Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.11.2008., 19:56   #1
DirectHit
Premium
Moj komp
 
DirectHit's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Croatia
Postovi: 231
Windows Vista dilema

Uglavnom da vam kažem prvo glavne djelove moje nove konfiguracije :

MBO: Gigabyte EP35-DS3, s775 - 613,11 kuna
CPU: Intel Core 2 Quad Q6600 BOX
VGA: Powercolor Radeon HD4870 PCIE, PCS, 512MB DDR5
Od RAM-a imam 2x2GB Kingmax DDR2.


Uglavnom, imam izbor između Windows Viste 32 bita i 64 bita. Obadvije su Ultimate i navest cu neke cinjenice koje mi se sviđaju kod obadvije, ali molio bi vas da mi se pridružite u mojoj odluci. Naravno, uvjek treba imat pogled prema budućnosti, zato je i tu ovaj CPU od 4 jezgre.

Windows Vista 32 bit :

- Dolazi od frenda koji i sam koristi tu Windows Vistu i kaze uglavnom ovako : "Vista 64bita ce ti tek trebati za 3-4 godine, sad ti je odlicna i 32 bita, za 64bita i tako nema puno aplikacija i puno igara ne radi kako treba, što se performansi tiče, ništa ne gubiš" - jeli ova konstatacija točna? Važno mi je da izvažem jel se isplati sada u ovom trenutku imati Windows Vista 32 bita iako je ova moja konfiguracija prilično moćna ? Ono što vas pitam jest : Jeli ja postavljanjem 32bitne Viste gubim u performansama samog računala? Uglavnom, taj moj frend i sam tvrdi da koristi ovu 32bitnu vistu i da je zadovoljan sa njom a da prelazak na 64bita smatra da će biti opravdan tek za 3-4 godine. E sad tu se malo prevažem pošto ipak ja gledam za budućnost, ali zanimaju me vaša mišljenja oko ovoga.

- Ova Windows Vista 32 bita Ultimate dolazi bez onih dodatnih programa kao npr. Nero itd. Što je za mene odlično pošto mi oni netrebaju i to me privlači dosta kod ove 32 bitne verzije. Samo opet kad pomislim da bi mogao izgubiti nesto ako ne stavim 64 bita...


- Isto tako zanima me jeli 64bitni OS uopce utječe na same performanse i ima li veze u performansama u igrama(sadasnjim i buducim) te ima li veze s DX-om 10 - 10.1?


Windows Vista 64bit :
VELIKI + JER RASPOZNAJE VIŠE OD 4GB RAM-A , U ovom slučaju ja imam 2x2gb RAM-a

- Po svemu sudeći i po drugim riječima ostalih korisnika, Windows Vista 64 bita s SP1 ne stvara probleme kod igara, a aplikacije koje su za 32bita se vise-manje uredno vrte jer 64bitni OS lako prepozna ono što je 32bita, ali 32bitni OS nemoze prepoznat 64bitnu aplikaciju.

- Evo ako moze detaljniji input što osim vidnih ubrzanja kod 64bitnih aplikacija mogu očekivati od 64bitnog OS-a?

- Smatram da će biti sve više i više 64bitnih aplikacija, te mozemo stoga instaliranje ovih Windowsa Vista 64bita nazvati i pogledom u buducnost, jer, kad tad cu ih morat instalirati jer ce sve preci na 64bitnu arhitekturu?

- Koliko je zapravo istina ovo što mi frend priča, kao da igara dosta ne radi, da nema aplikacija i da tek za 3-4 godine mozem upogoniti tu 64bitnu vistu, te da se sad ne isplati... kakva su vaša generalna iskustva.


I na kraju krajeva ako mi netko moze reci tko ima Ultimate, koji tocno dolazne "dodatni" programi tipa Nero itd. i jeli ih moguce lagano ukloniti?


Uglavnom sve u svemu ajmo detaljno porazgovarati o ovoj dilemi i odrediti što mi je na kraju krajeva, bolje,kvalitetnije(i za buducnost), stabilnije i najbolje staviti na ovu novu konfiguraciju. Kroz razgovor mozemo najlakse zakljuciti koja je najbolja opcija za ovu konfiguraciju.


Puno hvala!
DirectHit je offline   Reply With Quote
Staro 15.11.2008., 20:13   #2
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,657
64 bitna definitivno. Dosad se nisam susreo ni s jednim programom koji nije htio raditi jer je OS 64 bitni. Imaš x64 Program Files i x86 Program Files i ovisno o tome kakva je aplikacija, instalira se u odgovarajući. Kod mene je recimo samo par stavki u x64 Program Files i to sve većinom programi koji dolaze uz drivere i 7-zip. Sve ostalo je u x86 folderu. Ne znam gdje si čuo da Nero dolazi uz Ultimate. Tu su ti sve važnije razlike: http://www.microsoft.com/windows/win...s/default.aspx
Ima još par sitnica kao što su recimo mogućnost downloada nekih dodataka kao što su Dreamscene, neke dodatne igre i slično. Dosta se dugo već družim s Vistom, i 64 bitna mi je puno stabilnija od 32-bitne. Kao da su dva različita OS-a. Stavi za početak XP, pa probaj obje te Viste na par dana preko VMWarea ili VirtualBoxa ( preporučam ) pa donesi sam odluku jel uopće želiš preći na vistu ili ne.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.11.2008., 21:44   #3
tommy-1
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 22
¸ja osobno sam probao obje i x64 mi je puno bolja od x32...
tommy-1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na