Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.03.2017., 16:51   #1
MatijaV
Premium
 
MatijaV's Avatar
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 131
Home mreža

Ekipa vrlo vjerovatno postoji slična tema samo ne mogu naci...

Trebam sljedece,

Imam doma tri računala i jedan poslovni laptop, te dva pisača jedan color drugi laser. Jedan od tri računala je moj workstation na kojem radim večinu stvari, i koji manje više radi 24/7 i na njemu imam sve bitne podatke, sad bih ja htio taj svoj PC rasteretit, kupio sam pred koji mjesec RPi koji mi je trebao za potrebe faksa(projekt) nakon projekta RPi stoji u kutiji i ne služi ničem.

Sad bih ja taj RPi namjenio za neki mini server na koji bih spojio HDD 2TB preko USB-a i da RPi radi 24/7 da mi shera taj HDD, torrent masina, i da može recimo sherati jedan od pisača, dali je to sve omogučiti s njim?

I dali je to moguće sve preko T-Com modema Thomson TG782?

Ako RPi nije za to onda bih složio neki HTPC za to

Svaki savjet je dobrodošao, hvala.
MatijaV je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2017., 17:50   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Prvo bi trebalo odraditi teži dio a to je razvuči Lan kabele po stanu / kući.
Valjda ne treba objašnjavati zašto.
Iz istog razloga bi bilo pametno nabaviti GB mrežni switch kao "centralno mjesto" cijele mreže ako se već neće nabavljati aftermarket router sa GB portovima.

Šta se "servera" tiče, vidio sam po netu da je nešto slično slagala sa RPi, ali to je ipak za igru. Još nekako da služi kao Print Server, a za sve drugo je naprosto pre-slabašan.

S druge strane HTPC ima prioritet da služi za prikaz multimedije i eventualno da bude "skladište" materijala. Ako se ne varam ima tema baš posvećena tome.
Po želji može služiti i kao torent mašina.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.03.2017., 09:24   #3
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,148
Sve sto si ti naveo na RPI-u i ja sam imao. Radi ok, salje na TV filmove skinute preko torrenta, pali ostale masine preko WoL-a i ok. Brzina share -a je limitirana kako je Nikky rekao brzinom samog RPI-a no generalno za kucne potrebe meni je bio ok. Uvijek imas malo problema oko one SD kartice koja oce krepati (zapravo file system na njoj) na nestancima struje i slicno. Onda se desilo to da je nakon godinu dana mali usb disk otisao u koprive, grunuo i ja sam zavrsio na NAS-u koji kosta 100Eura i radi sve to sto radi RPI samo u raidu, na GB mreznoj kartici spojen na UPS, sto ce reci nekoliko puta brze.

Sto se RPI -a tice:
SAMBA za share,
miniDLNA za DLNA,
transmission za torrents

Nakon svega RPI mi je ostao kao VPN i WoL...
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na