Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.02.2016., 23:38   #1
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,907
Sex, lies and CPUs

Potaknut beskonačnim raspravama što je bolje Intel ili AMD odlučio sam napisati svoj osvrt kroz godine bogatog iskustva s hardwareom.

Stari sam član ovog foruma od samog početka. U početku sam bio lurker. Tek kasnije sam se registrirao i počeo pisati. U to vrijeme sam još bio student i počeo uz faks zarađivati prve ozbiljne novce, pa se imalo za hardware.

To je bilo vrijeme prelaska sa slot procesora natrag na socket kada se Intelov P4 teško suprostavljao AMDovom Athlonu, pa čak i Duronu. Bilo je to pravo osvježenje nakon par godina Intelove dominacije nad sporim AMD K5, K6-II i K6-III procesorima. Dva su razloga za to. Prvi: Intel nije imao konkurenciju pa su cijene novih procesora samo rasle. Drugi: američki dolar je skočio sa 6kn na 9kn zbog čega je hardware bio brutalno skup.

Naslov u VIDI časopisu je bio "AMD Athlon: čip zbog kojeg se trese Intel". Nisu pretjerivali. Tada smo bili klinci i nismo shvaćali taj značaj. AMD je 20ak godina ranije bio tvrtka koju je Intel outsourceao za proizvodnju (štancanje) 286 procesora. Nama je samo bilo super što možemo kupiti procesor brži od najbržeg Intela za manje novce. Netko bi danas rekao: šta će ti pobogu najbrži procesor? Da bi se to shvatilo treba razumjeti da je tada bilo neko drugo vrijeme.

Hardware tada nije mogao pratiti software. Windowsi su bili ozloglašeni jer su zauzimali puno RAM memorije koje nikad dosta. Tada je RAM bio problem jer je početkom 90-tih godina izgorila jedna tvornica RAMova zbog čega su se cijene RAMova porasle tri do četiri puta! Da stvar bude gora, to se ponovilo u krajem 1999. godine s drugom tvornicom. Nije bila rijetkost da su se Windowsi djelomično bootali u swap, te da su kompjuteri više pisali u swap nego u RAM. Roštanje HDDa iz tih dana je trauma zbog koje dan danas kupujem previše RAM memorije.

Uz to, sredinom 90-tih je došao MP3. Morali smo 486-ice upgradeati na bar Intel Pentium 90 ili AMD K5-133 i overclockat ga na 150MHz da bi mogli slušati MP3 u stereu. A tada je to najčešće značilo skoro cijeli komp. Također morali ste paziti da ne kupite Pentiuma sa FDIV bugom zbog kojeg je FPU unit krivo vraćao rezultat dijeljenja CPU usage je bio 80-90%, znači ako slušaš MP3 ništa drugo ne radiš na kompu inače zvuk prekida. Također većina nas je imala SoundBlaster Pro koji je reproducirao stereo 16bit u samo 22.5kHz sampling rateu. Za 44.1kHz je trebalo kupiti SoundBlaster 16. Za te MP3-ce se moralo kupovati veći hard disk. Kapaciteti HDDa su tada bili 2-6GB (da, gigabajta).

Reprodukcija MPEG-1 (VideoCD) sadržaja je zahtijevala bar Pentium 133MHz iako je tek na 166MMXu išlo komotno. Kad su se pojavili DVDi (MPEG-2) trebao nam je Pentium II 300MHz po mogućnosti s ATi karticom da dio tereta skine s CPUa, a kad su došli DivX-i to je bilo jedva dovoljno. Pentium II 500MHz (Klamath) je mogao sve, a koštao oko 2000kn, sjećam se kao jučer. Oni koji su prije 2god dali skoro 2000 Njemačkih maraka (1000€ danas) za 166MMX, sad nisu mogli za njega puno dobiti. Nove revolucionarne stvari su dolazile stalno i zahtjevale skup hardware koji je brzo gubio vrijednost, a u to vrijeme su propadale banke i obitelji ostajale bez posla. Teški dani za informatičke entuzijaste koji su zarađivali uz faks i nerijetko financirali svoje roditelje.

Laptopi? Tada je najjeftiniji najlošiji laptop od najlošije savijajuće plastike koštao 12.000kn u Austriji (kod nas 15-16.000kn) sa HDDom od 2-4GB, sa sporim procesorima, grafikom tek toliko da dignu Windowse, te užasno lošim i užasno sporim ekranima od kojih je boljela glava. Ethernet LAN? Nisu ga imali. Samo uz debelu PCMCIA karticu od 400-500kn koja bi stršala sa strane. A ako se pokvari, popravak je bio jako skup ako uopće moguć jer ono malo servisa što je bilo nisu bili puno od pomoći što znači bačenih 1500-2000€ u vrijeme propadanja banaka i masovnih otkaza. Nitko tada nije imao laptop.

Godina 2000. Vlast se promijenila, dolar je konačno počeo padati, cijene memorija također. AMD je u ljeto izbacio Athlona, a kasnije Durona za one plićeg džepa. To je bilo svjetlo na kraju tunela. Intel je tada uletio u loš deal sa Rambusom zbog čega je Pentium 4 koristio isključivo jako skupe Rambus RAMove koji mu nisu puno pomogli, a NetBurst arhitektura je bio promašaj. Svi smo tada kupovali AMDa jer su Intelove konfiguracije bile jednostavno preskupe i često sporije po taktu, a daleko sporije po cijeni. Duron na 800MHz je bio brži od nekoliko godina mlađeg Celerona-4 1700MHz u skoro svemu. Uništavao ga je. Intel se tih godina koprcao, ali Athlon64 ga je dokrajčio da bi ga FX-51 pokopao... bar u benchovima.

