Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.06.2017., 13:16   #29641
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
nadam se da će obitelj Riceburnerić i dalje kupovati nove benzince, ova 2 koja sam kupil od njih se i dalje veselo koturaju, a troše ko dizeli kad će treći, kaj se čeka?
a dileme su oko obujma motora i izvedbe šasije
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2017., 13:33   #29642
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,316
Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
dok su auti u garanciji moraju se postivati servisni intervali i menjat sve kaj pise inace garancija bye bye... ulje za moderni dizel je skupo, filter nafte je skup, filter motora je skuplji neznatno, filter klime je skuplji, i tak... nabere se...
Doneseš svoje ulje i dalje vrijedi garancija. Ostali dijelovi od ovlaštenih. Cijene održavanja dizela i benzinca su iste. (odnosi se na VAG)
Sve je OEM osim kočnica (donesem što hoću i montiraju ga)

Registracija je po meni zanemariva.
Koji je model u pitanju zbog registracije?
Ako hoće voziti i neka uzme Smarta. Jeftina registracija i skuplje održavanje.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.06.2017., 14:03   #29643
Nik
Premium
Moj komp
 
Nik's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zg
Postovi: 453
Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
a di ti je racunica kolko je dizel skuplji u startu i servisima?

moja punica radi 30 000km godisnje otvorene ceste bez grada, sa benzinca presla na dizel...
u startu je dizel bio oko 15000kn skuplji, redovni servisi zbog ulja i filtera su skuplji u prosjeku 500kn, skuplja joj registracija...

ona ne vidi nikakvu ustedu za sada...
Slazem se s ovim gore napisanim, cifre su tu negdje, barem u okvirima kompaktnih (novih) auta koje sam ja gledao.
Posto sam u kupovini novog auta bas sam si razmisljao da po prvi puta mozda uzmem dizelasa, konkretno Kiu ceed 136KS, i nakon racunanja sto i kako mi je isplativije opet sam se odlucio na benzinca , unatoc tome sto radim 25k km godisne.
Na kraju sam kapario Vitaru sa 120 atmosferskih KS u koju odmah ide LPG instalacija i to vozim iducih 200k km.
Jasno je da sam isao na sto jeftiniju voznju po kilometru, iako mi je okretni moment i 136KS kod Kie Ceed golicao mastu.

Tri mjeseca sam imao na raspolaganju novi Clio (75KS) i Puga 208 (90KS) na bengu, i ne trose oni previse, ali ono, 400kn ode u vjetar samo tako, u odnosu na plinaru bas se osjeti na financijama.

Dizel je skuplji u startu, skuplji na odrzavanju, nesto jeftiniji na tankanju, ali nista drasticno, po meni ne vise od 1-1.5lmax/100km ovisno gdje se i kako vozi. Kad se sve uracuna da se vrati pocetnih 12-15k kn vise za dizelasa (a u slucaju Vitare i preko 20k kn) treba okrenuti brdo kilometara da se investicija isplati.

No, svatko ima neku svoju racunicu, i nek kupuje za svoje pare sto hoce
Nik je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2017., 14:34   #29644
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor Nik Pregled postova

No, svatko ima neku svoju racunicu, i nek kupuje za svoje pare sto hoce
E baš to. No ne možeš to svima dokazat...

Kolko će te izać LPG instalacija?
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2017., 14:44   #29645
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Nik Pregled postova
Slazem se s ovim gore napisanim, cifre su tu negdje, barem u okvirima kompaktnih (novih) auta koje sam ja gledao.
Posto sam u kupovini novog auta bas sam si razmisljao da po prvi puta mozda uzmem dizelasa, konkretno Kiu ceed 136KS, i nakon racunanja sto i kako mi je isplativije opet sam se odlucio na benzinca , unatoc tome sto radim 25k km godisne.
Na kraju sam kapario Vitaru sa 120 atmosferskih KS u koju odmah ide LPG instalacija i to vozim iducih 200k km.
Jasno je da sam isao na sto jeftiniju voznju po kilometru, iako mi je okretni moment i 136KS kod Kie Ceed golicao mastu.

Tri mjeseca sam imao na raspolaganju novi Clio (75KS) i Puga 208 (90KS) na bengu, i ne trose oni previse, ali ono, 400kn ode u vjetar samo tako, u odnosu na plinaru bas se osjeti na financijama.

