Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.05.2010., 21:05   #1
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Linux Tutorial 2.0?

Čisto informativno...pošto je moj prvi tutorial već dosta star, razmišljam o tome da napravim malo opširniji tutorial o osnovama rada u glavnim desktop distrama pa me zanima koliko je uopće ljudi zainteresirano za tako nešto ( i da bude na forumu kao sticky i kao svojevrsna pomoć početnicima da se igraju sa tim distrama)...s druge strane razmišljam i o tome (ukoliko će biti zainteresiranih) da to ne radim sam pošto je ono što mi je u glavi podosta opširno i trebalo bi mi dosta vremena da to napravim onako kako treba. Dakle da Vam ne budim lažne nade, ovo je zasad samo ideja pošto tutora na netu ima hrpa, no ukoliko bude interes dovoljno velik možda se i odlučim na tako nešto. Komentari i prijedlozi dobrodošli
tomek@vz je online   Reply With Quote
Staro 14.05.2010., 21:21   #2
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Minimum bi trebalo te tutorijale s neta skupiti na jedno mjesto, za najpopularnije distre.
Eto, moje mišljenje.
A samoizrada tutoriala, pa ovisi o volji pojedinca koji ih radi, + mod/admin da ih posloži.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.05.2010., 22:13   #3
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Nema baš smisla radit za sve distre tutorial, ruku na srce pa su danas popularne distribucije manje više sve iste. GNOME je na svima isti (ili ima koji modifikaciju), a KDE i isto nije problem. Mislim da bi detaljno podešavanje Ubuntua bilo ok, jer je manje više sve primjenjivo na ostale Debian based.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2010., 04:01   #4
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Pa mislim da generalno se tutorial može podijeliti na pet dijelova.

Razlika između distribucija, Instalacija (particioniranje...). Packet Management opcije. Rad u KDE/GNOME-u, konfiguracija nekih osnovnih dijelova (česte konfiguracijske datoteke, rihtanje mreže...)

Ali ako to baš želiš radit. Keep it simple. IMO nema smisla da se baš neš ubijaš iznad toga da imaš to lijepo, kratko i jednostavno na HR. Jer činjenica je da za svako pitanje o linuxu (pogotovo linuxu) imaš odličan community gdje uz malo googlanja ćeš doći do nekog tko je imao skoro pa isti problem.
  Reply With Quote
Staro 15.05.2010., 08:10   #5
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
IMHO, sto se tice same instalacije, particioniranja i ostalog, vecina distri je sad poprilicno idiot-friendly tako da tu ne bi trebalo bit gotovo nikakvih problema... osim ako netko hoce dual boot sa windozama radit... onda malo treba objasnit particije da se ne pregaze windowsi, objasnit sta je swap, razlike izmedju FS-ova, konfiguracija boot loadera i to je to...

Mislim da bi u tutorialu najbitnije bilo stavit naglasak na raznim koniguracijama ko sto si spomenuo... ja sam sebi nalijepio na laptop BackTrack, uspio sve rjesiti osim wlan-a... jednostavno nikako da uspijem prokuzit te drivere... cak sam jednom i uspio davno na nekoj prijasnjoj distri to sredit, al onda me mucilo kako napravit da mi se taj driver svaki put kod bootanja dize... sve ostalo radi super (bilo je malo za*ebancije ali sad radi)... Mozda mi tu mozes pomoc... wireless je intel PRO 3945ABG...
perich je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2010., 08:56   #6
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Čisto informativno...pošto je moj prvi tutorial već dosta star, razmišljam o tome da napravim malo opširniji tutorial o osnovama rada u glavnim desktop distrama pa me zanima koliko je uopće ljudi zainteresirano za tako nešto ( i da bude na forumu kao sticky i kao svojevrsna pomoć početnicima da se igraju sa tim distrama)...s druge strane razmišljam i o tome (ukoliko će biti zainteresiranih) da to ne radim sam pošto je ono što mi je u glavi podosta opširno i trebalo bi mi dosta vremena da to napravim onako kako treba. Dakle da Vam ne budim lažne nade, ovo je zasad samo ideja pošto tutora na netu ima hrpa, no ukoliko bude interes dovoljno velik možda se i odlučim na tako nešto. Komentari i prijedlozi dobrodošli
Svakako, u kom god obliku će biti dobrodošao...
tor je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2010., 09:40   #7
blue#13
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: ZG
Postovi: 516
Citiraj:
Autor perich Pregled postova
IMHO, sto se tice same instalacije, particioniranja i ostalog, vecina distri je sad poprilicno idiot-friendly tako da tu ne bi trebalo bit gotovo nikakvih problema... osim ako netko hoce dual boot sa windozama radit... onda malo treba objasnit particije da se ne pregaze windowsi, objasnit sta je swap, razlike izmedju FS-ova, konfiguracija boot loadera i to je to...