Tada je bilo problem benchati najjače Intel P4 procesore jer bi se pregrijavali preko 70 stupnjeva, pa bi si spuštali frekvenciju. To je bio prvi slučaj u povijesti throtlanja kod PC benchanja zbog temperature za koji osobno znam. Market share desktop procesora Intel:AMD je bio ugrubo 50:50, najgore ikada za Intel.

Intelov 64bitni Itanium nije bio kompatibilan s 32bitnim softwareom. Da AMD nije izbacio svoje 64-bitne procesore, budućnost PCa bi bila daleko drugačija nego što je danas. Athlon64 je mogao izvršavati 32bitne i 64bitne instrukcije što je omogućavalo lak i bezbolni prijelaz na 64bita. Zato se ta arhitektura danas zove AMD64. Intel je potiho te instrukcije uveo u svoje procesore pod "ekstenzijom" EM64T.

Početkom 2000-tih Intel je najjeftiniji mobilni procesor naplaćivao OEM-ima preko 400$USD za 1000kom! Danas cijeli laptop kupiš za manje, a oni su toliko uzimali samo za procesor. To je ujedno bio razlog zašto su jeftiniji laptopi u ono vrijeme imali desktop procesore. Pojava AMD-ovih Turiona je drastično srušila cijene svih laptopa iako su Intelovi mobilni procesori bili superiorniji u svemu.

Intel je zatim 2006. godine izbacio Core seriju procesora i preokrenuo priču. Intel je na istom taktu nudio veće performanse, a manja litografija proizvodnog procesa chipa je omogućavala nižu potrošnju i manje grijanje.

Ono što se ne spominje je da Intel ima užasno jak marketing i ogroman utjecaj na tržište kojeg je često koristio protuzakonito ili zakonski vrlo upitno.

Primjerice Intelov compiler je u software ubacivao kod koji je provjeravao CPUID. Ako nije bio "GenuineIntel", namjerno ne bi izvršavao SSE i još neke instrukcije na drugim procesorima. Zbog toga se software na drugim procesorima izvršavao sporije. Da prevara bude gora AMD je plaćao Intelu licence za to što je Intel opstruirao! Intel je uhvaćen u tome i stvar je navodno riješena na sudu.

Također, javna je tajna da Intel podmićuje proizvođače softwarea da optimiziraju software upravo za Intel. Benchmark alati, 3D igre, te software za audio/video obradu su najčešće spominjani u tom kontekstu. Čuo sam iz druge ruke da su jednu domaću softwaresku tvrtku pokušali podmititi. Nudili su im besplatne servere ako optimiziraju kod njihove igre za Pentium 4.

U javnosti se pojavila priča kako je AMD ponudio HP-u milijun procesora besplatno samo da prodaju PCe s njihovim procesorima. HP ih je odbio. Zašto bi HP odbio takvu ponudu?? Ispostavilo se da Intel ima jedan zanimljiv dogovor s OEM-ima. Ako OEM proda 90% računala s Intelovim procesorima, Intel će im vratiti 25% novaca! HPu bi zarada od tih milijun AMD-ovih procesora bila manja nego Intelov discount, pa nisu prihvatili AMDovu ponudu. Ne znam kako anti-monopol agencije gledaju na to.

Zatim dolaze na red strani hardware portali. Oni su najneobjektivniji izvor usporedbe Intela i AMDa. Privatno sam uvijek bio na AMDu dok sam na poslu uvijek imao Intela pa sam mogao direktno uspoređivati. Za neke stvari mi je bio bolji Intel, a za neke AMD, ali primjetio sam da puno toga što se piše ne pije vodu odnosno da stvari uopće nisu onakve kako je znalo pisati. Puno testova se radilo na takav način odnosno iz takve perspektive da se favorizira Intel.

Primjerice kad je prije 15god Athlon rasturao Pentium 4, u prvi plan se guralo kako se AMD gpuno više grije od P4. Međutim priča je sljedeća. Da, Pentium 4 se manje grijao kad je izašao, međutim NetBurst arhitektura nije dobro skalirala, pa kako su rasle frekvencije tako je neproporcionalno više rasla potrošnja i grijanje procesora. Posljednji Pentium 4 procesori su se toliko grijali da bi otopili plastične nosače coolera na zadnjoj strani nekih matičnih ploča u stress testovima. Tada se više nije pisalo o pregrijavanju procesora. Drugim riječima pričalo se kada i kako je odgovaralo Intelu, a ne AMDu. Možda griješim, ali ostalo mi je u sjećanju da je davno Intel predstavništvo odlučilo ne pričati jedno vrijeme s PCEkspertom zato jer su objavili recenziju koja se nije svidjela Intelu.

Pentium 4 je izašao na tržište iz marketinških razloga. P4 na 1.6GHz je bio brz otprilike kao Athlon na 1GHz. Drugim riječima AMDov IPC je bio daleko veći od Intela. Međutim tada se to nije tako pisalo i stavljalo u prvi plan, pa ljudi to u globalu nisu kužili. Vidjeli su da je 1600 puno veće od 1000 i išli na Intela da bi na idućem LAN partyju bilo neugodnih iznenađenja kad bi netko s Athlonom pomeo pod sa skupljom P4 konfiguracijom. AMD je morao uvesti PR+ rating (Pentium Rating) kako bi ljudi mogli dobiti ideju koliko su AMD procesori brzi u odnosu na Intel iako to nije prvi puta da je PR rating uveden, (sjetite se Cyrixa sredinom 90-tih). Athlon XP 1700+ je bio brži od Intela na 1.7GHz iako je radio na 1.4GHz.

