Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Streaming/online servisi, linkovi i ostale zanimljivosti
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.03.2010., 18:26   #61
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Citiraj:
Autor tskarda Pregled postova
OT: facebook nije neka zabranjena riječ na forumu niti će je filter maknuti, tako da slobodno možete pisat je punim imenom a ne nulama i po vuku.
Ne znam za druge, ali ja namjerno pišem Fejsbuk umjesto pravilno - Facebook. Većina, bar kad je Lijepa Naša u pitanju, korisnika te (a i neke druge) društvene mreže iz dana u dana siluje hrvatski rječnik s nebulozama poput pozz, bezze, neam, čoeče i svom silom LOL, ROFL, OMG, WTF, masom točkica i ostalih interpunkcijskih znakova i tome sličnih pizdarija koje su se polako, ali sigurno ko pošast proširile diljem domaćih foruma, web-portala, blogova i tome slično.

Dosta je pogledati nekolicinu tema na ovom forumu i sve je jasno - ljudi se izdrkavaju se nekom kvazi-cool l33t spikom, izmišljaju riječi tek tolko da budu posebni ili koji im je već razlog i na kraju imamo čušpajz, a ne kolko-tolko smislene rečenice. Kolko je samo postova u kojima ljudi postaju ništ više nego lajkam kaj je direktno preuzeto s Fejsbuka ili kad se citiraju postovi samo da se napiše potpis. Idiotarija. Ne vidim razlog da ja ili neko drugi ne piše Facebook kak god ga volja, jer dobar dio korisnika Fejsbuka tak i tak ima pismenosti kolko i ja pjevačkog ili glumačkog talenta, pa im je totalno svejedno kak neko deseti piše ime njima drage društvene mreže.

Nisu domaći ljudi izuzetak kad je u pitanju silovanje jezika putem društvenih mreža i čega sve, ali Amerikanci tu prednjače da to nije humano sa svojim Twitter-Facebook-chat žargonom, kojeg dragi Isus Bog ne dešifrira, a Enigma je čisti amaterizam za pojedine uratke nadobudnih bisera diljem neta. Žalosno je da se naša i svjetska nepismenost proširila ne samo na cijeli net, već i u ostale medije, a tu najviše prednjače oni pisani. Razno-razne trećerazredne dnevne novine su iz dana u dan pune tolke nepismenosti da ljude boli glava nakon čitanja, a bome ni renomirani (kad je već takav forum, pa da se i to spomene) IT časopisi ne zaostaju puno.

Izmišljaju se neke izvedenice engleskih ili njemačkih riječi, koje se na naš jezik i ne mogu prevesti, jer imaju jasno i specifično značenje baš u svojem orginalnom obliku, ali se naši ljudi ne libe sve podrediti sebi i našem podneblju. Čak i neke sasvim normalne riječi poput posljedica, dobe novo ruhu u obliku konsekvensa (engl. consequence) čisto da se da neki lažni profinjeni i načitani dojam. Da ne spominjem kak se i svakidašnje riječi poput dobivati, sve više siluju i transformiraju u dobijati, dobijanje i tome slično.

Ma ima toga kolko god hoćete i moj Fejsbuk, koji je krivo napisan s čistom namjerom ismijavanja svih nepismenih bisera, je ništ prema ovome kaj sam spomenul u prethodnom dijelu postu.

Zadnje izmijenjeno od: McG. 08.03.2010. u 18:38.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 18:42   #62
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor McG Pregled postova
jer dobar dio korisnika Fejsbuka tak i tak ima pismenosti kolko i ja pjevačkog ili glumačkog talenta
Ja sam cuo da ti super pjevas

Slazem se s tobom u vezi tih izdrkavanja po faceu, ali to su vecinom klinci, tak da je razumljivo..
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 18:46   #63
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Pjevam taman kolko treba za Doru. Ma da su bar samo klinci nepismeni. Ima svakavih ljudi, od stvarno uobražene dječurlije koja prednjači, do onih ozbiljnih ljudi koji rade u raznim djelatnostima, a svima im je zajedničko da kad se logiraju na Fejsbuk, Twitter, itd. - razina pismenosti im žešće opadne. Istina da se svi ti servisi i društvene mreže baziraju na (mikro)bloganju, tj. na postanju kratkih i sažetih postova, ali da čak i u tom pogledu ljudi nemaju bar onu osnovnu pismenost - e to je već nevjerojatno.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 19:35   #64
Ladybug
Premium
Moj komp
 
