Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.12.2019., 21:06   #2941
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Koji serverski modeli su u pitanju?
svi

https://www.semiaccurate.com/2019/12...erver-roadmap/
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2019., 21:29   #2942
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Boktenemarad, pa ima da nekoga šlagira, ako je i dio ovoga točan ili se ispostavi kao takav.
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.12.2019., 10:44   #2943
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,424
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Papir sve trpi pa tako i ovakve dijagrame i planove! Na papiru je sve moguće, no praksa pokazuje nešto drugo.


Vrlo lako da u ovih 10 godina uskoče i neki novi igrači sa nečime novim, jer se znanje povećava i broj ljudi koji mogu napraviti kvalitetan procesor raste, ne bi me začudilo da i TMSC jednog dana počne raditi i svoje vlastite procesore. Intelova nadmoć u tehnologiji i znanju polako postaje stvar prošlosti i to je u principu dobro za opći napredak.


Ne bi me uopće začudilo da ovaj silni napredak na polju procesora za mobilne telefone ubrzo urodi i nečime za desktop što će biti vrlo energetski učinkovito i dovoljno snažno da počne konkurirati i starim igračima na polju desktop CPU. Bile jednom neke tvrtke kojih danas više nema, pa tako niti Intel i AMD nisu za vječnost ako se neće prilagođavat i mijenjat.
ARM se opasno približava x86 po brzini, ali mislim da nikad neće preuzet tržište jer to dvoje nije isto, i jer Intel i AMD drže patente.
Nisam baš 100% siguran u ovu svoju izjavu, ali tako nekako sam ja to shvatio.
E sada, da Intel i/ili AMD dođu u tako lošu situaciju pa da ih ARM kupi a sa time i patente...premda mi to izgleda apsolutno nemoguće.

Intel i dalje trese laptopima,OEM i serverskim tržištem, a tu je velika lova...dokada...to ćemo vidjet. AMD ima konzole, desktop entuzijastičko tržište i pomalo i sigurno se širi na serverskim. Konzole mislim da i nisu tako dobar biznis jer to moraju dati po stvarno niskim cijenama, ali opet, možda im je i tu zarada odlična, ako su troškovi R&D i proizvodnje niski. To ne znamo, to zna samo Lisa.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 11:15   #2944
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Nema to veze s patentima, prolem je sa softverskom podrskom. Vecina programa je napisana za x86 i sad se nikome ne isplati portati to na ARM. Radi se na emulaciji ali dok ne doijemo nativnu podrsku tesko da ce ARM biti "prijetnja" x86 arhitekturi.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 11:52   #2945
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Intel i dalje trese laptopima,OEM i serverskim tržištem, a tu je velika lova...dokada...to ćemo vidjet. AMD ima konzole, desktop entuzijastičko tržište i pomalo i sigurno se širi na serverskim. Konzole mislim da i nisu tako dobar biznis jer to moraju dati po stvarno niskim cijenama, ali opet, možda im je i tu zarada odlična, ako su troškovi R&D i proizvodnje niski. To ne znamo, to zna samo Lisa.
Intel po ovoj statistici još uvijek ima 80% gamerskog tržišta.

https://store.steampowered.com/hwsurvey/processormfg/
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 13:49   #2946
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Gejmersko tržište je većinom konzolaško, tak da je prije da AMD ima i više od 80%.

Intel drži pc gejming tržište po steamu jer je većina konfiguracija stara i bazira se na procovima izašlim u vrijeme 4 core dominacije Intela. Dal intel drži i desktop entusaist market, nisam siguran.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 13:51   #2947
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Steam :facepalm:

Zbilja reprezentativni uzorci.