Međutim došli Core procesori. Povijest se ponovila samo što je Intel bio brz i topao, a AMD sporiji i Cool'N'Quiet, ali se onda se priča okrenula. Nije se pričalo o vrućim Intelovim procesorima kao što se pričalo o Athlonima 5god ranije nego se pričalo o velikoj brzini Intela, dakle opet kako Intelu odgovara.

Čitao sam tada o Core2Duo mobilnim procesorima na hardware portalima. Govorilo se kako su puno brži od starih procesora, a troše manje struje i baterija traje dulje... mislim si super, dvostruko brži, a hladniji. Pojma nisam imao kakva je to laž! Tada sam imao HP-ov laptop nc8220 koji je imao Pentium-M na 1.86Ghz. Hladan, tih s dobrim ekranom, bio je gušt raditi na njemu. Zatim sam uzeo HP nc8430, identičan laptop s istim kučištem, hladnjakom i ekranom samo s Intel Core2Duo procesorom na 1.66GHz i ATi X1600 umjesto X600. Ostao sam neugodno iznenađen kada sam vidio da mi ventilator stalno radi, da se lap grije puno više i troši više struje iako je frekvencija grafike spuštena do kraja. Mjerač potrošnje na utičnici u zidu mi je pokazivao 25W, a stari Pentium-M 12-15W. Zovem ljude u firmu, frendove koji se kuže u laptope i kažu mi: "i ti svačemu vjeruješ šta piše, pa Core2Duo ti se grije, to svi znaju". Osjećao sam da mi rastu magareće uši. Osjećao sam se prevarenim.

Kad pogledam situaciju danas nije ništa drugačije. Uopće ne osporavam da Intel ima napredniju arhitekturu, te da radi brže i hladnije na istom taktu (osim možda u idleu). Nema sumnje u to. Međutim usporedbe često nisu fer.

Često vidim kako se AMD procesor uspoređuje s puno skupljim Intelom pa se pokazuje kako je Intel puno bolji. Recimo novi A10 od 170$USD se usporedi s i5 od 250$USD ili čak i7. To nije fer usporedba.

Ono što treba usporediti je što ti treba od Intela i AMD da postigneš ciljani rezultat. To može biti 60fps u nekoj igri za gamera, encoding time za audio/video, compiling time za programere, compression time za arhivere ili rendering time za 3D/CAD/CAM... Recimo da svako malo kompajliram neki Android app ili Linux kernel pa da se stvar odradi za 15min, a ne za 30min. Ili da se 3D interijer stigne izrenderirati preko noći za sutrašnju prezentaciju. You get the idea. Koliko će me koštati AMD, a koliko Intel konfiguracija da postignem jednako vrijeme.

Imao sam prilike direktno usporediti Intel i3-3220 i A10-5800K kojeg imam doma za svoje potrebe. Ta dva procesora su koštala jednako. Da bude fer na A10 sam ostavio isključen Turbo kao i inače jer ga i3 nema. Oba procesora su na stock frekvencijama. Ne kupujem komp radi sintetičkih benchova koji su vrlo upitne vjerodostojnosti, pa ih nisam zavrtio. Bilo mi je bitno koliko je koji brži u onim aplikacijama koje koristim. Očekivao sam da će prema recenzijama i3 pojesti A10 u Photosopu, ali dogodilo se neočekivano: A10 je uništio i3! Ima dvije jezgre više i daleko jači OpenCL kojeg Photoshop koristi, pa je bio čak trostruko brži. Rezultat je i mene ostavio bez teksta.

O 3D modellingu i 3D igrama na iGPU ne treba trošiti riječi. A10 radi na niskim i srednjim detaljima na 1080p, i3 je neupotrebljiv i neigriv čak na najnižim detaljima.

Prekodiravanje h264, h265, FLAC, MP3... A10 je u svemu bio brži ili puno brži. Doživljaj uredskog rada i surfanja pa netu mi je bio podjednak na oba s time da je Adobe Flash nešto bolje radio na Intelu (srećom ne koristim više Flash, ne ponovilo se).

Što se tice videa, A10 ima bolji deinterlace što mi je bitno jer koristim PC za gledanje TV programa kad mi žena okupira TV u dnevnoj sobi. U to ima neke video filtere koji su znali biti vrlo korisni.

Na kraju, i3-3220 ne podržava overclocking i nema turbo za čim ne plačem, ali nema VT-Direct I/O (koristim puno virtualizaciju) i nema AES što mi je ogroman minus. Zašto? Zato jer želim svoje diskove enkriptirane dok su pod garancijom. U slučaju da ih moram reklamirati ne želim da u servisu gledaju moje privatne/poslovne dokumente, financijske excellice i obiteljske fotke. Mogu imati AES na i3, ali uz dosta veći CPU usage.

Nema dvojbe da je i3 manji potrošač struje. Djelomično je to zbog bolje 22nm litografije, a djelomično jer ima puno slabiju grafiku. Pod opterećenjem troši oko 20-30W manje što je velika razlika u korist Intela. Međutim kada se zbroji koliko dugo je komp pod opterećenjem i koliko košta struja, razlika je nikakva. Iznosi oko 5kn mjesečno ako je skupa struja i ako je 4h dnevno komp opterećen 100% svaki dan (a nije ni blizu toliko), dakle efikasnost Intela neću primjetiti na računu za struju. Većinu vremena mi je kompjuter idle ili skoro idle, a tu je nekim čudom A10 trošio oko 10w manje struje. Da li je to zbog ploče ili razlike u napajanjima, ostaje pitanje, ali...