Ladybug's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: n/a
Postovi: 898
jebo vas oftopik moderatori
Ladybug je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2010., 23:31   #65
Tomo
Re-Registered User
Moj komp
 
Tomo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 627
Citiraj:
Autor McG Pregled postova
Ne znam za druge, ali ja namjerno pišem Fejsbuk umjesto pravilno - Facebook. Većina, bar kad je Lijepa Naša u pitanju, korisnika te (a i neke druge) društvene mreže iz dana u dana siluje hrvatski rječnik s nebulozama poput pozz, bezze, neam, čoeče i svom silom LOL, ROFL, OMG, WTF, masom točkica i ostalih interpunkcijskih znakova i tome sličnih pizdarija koje su se polako, ali sigurno ko pošast proširile diljem domaćih foruma, web-portala, blogova i tome slično.

Dosta je pogledati nekolicinu tema na ovom forumu i sve je jasno - ljudi se izdrkavaju se nekom kvazi-cool l33t spikom, izmišljaju riječi tek tolko da budu posebni ili koji im je već razlog i na kraju imamo čušpajz, a ne kolko-tolko smislene rečenice. Kolko je samo postova u kojima ljudi postaju ništ više nego lajkam kaj je direktno preuzeto s Fejsbuka ili kad se citiraju postovi samo da se napiše potpis. Idiotarija. Ne vidim razlog da ja ili neko drugi ne piše Facebook kak god ga volja, jer dobar dio korisnika Fejsbuka tak i tak ima pismenosti kolko i ja pjevačkog ili glumačkog talenta, pa im je totalno svejedno kak neko deseti piše ime njima drage društvene mreže.

Nisu domaći ljudi izuzetak kad je u pitanju silovanje jezika putem društvenih mreža i čega sve, ali Amerikanci tu prednjače da to nije humano sa svojim Twitter-Facebook-chat žargonom, kojeg dragi Isus Bog ne dešifrira, a Enigma je čisti amaterizam za pojedine uratke nadobudnih bisera diljem neta. Žalosno je da se naša i svjetska nepismenost proširila ne samo na cijeli net, već i u ostale medije, a tu najviše prednjače oni pisani. Razno-razne trećerazredne dnevne novine su iz dana u dan pune tolke nepismenosti da ljude boli glava nakon čitanja, a bome ni renomirani (kad je već takav forum, pa da se i to spomene) IT časopisi ne zaostaju puno.

Izmišljaju se neke izvedenice engleskih ili njemačkih riječi, koje se na naš jezik i ne mogu prevesti, jer imaju jasno i specifično značenje baš u svojem orginalnom obliku, ali se naši ljudi ne libe sve podrediti sebi i našem podneblju. Čak i neke sasvim normalne riječi poput posljedica, dobe novo ruhu u obliku konsekvensa (engl. consequence) čisto da se da neki lažni profinjeni i načitani dojam. Da ne spominjem kak se i svakidašnje riječi poput dobivati, sve više siluju i transformiraju u dobijati, dobijanje i tome slično.

Ma ima toga kolko god hoćete i moj Fejsbuk, koji je krivo napisan s čistom namjerom ismijavanja svih nepismenih bisera, je ništ prema ovome kaj sam spomenul u prethodnom dijelu postu.

Mogu napisat dugometrazni post ciji ce bottomline biti "bravo, slazem se". E pa neeeeecu :P

p.s.: ovo s tockicama ti je bezveze ... Koristim to preko 8 godina :P Onda nisam ni imao broadband :P
Tomo je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2010., 13:03   #66
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Slažem se s gore navedenim McG.

Ja sam samo želio ukazati na to, ako netko bude tražio po forumu gdje se raspravlja o facebooku da će se dobro potruditi da nađe ovaj topic, jer nemože pretpostaviti da se tu spominje faceb00k ili fajsbuk ili fejsbuk.

Još nekako mogu shvatit ovo fejsbuk ili fejs jer je to ušlo u žargon, ali namjerno stavljanje nula umjesto slova O mi ne leži nikako. Pa nije ovo emo forum ili 1337 forum.

Ako tražite post o MX518 mišu tražit će te "MX518" ili "MX 518" a ne "em iks 518" ili "MX SIB" a vjerujem da smo dovoljno maštoviti da svatko od nas može barem jednu varijaciju tog imena sjetit se i napisat.

