Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.10.2011., 02:04   #151
Storm-
Registered User
 
Storm-'s Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: HR
Postovi: 27
Dobio svog jutros rev. A00 i mogu reći da sam skroz zadovoljan, nema praktički nikavih grešaka ili zamjerki osim što ima malo blagog backlight bleedinga ali jedva primjetnog. Tek se na skroz crnoj podlozi primjeti.

Jedino što me zasmetalo je to što sam dobio ovakav kabel:


Sva sreća da su kabeli standardni pa sam iskoristio od starog LCDa.
Storm- je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2011., 07:42   #152
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
odakle vi svi to naručujete ebay i slično?
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2011., 09:56   #153
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
pa monitor se može kupit u nas u preko nekoliko dućana....
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2011., 10:31   #154
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
no shit sherlock pitam jer vidim da je čovjek dobio UK plug
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2011., 10:35   #155
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
Citiraj:
Autor Ranma 1/2 Pregled postova
no shit sherlock pitam jer vidim da je čovjek dobio UK plug
pa čovjek je lijepo napisao da ga je naručio iz MagazinRS-a....par postova gore...Sherlock
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2011., 10:38   #156
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
aha, promaklo mi jer je post završio na drugoj strani baš čudno, jer bi roba kao trebala biti za EU tržište. ajde, još bolje po njega. dam se kladiti da monitori za UK i Hrvatistan nisu baš ista serija
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2011., 16:52   #157
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
Citiraj:
Autor Ranma 1/2 Pregled postova
aha, promaklo mi jer je post završio na drugoj strani baš čudno, jer bi roba kao trebala biti za EU tržište. ajde, još bolje po njega. dam se kladiti da monitori za UK i Hrvatistan nisu baš ista serija
svi su made in china...a nove revizije stižu i kod nas ali samo malo sporije..
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2011., 12:20   #158
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 973
Ekipo jel netko zna zašto je smanjena ponuda ili nema Dell U2410 za kupiti?
neki su čak za dosta podigli cijene tog monitora...
lit je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2011., 13:12   #159
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
Citiraj:
Autor lit Pregled postova
Ekipo jel netko zna zašto je smanjena ponuda ili nema Dell U2410 za kupiti?
neki su čak za dosta podigli cijene tog monitora...
Pa mnogi i nisu podigli cijene. A monitor je dostupan u Telebitu (za njih sam ziher) s tim da se uvijek može nabaviti u Kodeksu...
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2011., 18:14   #160
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Citiraj:
Autor lit Pregled postova
Ekipo jel netko zna zašto je smanjena ponuda ili nema Dell U2410 za kupiti?
neki su čak za dosta podigli cijene tog monitora...
koji dio ovoga je poskupio ili nedostupan?

http://www.nabava.net/monitori__90/d...ed-24__1515151

osim ako jedno piše na stranici a stanje u dućanu sasvim drugo, no nekako sumnjam.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2011., 18:21   #161
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Pitao je za U2410 Ni ne čudi me slabija ponuda. Pojavom novog modela U2410 je malo kome zanimljiv. Za većinu normalnih korisnika lošiji i puno skuplji, a za profesionalce nije neka sreća.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2011., 19:56   #162
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
totalno sam zazujao, a bome je i kolega kad pita na krivom topicu ja sam isto dugo vremena mjerkao taj U2410, i HPov LP2475w, i neopisivo mi je drago što sam čekao dolazak U2412M. netko tko se profesionalno bavi grafikom se vjerojatno ne bi složio ali za prosječnog korisnika ovo je baš sweet spot, i po cijeni i po kvaliteti.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2011., 21:31   #163
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 973
Nisam na searchu našao pravi topic za u2410, a treba mi radi grafike.
Budem još vidio u2412m tko zna možda mi se svidi slika pa ga uzmem...
lit je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2011., 22:08   #164
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Pitao je za U2410 Ni ne čudi me slabija ponuda. Pojavom novog modela U2410 je malo kome zanimljiv. Za većinu normalnih korisnika lošiji i puno skuplji, a za profesionalce nije neka sreća.
da, zbunio me...
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2011., 09:30   #165
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
evo info s hardforuma ako nekog zanima.....