Na nekim recenzijama sam vidio kako A10 procesor u idleu stvarno vuče manje struje. Primjetio sam da su neki portali prestali pokazivati procesore s idle/load grafovima nego sad prikazuju "delta" potrošnju između najniže i najviše jer tako Intel opet izgleda bolje. Haswell i Skylake koriste neke full napredne tehnike da smanje idle potrošnju i vidim opcije u novim Linux kernelima za to na razini Intel CPUa i chipseta.

Također matične ploče za AMD uglavnom nude više opreme nego Intelove ploče iste cijene. Kad se sve zbroji, za ono što mi treba AMD mi je za iste novce nudio više mogućnosti i više performansi nego Intel.

Da radim 4K video produkciju i da imam puno posla vjerojatno bi uzeo nekog brutalnog Xeona kojeg bi platio više nego cijeli komp koji trenutno imam. Možda bi uzeo dva ili četiri. AMD ne bi došao ni u razmatranje, jer nema u ponudi ništa što bi me u tom slučaju zadovoljilo.

Ponavljam, ne govorim da AMD ima bolje procesore od Intela niti obrnuto. Stvar je u tome što vam treba, te koja platforma daje više za iste novce. Kako je to prikazano na portalima i među fanboyima na forumima nije prava slika stvari jer tu je obostrani interes da se potroši što više novaca na hardware koji vam realno ne treba već eto nekome to predstavlja neki gušt. Nekima je samo bitno da im na kučištu i u forumskom avataru piše "Intel Inside", nekome AMD, nekome nVIDIA. Ti fanboyi imaju pravo na svoja uvjerenja i svoje gušt biti fanboyi, te ih ne želim provocirati niti rušiti njihova uvjerenja, već se voditi samo činjenicama. Dok je takvih bit će jeftinih rabljenih APUa

Činjenica je da Intel ima napredniju arhitekturu i da AMD nema odgovor na visoku klasu Intel procesora već godinama. High-end su izgubili odavno ako su uopće ikad imali neko kratko vrijeme. To su čak sami priznali i tu nema dvojbe. Međutim činjenica je također da stvari ne izgledaju tako kako se neki trude prikazati odnosno da AMD nije "hodajući mrtvac" i sl., te da su im procesori daleko od loših samo zato jer postoji bolje (i skuplje).

Kao netko tko je više od desetljeća proveo u korporativnom svijetu, mogu vam reći da se nama hardware entuzijastima crno piše ukoliko AMD propadne. Imali smo prilike okusiti taj scenarij krajem 90-tih, ali samo okusiti. AMD je jedina alternativa Intelovom monopolu. Zapravo divno čudo je da se firma poput AMDa (iako na koljenima) još uvijek odupire jednom ovakvom Intelu. Danas više nema potrebe kao nekada davati puno novaca na hardware. ATX case sa 2000kn komponenti unutra čini čuda i više nego zadovoljava veliku večinu ljudi bez nekih kompromisa. To možemo zahvaliti upravo AMDu jer u protivnom tko zna koliko bi danas plaćali neke Itaniume...

Osobno mislim da je APU koncept budućnost PCa, bar onakvog PCa kakav je sada. Kad se optimizira procesor (Zen), doda još GCN grafičkih jezgri i integrira HBM memorija u APU, te iskoriste prednosti HSA tehnologije, imat ćemo CPU, grafiku i grafički RAM u CPU socketu, te jedan veliki zračni ili vodeni hladnjak koji će to hladiti puno efikasnije nego što se danas hlade grafičke kartice i sve to na 14nm u FinFETu... ili manje?

S druge strane Intel je kupio Alteru, (najvećeg?) proizvođača FPGA čipova i tu bi moglo biti velikih stvari iz plavog tabora ako to integriraju u CPU budući da se FPGA-ovi mogu programirati da neke jednostavne stvari rade izuzetno brzo. Vidjet ćemo...

My 2 cents. Hvala na pažnji,
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 07:26   #2
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Dugačko, ali ok! Činjenice i detalji ne znam da li su točni, siguran sam da će te intel tabor rasčetvoriti ako nisu, ali sviđa mi se razmišljanje.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.02.2016., 08:22   #3
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,305
Hm...jedan dio točan, drugi dio labav, dodaj malo osobnih preferencija i teorija zavjera (ne kažem da jedan dio toga nije bio) i voila....ovo mi izgleda kao wikipedia tekst koji je potrebno editirati i potkrijepiti činjenicama. Vadim kokice i čekam Bubu
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 09:27   #4
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
Prvi dio teksta djeluje skroz OK, no dio kad dodjes do C2D procesora pocinje zapinjati.

Reci da C2D nije brzi od P4 procesora na istom taktu je besmisleno.
Na desktopu sam bas imao prilike davno usporediti P4@3GHz i C2D@1.8GHz.
C2D je bio dosta brzi ~20%+, na skoro upola manjem taktu.

Isto tako, za taj P4 se znalo i po forumima i review-ima da se jako griju.