No, dosta OT na ovu temu.

malo On Topic:

Na facebooku se može isključiti chat i onda ne vidiš tko je online i tko nije, možeš napraviti grupe tako da samo određeni vide kad si ti online i kad nisi.
Gmail chat slično, možeš biti invisible i vidjet druge dok drugi tebe ne vide.

Ja ne volim biti invisible niti mi je to potrebno, no volio bih vidjeti opciju da se "idle" ne aktivira sam i ne miče sam, ovako čim mrdnem miša svi znaju kad sam pročitao mail i kad sam sjeo za računalo ili točnije kada sam se digao sa stolice

Vas to ne zamara?
tskarda je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2010., 13:13   #67
weaponx
Premium
Moj komp
 
weaponx's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Skyrim
Postovi: 329
Evo još nešto o googlu a ne o g00glu.

http://www.tportal.hr/tehno/internet...-programa.html

Oko čega vi vodite raspravu, jesam li ja koristio 00 ili oo uopče nije bitno. Uostalom ovo nije tema o Facebooku nego o Googleu i ako netko bude tražio nešto ovakvo, sigurno neće tražiti temu o googleu u kojoj mi offtopicamo o Facebooku. Od sada pišem službenim jezikom i poštujem pravopis kako ubuduće ne bih naživcirao neke od forumaša.
__________________
Lijepo je biti važan, ali je važnije biti lijep.
weaponx je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2010., 13:14   #68
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Kaj ovo basically EPG
  Reply With Quote
Staro 09.03.2010., 14:41   #69
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Citiraj:
Autor tskarda Pregled postova
Ja sam samo želio ukazati na to, ako netko bude tražio po forumu gdje se raspravlja o facebooku da će se dobro potruditi da nađe ovaj topic, jer nemože pretpostaviti da se tu spominje faceb00k ili fajsbuk ili fejsbuk.

Još nekako mogu shvatit ovo fejsbuk ili fejs jer je to ušlo u žargon, ali namjerno stavljanje nula umjesto slova O mi ne leži nikako. Pa nije ovo emo forum ili 1337 forum.
Jasno je sve i ja (ako ste dobili taj dojam) uopće ne proturječim, samo velim da je Fejsbuk ili čak Faceb00k najmanji problem. Diljem foruma ljudi non-stop pišu pizdarije poput grafa, grafulja, mema, proc i tome slično, pa to isto otežava pretraživanje tema i postova, pa se nitko ne buni. Kad se "svi" ionak izražavaju na taj način, pa im je svejedno. Kolko vidim moderator je promijenil naslov teme, tak da čak i naš off-topic više nije problem, jer smo se u temi tak i tak dotakli svega pomalo - od toga da se Google gura u sve živo i neživo, pa do utjecaja društvenih mreža na današnje društvo. Koga zanimaju teme o Facebooku, lako pomoću tražilice pretraži naslove tema i između ostalih bude našel i ovu, pošto je sad u nazivu teme jasno napisano Facebook.

Jedna prigodna: Facebook Founder = 1337 H4X0r ...ako ništ drugo, bar se čovek nasmije.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2010., 15:18   #70
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
čuj, da je 1337 H4X0r, nebi ga uhvatili

i onda neka mi netko tovi pamet o privatnosti na fejsu
domis je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2010., 15:26   #71
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Zato velim da se bar čovek nasmije, kad pročita cijeli članak. Dal je ikaj od toga istina, nije ni tolko bitno, ali ostaje činjenica da tip baš ko i Google radi kaj ga volja.
Google je pak nakon onih kineskih napada u uskoj suradnji s NSA-om, a uz već postojećo Google Maps i Street View, suradnja s NSA im je samo točka na i.
Više se ni one moje zayebancije o tome da Google postaje Skynet ne čine tolko glupim i nemogućim.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2010., 12:23   #72
weaponx
Premium
Moj komp
 
weaponx's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Skyrim
Postovi: 329
Evo jedne nove zanimljivosti o Facebooku koja ide u prilog nekim ranijim postovima.

http://www.tportal.hr/tehno/internet...-nalazite.html
__________________
Lijepo je biti važan, ali je važnije biti lijep.
weaponx je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2010., 12:37   #73
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor weaponx Pregled postova
Evo jedne nove zanimljivosti o Facebooku koja ide u prilog nekim ranijim postovima.

http://www.tportal.hr/tehno/internet...-nalazite.html
Joj daj molime te

Pa koga normalnog boli briga za to. Ako ne želiš da netko zna gdje si onda to nećeš napisati na "zidu" nekog facebooka, odnosno objaviti GPS koordinate gdje se nalaziš.