Sto bi bilo kad bi prebrojao ps4
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 17:50   #2948
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ne treba brojati, sve je tu crno na bijelo

https://www.macrotrends.net/stocks/c...tel/net-income
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 17:57   #2949
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Toooo legendo. Nedaj se
Ne trebaš se truditi linkati, samo napišeš

REKORDNA ZARADA

I sve srušiš time
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 18:05   #2950
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Pa kad se neki brinu za Intel i njihovo poslovanje...možda nisu dovoljno informirani, kaj ja znam...red je da dobiju informaciju
Mladenxy je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.12.2019., 18:33   #2951
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ne kužim te. Prozivaš mindfactory statistiku prodaje, najvećeg EU dobvljača koji izrazito pedantno to bilježi već nekoliko godina (klasični švabe), ali je pazi sad - steam mjerilo, steam u kojem:

- je anketa hardvera opcionalna među korisnicima
- u kojem se jedan te isti pc može očitati bezbroj puta sa različitim proflima
- i takve upitne podatke vuče i sa 5-10 god. starih računala, te samim time ne pokazuje iole friško stanje. Mada to postoji, prve dvije stavke su puno veći problem za iole ozbiljnije shvaćanje steam statistike

Pa da se taj steam išta pita do prije godinu-dvije 80% tržišta je bilo sub full hd jbte..

I onda se za kraj okrene na klasicno - intel ima para. Da, znamo to. Ima
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 18:51   #2952
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
I manchester united ima para pa je kita od kada nema sir alexa, nije najzgodnije za povuci paralelu, ali intel srlja s kadrom zadnjih 5/6 god. kao mufc s pojacanjima.

Kupuji stihijski i neplanski, isto takva im je politika im je za data center, ogromni su i mocni pa se to ne vidi odmah sutra nego ce se vidjeti kroz neko vrijeme posljedice takve politike.

Bas me zanima kako ce kotirati u 1/2 mj. 2021, znaci danas + cca 12mjeseci...
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 20:16   #2953
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Ne kužim te. Prozivaš mindfactory statistiku prodaje, najvećeg EU dobvljača koji izrazito pedantno to bilježi već nekoliko godina (klasični švabe), ali je pazi sad - steam mjerilo, steam u kojem:

- je anketa hardvera opcionalna među korisnicima
- u kojem se jedan te isti pc može očitati bezbroj puta sa različitim proflima
- i takve upitne podatke vuče i sa 5-10 god. starih računala, te samim time ne pokazuje iole friško stanje. Mada to postoji, prve dvije stavke su puno veći problem za iole ozbiljnije shvaćanje steam statistike

Pa da se taj steam išta pita do prije godinu-dvije 80% tržišta je bilo sub full hd jbte..

I onda se za kraj okrene na klasicno - intel ima para. Da, znamo to. Ima
steam se nekako poklapa sa milijardama, idu nekako ruku pod ruku. Mindfactory sigurno ne lažira podatke i sigurno se ryzeni prodaju 9:1 ali pitanje je koliko više taj desktop segment donosi zarade u odnosu na druge grane. Pitanje je koliki im je to prioritet, vrijeme će pokazati. Intel je najveći svjetski proizvođač mikročipova, teško da su odjednom izgubili kompas ali sve je moguće.
https://www.investopedia.com/article...es-tsmintc.asp

Kaj se klasike tiče i ptice na grani znaju o propasti 10 nm, sigurnosnim propustima i mindfactory rezultatima. Čak i ptiči koji se još nisu izlegli iz jaja. Ponavlja se to na ovom forumu svako malo, kako bi se valjda utvrdilo gradivo. Ni ja to ne baš ne kužim, ali kaj ćeš
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 13.12.2019., 22:07   #2954
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Druge grane nisu upitne, intel sam sebe više ne vidi kao "pc kompaniju". Profitabilnost nije upitna, no upravo socketi, čipseti i procesori su ono što nas ovdje najviše zanima. A tu se ne događa skoro ništa s njihove strane

Što se tiče mindfactory, neki misle da se samo kod njih tako prodaje. OK možda nije ista prodaja, ali ne može kod njih biti preko 80% a da drugdje nije preko 50% tj. da je toliko o nesrazmjeru. Evo npr. primjer s drugog kontitnenta

https://www.google.com/amp/s/www.tec...-for-amd%3famp

Uzet u obzir da su info iz 7 mjeseca, japan preko 68% a tad je mindfactory imao 79% za AMD.