Zatim usporedba: 'A10 je uništio i3! Ima dvije jezgre više i daleko jači OpenCL kojeg Photoshop koristi, pa je bio čak trostruko brži. Rezultat je i mene ostavio bez teksta. ' - i onda se cudis rezultatu?
Slazem se da za cijenu (ako je bila ista), ako koristis PS - je AMD u potpunosti bolji izbor.
Ali, jedan je dual core, drugi quad core CPU. I svaki ima svoje pro's i con's.
Ako ti treba CPU koji ima bolji single-thread performance - Intel. Ako treba vise core-a, AMD. Ako se igras, opet Intel (pogotovo u to doba je 95%+ igara bilo single threaded).

U principu, slicno je i danas. Intel ima bolji performance u single threadu, dok AMD gura vise core-a. Sve ima svoje prednosti i mane.
No, ionako za prosjecnog usera i obican Celeron je i vise nego dosta. Stovise - taj Celeron je dostatan cak i za vecinu gejmanja.

No jedno se definitivno slazem. Bilo bi idealno da AMD uspije izbaciti napokon neki dostojan i konkurentan CPU. Jer situacija gdje Intel drakonski dominira nije dobra ni za koga. Osim za Intel.
U principu, slicna stvar kao i sa GPU-ima. Nvidia vs ATI.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 10:03   #5
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Bas da je Athlon rasutrao Intel tamo negdje gore sto si napisao se i nebih slozio. Ovisi na sta mislis.. nije mi se dalo quotat tu kobasicu

Osvrnit cu se samo na encodiranje.

Daklen ja i moj kolega komso se znamo preko 20g. Nismo bili komsije jedno 4g a spletom okolnosti on je prvi selio u jedno mjesto, ja drugo pa on u to moje opet i dan danas se svadajmo sta je bolje imati. Nikada u zivotu nisam imao u kucnoj uporabi AMD a bogme ni on Intela. Obojca smo davne 2002g tj. koja godina sim/tam encodirali sve sto bi nam pod ruku palo sa Balkan Erpa i slicnih grupa, koristio se Vidomi pa Gordian Knot pa Dr.DiviX itd...

Ja sam koristio onda P4 2.66GHz Northwood a on je imo Athlon XP 3200+ Bartona. kako koji nesto encodira dodje kod onoga drugo vidjeti jel brze ili sporije ide kod njega/mene

P4 2.66GHz Northwood brzi...

Onda je on nabavio mobilca Bartona s nekim vrazjim adapterom i znam da ga je spuco na 2.4GHz i bio je nesto brzi od mene. Ja svog oco na 2.8GHz pa smo si bili isti maltene.., jos sam malo zaostajao. Onda je doso onaj Venice Athlon 64 3200+ i bogme tu me isprasio, u to vrijeme kod Intela je mislim izasao Prescott2m i Cedar no kako za Prescott se znalo da je grijalica/pegla iliti toster ja nabavih polovan P4 3.2GHz HT Northwood i u encodiranju opet ja bijase brzi, HT zakon bio

Onda smo obojca malo pauzirali sa nekakvim promjenama procesora dok nije izasao c2d. Ja nabavio E6600 a on Athlon 64 X2 4800+. Ma ni blizu da mi bude...

Kasnije je isao na Athlon 64 X2 5400+ BE pa na Athlon X2 7750 BE isto a ja sam samo dizao lagano svoj E6600 jer je isao do 3.2GHz sa minimalno dodanom voltazom a tek za 3.6GHz sam morao malo bolji hladnjak nabaviti... Obojca se ne igramo uopce ali smo odigrali FarCry i Crysis jer volimo gledat u prirodu Danas je on na A8-5600K FM2 a ja vozam jos uvijek i5 2500K ali vise nista ne encodiramo osim iz dosade nekad.

U globalu AMD nikad nije u generacijskom vremenu/smislu imao proc koji bi bio osjetno nesto brzi od Intela sto se tice encodiranja, ako je i imao bio je bezobrazno skup.

No, u svakom slucaju kada slazem bilo kome racunalo ako se nece encodirati ili neka obrada slika itd... preferiram AMD jer sto se tice igranja ili opcenito surf/film itd AMD je ipak isplativiji i ne osjeti se nikakva razlika u perfomansama naspram Intela u tim zadatcima.

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 19.02.2016. u 10:10.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 10:17   #6
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Potaknut beskonačnim raspravama što je bolje Intel ili AMD odlučio sam napisati svoj osvrt kroz godine bogatog iskustva s hardwareom.
Cemu rasprava, dome, kada Intel.

Citiraj:
Stari sam član ovog foruma od samog početka.
Koliki ti je post, bome ko da si ga pisao od pocetka.

Citiraj:
Bilo je to pravo osvježenje nakon par godina Intelove dominacije nad sporim AMD K5, K6-II i K6-III procesorima.
K6-II+ i K6-III/+ su bili daleko od sporih procesora. Problem je bio sto su bili bazirani na S7 platformi i stigli su 2000. kada je Katmai (KNI, vec tada preimenovan u SSE) vec stasao a CuMine donio potrebnu brzinu. S Celeronima-128 se ionako nisu mogli nositi, a RSP je bio od 90$ do 170$ za Celerone-128 u doba 2000.-2001., dok se K6 drzao uglavnom oko gornje granice.

