Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.01.2012., 15:46   #1
bg_4_l
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 541
Pomoć oko detekcije problema

Simptomi su sljedeći: paljenje bilo koje igre rezultira time da se komp "restartira" tj smrzne u procesu restartiranja pa ga moram ručno restartat i onda se većinu vremena opet boota, no nekad se nakon te epizode pri idućem paljenju ne upale ni vent na procesoru ni na grafičkoj pa pretpostavljam da ni proc ni grafa ne dobivaju struju. U isto vrijeme svijetle crvena i zelena LEDica.

Imao sam nedavno sličan problem koji je seemingly riješen promjenom napajanja(Fortron 400W -> Corsair CX 430W) no eto sad se opet pojavio. Nadalje pred 3 dana sam nakon tog potpunog freeza otvorio komp, provjerio jel se možda nešto odspojilo kad je stara čistila il šta već, spojio sve opet i tad se upalio i bacio mi sljedeći message:"Warning: Main BIOS checksum error! Retrieving recovery source from HPA."

E sad googleo sam malo taj problem našao da ima veze s ne davanjem dovoljnog napona ili nešto along the lines, i kao rješenje osim dakako kupite novu matičnu je bilo flashanje BIOSa. Od drugih relevantnih informacija s obzirom da nisam siguran koja komponenta je uzrok ovoga instalirani su najnoviji driveri za grafu i catalyst, trenutno je grafa downclockana na minimalno što catalyst dopušta, procesor je overclockan sa 2.8 na 3.2 GHz. Hladnjaci i ventovi su stock, kućište je žešći šroteks ali je otvorena jedna stranica pa bi airflow trebao biti pristojan.

Još jedna zanimljivost, kad lupim furmark nema restartanja a trebao bi jednako stressat grafičku(pa vjerojatno i više nego igre koje ja igram). Prijedlozi i mišljenja bilo koje vrste dobrodošli. Konfu možete vidjeti na profilu, samo je napajanje zamjenjeno gorenavedenim .
bg_4_l je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2012., 16:59   #2
esad
Registered User
 
esad's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: sisak
Postovi: 174
Pa jesi li testirao komponente; memorija, hdd...
esad je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.01.2012., 17:34   #3
bg_4_l
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 541
Nažalost trenutno nemam još jedno računalo pomoću kojeg bi mogao testirati komponentu po komponentu. Da mogu to bih već i obavio. Zato pokušavam bar okvirno saznat što je u pitanje da vidim jel mogu šta s frendovima iskombinirat jer većina ima intel+nvidia kombinaciju i ddr3 ram pa jako malo toga mogu istestirat na njhovim kantama.
bg_4_l je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2012., 17:46   #4
esad
Registered User
 
esad's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: sisak
Postovi: 174
Nisam na to mislio nego na neki borbeni komplet poput Hirens-cd
esad je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2012., 21:40   #5
dtomas
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 62
meni bi prvo palo na pamet provjeriti VGA, ali i startati neki live Linux pa vidit radi li
dtomas je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2012., 02:12   #6
lolofuxy
Premium
 
lolofuxy's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,319
Nisi se baš usrećio s tim Corsairom, ajde provjeri prvo temperature proca i grafičke sa occt-om, i ispravnost hard disk sa hd tuneom (health status i bad sectore).
lolofuxy je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2012., 00:34   #7
dr.sheldon
Registered User
Moj komp
 
dr.sheldon's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 14
onako odokativno 2 mogućnosti napajanje ili MBO prvenstveno to istestiraj tj probaj doci do drugih djelova pa vidjet je se događa isto. Imao sam sam slučaj da komp radi uredno do pokretanja neke igre i kad grafa potegne sokić iz napajanja sam se dogodi gašenje kompa. A ako zamjena napajanja ne riješi problem onda definitivno imaš problem sa naponom na ploči.
dr.sheldon je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na