Dizel je skuplji u startu, skuplji na odrzavanju, nesto jeftiniji na tankanju, ali nista drasticno, po meni ne vise od 1-1.5lmax/100km ovisno gdje se i kako vozi. Kad se sve uracuna da se vrati pocetnih 12-15k kn vise za dizelasa (a u slucaju Vitare i preko 20k kn) treba okrenuti brdo kilometara da se investicija isplati.

No, svatko ima neku svoju racunicu, i nek kupuje za svoje pare sto hoce
Nemoj Kiu, ko boga te molim.

Nikad više. Plastika užasna, sve škripa, potrošnja ne baš mala, mrtvi kut ima novi Ceed takav da sam u par navrata gotovo ušao u kružni tok misleći da nema nikoga, i onda mi iz mrtvog kuta izađe auto. Lim relativno loš isto.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2017., 14:45   #29646
Nik
Premium
Moj komp
 
Nik's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zg
Postovi: 453
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Kolko će te izać LPG instalacija?
7500kn s ukljucenim atestom u cijeni (koji je inace 1000kn). Lovato sustav.
Lovato sam imao na bivsem Swiftu, osim redovitog servisa svakih 15-20k km, nula kvarova nula dodatnog troska na 209k km.
Nik je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2017., 15:08   #29647
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Super cijena, mislio sam da je više.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2017., 15:25   #29648
Romul
Premium
Moj komp
 
Romul's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Rijeka/Bratislava
Postovi: 217
Koja tvrda rasprava

Jedna stvar mi je malo cudna. Izgleda mi da ovdje na temi Automobili nitko ne kupuje auto po svom gustu. Sve same brojke, troskovi, potrosnja...samo ekonomija. Ne kazem da to netreba biti tako, svi mi kalkuliramo u nekoj mjeri, pa i ja sam, ali eto dobih dojam takav da se svelo sve na u lipu
Ovo bi mi imalo i smisla kada bi se ovdje raspravljalo sluzbeno/poslovno vozilo koje se koristi iskljucivo u poslovne svrhe.

Sto se tice odrzavanja to je vrlo subjektivno. Neko vozi auto dok auto ne stane. To je vrlo osobna stvar kada govorimo o privatnim autima.
Netko kupi novo vozilo i vrlo pazljivo odrzava auto. Mjenja sve cim vidi da bi trebalo mjenjat ne ceka da pukne. Mjenja ulje u mjenjacu, servu, diferencijalu iako proizvodjac to ne predvidja...
Drugi vozi i samo ulje u motoru i nakon 5 godina i 150000 km ga se rijesava. Vrlo realno je da ce na kraju prvi potrositi dosta vise ali ta dva auta ce biti bitno drugacija.
Pa onda ovisi kako tko vozi to auto u kakvim uvjetima i rezimima. Nije isto ako neko vozi ko manijak i prelijece lezece jer eto manje se osjeti kad prodjes sa vecom brzinom preko njih (poznajem i takve da!) ili tegli prikolice... Takve stvari puno vise utjecu na maintenance costs nego dizel vs benzin.

Inace osobno ne patim toliko dal mi je auto bezprijekorno cist, ima ostecenja na haubi od kamencica,ima ogrebotinicu na zadnjem braniku...ne smeta mi ali motor,kocnice,ovjes, gume u stvari sve mora biti bezprijekorno ispravno.

Npr. bas na zadnjem servisu pred mjesec dana sam skuzio da malo slini ulje na manifoldu od povrtnih uljnih para na usisnoj grani. Mana na doticnom motoru. Nisam puno dvojio. 500 EUR i novi manifold je gore.

Imam i dizela i benzinca i svaki ima svoje i prednosti i nedostatke. I da dizel nije nimalo dosadan u voznji, dapace i nakon tolikih godina mi izmami osmjeh na lice kad ga provozam na B roads.
Romul je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2017., 15:26   #29649
Tvrdi
Sremium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: Na granici istočnog i zapadnog rimskog carstva
Postovi: 2,854
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
E baš to. No ne možeš to svima dokazat...