Citiraj:
Hardware tada nije mogao pratiti software. Windowsi su bili ozloglašeni jer su zauzimali puno RAM memorije koje nikad dosta. Tada je RAM bio problem jer je početkom 90-tih godina izgorila jedna tvornica RAMova zbog čega su se cijene RAMova porasle tri do četiri puta! Da stvar bude gora, to se ponovilo u krajem 1999. godine s drugom tvornicom. Nije bila rijetkost da su se Windowsi djelomično bootali u swap, te da su kompjuteri više pisali u swap nego u RAM. Roštanje HDDa iz tih dana je trauma zbog koje dan danas kupujem previše RAM memorije.
:mind blown:

Citiraj:
Također morali ste paziti da ne kupite Pentiuma sa FDIV bugom zbog kojeg je FPU unit krivo vraćao rezultat dijeljenja
Sto je moralo paziti tri i pol sretnika na Socketu 4 s P5 procesorima jednom u milijardu racunanja.

Citiraj:
Pentium II 500MHz (Klamath) je mogao sve, a koštao oko 2000kn, sjećam se kao jučer.
Refreshaj sjecanje, obzirom da Klamath nije imao 500MHz niti pod tekucim dusikom, a bio je daleko od "mogao sve" kada je izasao, sto zbog cinjenice da je imao cache na polovici brzine procesora, mogao adresirati samo 512MB RAM-a i kostao Boga oca, pa je tu onaj K6 s vrha bio kud i kamo simpaticniji izbor (do na dio odabira ploce i nedostatka AGP-a na dobrom dijelu i ostalih trica i kucina), da ne kazem jeftiniji i brzi.

Citiraj:
Oni koji su prije 2god dali skoro 2000 Njemačkih maraka (1000€ danas) za 166MMX, sad nisu mogli za njega puno dobiti. Nove revolucionarne stvari su dolazile stalno i zahtjevale skup hardware koji je brzo gubio vrijednost, a u to vrijeme su propadale banke i obitelji ostajale bez posla. Teški dani za informatičke entuzijaste koji su zarađivali uz faks i nerijetko financirali svoje roditelje.
Takozvana "Velika Bankarska Depresija"; peti ortak je znao osobno dolaziti po kucama vadeci plocicu po plocicu RAM-a i brisuci megabajt po megabajt diska neplatisama...

Citiraj:
Laptopi?
/snip
Nitko tada nije imao laptop.
Ocekujem u najmanju ruku ekranizaciju pod palicom Majkla Beja s eksplozivnim laptopima koje nitko nije imao.

Citiraj:
Godina 2000. Vlast se promijenila, dolar je konačno počeo padati, cijene memorija također. AMD je u ljeto izbacio Athlona, a kasnije Durona za one plićeg džepa.
Ovo je samo toliko dobro da sam morao ostaviti odvojeno.

Citiraj:
To je bilo svjetlo na kraju tunela. Intel je tada uletio u loš deal sa Rambusom zbog čega je Pentium 4 koristio isključivo jako skupe Rambus RAMove koji mu nisu puno pomogli, a NetBurst arhitektura je bio promašaj.
Los deal je bio jer su pizdeki iz Rambusa bili upravo to. P4 nije koristio iskljucivo RDRAM nego je to bila jedina komercijalna memorija koja je mogla suvislo nahraniti NetBurst.

Citiraj:
Intelov 64bitni Itanium nije bio kompatibilan s 32bitnim softwareom.
IA64 je emulirao x86. Nemojmo sada o brzini.

Citiraj:
Da AMD nije izbacio svoje 64-bitne procesore, budućnost PCa bi bila daleko drugačija nego što je danas.
Zasto to mislis?

Citiraj:
Primjerice Intelov compiler je u software ubacivao kod koji je provjeravao CPUID. Ako nije bio "GenuineIntel", namjerno ne bi izvršavao SSE i još neke instrukcije na drugim procesorima. Zbog toga se software na drugim procesorima izvršavao sporije.
Taj dio mi je uvijek bio fascinantan. Intelov compiler favorizira Intel. Tresem se od nevjerice. Jos uz to, Intelov compiler valjda ne koristi ni sam Intel. Drama!

Citiraj:
Da prevara bude gora AMD je plaćao Intelu licence za to što je Intel opstruirao!
Otisli su u Algoritam i kupili tri Intel compilera ili sto?

Citiraj:
AMD je morao uvesti PR+ rating (Pentium Rating) kako bi ljudi mogli dobiti ideju koliko su AMD procesori brzi
Mislis isto onako kako su ga "uveli" 1996. na K5 PR120 za 90MHz procesor?

Citiraj:
Čitao sam tada o Core2Duo mobilnim procesorima na hardware portalima. Govorilo se kako su puno brži od starih procesora, a troše manje struje i baterija traje dulje... mislim si super, dvostruko brži, a hladniji. Pojma nisam imao kakva je to laž!
Ako imas glas ko Miljenko Kokot, dramaturgija ti je definitivno na visokom nivou, pa mislim da ti predstoji dobar posao kao narator u TopŠopu na TV Jabuci tik iza Bujice!

Citiraj:
Ono što treba usporediti je što ti treba od Intela i AMD da postigneš ciljani rezultat.
Dome, gdje si bio sav nas zivot!? A mi misli'...

Citiraj:
Na kraju, i3-3220 ne podržava overclocking i nema turbo za čim ne plačem, ali nema VT-Direct I/O (koristim puno virtualizaciju)
Ajde brate prva korisna recenica.

Da, svi se slazemo da je Intelova marketinska segmentacija bizarno poremecena i namijenjena samo brainfucku korisnika. Imao si thread od prije par dana - ista stvar za ECC podrsku.

