Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.12.2016., 18:43   #1
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
(riješeno) Grafička na laptopu se pregrijava

pozdrav, imam toshibu neku (nisam zapamtio model) koja se ugasi nakon nekoliko jer se graficka pregrijava..znam da je graficka jer sam uspio uci u windows dok je podignut i puse dodatni ventilator u njega tako da sam pokrenuo stres test na aida64, prvo samo cpu bez graficke i temp cpu dode do 70 sto je ok, onda stres samo gpu i skoci odma sa 60 na 102, ekran se zacrni i nakon par sekundi se ugasi, situacija jasna jel

e sad, ocistio sam sve i stavio novu mx-4 pastu prije nego sam uspio u windows uci, onda kad sam vidio da je do grafe isao sam brus papirom heatsink obraditi jer je bakar oksidiran no ni to nije pomoglo, takoder serafi su dobro zategnuti i nema lufta, ugradeni ventilator je potpuno ispravan jer hladi normalno procesor

sazetak: kad ga skroz zatvorim nakon par sekundi se ugasi (neovisno krenuo u windowse ili stajao u biosu), kada je otvoren, podignut i puse vanjski ventilator jos uspijem uci u windowse i radi dok ne opteretis graficku...kako rijesiti ovaj problem?

vacs je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2016., 11:07   #2
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
mislim da je grafička dala svoje..
imart je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.12.2016., 11:23   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Možda je iscurila tekućina iz coolera.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2016., 11:27   #4
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Skinuti heatpipe, očistiti. Zakuhati vodu, skinuti lonac sa vatre, uroniti jedan kraj heatpipea u vrelu vodu i primiti za drugi kraj, ukoliko jako brzo postane "nedrživ" heatpipe radi, ako duže vremena možeš držati heatpipe znači da je tekića otišla, pobjegla, ishlapila, ... i treba nabaviti novi heatpipe.

Ili druga opcija je da treba "rebalat" GPU chip, što je upitno isplativo. Ako heatpipe radi možda treba ploču u pečnicu na 200°C koju minutu ako je reball skup.
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2016., 11:29   #5
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
a procesor se ne pregrijava?
imart je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2016., 11:41   #6
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Citiraj:
Autor Black Dragon Pregled postova
Skinuti heatpipe, očistiti. Zakuhati vodu, skinuti lonac sa vatre, uroniti jedan kraj heatpipea u vrelu vodu i primiti za drugi kraj, ukoliko jako brzo postane "nedrživ" heatpipe radi, ako duže vremena možeš držati heatpipe znači da je tekića otišla, pobjegla, ishlapila, ... i treba nabaviti novi heatpipe.

Ili druga opcija je da treba "rebalat" GPU chip, što je upitno isplativo. Ako heatpipe radi možda treba ploču u pečnicu na 200°C koju minutu ako je reball skup.
ok, probam to prvo

Citiraj:
Autor imart Pregled postova
a procesor se ne pregrijava?
ne, kad udem u windowse sa dodatnim ventilatorom odozdola gpu je na 60 a cpu na 43, opteretim samo cpu i ne ide preko 70, opteretim samo gpu i skoci odma na 102, ugasi se prvo ekran pa onda i cijeli laptop
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2016., 11:49   #7
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
i procesor na 70 stupnjeva je prevruć.. onda stvarno ova pipe mozda ne radi..
imart je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2016., 11:55   #8
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Ma nije 70C previse za procesor... to je skoro pa idealno. Meni na HP varira od 40C do 80C kada vrti neku flash igricu ili tome slicno... isto ima graficka na heatpipeu a i proc ima svoju grafiku. To su ljetne temperature recimo.... zimi je oko 75C sim-vam koji C.

Cist je ko suza, nema prasine. Takve su temperature bile od prvog dana, kada CPU ode na 87/89C znam da je ventilator prljav i treba ciscenje.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2016., 12:11   #9
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
meni se dell restartao kad bi došo do 80 stupnjeva. Intelov proc.
imart je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2016., 14:11   #10
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
probao staviti heatpipe u kipucu vodu, 5 sekundi sam uspio drzati, sad je li to ok ili nije?

inace sad sam novi stres test pustio, cpu je u idlu 41, a pod full opterecenjem 63 bez dodatnog hladnjea...ne znam otkud mi onih 70 bilo, no nema veze...a gpu je i dalje ista stvar, sa 60 skoci na 102 i ugasi se

jos da se nadovezem oko temperatura kod procesora, na mom asusu i7-6700hq je u idlu 43 stupnja, a pod full opterecenjem 90, ista stvar je bila na i7-4710hq sto sam imao u starom laptopu, na asus rog forumu pisu da je svima tako i da tako mora biti na rog laptopima (iako mi nije jasno zasto si nisu dali vise truda oko toga), a mijenjao pastu nisam jer mi je jos pod garancijom
vacs je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.12.2016., 15:00   #11
darko385
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: pokraj VK
Postovi: 74
vjerojatno je kontakt ispod grafikog cipa oslabio pa se pregrijava, tu samo pomaze reballing,toshibina cxxx serija je imala masovnih problema sa tim grafikama i crkavanjem istih, pogotovo c855
darko385 je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2016., 15:10   #12
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Znaci probat u pecnicu staviti na minutu dvi? Toshiba g550 je
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2016., 15:13   #13
SaleFFS
Varilnik
Moj komp
 
