Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.02.2009., 17:53   #1
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
"najbolji" linux kao zamjena xp-a

zanima me, koja je najbolja distribucija linuxa kojom bi barem donekle moga zamijeniti win xp?
znači da je vizualno preživljiva, da nije rudimentalna kao windows 95, te da ima šta više drivera za razni hardver (skener, webcam,audigy...).
za ostalo ću se snaći s vremenom.
hvala
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2009., 17:56   #2
Crash009
Banned
Moj komp
 
Crash009's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 7,361
Ubuntu IMHO.
Crash009 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.02.2009., 18:11   #3
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
a da li ubuntu dolazi za programom wine? jer trebam neke programe emulirat, pa sam čitao da sa wine to najbolje radi.
preciznije, trebam emulirat acd see i office paket.
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2009., 18:15   #4
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Imaš OpenOffice koji nimalo ne zaostaje za Windows konkurencijom, a bome imaš i masu besplatnih (GwenView, DigiKam i sl.) preglednika slika koji rade pod Linuxom.
Makar lako Wine instaliraš dodatno, ako već ne najdeš Ubuntu distribuciju koja dolazi s njim.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2009., 18:22   #5
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
reko bi da ubuntu ne dolazi sa wineom ali kao sto mcg kaze mozes ga uredno dignuti.

open office ti je ok zamjena za ms office iako ti makroi ne rade (barem nisu..sada ne znam kako stoje s verzijom 3+ ako se ne varam).

preporuka ti je da se ne koristis guiem..tj. da sto vise forsaš terminal jer ce ti kasnije trebati ako ces se namjeravati baviti nekim IT poslom, a sve vise (skoro pa svi) traže neko osnovno znanje rada u linuxu (naravno jedino ako nije politika firme MS only)
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2009., 18:38   #6
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
ako znash namjestit windowsi (NITI JEDNI) nemogu izgledati tako dobro (imati tu kolicinu blinga ) ili ako zelish biti toliko minimalisticki.

MS Office paket je daleko bolji (brzi, stabilniji, ima vishe opcija) od OO ili recimo pojednicnih programa kao sto su Abiword ili Gnumeric ...

imash neku posebnu primjenu za ACD See? (ako se ne varam taj komad software-a je davno pregazen i na windowsima - postoje puuuno bolja rijesenja)

wine mozesh instalirat na bilo kojoj distribuciji (Ubuntu cak i ako ne dolazi s wine-om dovoljno je "sudo apt-get install wine" i tu si)
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2009., 19:33   #7
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
linux bin koristio jer mi windowsi lagano ali konstantno idu na jetra.
rad u konzoli nije uvjet, za to imam putty i kad me ćopi volja mogu se spojit na server od faksa i tucat do jutra.
sad ću stavit skidat ubuntu, pa ću sutra instalirat...
ma acd see sam počeo koristit davno samo za printanje i resizeanje slika, a na visti sam ga koristio stalno jer je onaj picture viewer na visti teško sranje, sve slike su nekako deformirane u njemu. pa sam sad i nastavio, najviše ga volim zbog crne pozadine.
ako mi na ubuntu još bude radio skener i webcam, onda super držim fige da radi.
pozdrav
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2009., 20:30   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Za slije pređi na Gimp i ima verziju za prozore.
Inaće probaj dignit Ubuntu kao Live OS i vidi šta je sam automatski prepoznao.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2009., 22:16   #9
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
Hm...ukratko-zamjena za Windows NE POSTOJI.Ako imaš neku specifičnu aplikaciju ili hardwer koji ima samo za XP onda ti nijedna linux distra neće biti od koristi...baš pričao neki dan s bubbom i moram se složit s njim u jednom pogledu > OS je ništa bez obzira koliko bio dobar,brz,stabilan i siguran ako aplikacije koje TEBI trebaju nisu dostupne za neku linux distru. To može biti i dobro i loše ovisno o tome kakv si korisnik odnosno što ti treba i što koristiš.Ukratko-sve osnovno > OK.Sve najfriškije,skupo,vioko sofisticirano ili ala ATI > ne baš.Što se softwera tiče,da imaš 2 mogućnosti: virtualizacija i wine.To katkad može šljakat a katkad ne. E tako a sad kad smo taj dio prošli idemo dalje. Nema najbolje linux distre. Jednostavno nema. Svaka ima svoju filozofiju a neke i svoju specifičnu namjenu (da,znam sve je to u biti isto ali opet-na nakima je sve po defaultu složeno za neku namjenu tak da -manje posla).Za desktop bilo koja od većih i poznatijih je ok ali najbolja može biti opet samo tebi kad ti odlučih da ti neka od njih najbolje leži nakon što si ih isprobao (osbno iskustvo Ubuntu > predosadan ; OpenSuse > najbolja implementacija gnome-a ali previše malih reposa ; Slackware > hebeno brz i konfigurabilan te odličan za učenje ali oduzima previše vremena za samo konfiguriranje a ja sam u fazi korištenja OS-a ; Debian > vrlo,vrlo dobar...ali prestari paketi ; Fedora > bleeding edge,testni poligon za Red Hat i baš po mojoj mjeri)...