Citiraj:
i nema AES
Citiraj:
što mi je ogroman minus. Zašto? Zato jer želim svoje diskove enkriptirane dok su pod garancijom. U slučaju da ih moram reklamirati ne želim da u servisu gledaju moje privatne/poslovne dokumente, financijske excellice i obiteljske fotke. Mogu imati AES na i3, ali uz dosta veći CPU usage.
Stavi BitLocker kao sav normalna svijet i ne fantaziraj.

Citiraj:
ATX case sa 2000kn komponenti unutra čini čuda i više nego zadovoljava veliku večinu ljudi bez nekih kompromisa. To možemo zahvaliti upravo AMDu jer u protivnom tko zna koliko bi danas plaćali neke Itaniume...
To mozes zahvaliti ponajprije glupom IBM-u a ne nikakvom AMD-u jer bi u suprotnom Interneti imali samo signal a ne sum. Ili bi koristio iGay masinu i to vjerojatno s necim opskurnim tipa PA-RISC ili slicno.

Citiraj:
S druge strane Intel je kupio Alteru, (najvećeg?) proizvođača FPGA čipova i tu bi moglo biti velikih stvari iz plavog tabora ako to integriraju u CPU budući da se FPGA-ovi mogu programirati da neke jednostavne stvari rade izuzetno brzo. Vidjet ćemo...
Druga pametna, da ne ispadne da si dzaba krecio (BTW, koji ti je, si na bolovanju, imas prisilni godisnji odmor jer zadnjih 20 nisi iskoristio nista pa ti se skupilo ili sto? ).

Microchip je kupio Atmel prije koji tjedan, i sad lagano osjecam da bi Intel mogao izmjerkati Microchip i onda ce biti veselja i na uC trzistu kompletnom.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 10:53   #7
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
da sumiramo to sve skupa sa već known fact da je amd bio u većoj ili manjoj mjeri au pair do konroa i onda više nije

+ ovo s klamathom je šaka u oko jer neću nikada zaboraviti kad sam odrađivao praksu u stormu na borongaju i tadašnji voditelj servisa me pozvao zadnji dan i reko da sam napokon praktikant koji je neki kurac znao i radio, ali da mi na žalost nemere dat pare i frajer mi je tutnuo klamatha 266 koji je tada gravitirao oko 4k kn ako me sjećanje služi.

to je bio jako sretan dan zato što me mater pokupila sa prakse u svom žutom fićeku, a ja sam u džepu imao cpu vrijedan ko 2 takva fićeka
syss je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 11:05   #8
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Bubba, jedna opaska:
Bujica je na Z1 a ne na Jabuci GNJIIIII

Nego, iz iskustva da napišem sleđeće: fala bogu na prvom svom kompu tek 2002 na soketu 370 i na preskočenim 90-tima te kriptodepresiji valuta, odkaza, neimaštine RAMa i Durončeta...

I još nešto - hebo prošlost. Koga boli kitanovič što je bilo? Sad lepo ima 16GB rama za manje od soma kuna i SSDova koji su praktički čabe.
Sve 5 @medo, da si si truda. Bio si, vidio si, proživio si... za razliku od nas koji smo došli u Hinet i rekli "oću pi... pardon... internet" te koji smo pičili tekken i mariokart, dok ste vi cedili starce i tečeta u njemačkoj da vam nabave 1MB rama i 3.5" floppy drive za 290 maraka...
Samo se nadam da ste imali veće koristi tada od tih kompova i da vam se njihova precjenjenost i malo vratila financijski tj da ste na njima nešto radili drugima zbog zarade... jer ako niste, onda ste isti kao i mi sada "kita ti je veća ako imaš i7" ili za ono doba "kita ti je veća ak imaš 4MB RAMa"
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 11:18   #9
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
@syss
Ako ne nabaviš jednog "danas" za siću, i ne napraviš privjesak za ključeve od njega, nisi ništa ni napravija
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 11:23   #10
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,305
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Obojca se ne igramo uopce ali smo odigrali FarCry i Crysis jer volimo gledat u prirodu


Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
bla bla facts 'n' stuff bla


tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.02.2016., 12:04   #11
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Pa da Suma, mora i planina koliko oces a sve djabe

U vecini slucajeva bi nas netko ubio dok smo stajali i blejali okolo
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 13:17   #12
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Mogao bi i ja nešto slično napisati, samo počelo bi odlaskom u Zagreb u firmu Velebit radi kupovine 16K language Card kartice (u biti proširenje RAM-a) za Apple ][ za nekih 1000 DEM negdje 1983-će.
Tamo sam na festivalu animacije prvi put vidio neku čudnu spravu (za koju se kasnije ispostavilo da je miš) koju su ljudi micali po stolu, a ona je crtala nešto po ekranu (kasnije to nikako nisam mogao opisati/vizualizirati kolegama u razredu)

Ali umjesto da se gnjavim, evo jedan dobar članak, koji se poklapa nekih 80% sa mojim putem kroz bespuća informatičke zbiljnosti:

https://hackaday.com/2015/08/03/hack...social-system/

segregator je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 13:40   #13
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,907
Hvala svima na pažnji koji ste pročitali od početka do kraja. To je osobni osvrt radije nego potpuno objektivni tekst.