Mislim. Kukanja o nedostatku privatnosti ne kužim kada ju nitko nikome ne oduzima. :P
  Reply With Quote
Staro 10.03.2010., 12:39   #74
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
nešt slično ovome?

@McG
pričekaj dok google kupi fejs, onda bude skyneta ili barem nešto tipa V.I.K.I.
domis je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2010., 12:51   #75
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
dao sam si malo vremena da to sve pročitam
Moje mišljenje je da ste velika većina vas u krivu. Krivite facebook, krivite google a za sve to ste si sami krivi.
Imate mnoštvo opcija na facebooku, prilagodite ih sebi. Koristite facebook onako kako vi želite. Mi smo gori od facebooka. Ja osobno koristim facebook samo da pogledam koji album i naravno kao chat (makar mi je msn jos uvijek primaran za chat sa frendovima).

Facebook je odlična stvar, svađate se protiv tehnologije a svi znamo da sami ne biste mogli bez toga. Prije par stoljeća mozda da, no danas ne. Internet moze biti opasna stvar, ali to samo ovisi o korisniku. To što su neki ljudi malo manje pametni pa iskorištavaju sve što im se podmetne, to je njihov problem i problem njihovih roditelja. To pravilo vrijedi za sve a ne samo za facebook, ja bi facebook usporedio sa ovisnošću o čokoladi npr. Što ju više jedeš, to ti je bolja. Tako to krene laganini u ovisnost. Nemora to biti facebook... A ovo sto govorite za privatnost, to moze a i nemora biti istina, to su sve samo nagađanja. Moje misljenje je da google ima pametne zaposlenike
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2010., 13:10   #76
Ladybug
Premium
Moj komp
 
Ladybug's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: n/a
Postovi: 898
Kad se već bunite na Fejsbuk pravopis, mogli bi i vi koji ste regionalni nacisti, naučiti koju književnu riječ.

Ja sam štel, lipo san ti reka, organizovano je sve, itd.

McG.
Ladybug je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2010., 13:12   #77
weaponx
Premium
Moj komp
 
weaponx's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Skyrim
Postovi: 329
Jasno da sam neću narušavati svoju privatnost putem Facebooka ili bilo čega slićnog i nije me briga hoće li ili neće ljudi koristiti ovu novu funkcionalnost. Smeta me što su ljudi jako povodljivi npr. ako su moji "frendovi" napravili onda moram i ja. Recimo ja nikad nebi stavio svoju trenutnu lokaciju da bude svima dostupna, zadnja stvar koju želim je da svi znaju gdje sam i što radim. Za par godina mogu uvesti satelitsko praćenje i snimanje svakog Facebook korisnika te prijenos uživo na internetu tako da tvoji prijatelji ne samo da znaju gdje si i što radiš već znaju i koliko si puta prdnuo taj dan. I to će postati normalno kao što je u zadnjem stoljeću postalo normalno da nam dodjeljuju kojekakve brojeve (JMBG, OiB i slično) sve u svrhu napretka. Ja možda neću u tome sudjelovati ali sudjelovati će oni do kojih mi je stalo.
__________________
Lijepo je biti važan, ali je važnije biti lijep.
weaponx je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2010., 13:19   #78
Tomo
Re-Registered User
Moj komp
 
Tomo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 627
Citiraj:
Autor Ladybug Pregled postova
Kad se već bunite na Fejsbuk pravopis, mogli bi i vi koji ste regionalni nacisti, naučiti koju književnu riječ.

Ja sam štel, lipo san ti reka, organizovano je sve, itd.

McG.

A kad vec zelis biti pametna/pametan onda bi bilo uredu da naucis da postoji standardni jezik i pismo i knjizevni jezik i pismo. To su potpuno dva razlicita "jezika" u Hrvatskoj. Standardnim bi se trebalo govoriti na svim javnim mjestima radi lakseg razumjevanja. Dok je knjizevni prisutan samo u knjizevnosti (ako se uopce danasnje knjige mogu u to svrstat).
Tomo je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2010., 14:48   #79
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Citiraj:
Autor Ladybug Pregled postova
Kad se već bunite na Fejsbuk pravopis, mogli bi i vi koji ste regionalni nacisti, naučiti koju književnu riječ.

Ja sam štel, lipo san ti reka, organizovano je sve, itd.

