Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.03.2024., 10:38   #1
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Zagušenje mreže; QoS na optici?

Imam A1 optiku, 0,7/0,35-1/0,5Gbit veza, Huawei HG8145V5 ruter od A1, na njega žično spojen AP Tp-Link RE500x. Svi LAN kabelom

Imam dva WiFi ulaza (nemam mesh), jedan od rutera i jedan od AP-a i spajam se na svaki manualno ovisno gdje sam u kući.

Uređaji na mreži i potrošnja:
- komp1, LAN kabel, Fortnite konstantno
- mob 1, ruter wifi, Whatsapp voice call + paralelno YT streemanje, konstantno
- mob 2, ruter wifi, YT streemanje ili brawl stars
- mob 3, AP wifi, brawl stars
- TV, LAN kabel, Netflix streemanje
- NAS, LAN kabel, seeda torente (obično ne vuče ništa ili jako jako malo)

Dešava mi se da vikendom na večer kad su svi doma i kad cuclaju tako vezu ko sumanuti, igranje na mob2 i mob3 (Brawl stars) dobije veliki lag i užasan frame drop koji traje neko vrijeme.
Nije do igre (brawl starsa) jer kad čim se maknem s WiFi-ja i pređem na mobilnu mrežu, sve radi ok, dakle do moje je mreže. Nije ni do Tp-Link AP-a jer se isto dešava i ako sam spojen na Huawei WiFi.

Moja pretpostavka je da ili ruter ne može hendlat opterećenje, ili imam famozni "A1 visoki ping skok navečer"?

Razmišljam o QoS-u i to da ograničim promet po svakom uređaju tako da nitko nikad ne može posrkat više od 0,1Gbit U/D jer ne moš djeci objasnit da ne morjau baš tada u tom trenutku ić i skidat i strimat i igart i pričat na whatsapp istovremeno pa nek se nauče živjet s ograničenjem
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Zadnje izmijenjeno od: telefunken. 05.03.2024. u 10:51.
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2024., 11:46   #2
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor telefunken Pregled postova
Imam A1 optiku, 0,7/0,35-1/0,5Gbit veza, Huawei HG8145V5 ruter od A1, na njega žično spojen AP Tp-Link RE500x. Svi LAN kabelom

Imam dva WiFi ulaza (nemam mesh), jedan od rutera i jedan od AP-a i spajam se na svaki manualno ovisno gdje sam u kući.

Uređaji na mreži i potrošnja:
- komp1, LAN kabel, Fortnite konstantno
- mob 1, ruter wifi, Whatsapp voice call + paralelno YT streemanje, konstantno
- mob 2, ruter wifi, YT streemanje ili brawl stars
- mob 3, AP wifi, brawl stars
- TV, LAN kabel, Netflix streemanje
- NAS, LAN kabel, seeda torente (obično ne vuče ništa ili jako jako malo)

Dešava mi se da vikendom na večer kad su svi doma i kad cuclaju tako vezu ko sumanuti, igranje na mob2 i mob3 (Brawl stars) dobije veliki lag i užasan frame drop koji traje neko vrijeme.
Nije do igre (brawl starsa) jer kad čim se maknem s WiFi-ja i pređem na mobilnu mrežu, sve radi ok, dakle do moje je mreže. Nije ni do Tp-Link AP-a jer se isto dešava i ako sam spojen na Huawei WiFi.

Moja pretpostavka je da ili ruter ne može hendlat opterećenje, ili imam famozni "A1 visoki ping skok navečer"?

Razmišljam o QoS-u i to da ograničim promet po svakom uređaju tako da nitko nikad ne može posrkat više od 0,1Gbit U/D jer ne moš djeci objasnit da ne morjau baš tada u tom trenutku ić i skidat i strimat i igart i pričat na whatsapp istovremeno pa nek se nauče živjet s ograničenjem
Jesi razmislio da razdvojiš 5GHz i 2.4GHz wifi i prebaciš svih na ssid od 5GHz?
Izgledno je da ste u stanju zagušit wifi na 2.4. Desilo mi se uredno.
Ako i to ne pomogne, provjeri ovo sa visokim pingom...
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.03.2024., 12:15   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
nemoš ti zagušit mobilnom igricom link od gigabita ni da si bog.
ovo je problem od a1 i njihovog preopterećenja gpon mreže, jer su svima dali 1-2 gigabit i gpon to ne može izdržat. već sam vidio takve situacije i na ovom forumu i na a1 kad bi slučajno naletio.

splitter može do 64 korisnika,svaki,a kaskadno mislim da može do 8 splittera bit.



provjeri jedino wifi mrežu da su ti kanali koliko toliko čisti, i da su ti klijenti spojeni na 5ghz.



istu situaciju smo imali mi (kao firma) na našem privatnom gponu, najudaljenije zone od splittera nisu mogle ni 20mbita dobit, to je u startu bilo dimenzionirano za male brzine pristupa netu, a nakon toga je došao upgrade na gigabit, a izvođači su spojili kako je bilo jeftinije - splitter na splitter na splitter.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2024., 12:25   #4
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Ja imam prkatički istu situaciju ali sam na kablu, 2000/100 brzina. Dakle 1000/100 obzirom na ostatak opreme.
Tu stvar sam primjetio od kada su mi povećali brzinu, prije tog nije bilo.