Htio sam dočarati kako je nekad bilo jer vidim da još danas vučemo puno repova iz tog doba. Tada koji god komp da si kupio nije mogao biti prejak, a izbora skoro pa i nije bilo, pa nije bilo ni flameanja jer se nismo imali oko čega flejmati. Danas je situacija obrnuta. I to je dobro

Kada alternative nema cijene rastu i razvoj se usporava. Jer let's face it: da nema alternative (AMD), PC bi koštao bliže Appleovim ciframa. Umjesto toga izbor za hardware nikad nije bio veći, a cijene nikad nisu bile niže. Oni koji se na AMD obrušavaju kao neki religiozni fanatici nisu ni svjesni koliko su sretni što AMD (još) postoji iako voze Intela
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 13:48   #14
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
.. Tada koji god komp da si kupio nije mogao biti prejak,....
Pa I danas je isto, nemozes imati "prejak" CPU niti previse RAMa, tako nesto nepostoji .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 14:06   #15
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Pa I danas je isto, nemozes imati "prejak" CPU niti previse RAMa, tako nesto nepostoji .
Danas ipak za većinu primjena i proc od 300kn je više nego dovoljan, tj nećeš primijetiti kad staviš onoga od 2000kn
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 14:08   #16
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Danas ipak za većinu primjena i proc od 300kn je više nego dovoljan, tj nećeš primijetiti kad staviš onoga od 2000kn
Slozit cemo se da se ne slazemo (barem oko tog pitanja ).
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 14:14   #17
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Slozit cemo se da se ne slazemo (barem oko tog pitanja ).
Imam doma 2 laptopa, evo usporedba njihovih procesora:

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i...s-AMD-A4-3300M

i7 je u hp 12,5" elitbuku, A4 je u 17" pavilionu, otkad sam stavio ssd i u pavilion i žena i djeca preferiraju A4 zbog većeg ekrana, a nitko se ne žali (i ne primjećuje) sporost
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 14:18   #18
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,305
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Imam doma 2 laptopa, evo usporedba njihovih procesora:

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i...s-AMD-A4-3300M

i7 je u hp 12,5" elitbuku, A4 je u 17" pavilionu, otkad sam stavio ssd i u pavilion i žena i djeca preferiraju A4 zbog većeg ekrana, a nitko se ne žali (i ne primjećuje) sporost
Cpuboss? Stvarno? To ti je ko da konzultiraš vidovitog Milana koja je razlika....
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 14:23   #19
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
btw.. jel kome palo na pamet instalirati windows 98 na ovaj danasnji hardwer ?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 14:29   #20
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Cpuboss? Stvarno? To ti je ko da konzultiraš vidovitog Milana koja je razlika....
Znači ti smatraš da je A4 bolji od i7?
Imaš neki link za to dokazati, ne mora biti cpuboss
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 14:45   #21
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Nije poanta priče koji je jači, nego je poanta ova: kakav mrtvi CPUBoss jebemu? to je za decu koja pred krizmu tlače starce i kumove sa benčevima odonuda... pravi muži čitaju tekstove i skupljaju iskustva. Batali cpu i gpu bosove.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 14:53   #22
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Imam doma 2 laptopa, evo usporedba njihovih procesora:

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i...s-AMD-A4-3300M

i7 je u hp 12,5" elitbuku, A4 je u 17" pavilionu, otkad sam stavio ssd i u pavilion i žena i djeca preferiraju A4 zbog većeg ekrana, a nitko se ne žali (i ne primjećuje) sporost
Malo off, ali šta je ovo? Procesor koji nosi ime i7 a ima 2 jezgre/4 threada ko i3
nub je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 14:54   #23
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Nije poanta priče koji je jači, nego je poanta ova: kakav mrtvi CPUBoss jebemu? to je za decu koja pred krizmu tlače starce i kumove sa benčevima odonuda... pravi muži čitaju tekstove i skupljaju iskustva. Batali cpu i gpu bosove.
Ne slažem se...cpuboss je sasvim OK za brzinsku usporedbu što je bolje

Inače koristim anandtech sa ovog linka

http://www.anandtech.com/bench/CPU/2

za brzu usporedbu, ali pošto nema nijednog od navedena 2 proca, onda je i cpuboss OK

Citiraj:
Autor nub Pregled postova
Malo off, ali šta je ovo? Procesor koji nosi ime i7 a ima 2 jezgre/4 threada ko i3
Imaš takvih mobilaca koliko hoćeš
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 15:19   #24
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
OK, laži su bile kao i razni CPUovi, ali gdje je sex u svemu ovome?
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 15:29   #25
CheCola
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 371
sex je kad na duronu krivo staviš onu bakrenu pločicu pa sjebeš proc
__________________
CheCola je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 15:57   #26
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Citiraj:
Autor CheCola Pregled postova
sex je kad na duronu krivo staviš onu bakrenu pločicu pa sjebeš proc
To je više kao analni seks, ali gdje ti nisi penetrator

inače, baš je bilo ugodno čitati ove postove i prisjećati se djetinjstva, takav flešbek...
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 16:35   #27
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
sex je imat cpu bez ihs-a i uopće se ulovit u koštac sa nekakvim bakrenim patchevima
syss je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 17:43   #28
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
Medo otvorio pandorinu kutiju i eto ti bujice, tekst je manje - više ok,
ide to njega, trebao bi nastaviti i skupa sa legendarnim Bubom eto interesantnog štiva,
ove navijače sa kokicama neću ni komentirati
ovi maladci u svemu traže sex
a stara 98 - mica mooožda bi i radila kada bi sam skompajliro drajvere koje nemaš ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 20:57   #29
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
ovi maladci u svemu traže sex
"Mladac" je rođen 1964. pa ti vidi...
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2016., 21:27   #30
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
Šuti tamo generacijo, mogli smo oboje bez toga
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na