McG.
Yebote, pa ja sam mislil da si ti vredu cura, a kad ono... Ne znam točno kaj sam ti ja skirvil u svemu ovome (možda to kaj koristiš Fejsbuk, pa se nalaziš prozvana), ali ja od prvog dana registriranja pišem/pričam štokavskim i kajkavskim narječjem. Ako te smeta moj kaj i tome slično, ja bez problema mogu sve na čistom književnom štokavskom ili jednostavno prijavi sve moje postove.

Dok god ne pričam/pišem na "štakavskom" koji se udomaćil (poglavito) diljem Zagreba i ostatka Lijepe Naše doseljenjem svih mogućih nacionalnosti - boli me briga, dal me ti ili neko deseti smatra regionalnim nacistom. Nikad nisam ljudima prigovaral za narječja, niti ikad budem, a kamoli da im ko ti meni dijelim naciste.

Ja sam se osvrnul na općenitu nepismenost i zatupljenost hoću-net-i-daj-mi-Fejsbuk-profil generacije, koja sve više proizlazi iz mahnitoga korištenja svega kaj se na netu nudi i sramota je da danas ljudi ne znaju osnove-osnova hrvatskog jezika, pa posežu za kojekakvim pizdarijama od riječi koje se spomenul u prijašnjim postovima. Daj si truda, pa baci pogled na koju temu, pa mi onda reci da izrazita nepismenost nije uzela i prevelikog maha.
Citiraj:
Autor wnbeeeE Pregled postova
Facebook je odlična stvar, svađate se protiv tehnologije a svi znamo da sami ne biste mogli bez toga.
Ko se svađa, pa samo raspravljamo o tome kud sve to ide.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2010., 14:54   #80
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Ma kaj se živciraš McG

Kaj je bezbroj puta ljepši i milozvučniji od sterilnog što

To je moje mišljenje naravno!
  Reply With Quote
Staro 10.03.2010., 15:39   #81
Ladybug
Premium
Moj komp
 
Ladybug's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: n/a
Postovi: 898
Hahahahaha

Ma ja samo kurim frku, oću da vam što prije ugase thread jer umjesto brisanja OT-a, naslov teme je editiran da se može bezze pisati


Mishin ecomplish'd
Ladybug je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2010., 17:55   #82
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
moje mišljenje je da si ti facebook ovisnica pa zelis da nam zgase thread, jesam u pravu ?
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2010., 00:32   #83
Ladybug
Premium
Moj komp
 
Ladybug's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: n/a
Postovi: 898
Da.
Ladybug je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2010., 17:57   #84
weaponx
Premium
Moj komp
 
weaponx's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Skyrim
Postovi: 329
__________________
Lijepo je biti važan, ali je važnije biti lijep.
weaponx je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2010., 18:31   #85
weaponx
Premium
Moj komp
 
weaponx's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Skyrim
Postovi: 329
Evo ga opet, još malo o Googleu na TV-u.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/d...tv/481761.aspx
__________________
Lijepo je biti važan, ali je važnije biti lijep.
weaponx je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2010., 19:36   #86
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
How I Became (Mostly) Google-free in About a Day

But is it dangerous to give all our information and to rely so completely on one corporation? Should we be worried? Should we be looking for alternatives? Should we be moving our data out of Google as soon as possible?

Pa izvolite.
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2010., 14:39   #87
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Prema ovome, loše nam se piše :P

Svjetska zavjera protiv nas
http://translate.google.com/#en|sr|ZAGREB
http://translate.google.com/#en|sr|CROATIA
  Reply With Quote
Staro 02.04.2010., 17:09   #88
weaponx
Premium
Moj komp
 
weaponx's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Skyrim
Postovi: 329
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Prema ovome, loše nam se piše :P

Svjetska zavjera protiv nas
http://translate.google.com/#en|sr|ZAGREB
http://translate.google.com/#en|sr|CROATIA
Onom tko je to napisao treba lobotomiju izvest.
Svi su protiv nas. Sad se čudimo Talibanima a morat ćemo uskoro i sami tako.
__________________
Lijepo je biti važan, ali je važnije biti lijep.
weaponx je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2010., 23:31   #89
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Citiraj:
Kako se mladi ponašaju na Facebooku?
Tamari kolege iz razreda ostavljaju komentare pod fotografije da je "totalna seksoholičarka" ili "ultimativna drolja", a ona komentira kako se ne sjeća tko je spavao u njenom krevetu. Od nešto više od 1,1 milijuna aktivnih korisnika Facebooka u Hrvatskoj, njih 276.220 u dobi je između 13 i 17 godina. To ne bi bilo čudno, osim što na Faceu u toj dobi ima 25.000 djece više nego što ih po statistici ima u cijeloj Hrvatskoj!