Zvao ali nikakve koristi od njih.

Do moje opreme nije jer je sve samo ne loša ili loše podešena, živim u kući i nema oko mene gotovo ništa od ostalih WiFija da mi kolju kanale.

QoS mi nije upaljen jer Ubiquiti veli: Not recommended for connections faster than 300 Mbps.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2024., 12:28   #5
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,425
ja baš htio sa 300/150 preć na 2000/1000 ali budem pričekao bolja vremena, da ne čačkam mečku
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2024., 13:03   #6
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Nije do WiFi kanala i mreže, podesio sam sve na zasebne kanale i pazio da se ne kosi s nikim, pa ni susjednovim

+ u kući sam i AP wifi je u prizmelju a ruter wifi na katu i susjede ne hvatam osim ako ne izađem van kuće. Napominjem, AP je spojen LAN-om na ruter (LAN backbone podešen)


wifi jest 2,4ghz ali zato jer mi 5ghz radi daleko slabije, želi pucat veza i domet je kriminalno loš pa im nema smisla da imam jednu crticu na 5ghz naspram ful signala na 2,4ghz


dodatno, glavni potrošač mob1 je na ruterovom wifi-ju, dok je mob3 na AP wifiju, dakle nitko ne guši posebno jedan uređaj već je raspoređeno.


Dodatno, svi kabelski uređaji, osim AP-a, su spojeni na TP link switch, dakle ne guše svi ruter direktno već samo jednu liniju između rutera i switcha


Obzirom da se dešava isključivo navečer, nekako sumnjam da je ipak upravo do A1 mreže...


Jel se može kako podesiti da HAKOMetar automatski mjeri brzinu kroz nekoliko dana svakih tipa 10min i napravi izvješće o tome?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2024., 14:34   #7
wildscorpion
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2023
Lokacija: Split
Postovi: 7
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
nemoš ti zagušit mobilnom igricom link od gigabita ni da si bog.
ovo je problem od a1 i njihovog preopterećenja gpon mreže, jer su svima dali 1-2 gigabit i gpon to ne može izdržat. već sam vidio takve situacije i na ovom forumu i na a1 kad bi slučajno naletio.

splitter može do 64 korisnika,svaki,a kaskadno mislim da može do 8 splittera bit.



provjeri jedino wifi mrežu da su ti kanali koliko toliko čisti, i da su ti klijenti spojeni na 5ghz.



istu situaciju smo imali mi (kao firma) na našem privatnom gponu, najudaljenije zone od splittera nisu mogle ni 20mbita dobit, to je u startu bilo dimenzionirano za male brzine pristupa netu, a nakon toga je došao upgrade na gigabit, a izvođači su spojili kako je bilo jeftinije - splitter na splitter na splitter.

Problem je u međugradskim zagušenim linkovima koji nemaju ni približno adekvatan bandwidth s obzirom na broj korisnika. Ja sam prije petnaestak dana dobio optički priključak u svom mjestu koje je tek dobilo optičku mrežu
a priključili su me na intervenciju HAKOMA jer su probili sve rokove pa sam kontaktirao HAKOM . Dakle tehničari došli i kažu mi doslovno si prvi i jedini korisnik spojen na njihov OLT. Nakon par dana provjeravao sam dostupnost adresa svojih susjeda i za njih je i dalje stajalo da im je optika nedostupna a meni navečer trzanje i štekanje interneta iako sam jedini spojen na svoj router i to lanom i jedini spojen na ovaj državni čvor. Dakle problem kod mene (još uvijek nije) zagušenost lokalnog OLT-a nego neadekvatana propusnost međugradskih linkova. Bagra ne želi ulagat tamo gdje treba ulagat
wildscorpion je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2024., 23:19   #8
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Evo ugasio sam 2.4G, provjerio još jednom sve kanale i okolne wifi mreže, no nema promjene. Štoviše, primjetio sam da se dešava i po danu jer se dešavalo preko vikenda no dešavalo se i bez komp1 i mob1 spojenih na mrežu tako da sve upućuje ili na A1 mrežu ili sam ruter...
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na