SaleFFS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,640
Ili ako imaš heatgun pa lagano po gpu direktno. Nema smisla peći cijelu ploču ako znaš da je to gpu-a.
SaleFFS je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2016., 16:21   #14
darko385
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: pokraj VK
Postovi: 74
ja bih probaostavit fluxa ispod cipa pa grijat sa lemilicom koja ima vruci zrak i to na 220-230c ako netko ima multimetar sa temp sondom..a i to je nesigurno, jedino pomaze reballing ako se napravi kako treba...a ovo s fenom neznam kolikoje dobra ideja
darko385 je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2016., 17:07   #15
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Imam jedino industrijski fen za posuditi, kod nas na selu se slabo ljudi bave time pa mi ostaje ili fen ili pec
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2016., 19:25   #16
T0mB1ll
420
Moj komp
 
T0mB1ll's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Le Molve
Postovi: 1,571
jesi 100% siguran da ti cooler sjedi na gpu čipu? neki laptopi imaju onu žvaku između i tu ima lufta, oko 1mm... pa ako staviš pastu, ona ne daje dovoljan kontakt za hlađenje pri opterečenju nego se baš mora staviti thermal pad
T0mB1ll je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2016., 20:03   #17
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
u pravu si, prvi put kad sam skidao cooler bila je vec pasta i bila i na gpu i na cooleru, onak tocno se vidi da je imalo kontakt, ja sam stavio novu pastu i ono se i dalje gasilo, skidem opet cooler i vidim polovicno dodiruje (samo je malo bio zamazan) no rekoh mozda zato sto nisam plastiku stavio nego samo seraf pa nije stislo kako treba (isti seraf drzi poklopac i cooler), zaserafio nazad i valjda kad sam gledao da li ima lufta primilo paste i na cooler, onda sam probao sa pad-om od 2mm, opet se je pregrijavao i sad zadnji put kad sam pastu stavljao vidim da uopce ne dodiruje

1. moja greska, nisam dovoljno paznje obratio
2. zasto bi oni stavili thermal pad na gpu koji inace generira citavu kolicinu topline?
3. razlog zasto sa mojim thermal pad-om se i dalje pregrijava je zato sto je neka jeftinjara sa ebaya

sto sad ciniti? gdje naci kvalitetan thermal pad? i sto bi bilo da uzmem komad bakra 1cm x 1cm x 2mm pa stavim izmedu jos?
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2016., 20:33   #18
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Bakrena plocica je najbolja solucija, imas na ebayu plocice raznih debljina i sirina, stavis pastu pa plocicu pa pastu i onda kuler, tako sam ja jedan rjesio od pregrijavanja a bolje je sigurno nego zvaka.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2016., 20:47   #19
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
tako ce onda i biti, hvala svima na pomoci
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2016., 11:00   #20
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Bakrena plocica je najbolja solucija, imas na ebayu plocice raznih debljina i sirina, stavis pastu pa plocicu pa pastu i onda kuler, tako sam ja jedan rjesio od pregrijavanja a bolje je sigurno nego zvaka.
U jednom EliteBooku sam pribjegao istoj metodi samo je poželjno fiksirati tu pločicu bakra (ja sam to obavio termovodljivim ljepilom koje sam bio dobio uz jedan Scythe cooler) jer nije baš pametno u notebooku imati sasvim solidno vodljivi komad bakra koji be se mogao kretati nekontrolirano po kućištu. Jer sumnjam da su chip + pasta + bakrena ploćica + pasta + heatpipe oličenje dobrog spoja u nećem što je pokretno kao notebook. U desktopu možda koji nitko ne šuta nogom ali u notebooku koji se mrda i trese .... miriši na bijeli dim.
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2016., 11:04   #21
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
a zašto jednostavno ne nabaviš thermal pad odgovarajućih dimenzija?
imart je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2016., 09:59   #22
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
Citiraj:
Autor imart Pregled postova
a zašto jednostavno ne nabaviš thermal pad odgovarajućih dimenzija?
Imam ali ne pomaze, temperatura ko da ga ni nema, doduse moj je neka jeftinjara sa ebaya ali bar bi malo trebalo smanjiti temperaturu no ono nista, gasi mi se i sa njim i bez njega
vacs je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2016., 10:06   #23
imart
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,167
al mora biti stisnut između površina chipa i hladnjaka naravno. ak ima luft ne valja.. spigaj malo hladnjak i pipe da se priblizi chipu od grafičke bliže. ono pola mm.
imart je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2016., 14:50   #24
vacs
Premium
Moj komp
 
vacs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: RH
Postovi: 1,578
nema lufta, 2mm je debljine, lijepo se vidi na spuzvi kako se chip utisnuo ali i dalje se pregrijava..probao sam sa bakrenom plocicom od 2mm, graficka ne prelazi 70 stupnjeva, no drugi problem je sto sad hladnjak na cpu ne sjedi kako treba tako da mi treba tanja plocica

a ovaj laptop je staro andrlje, sluzit ce starijoj osobi samo za internet i office, nece ga nosati okolo tako da ovo rjesenje sa plocicom mi djeluje najbolje
vacs je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na