Naravno tu je i OEM, laptopi i tu omjer nije takav, no i tu je gro više nego prije, pogotovo su imali boom laptopi gdje je AMD bio jako slab. U životu nisam nikad preproučio laptop sa amd cpu sve do negdje možda ove ili prošle godine, jer stvarno ima OK dealova

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 13.12.2019. u 22:18.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2019., 09:51   #2955
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Nema to veze s patentima, prolem je sa softverskom podrskom. Vecina programa je napisana za x86 i sad se nikome ne isplati portati to na ARM. Radi se na emulaciji ali dok ne doijemo nativnu podrsku tesko da ce ARM biti "prijetnja" x86 arhitekturi.



Zaboravljaš jednu stvar AI, koji već danas je u stanju sam pisati programe.


Koji je problem da takve stvari portanja na drugu arhitekturu napisanih softverskih programa odradi AI. Cijena je zanemariva. Jer to portanje se prije radilo ručno, no tehnika ide naprije pa i softwer i ne vidim jednog razloga da danas nešto takvo kao portanje na drugu arhitekturu niije moguće odraditi jeftino i brzo, samo treba odgovoarajući alat za tako nešto. Ipak je sav taj softwer pisan na osnovu nekih procedura i pravila, naravno da je to za ljude jako veliki posao, samo zaboravljaš da se to da i kompjuterski obraditi naravno uz nadzor i kontrolu ljudi, ali sama fizikalija se ne mora raditi ručno, tako da ne treba na to gledati očima programera iz 80' i 90'.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2019., 10:33   #2956
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Evo da se nadovežem na ove vijesti o Intel CPU:


https://www.bug.hr/procesori/kirin-1...irin-990-12834


Kada smo zadnji puta ovako nešto doživjeli na CPU baziranim na intelovoj arhitekturi? Koliko se ja sijećam to je bilo još krajem 80' i početkom 90' a od onda mic po mic.


ARM je ipak sada već poprilično dugo na tržištu pa im performanse i dalje skaću strelovito sa svakom slijedećom generacijom, a kod intela ono jedva da vidiš razliku.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 14.12.2019. u 11:22.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2019., 11:40   #2957
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,158
Nemojte tako po intelu evo haswell 22 nm su izbacili (star 4 generacija).Dugogodisnja partnerstva ih spasavaju a za ubuduce bi mogli izgubit dosta tih istih bar na neko vrijeme.
Kaze se "Sta su tili to su i dobili".

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2019., 11:51   #2958
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Dobili su rekordnu zaradu iz kvartala u kvartal. Pretpostavljam da su to tili.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 14.12.2019., 11:58   #2959
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,158
Dokad mladene dokad.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2019., 12:20   #2960
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Do kad god budu rekordno zarađivali.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2019., 12:36   #2961
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor BsClocked Pregled postova
Dokad mladene dokad.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
ovo sa 22 nm je bar nekoliko puta objavljeno na forumu.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 14.12.2019., 14:37   #2962
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
OO = 0.
-->
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
ovo sa 22 nm je bar nekoliko puta objavljeno na forumu.

Nije to uopće bitno, već je bitno da u siječnju iduće godine, dakle za manje od mjesec dana izlazi 5 nm CPU, OK za mobilnu telefoniju je ali ovo samo pokazuje koliko intel sve brže zaostaje, pogotovo kada se pogledaju one slikice od prije par dana na kojima su nacrtani popisi želja, a realnost je nešto sasvim drugo tu se samo plusira do u nedogled + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + --> OO = 0.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2019., 17:41   #2963
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Kaj se rekordne zarade tiče, postoji još jedna firma koja već jedno dulje vrijeme također bilježi rekordne rekorde u području koje Intel očajno želi i nadaju se da će im njihove Xe kartice omogućiti barem mali dio tog kolača. Jedina razlika između te firme i Intela je u tome da je prva firma alfa i omega u tom tržišnom segmentu, a po pitanju zajebanosti drži lekcije Intelovim Ryan Shrout PR mudrolijama. Firma je to koja u svom arsenalu ima ama baš sve i još koji komad više da Intel u narednim godinama i popratnim pokušajima dočeka na kojekakve komade noževa, a da pritom ne trpne dvaput dok im njihov CEO smješta od svega pomalo u tak jasno najnovijim proizvodnim procesima (1 - 2). Ne bi me čudilo da se Intel ubrzo nađe u situaciji u kojoj CEO one frime s početka donosi odluku da se njihovi proizvodi u OEM formatu isporučuju isključivo i samo u kombinaciji s AMD EPYC rješenjima, jer Intel jednostavno više nije ne samo najbolji, nego ni dovoljno dobar. Intel bi se tako vrlo lako i u rekordnom roku mogel naći u raznim i ne baš previše bajnim situacijama.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 08:30   #2964
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Malo o novim procesorima, boost na 5.1+ ghza.