Citiraj:
Just exchanged my A00 for an A02 that has WAY better uniformity and less backlight bleed.
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2011., 13:23   #166
ankujund
Registered User
 
ankujund's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Usa
Postovi: 36
Znaci najbolje je sacekat malo da dodje A02 u nas. Al problem je po cemu znat u koga je dosa? Protis ga nudi najjeftinije pa bi volio ga uzet u njih al nisam bas u prilici ic stalno u ducan i cekat
ankujund je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2011., 13:41   #167
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Novija revizija je svakako poželjna u većini slučajeva, ali to sa uniformnosti ne mora ništa značiti. Neki A00 imaju teški slučaj backlight bleedinga a neki, poput moga, su gotovo savršeni po tom pitanju. Gotovo je nemoguće na osnovu jednog ili nekoliko primjeraka reći radi li se zaista o poboljšanju kad je normalna varijabilnosti između primjeraka tako velika. U to sam se dobro uvjerio sa svim onim ZR24w-ovima. Svi ista revizija i svi sa potpuno drukčijim problemima uniformnosti.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2011., 14:58   #168
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
Citiraj:
Autor ankujund Pregled postova
Znaci najbolje je sacekat malo da dodje A02 u nas. Al problem je po cemu znat u koga je dosa? Protis ga nudi najjeftinije pa bi volio ga uzet u njih al nisam bas u prilici ic stalno u ducan i cekat
pa lipo nazoveš i pitaš koja je revizija, e....piše im na kutiji..problem je što Protis nema lager....znači zoveš lijepo glavnog distributera ili dućane koji ih imaju na lageru...npr. čika u Telebitu mi je rekao da su njegovi A00.

Ovo što kaže Rista je točno ali opet i krivo. Jer ekipica na hardforumu (već trojica) javljaju poboljšanja s novom revizijom.
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2011., 15:04   #169
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 973
Insider info: treba pričekati 20-30 dana da dođe A02, nezna se točan datum jer znamo kako je to kod nas sa svime, carina špedicija... sanader...
A00 je bila proizvodnja u češkoj zar ne?
lit je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2011., 15:26   #170
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
Citiraj:
Autor lit Pregled postova
Insider info: treba pričekati 20-30 dana da dođe A02, nezna se točan datum jer znamo kako je to kod nas sa svime, carina špedicija... sanader...
A00 je bila proizvodnja u češkoj zar ne?
Moja infromacija kaže možda idući tjedan.

Citiraj:
Autor lit Pregled postova
A00 je bila proizvodnja u češkoj zar ne?
A00 je proizvodnja Kina. Čarobni štapić mi kaže da će bit i A02.
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2011., 15:29   #171
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Citiraj:
Autor gnomisa Pregled postova
Ovo što kaže Rista je točno ali opet i krivo. Jer ekipica na hardforumu (već trojica) javljaju poboljšanja s novom revizijom.
Upravo sam to i mislio, "već trojica" je jako malo. Koliko je samo onih što su vratili A00 i dobili poboljšani... isto A00 Apsolutno je moguće da nisam u pravu, ali slična stvar je bila i sa U2410. Ljudi su tvrdili kako svaka nova revizija riješava problem sa tintingom a to se u biti nikada nije dogodilo. Većina odgovornosti za probleme tipa uniformnosti ionako leži na LG-u a ne Dellu.
Citiraj:
Autor lit Pregled postova
Insider info: treba pričekati 20-30 dana da dođe A02, nezna se točan datum jer znamo kako je to kod nas sa svime, carina špedicija... sanader...
A00 je bila proizvodnja u češkoj zar ne?
Moj A00 je made in China.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2011., 09:40   #172
KillerLoop2807
motion graphics freak
Moj komp
 
KillerLoop2807's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Kutina
Postovi: 175
Pozdrav!

Uzeo sam monitor i pronašao sam na par reviewa da bi ga bilo dobro iskalibrirati. Može li mi tko reći kako i koje postavke? Nemam Spydera tako da u obzir dolazi samo ručna odokativna kalibracija.
KillerLoop2807 je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2011., 09:40   #173
Xaero
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Zadar
Postovi: 19
Novi sam član pa najprije pozdrav svima!
Povremeno pratim forum, ali sada me jedna nejasnoća oko koje sam mislio postaviti pitanje 'natjerala' na registraciju

Nisam baš stručnjak za ovo područje, ali mislio sam da nešto ipak razumijem. Koliko znam, Dell U2412M pokriva sRGB (otprilike). Kopajući reviewe po netu, na Dellovoj stranici naišao sam na ovaj user review. Da ga ne kopiram u cijelosti, stavit ću samo ono što mi nije jasno:

"Pros:Nice normal color gamut monitor. If you get a wide color gamut monitor, movie colors look a bit odd and you need to compensate by creating color profiles (one of the cases where more is not better). This is perfect for video and photo editing in Adobe RGB colorspace.
Conclusion:
A very high quality monitor that stays in Adobe RGB colorspace so you don't need to mess with profiles if you video edit or do photo editing for the web. I'm very pleased with it.
Product Useshoto editing, Video Editing, Gaming, movie watching."

http://reviews.dell.com/2341n/320-26...ws/reviews.htm

Dakle, moje pitanje je kako s obzirom da ovaj monitor pokriva sRGB može biti dobar za obradu u Adobe RGB colorspace-u? I što misli pod ovim "A very high quality monitor that stays in Adobe RGB colorspace..." ?