Kolko će te izać LPG instalacija?
Ništa se nikome ne mora dokazivati. Isto sam ja tvrdio ali ovdje se tupilo da je dizel puno isplativiji bez da se uzelo u obzir cijenu auta (pogotovo novi, a bome i rabljeni), cijenu servisa te cijenu eventualnih popravaka. Također trebalo se uzeti u obzir i tko vozi, koliko km i gdje.

BTW, CO Volva je već najavio da će vrlo vjerojatno njihovi zadnji dizel modeli biti i zadnji s tim pogonom i da neće raditi nove dizele. Slično kažu i neki drugi proizvođači. Njemačka ih planira riješiti u idućih 10-15g kompletno s cesta. Do 2030 i benzince. Ta je odluka već prošla u bundes parlamentu. Također prodaja dizela je pala za 20% u EU. Zadnje muljaža volksvagena s emisijama nije pomogla općem stanju. U većim EU gradovima već su najavili da će u idućim godinama zabraniti dizele starije od 2015g. ili čak potpuno..

Zadnje izmijenjeno od: Tvrdi. 07.06.2017. u 15:38.
Tvrdi je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2017., 16:08   #29650
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Citiraj:
Autor Romul Pregled postova
Koja tvrda rasprava

Jedna stvar mi je malo cudna. Izgleda mi da ovdje na temi Automobili nitko ne kupuje auto po svom gustu. Sve same brojke, troskovi, potrosnja...samo ekonomija. Ne kazem da to netreba biti tako, svi mi kalkuliramo u nekoj mjeri, pa i ja sam, ali eto dobih dojam takav da se svelo sve na u lipu
Ovo bi mi imalo i smisla kada bi se ovdje raspravljalo sluzbeno/poslovno vozilo koje se koristi iskljucivo u poslovne svrhe.

Sto se tice odrzavanja to je vrlo subjektivno. Neko vozi auto dok auto ne stane. To je vrlo osobna stvar kada govorimo o privatnim autima.
Netko kupi novo vozilo i vrlo pazljivo odrzava auto. Mjenja sve cim vidi da bi trebalo mjenjat ne ceka da pukne. Mjenja ulje u mjenjacu, servu, diferencijalu iako proizvodjac to ne predvidja...
Drugi vozi i samo ulje u motoru i nakon 5 godina i 150000 km ga se rijesava. Vrlo realno je da ce na kraju prvi potrositi dosta vise ali ta dva auta ce biti bitno drugacija.
Pa onda ovisi kako tko vozi to auto u kakvim uvjetima i rezimima. Nije isto ako neko vozi ko manijak i prelijece lezece jer eto manje se osjeti kad prodjes sa vecom brzinom preko njih (poznajem i takve da!) ili tegli prikolice... Takve stvari puno vise utjecu na maintenance costs nego dizel vs benzin.

Inace osobno ne patim toliko dal mi je auto bezprijekorno cist, ima ostecenja na haubi od kamencica,ima ogrebotinicu na zadnjem braniku...ne smeta mi ali motor,kocnice,ovjes, gume u stvari sve mora biti bezprijekorno ispravno.

Npr. bas na zadnjem servisu pred mjesec dana sam skuzio da malo slini ulje na manifoldu od povrtnih uljnih para na usisnoj grani. Mana na doticnom motoru. Nisam puno dvojio. 500 EUR i novi manifold je gore.

Imam i dizela i benzinca i svaki ima svoje i prednosti i nedostatke. I da dizel nije nimalo dosadan u voznji, dapace i nakon tolikih godina mi izmami osmjeh na lice kad ga provozam na B roads.

kako se ono kaze, POTPIS
Gabre je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.06.2017., 16:13   #29651
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
I od mene potpis.

Citiraj:
Autor Romul Pregled postova
Jedna stvar mi je malo cudna. Izgleda mi da ovdje na temi Automobili nitko ne kupuje auto po svom gustu. Sve same brojke, troskovi, potrosnja...samo ekonomija.
Već sam sam sebi dosadan, a vjerujem i drugima ovdje pokušavajući objasniti zašto sam kupio auto sebi za gušt. Tako da, eto, imaš jednoga.

Meni dosta ove rasprave. I dieseli i benzinci će se voziti još dugo godina, neće to nestati preko noći. Kako god netko mislio ili nadao se.

I mazda to zna, zato su odj. downsizing i voze po svome - nadam se uskoro HCCI motorima.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote