekućine, luft na nekom krajniku spone koji nisam primjetio, poremećena geometrija ovjesa i slično), to se odmah popravlja zbog moje sigurnosti, ne zbog nekog tumpleka na tehničkom niti zato da me država ne bi zajebavala. Iako rijetko što nađu, no dogodilo se par puta.
Moji auti doma većinom rade veliku godišnju kilometražu, a dva od tri i imaju već poprilično na kilometar satu (jedan 395t km, drugi 378t km, a treci 105t km). Ova dva sa skoro 400 tisuca na kilometarsatu su u boljem stanju od gro onih na cesti sa pola te kilometraže. I ne održavam ih da bi prošli tehnički nego da bi meni bili sigurni i pouzdani na cesti. I jedini put kad su me ostavili na cesti je glupo crkavanje akumulatora. Svi ostali kvarovi i problemi su uočeni i otklonjeni na vrijeme, prije nego su mene ili ženu inkomodirali. A žena svaki dan odvozi 160km sa ovim koji ima najviše kilometara I jako sam je dobro istrenirao da prijavi sve anomalije i zvukove koje primjeti u vožnji

I ne bi vjerovali, ali takvo održavanje ovih starih auta mi je još uvijek puno jeftinije od kupnje novog. I zbog toga ga još neko vrijeme neću mijenjati.

I BTW, ne pada mi napamet vozit auto s gnjilom podnicom ili pragom. Pa da se negdje na cesti prepolovi. Pa to nisam radio ni dok sam Jugića vozio samo tu lokalno, pa onda ne bi trebalo ni ove nove dobro pocinčane aute takve vozit.

Uglavnom, tvrdit da je tehnički bezveze i da služi samo zajebavanju naroda je po meni izrazito glup i primitivan stav. Koliko stvari glupo i suludo mogu izgledat bez obaveznog godišnjeg tehničkog pregleda najbolje možete vidjeti ako pogledate koji "Customer states..." video na YT...
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 20:22   #59740
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Obicno mi dobro dodje da netko pogleda auto malo. Ako što i nađu (potreba zamjene kočione tekućine, luft na nekom krajniku spone koji nisam primjetio, poremećena geometrija ovjesa i slično), to se odmah popravlja zbog moje sigurnosti
Ma bravo legendo, to sve nabrojano ti ne može provjeriti mehaničar nego ti treba tehnički? Otkud si ti ispao?
Tko ti brani da 'radi svoje sigurnosti' svaki mjesec voziš kod mehaničara i to sve provjeravaš?
Taman ćeš jednako platiti koliko platiš tehnički.

Osim toga, 2 dana nakon što prođeš tehnički, ti možeš imati najneispravniji auto na svijetu, kojem se pokvarila hrpa toga, ali nema veze, možeš ga voziti takvog 363 dana do idućeg tehničkog.
Super logika.

Onaj kome je stalo do svog auta sigurno ne čeka tehnički da bi znao šta ne valja niti mu je isti potreban.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 20:44   #59741
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
Ma bravo legendo, to sve nabrojano ti ne može provjeriti mehaničar nego ti treba tehnički? Otkud si ti ispao?
Tko ti brani da 'radi svoje sigurnosti' svaki mjesec voziš kod mehaničara i to sve provjeravaš?
Taman ćeš jednako platiti koliko platiš tehnički.

Osim toga, 2 dana nakon što prođeš tehnički, ti možeš imati najneispravniji auto na svijetu, kojem se pokvarila hrpa toga, ali nema veze, možeš ga voziti takvog 363 dana do idućeg tehničkog.
Super logika.


Onaj kome je stalo do svog auta sigurno ne čeka tehnički da bi znao šta ne valja niti mu je isti potreban.
Baš si legenda (da ne odemo u vrijeđanja)... znači po tvom bi onda bilo najbolje da svaki mjesec netko pogleda auto? Je li onda u redu ako te policija isključi iz prometa jer ti je auto izgljilio, iako je pred neko vrijeme prošao tehnički(možda još nije bio dovljno gnjil ili te je neka budala pustila takvog na tehničkom)? To nije OK zato jer ti nije po volji?