Mislim da bi u tutorialu najbitnije bilo stavit naglasak na raznim koniguracijama ko sto si spomenuo... ja sam sebi nalijepio na laptop BackTrack, uspio sve rjesiti osim wlan-a... jednostavno nikako da uspijem prokuzit te drivere... cak sam jednom i uspio davno na nekoj prijasnjoj distri to sredit, al onda me mucilo kako napravit da mi se taj driver svaki put kod bootanja dize... sve ostalo radi super (bilo je malo za*ebancije ali sad radi)... Mozda mi tu mozes pomoc... wireless je intel PRO 3945ABG...
slažem se s ovim particioniranjem,ja sam isto imao puno problema dok sam dual boot-o backtrack4

e,ja isto imam problem s wlan-om kako si to riješio PM-aj me
blue#13 je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2010., 12:33   #8
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor perich Pregled postova
IMHO, sto se tice same instalacije, particioniranja i ostalog, vecina distri je sad poprilicno idiot-friendly tako da tu ne bi trebalo bit gotovo nikakvih problema... osim ako netko hoce dual boot sa windozama radit... onda malo treba objasnit particije da se ne pregaze windowsi, objasnit sta je swap, razlike izmedju FS-ova, konfiguracija boot loadera i to je to...

Mislim da bi u tutorialu najbitnije bilo stavit naglasak na raznim koniguracijama ko sto si spomenuo... ja sam sebi nalijepio na laptop BackTrack, uspio sve rjesiti osim wlan-a... jednostavno nikako da uspijem prokuzit te drivere... cak sam jednom i uspio davno na nekoj prijasnjoj distri to sredit, al onda me mucilo kako napravit da mi se taj driver svaki put kod bootanja dize... sve ostalo radi super (bilo je malo za*ebancije ali sad radi)... Mozda mi tu mozes pomoc... wireless je intel PRO 3945ABG...
Dodaš driver da se loada pri startu ili dodavanje u modules (/etc/modules) ili dodaš u rc.local:

/sbin/modprobe <modul>
tomek@vz je online   Reply With Quote
Staro 15.05.2010., 18:38   #9
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,332
Samo ti složi dobar tutorijal, posebno s naglaskom na tips & tricks, rješavanje uobičajenih problema s driverima, kompiliranjem kernela, gdje se što nalazi, konfigurira i sl.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je online   Reply With Quote
Staro 15.05.2010., 18:44   #10
Tomo
Re-Registered User
Moj komp
 
Tomo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 627
Dosta je i izdrzao, Tomek
Tomo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.05.2010., 18:54   #11
perich
I hate mondays..........
 
perich's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Zagreb - Zaprešić
Postovi: 1,524
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Samo ti složi dobar tutorijal, posebno s naglaskom na tips & tricks, rješavanje uobičajenih problema s driverima, kompiliranjem kernela, gdje se što nalazi, konfigurira i sl.
mislim da je kompajliranje kernela jedna od stvari koju useri kojima treba "Linux HowTo" ne bi smjeli radit...
perich je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2010., 22:46   #12
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor perich Pregled postova
mislim da je kompajliranje kernela jedna od stvari koju useri kojima treba "Linux HowTo" ne bi smjeli radit...
Kompajliranje kernela nebi bilo u tome. Zašto? Jer to zahtjeva izuzetno dobro poznavanje vlastitog PC-a i Linuxa i prekompleksno je za objašnjavanje prosječnom korisniku. Power useri će znati sami što i kako...ukratko zamislio sam ga kao noviju verziju starog, sa novijom podatcima s tim da bi u svakoj grupi bilo posebna podsekcija za svaku od odabranih linux distri i nekim proširenjima.

P.S.- hebote nisam rekompajlirao kernel još od vremena Slacka 10.0

Citiraj:
Autor Tomo Pregled postova
Dosta je i izdrzao, Tomek
O da
tomek@vz je online   Reply With Quote
Staro 17.05.2010., 16:54   #13
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Ko nezna engleski netreba mu ni linux je moje stajalište ukratko.
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2010., 07:00   #14
jets0n
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Varaždin|Zagreb
Postovi: 37
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Čisto informativno...pošto je moj prvi tutorial već dosta star, razmišljam o tome da napravim malo opširniji tutorial o osnovama rada u glavnim desktop distrama pa me zanima koliko je uopće ljudi zainteresirano za tako nešto ( i da bude na forumu kao sticky i kao svojevrsna pomoć početnicima da se igraju sa tim distrama)...s druge strane razmišljam i o tome (ukoliko će biti zainteresiranih) da to ne radim sam pošto je ono što mi je u glavi podosta opširno i trebalo bi mi dosta vremena da to napravim onako kako treba.
Zvuči dobro, samo kaj podrazumijeva osnove rada? Daj malo elaboriraj kaj si htel dodat, možda nekaj vlastoručnog priložim
jets0n je offline   Reply With Quote
Staro 18.05.2010., 08:40   #15
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor jets0n Pregled postova
Zvuči dobro, samo kaj podrazumijeva osnove rada? Daj malo elaboriraj kaj si htel dodat, možda nekaj vlastoručnog priložim
Baci oko na prvi tutorial.
tomek@vz je online   Reply With Quote
Staro 18.05.2010., 09:06   #16
jets0n
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Varaždin|Zagreb
Postovi: 37