Questions?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2009., 22:39   #10
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Baš sam krenuo postat da si može radije dignut neki VM s Windowsima u Linuxu umjesto Winea, jebesh Wine. Ali opet, ako ti Windowsi idu na jetra baš me zanima što će ti Linux radit. Bolje digni u Winsima neki VM s Linuxom i peri dok jednom ne skužiš da to nije za tebe i odustaneš.
velorien je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.02.2009., 22:48   #11
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Triplpost OMG
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2009., 22:49   #12
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Eh crko mi net pa napravio doublepost
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2009., 23:28   #13
MAHER
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,581
e sada dosta dugo nisam dizao ubuntu ( stalno updatam/upgradam samo ) ali mislim da si dobio wine
MAHER je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2009., 23:37   #14
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor sasuke_the_king Pregled postova
linux bin koristio jer mi windowsi lagano ali konstantno idu na jetra.
Ovo je vjerojatno najgluplji ad hominem argument koji je moguce izkonstruirati. Ako ti "Windowsi lagano idu na jetra", *nix ce ti ici opako na kurac, budi uvjeren u to.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2009., 00:03   #15
boris87
Premium
Moj komp
 
boris87's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Žepče
Postovi: 407
Ja sam bio lud za tim linuxom (ubuntu)..kupio novu wifi zbog njega..pola godine sam učio da skontam promenit mac adresu,uštimat drivere za grafu,pppoe konekcije i ostala čuda muda,zezo se s kodecima za filmove!Upogonio compiz..divio se onoj kocki hvalio se prijateljima u selu.Nakon pola godine..sjedim za kompom i razmisljam koji će meni k..ovaj ubuntu...i ove sve điđe miđe..kad ja znam samo surfat..upalit msn..gledat filmove ko i svaki prosjecan korisnik.Koji to sve može na windowsu + se ne zeza sa driverima i sve je dječija igra oko instalacije...tako da sam sad na visti i naučio sam lekciju..sad mi više winsi ne idu na "jetru" jer znam da mi kao običnom korisniku netreba ništa više...
Jedino iz znatiželje probam svaki novi live ubuntu čisto da vidim šta se dešava novo..tako da ako stvarno nemaš neku potrebu ići na linux...nemoj bezze gubit vrijeme..stavi sebi windows 7 beta za promjenu i uživaj ako nevalja vrati vistu..kad dosadi onda xp itd..
boris87 je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2009., 00:10   #16
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Windowsi su ti dovoljni i kao neobičnom korisniku. Inače, ako već autor teme mora preći na Linux preporučio bih OpenSUSE s KDEom, nekako najmanje boli ta tranzicija.
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2009., 01:12   #17
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Meni je najdraži Ubuntu, a od desktop menagera gnome...
Ali definitivno najbolji OS trenutno mi je win 7.
Probao sam na svom laptopu sve i svašta, ali stvarno sve i svašta (razne linux distre, windowsa vakih, nakih, leoparda sam cak imao gore) i win 7 mi se pokazao kao najbrzi i najprihvatljiviji jer se vista davi na njemu, a xp se ruši svako malo, a linux je linux... imam ga u dual bootu sa ubuntom...

A za desktop virtualizaciju bi preporucio VirtualBox od suna. Odlicna stvarcica.
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2009., 09:03   #18
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
Citiraj:
Autor velorien Pregled postova
Windowsi su ti dovoljni i kao neobičnom korisniku. Inače, ako već autor teme mora preći na Linux preporučio bih OpenSUSE s KDEom, nekako najmanje boli ta tranzicija.
Ja nebi jer zadnji izašao (ujedno prvi za normalnu upotrebu a ne samo da developeri prčkaju po tome,4.2) još uvijek nema ni pola "laganini control panel" kao što je ili Gnome imaju. Što to znači? CLI. Loše? Za mene-ne...za tebe - vjerojatno.

