Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.01.2021., 10:21   #1
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Mikrotik QOS

1. Njub sam

Imam RB2011UiAS-2HnD-IN updejtan za zadnji firmware i ROS
Želim podesiti QOS za kućnu upotrebu za slijedeću situaciju: 3 klinca, 2 odrasla, gosti. Klinci deru po YT, TikTok, Netflix i uz istovremeno igranje Fortnitea. Odrasli surfamo, povremeno gledamo YT i Netflix. Gosti isto surfanje i YT.

Pratim i kopiram tutorijale od ovog lika:
https://www.youtube.com/c/TKSJa/videos

Podesio sam QOS prema njegovom tutorijalu: https://www.youtube.com/watch?v=LELIuNeQS-E
U tom QOS-u, promet se dijeli na surfanje (port 80,443) i ostalo.

E sad, neka ideja bi mi bila da se podijeli i na igranje, VOIP te PS4 update i to na način da po prioritetu ide:

1. surfanje
2. igranje
3. VOIP
5. ostalo (YT, Netflix)
6. PS4 update/download igara


Koliko sam malo prosurfao, ne postoji učinkovit način filtriranja isključivo streaming prometa takva radnja jako opterećuje proc od mikrotika i time opterećuje sam ruter pa sve ostalo pati, stoga se ne bih koncentrirao da trženje tog prometa već ga trpnuo u gomilu svega što nije prioritet no da je veći prioritet od updatea PS4 jer sam posebno alegričan kad klinci odluče reinstalirat ili updejtat igru usred dana i onda se tih par gb skida u nedogled i svima zagorčava život

Da li vam se to čini ok ili bi nešto mijenjali i što?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 10:31   #2
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
A sa kojom brzinom raspolazes?
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.01.2021., 10:44   #3
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
A ovisi kakav je dan, ide od 15Mbit do 40ak Mbit iako A1 kaže da bi trebalo ići do 100Mbit...
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2021., 13:46   #4
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Koja bi bila najbolja praksa QOS-a generalno za moju situaciju? Da li da podijelim sa PCQ svim userima ravnomjerno bandwith pa tko ih šljivi ako sami sebe opterete (recimo ako igraju nešto i paralelno strimaju muziku s neta) ili da stavim QOS tree tako da bilo tko ako surfa će uvijek imati prioritet, pa onda oni što igraju d aimaju dobar ping i tako dalje...



Ponavljam, njub sam, no nekako mi se čini najlogičnije da se promet podijeli preko PCQ-a na način da svaki user ravnomjerno dobije vezu a onda da unutar te ravnomjerne veze mu se promet prioritetizira na način da mu sigurno ide surfanje, pa onda igranje itd...


Također, da li PCQ podijeli bandwith automatski ravnomjerno na spojene usere bez obzira da li oni koriste uopće internet? Npr. imam 10 uređaja i ako je svih 10 spojeno, veza od 10mBit će svakome dati 1Mbit iako ih recimo 7 uopće ne koristi internet, stoga samim time što su spojeni a ne surfaju uzimaju bandwith ovima što ju koriste?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na