https://wccftech.com/ntel-unleashing...ore-125-w-tdp/
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 09:11   #2965
Gašpar
trpi, trpi...
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: CRO
Postovi: 110
I to na svim jezgrama jel

INTEL, bio i ostao nepokoreni kralj procesora
Gašpar je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 11:49   #2966
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Pripremite maramice vas dvojica
Citiraj:
The most high-end CPU in the Comet Lake-S lineup is the Core i9-10900K CPU with 10 cores and 20 threads. This part is confirmed to be 125W TDP SKU. This processor will feature clocks of 3.7 GHz to 5.2 GHz in boost. The new feature called Velocity Boost will unlock clock speeds up to 5.3 GHz, but only for two SKUs: 10900K and 10900 non-K.
Izvor

Jedini je bedić što nije all-core, jer bi se istopio jadnik
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 11:54   #2967
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,542
Znam da su stari postovi, ali...

Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
ARM se opasno približava x86 po brzini
Ako pod "opasno" mislis "gdjegod dolazi na samo jedan red velicine slabijih performansi", onda se svakako "opasno" priblizio.

Iako mi Larabel najcesce beskrajno iritira, evo ti jedan recentniji brzi pregled tih "opasnih" brzina.

TLDR; 96c@2GHz odnosno 32c@3.3GHz ARM ni za kurac nije.

Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Nema to veze s patentima, prolem je sa softverskom podrskom. Vecina programa je napisana za x86 i sad se nikome ne isplati portati to na ARM.
Tu pricas samo o "desktop" segmentu. Fotošop i Word. Sva ostala ozbiljna produkcija u server svijetu uredno radi na kojecemu, pa tako i na ARM-u, tu nema greske. Samo sto se rijetko i u jako specificnim situacijama takvo sto isplati.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 12:00   #2968
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ono što je moguće da se OEM "sklapači" za desktop mašine - ne neki power useri, nego recimo klasniče office + web mašine okrenu ARM-u. E to bi bio veliki udarac Intelu i AMD-u, najviše Intelu


Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Pripremite maramice vas dvojica

Izvor

Jedini je bedić što nije all-core, jer bi se istopio jadnik

Da, 5ghz all core (a kamoli preko) nebi trebalo biti moguće na 10 coreu, jer i ovim octama potrošnja "ide kroz krov". Pri tom ne mislim na LN2 ekipu, oni će svakako moći


Mislim ono, priča je kao da je svaki intel na 5ghz, ajmo realno koliko je ekipe sa foruma kupila i7 9700K, i9 9900K i 9900KF da uživa u 5ghz blagodatima u zadnjih godinu-dvije? Šaćica... Realnost je da u budžet segmentu i dalje prodaju lockane procesore sa base clockom od 2.9ghz i boostom od cca 3.8ghz...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2019., 00:23   #2969
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Na kraju bi "novi" Core i9-10900K mogel ispasti i završiti isto ko i aktualni Core i9-10900X (1 - 2) ...ni-vrit-ni-mimo varijacija na temu.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 29.12.2019., 01:32   #2970
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Kad smo već kod tih x299, mbo vendori kukaju da je prodaja loša https://www.youtube.com/watch?v=7WML...youtu.be&t=526
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na