Citiraj:
Autor boris87 Pregled postova
Ja sam bio lud za tim linuxom (ubuntu)..kupio novu wifi zbog njega..pola godine sam učio da skontam promenit mac adresu,uštimat drivere za grafu,pppoe konekcije i ostala čuda muda,zezo se s kodecima za filmove!Upogonio compiz..divio se onoj kocki hvalio se prijateljima u selu.Nakon pola godine..sjedim za kompom i razmisljam koji će meni k..ovaj ubuntu...i ove sve điđe miđe..kad ja znam samo surfat..upalit msn..gledat filmove ko i svaki prosjecan korisnik.Koji to sve može na windowsu + se ne zeza sa driverima i sve je dječija igra oko instalacije...tako da sam sad na visti i naučio sam lekciju..sad mi više winsi ne idu na "jetru" jer znam da mi kao običnom korisniku netreba ništa više...
Jedino iz znatiželje probam svaki novi live ubuntu čisto da vidim šta se dešava novo..tako da ako stvarno nemaš neku potrebu ići na linux...nemoj bezze gubit vrijeme..stavi sebi windows 7 beta za promjenu i uživaj ako nevalja vrati vistu..kad dosadi onda xp itd..
Hm...e vidiš-za ovakve je tutuntu i napravljen > bazni poslovi na računalu bez glavobolje.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2009., 12:18   #19
sasuke_the_king
Premium
Moj komp
 
sasuke_the_king's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: istra
Postovi: 1,016
ma koristio sam jedno kratko vrijeme suse zbog programiranja u kdevelopu (na faksu) i sviđala mi se stabilnost i ne-blokiranje linuxa, jer mi win stalno malo blokiraju (zablokira se start traka pa lupaj po task manageru 15 sekundi dok se ne odblokira). vjerojatno neki konflikt neke aplikacije ili drivera, ali to ne mogu rješit jer neznam kako, a imam instalirano samo 20tak programa koje aktivno koristim, uopće nemam smeća na kompu, pa mislim da bi linux dobro legao. ali vidiš dao si mi ideju, virtualizacija xp-a pod linuxom. istina da će radit malo sporije, ali ne bi smjelo biti ovih problema oko blokiranja jer ne instaliram nikakve drivere. naravno na tv karticu mogu unapred zaboravit, a nekako vjerujem da niti nokia pc suite neće radit, ali ovo ostalo bi moglo jer dosta programa koje koristim ima svoju linux verziju , a ovi koji nemaju dignem u virtualnom xp-u.
vrijedi probati.
sasuke_the_king je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2009., 12:43   #20
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
Citiraj:
Autor sasuke_the_king Pregled postova
ma koristio sam jedno kratko vrijeme suse zbog programiranja u kdevelopu (na faksu) i sviđala mi se stabilnost i ne-blokiranje linuxa, jer mi win stalno malo blokiraju (zablokira se start traka pa lupaj po task manageru 15 sekundi dok se ne odblokira). vjerojatno neki konflikt neke aplikacije ili drivera, ali to ne mogu rješit jer neznam kako, a imam instalirano samo 20tak programa koje aktivno koristim, uopće nemam smeća na kompu, pa mislim da bi linux dobro legao. ali vidiš dao si mi ideju, virtualizacija xp-a pod linuxom. istina da će radit malo sporije, ali ne bi smjelo biti ovih problema oko blokiranja jer ne instaliram nikakve drivere. naravno na tv karticu mogu unapred zaboravit, a nekako vjerujem da niti nokia pc suite neće radit, ali ovo ostalo bi moglo jer dosta programa koje koristim ima svoju linux verziju , a ovi koji nemaju dignem u virtualnom xp-u.
vrijedi probati.
Dual boot. I ne-Nokia PC Suite neće radit.Ako na takve aplikacije misliš da će radit na Linuxu-zaboravi.U teoriji je moguće ali u praksi nikad neznaš što će srednji layer napravit. Za takve stvari radije koristi Windows.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2009., 15:07   #21
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Evo nešto vrlo zanimljivo. bilo mi dosadno pa ajde da vidimo.
Napomena zašto tu stvaljam je ta da vmware workstation ima verziju za linux sa punom funkcionalnoscu kao i win verzija, dakle podrška za dx9 u virtualnoj mašini hehe.

fps ide od 4 do 60...
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2009., 15:27   #22
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
IMHO dual boot se ne isplati jer ne želiš svako malo restartat komp i ulazit u drugi operativni sustav. Najbolje rješenje je virtualizacija, pogotovo ako imaš iole jači komp koji može pretrpit dijeljenje resursa.