Ako monitor pokriva sRGB, nije li onda onaj širi raspon kojeg pokriva adobeRGB nevdiljiv i tim adobeRGB na ovom monitoru beskoristan? Ili meni ipak neke stvari nisu jasne
Xaero je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2011., 10:24   #174
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
Citiraj:
Autor Xaero Pregled postova
Novi sam član pa najprije pozdrav svima!
Povremeno pratim forum, ali sada me jedna nejasnoća oko koje sam mislio postaviti pitanje 'natjerala' na registraciju

Nisam baš stručnjak za ovo područje, ali mislio sam da nešto ipak razumijem. Koliko znam, Dell U2412M pokriva sRGB (otprilike). Kopajući reviewe po netu, na Dellovoj stranici naišao sam na ovaj user review. Da ga ne kopiram u cijelosti, stavit ću samo ono što mi nije jasno:

"Pros:Nice normal color gamut monitor. If you get a wide color gamut monitor, movie colors look a bit odd and you need to compensate by creating color profiles (one of the cases where more is not better). This is perfect for video and photo editing in Adobe RGB colorspace.
Conclusion:
A very high quality monitor that stays in Adobe RGB colorspace so you don't need to mess with profiles if you video edit or do photo editing for the web. I'm very pleased with it.
Product Useshoto editing, Video Editing, Gaming, movie watching."

http://reviews.dell.com/2341n/320-26...ws/reviews.htm

Dakle, moje pitanje je kako s obzirom da ovaj monitor pokriva sRGB može biti dobar za obradu u Adobe RGB colorspace-u? I što misli pod ovim "A very high quality monitor that stays in Adobe RGB colorspace..." ?

Ako monitor pokriva sRGB, nije li onda onaj širi raspon kojeg pokriva adobeRGB nevdiljiv i tim adobeRGB na ovom monitoru beskoristan? Ili meni ipak neke stvari nisu jasne
Ako ti nije jasna razlika između wide gamut monitora i ovog della onda se ti ne baviš profesionalno obradom fotografije (grafičkim dizajnom?) pa ti slobodno uzmi tog della. Bit će ti ok.
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2011., 11:13   #175
Xaero
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Zadar
Postovi: 19
Ne bavim se profesionalno ni obradom fotografija ni graf. dizajnom.
Fotografije minimalno koliko je potrebno u ACR-u sredim za dvije minute i to je to. Trenutno koristim CRT monitor, a u ACR-u sRGB profil. S printovima sam jako zadovoljan. Jasna mi je razlika između 'normalnog' i wide gamut monitora, ali nije mi jasan onaj korisnički review
Xaero je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2011., 12:27   #176
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
Citiraj:
Autor Xaero Pregled postova
Ne bavim se profesionalno ni obradom fotografija ni graf. dizajnom.
Fotografije minimalno koliko je potrebno u ACR-u sredim za dvije minute i to je to. Trenutno koristim CRT monitor, a u ACR-u sRGB profil. S printovima sam jako zadovoljan. Jasna mi je razlika između 'normalnog' i wide gamut monitora, ali nije mi jasan onaj korisnički review
dakle gornji text koji citiraš je kombinacija lošeg marketinga i otkrivanja tople vode....wide gamut monitor (pokriva Adobe wide gamut) je bolji za profi rad kod obrade fotografija (od u2421m koji pokriva sRGB), ali naravno da se mora kalibrirati posebnim alatom za tu namjenu. Dell u2412m, iako nije wide gamut je sasvim dovoljan za obradu npr. obiteljskih fotki. Posebno ako se te fotke neće tiskati u tiskarskom (digitalnom) stroju. Za običan print su razlike minimalne. Ono što piše da je više-manje vrijedi samo za "prosječnog korisnika". Wide gamut je prednost ako se monitor koristi za (profi) obradu fotografije. Dakle za tebe je ovaj ekonomic IPS Dell sasvim dovoljan. Dakle, da sumiram. Ako ćeš fotke obrađivati da bi ih gledao na kompu ili stavljao na web, pa čak printao na neki printerčić u boji - ovaj Dell je sasvim dovoljan. Dapače bolji je izbor obzirom na namjenu. Wide gamut monitor je bolji ako se mora raditi vrlo precizno s bojama (za tisak). Recimo takvi se monitori koriste u design studijima (gdje se i kalibriraju s kalibratorima) gdje pripremaju svašta nešto lijepo za tisak.
Inače danas bi mi trebao stići U2412M pa ću dat svoje dojmove. Očekujem osjetno gori (zamjetniji) backlight bleeding u odnosu na moj 2209WA a nadam se da neće biti zaglavljenih ili tamnih/svjetlih pixela. Mislim da jedino tamne pixele Dell ne pokriva jamstvom. To je lutrija kod ovih cheap IPS-a. Ne samo kod njih.