Minimalna dob za kreiranje Facebook profila je 13 godina. No, ne postoji nikakav sustav kvalitetne kontrole, pa je dovoljno da dijete bilo koje dobi slaže datum rođenja i da bez problema napravi profil, piše Jutarnji list. Prema podacima Interaktivnog studija, agencije za promociju na društvenim mrežama, zanimljivo je da na Faceau ima 25.000 djece od 13 do 17 godina više nego što ih, prema procjenama Državnog zavoda za statistiku, u toj dobnoj skupini ima u cijeloj Hrvatskoj!

Da je Facebook pun korisnika mlađih od 13 godina, pokazuju i analize interesa i grupa koje u osobnim podacima navode korisnici: najviše 'obožavatelja' imaju stranice poput "svi mi koji volimo kad smo sami kod kuće", "o neeeeeeeeeeee, sutra škola!!!!!", "da, jesam, ok, da, hoću, da, da, može, ajde BOK MAMA!" i "bomba+škola=puno sretne djece".

'Deset ispod nule napolju, a skinula bih svoju košulju'
No, puno više zabrinjava podatak da su među najmlađim korisnicima Facebooka najpopularniji pojmovi seks i alkohol, a te pojmove navodi čak dvostruko više djevojčica nego dječaka! Tako 12-godišnja Maja na svom profilu objavljuje stihove srpske folk pjevačice Radmile Manojlović: "Deset ispod nule napolju, a skinula bih svoju košulju. Svima zima, meni leto je kada sam uz tebe".

Maja na profil fotografiji pozira u majici dubokog dekoltea, s napućenim usna premazanim debelim ružičastim sjajilom. U njenim albumima ima još golišavih fotografija, a na nekima Maja i njezine tri prijateljice iz razreda leže na krevetu odjevene tek u gaćice i grudnjake.

Kompliment: 'Totalne seksoholičarke' i 'ultimativne drolje'
Na stotine je sličnih primjera: 14-godišnjoj Tamari kolege iz razreda komentiraju fotografije i ostavljaju komentare da je "totalna seksoholičarka" ili "ultimativna drolja", a ona ispod jedne fotografije komentira kako se ne sjeća tko je spavao u njenom krevetu. Najveće oduševljenje prijatelja izazvala je fotografijama francuskih poljubaca sebe i koju godinu starije prijateljice.

"Facebook profil danas je nešto što mora imati svako dijete koje drži do sebe. Mislim da nisam premlada za Facebook, ima i mnogo mlađih", ozbiljno je objasnila sugovornica Jutarnjeg lista, 11-godišnja Ana. Ona također objavljuje fotografije u seksi pozama, a stavila je čak i neke privatne fotografije svojih roditelja na plaži!

"Djeca nisu odgovorna, ona su kolateralni taoci vremena u kojima živimo. Mi sada glavninu energije investiramo u popravak fasade, a potpuno zanemarujemo klimavost temelja prevladavjućeg sustava vrijednosti", objašnjava psihologinja Jasminka Jelčić, članica Mreže za razvoj i kreativnost (MRAK).

Facebook je tempirana bomba za djecu
"Facebook sam po sebi nije nikakva opasnost, ali može postati tempirana bomba kad na njemu aktivno sudjeluje netko od, primjerice, 12 godina. U toj dobi teško je samostalno odrediti granice, a sve je dostupno", kaže psihologinja. Društvo u kojem je gotovo svako područje života seksualizirano i banalizirano stvorili su odrasli, ali direktan utjecaj takvog svijeta nije mogao zaobići ni djecu. Otuda takvo ponašanje djece, ali i stav roditelja koji su spremni tolerirati djeci ponašanja kakva su donedavno smatrana u najmanju ruku neprimjerenima, zaključuje Jutarnji.
Izvor: Šou na tri stranice

Zadnje izmijenjeno od: McG. 17.04.2010. u 23:46.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2010., 00:55   #90
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor McG Pregled postova
No, pa... Sve o cemu se razgovara interno je preslo na fejs. Nije pojava toga, nego je malo više ljudi obuhvaceno kao publika.

Novi Google Docs:
http://www.youtube.com/watch?v=6_hJ3R8jEZM

Zadnje izmijenjeno od: IcyTexx. 18.04.2010. u 01:06.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na