@Tomek
Ja još uvijek imam negdje Suse s KDE 3.nešto i nije bio loš, pa ne znam što točno misliš.
Istina je da se previše nisam bavio Linuxom (isprobao sam Fedoru neku staru, CentOS (s Gnomovima) i Suse (s KDE 3, makar sam instalirao 4 da vidim što je tu fensi,
nisam bio impresioniran baš ) pa ne znam što misliš s CLI i zašto je meni oke, a tebi ne i tak.
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2009., 17:14   #23
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Debian > vrlo,vrlo dobar...ali prestari paketi
E više nisu prestari, Lenny je tu.
Citiraj:
Autor sasuke_the_king Pregled postova
ma acd see sam počeo koristit davno samo za printanje i resizeanje slika, a na visti sam ga koristio stalno jer je onaj picture viewer na visti teško sranje, sve slike su nekako deformirane u njemu. pa sam sad i nastavio, najviše ga volim zbog crne pozadine.
untisumpora
Citiraj:
Autor sasuke_the_king Pregled postova
ma koristio sam jedno kratko vrijeme suse zbog programiranja u kdevelopu (na faksu) i sviđala mi se stabilnost i ne-blokiranje linuxa, jer mi win stalno malo blokiraju (zablokira se start traka pa lupaj po task manageru 15 sekundi dok se ne odblokira). vjerojatno neki konflikt neke aplikacije ili drivera, ali to ne mogu rješit jer neznam kako, a imam instalirano samo 20tak programa koje aktivno koristim, uopće nemam smeća na kompu, pa mislim da bi linux dobro legao.
sto se tice "stabilnosti i ne-blokiranje linuxa" to je jako varijabilno o linux distribuciji a i o tvojem (pred)znanju. Barem 5 godina sam svakodnevno koristio istu instalaciju windowsa xp i zadnji dan je OS radio jednako brzo i stabilno kao i prvi. Makar je hrpa softvera prosla kroz njega, hrpa hardwerskih zamjena no windowsi su sve to fino izdrzali. Sva "smrzavanja" koja su se eventualno dogadjala su samo posljedica loseg napisanog programa te je ctrl-shift-esc kombinacija i terminacija procesa rijesila stvar instantno. Sa ubuntuom nisam imao tako lijepa iskustva iako je na prvi pogled OS iznimno ugodan. No gnome se znao ponekad smrznut a pogotovo kde (na kubuntuu) te bi bilo nuzno ponovno logiranje, ili restart. Uglavnom frustrirajuce iskustvo nakon par tjedana koristenja. Preporuka ti je da preskocis tu distru i probas nest drugo (opensuse mozda, no moj favorit je zenwalk).
Svaka distra ti uglavnom podrzava isti hardver, ovisno o datumu kad je izdana - kernel novijeg datuma, bolja podrska za noviji hardver. Driveri su svi sastavni dio OSa tako da bi tvoj skener/printer morao proradit cim ga ustekas.

Zadnji savjet i finalna misao - ne vataj se linuxa ak nisi spreman učiti.
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2009., 22:01   #24
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
Citiraj:
Autor velorien Pregled postova
IMHO dual boot se ne isplati jer ne želiš svako malo restartat komp i ulazit u drugi operativni sustav. Najbolje rješenje je virtualizacija, pogotovo ako imaš iole jači komp koji može pretrpit dijeljenje resursa.

@Tomek
Ja još uvijek imam negdje Suse s KDE 3.nešto i nije bio loš, pa ne znam što točno misliš.
Istina je da se previše nisam bavio Linuxom (isprobao sam Fedoru neku staru, CentOS (s Gnomovima) i Suse (s KDE 3, makar sam instalirao 4 da vidim što je tu fensi,
nisam bio impresioniran baš
) pa ne znam što misliš s CLI i zašto je meni oke, a tebi ne i tak.
Upravo u tom zecu leži grm.


Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
E više nisu prestari, Lenny je tu.

Usporedi s http://distrowatch.com/table.php?distribution=fedora

kdebase (4.2.0)

Fedora 10: 4.1.2
Debian 5: 3.5.9

libgnome (2.24.1)

Fedora: 2.24.1
Debian: 2.20.1.1 (za manje upoznate > staro godinu dana)

linux (2.6.28.7)

Fedora: 2.6.27.5
Debian: 2.6.26

Dobro,to je ipak stable grana i to je ipak Debian a Fedora je uvijek friška ispod peke ali samo ilustracije radi


Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
No gnome se znao ponekad smrznut a pogotovo kde (na kubuntuu) te bi bilo nuzno ponovno logiranje, ili restart.
CTRL+ALT+BACKSPACE (restart samo grafičkog sučelja)

Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
Zadnji savjet i finalna misao - ne vataj se linuxa ak nisi spreman učiti.
Lijepo sročeno.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2009., 10:08   #25
Cube1204
Kinder pingui
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 6
Em samo da se vratim na wine.....