Zadnje izmijenjeno od: gnomisa. 02.11.2011. u 13:23.
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2011., 13:42   #177
Petar_M
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Brisel
Postovi: 44
Citiraj:
Autor gnomisa Pregled postova
...
To je lutrija kod ovih cheap IPS-a. Ne samo kod njih.
Ja sam imao jedan sivi kod Della U2412M i sad imam jedan crveni na EIZOu EV2333W, koji je u otprilike istom cjenovnom rangu.
Petar_M je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2011., 14:09   #178
gnomisa
Registered User
Moj komp
 
gnomisa's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,556
Citiraj:
Autor Petar_M Pregled postova
Ja sam imao jedan sivi kod Della U2412M i sad imam jedan crveni na EIZOu EV2333W, koji je u otprilike istom cjenovnom rangu.
Nema tog LCD-a koji je siguran od toga...dakle lutrija kako god okreneš. Ali mora se priznati da su takve stvari (u večini slučajeva) čisto pretjerivanje (picajzlung) samih korisnika.
gnomisa je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2011., 14:13   #179
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Crni podpikseli da, kada ih prestaneš tražiti u radu se većinom ni ne vide jer gotovo da izgledaju kao prašina. Ovi svijetli su ipak problem doduše jer ih je teško ne vidjet na tamnoj podlozi. Zato je Dell-ova garancija skroz OK.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2011., 14:47   #180
Xaero
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Zadar
Postovi: 19
Citiraj:
Autor gnomisa Pregled postova
dakle gornji text koji citiraš je kombinacija lošeg marketinga i otkrivanja tople vode....wide gamut monitor (pokriva Adobe wide gamut) je bolji za profi rad kod obrade fotografija (od u2421m koji pokriva sRGB), ali naravno da se mora kalibrirati posebnim alatom za tu namjenu. Dell u2412m, iako nije wide gamut je sasvim dovoljan za obradu npr. obiteljskih fotki. Posebno ako se te fotke neće tiskati u tiskarskom (digitalnom) stroju. Za običan print su razlike minimalne. Ono što piše da je više-manje vrijedi samo za "prosječnog korisnika". Wide gamut je prednost ako se monitor koristi za (profi) obradu fotografije. Dakle za tebe je ovaj ekonomic IPS Dell sasvim dovoljan. Dakle, da sumiram. Ako ćeš fotke obrađivati da bi ih gledao na kompu ili stavljao na web, pa čak printao na neki printerčić u boji - ovaj Dell je sasvim dovoljan. Dapače bolji je izbor obzirom na namjenu. Wide gamut monitor je bolji ako se mora raditi vrlo precizno s bojama (za tisak). Recimo takvi se monitori koriste u design studijima (gdje se i kalibriraju s kalibratorima) gdje pripremaju svašta nešto lijepo za tisak.
Inače danas bi mi trebao stići U2412M pa ću dat svoje dojmove. Očekujem osjetno gori (zamjetniji) backlight bleeding u odnosu na moj 2209WA a nadam se da neće biti zaglavljenih ili tamnih/svjetlih pixela. Mislim da jedino tamne pixele Dell ne pokriva jamstvom. To je lutrija kod ovih cheap IPS-a. Ne samo kod njih.
Printam malo više od obiteljskih fotki (nemam svoj printer, nego nosim u studio), obično format 45 cm po dužoj stranici. Te fotografije idu i po izložbama. Ako sam do sada sve to obavljao sa sRGBom onda ne bi valjda trebalo bit problema nastavit isto i na ovom monitoru? Jasno, monitor ću kalibrirat.
Xaero je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na