BTW, moj auto i ovako najčešće dva puta godišnje dođe na servis, i bez tehničkog. A što je s onima kojih boli ona stvar za auto, za njihovu i tuđu sigurnost? Za njih je OK da voze i registriraju auto kojem su kočnice u banani ili trap razlohan pa se zato razljepe u moj održavani auto? Da li bi isto tako mislio da se razljepe u tvoj auto jer ih je zanijelo kod kočenja po kiši, zato jer je propala kočnica ili zato jer su zadnji put promijenili gume kad je Bog po svijetu hodao? Takvima kojima je problem tehnički, problem je i pošteni mehaničar i kvalitetno i redovno održavanje... ako ne moraju proć tehnički, neki od njih nikad ne bi auto doveli koliko toliko u red. Zato jer je to sve i ovako glupost... jel' tako?

EDIT: O tome da li je tehnički preskup za naš standard i uslugu koju dobiješ možemo raspravljat, ali da je nepotreban ne možemo. Jer nije nepotreban, a ponajviše zbog neodgovornih pojedinaca koji inače ni ta dva dana u godini ne bi imali ispravan auto...

Zadnje izmijenjeno od: JC Denton. 14.02.2022. u 20:53.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 20:58   #59742
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Baš si legenda (da ne odemo u vrijeđanja)... znači po tvom bi onda bilo najbolje da svaki mjesec netko pogleda auto?
Ne, nego govorim da je tehnički besmislen baš radi toga što svaki dio na autu može otkazati bilo kada, ujutro si ispravan popodne si neispravan.
Možda ćeš jednog dana shvatiti da tehnički služi kako bi ti platio 350 različitih naknada državi, za okoliš, za ceste i sl. gluposti, a ne da bi imao siguran auto.
O sigurnom autu treba brinuti svatko sam kod svog mehaničara.

Naravno da treba postojati nekakva kontrola onoga što se vozi na cesti, ali sadašnji model je smiješan, neučinkovit i realno - ne pridonosi puno sigurnosti.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 21:20   #59743
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
Ne, nego govorim da je tehnički besmislen baš radi toga što svaki dio na autu može otkazati bilo kada, ujutro si ispravan popodne si neispravan.
Možda ćeš jednog dana shvatiti da tehnički služi kako bi ti platio 350 različitih naknada državi, za okoliš, za ceste i sl. gluposti, a ne da bi imao siguran auto.
O sigurnom autu treba brinuti svatko sam kod svog mehaničara.

Naravno da treba postojati nekakva kontrola onoga što se vozi na cesti, ali sadašnji model je smiješan, neučinkovit i realno - ne pridonosi puno sigurnosti.
Realno, ovo se može riješiti samo novijim voznim parkom. Koji ne zahtijeva previše održavanja (osim redovite izmjene ulja i filtera) prvih 100-150t km.

Istina je da je u tome naša država također besmislena. Jer plaćaš svake godine porez jer imaš novo vozilo. A kad je staro i raskantano, onda ne plaćaš. A trebalo bi plaćat porez na stare aute, tako bi brže postali neisplativi. A onda bi se ljudi opet pobunili jer nam je standard nizak i kako država misli da možemo kupovat nove(ili novije) aute... i opet bi samo njurgali da ih država guli.

BTW, da ne ispadne da samo kritiziraš sustav... imaš li kakvu ideju kako bi to trebalo izgledat, a da nije samo jedan godišnji pregled?
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2022., 21:32   #59744
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
BTW, da ne ispadne da samo kritiziraš sustav... imaš li kakvu ideju kako bi to trebalo izgledat, a da nije samo jedan godišnji pregled?
Naravno, više njih, ali ni jedan ne odgovara državi pa je bespredmetno pričati o istima, sadašnji sustav se sigurno neće mijenjati.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2022., 00:53   #59745