Njega skineš full jednostavno:

u terminalu upišeš:

sudo apt-get install wine

pretraživati možeš sa:

sudo apt-cache search xxxxxx (xxxxx=ono što tražiš)

Na taj način možeš nabaviti praktički sve, od flash playera, nove mozille, thunderbirda, apache servera, flash pluginove, divx playere....

Od desktop managera također za početak preporučujem gnome, a za upravljanje efektima compiz fusion.
Ako ti treba vmware postoji i distra za linux, ali moja ti je preporuka VirtualBox - ima sve isto kao i vmware, a puno je jednostavniji.

IMHO.....
__________________
Bilo je to 12-og travnja, znam po tome što je bio dan poslije 11-og, a mjesec prije svibnja....
Cube1204 je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2009., 11:08   #26
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,307
Citiraj:
Autor Cube1204 Pregled postova
Ako ti treba vmware postoji i distra za linux, ali moja ti je preporuka VirtualBox - ima sve isto kao i vmware, a puno je jednostavniji.

IMHO.....
Osim jedne sitnice ...potrgan USB driver.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2009., 11:13   #27
Cube1204
Kinder pingui
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 6
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Osim jedne sitnice ...potrgan USB driver.
Pa dobro, da može se reć da je mušićav.... ali meni je radio ok za ono kaj sam ja trebao...
__________________
Bilo je to 12-og travnja, znam po tome što je bio dan poslije 11-og, a mjesec prije svibnja....
Cube1204 je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2009., 13:21   #28
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Osim jedne sitnice ...potrgan USB driver.
To pricas za *nix verziju? Jer Windows verzija (x64) (a i ostale koje sam ja probao, konkretno sa Solarisom i USB-om nije bilo nikakvih problema) works like a charm!

__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2009., 13:34   #29
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
e ja ne kuzim vas ekipu koja preporucuje covjeku ubuntu te mu onda pisu kak da iz shella instalira pakete. mislim, po meni covjek ide instalirat ubuntu da moze sto vise stvari radit sa clicky click metodom. Zato se valjda i preporucuje tolko pocetnicima jer je u tom aspektu slican windozima. Pa nisu se buntu devsi mucili da naprave fini, jednostavni, funkcionalni package manager - synaptic, kojeg trogodisnje dijete moze skuzit, da bi se naslo tu par leet hackera koji ce zagovarat instalaciju paketa iz shella.
instalacija iz shella jest jedna od opcija no nikako nebi trebala bit prva i primarna jer poanta i filozofija ubuntua to nije.

@tomek@vz:
imas pravo sto se tice debianovih paketa; ta distra me nikad nije previse zanimala pa nisam ni gledao koje pakete ukljucuje, vec sam automatski pomislio da sad kad je izasla nova verzija ukljucuje zadnje stabilne pakete al ocito je da su veci tradicionalisti nego sto sam mislio..
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2009., 14:04   #30
Cube1204
Kinder pingui
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 6
Citiraj:
Autor Shadowww Pregled postova
e ja ne kuzim vas ekipu koja preporucuje covjeku ubuntu te mu onda pisu kak da iz shella instalira pakete. mislim, po meni covjek ide instalirat ubuntu da moze sto vise stvari radit sa clicky click metodom. Zato se valjda i preporucuje tolko pocetnicima jer je u tom aspektu slican windozima. Pa nisu se buntu devsi mucili da naprave fini, jednostavni, funkcionalni package manager - synaptic, kojeg trogodisnje dijete moze skuzit, da bi se naslo tu par leet hackera koji ce zagovarat instalaciju paketa iz shella.
instalacija iz shella jest jedna od opcija no nikako nebi trebala bit prva i primarna jer poanta i filozofija ubuntua to nije.

@tomek@vz:
imas pravo sto se tice debianovih paketa; ta distra me nikad nije previse zanimala pa nisam ni gledao koje pakete ukljucuje, vec sam automatski pomislio da sad kad je izasla nova verzija ukljucuje zadnje stabilne pakete al ocito je da su veci tradicionalisti nego sto sam mislio..


Da, definitivno stoji to što si rekao.... Kao početniku je stvarno malo teško pohvatati shell, ali evo nije na odmet naučiti koju stavku više. Synaptic je odličan i svakako je preporuka ga koristiti, ali eto ukoliko je netko možda malo nadobudniji.... zašto ne? Možda im se svidi....
__________________
Bilo je to 12-og travnja, znam po tome što je bio dan poslije 11-og, a mjesec prije svibnja....
Cube1204 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na