Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.05.2010., 02:13   #1
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Ubuntu 10.04 - scroll mišem, otvaranje network place-a preko LAN-a/file sharing

Pozdrav svima,

instalirao novi Ubuntu na drugi HDD i mogu reći da sam ostao oduševljen sa ovom verzijom. Prepoznalo mi ama baš sve na kompu, pa čak i printer s kojim sam se na Win 7 ubijao od muke s driverima, a ovdje samo uštekao i roknul scan

Uglavnom, noob sam što se tiče linuxa jer sam cijeli život na winsima i user friendly sučelje gdje se sve radi mišem mi je mila majka, no imam par pitanja:

1) kako na ubuntu složiti Personal File Sharing ?

Išao sam system->preferences->personal file sharing i sharing preko bluetootha mi je omogućen, no preko networka (prva opcija) je zasivljeno i kaže da paketi nisu instalirani (user-sharing nešto paketi). Problem je što su u synapticu instalirani, barem tako on kaže.

Instalirao i Sambu, no pojma nemam di ga je metnul

Neovisno o tome, ja bratu mogu pogledati share-ane foldere, no on meni ne može. Što nas vodi do drugog problema

2) Odlazak na njegove diskove/particije, ali preko LAN kartice, a ne preko višestruko sporijeg WLAN-a ?
Kako srediti da Ubuntu ide na network places preko LAN IP-a, a ne preko WLAN-a ? WLAN ide preko SE555 routera i brzina kopiranja je oko 550KB/s, no LAN je svakako višestruko brži naravno pa bih preko njega pristupao bratovoj share-anoj particiji.

Na Winsima sam jednostavno mappirao disk/particiju preko IP-a, a ne preko workgroupe/naziva (jer je po defoltu win išao preko WLAN-a isto).

3) ne radi srednja tipka miša u potpunosti (nema scrolla)
Pogledao po opcije miša, nema niš. U FF-u vidim da srednja tipka hvata jer mi otvara novi tab preko srednjeg linka, no nema onog scroll-a kad se klikne pa se onda ide mišem gore-dolje (autoscroll lagani ili brži).

Uglavnom, prezadovoljan novim Ubuntu-om, sve nalazi bez drivera, jedino mislim da će pokleknuti pod DVB-T tunerom, ali ajde, ne može sve bez muke.

Ako netko zna kako riješiti ijedan od gore navedenih problema, bio bih zahvalan
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2010., 08:53   #2
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
1) kako na ubuntu složiti Personal File Sharing ?
Instaliraj Sambu i Webmin pa probaj preko webmina konfigurirat,ima puno više detaljnijih opcija nego da kopaš po smb.conf. Koji komp je s druge strane, XP ili Vista/7?

Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
2) Odlazak na njegove diskove/particije, ali preko LAN kartice, a ne preko višestruko sporijeg WLAN-a ?
Kako srediti da Ubuntu ide na network places preko LAN IP-a, a ne preko WLAN-a ? WLAN ide preko SE555 routera i brzina kopiranja je oko 550KB/s, no LAN je svakako višestruko brži naravno pa bih preko njega pristupao bratovoj share-anoj particiji.

Na Winsima sam jednostavno mappirao disk/particiju preko IP-a, a ne preko workgroupe/naziva (jer je po defoltu win išao preko WLAN-a isto).
Ovo ću prepustiti nekome ko se malo više kuži u mreže ali - probaj najprije 1) riješit.

Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
3) ne radi srednja tipka miša u potpunosti (nema scrolla)
Editiraj Xorg.conf, pod


Code:
Section "InputDevice"
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"
    Option         "Protocol" "auto"
    Option         "Device" "/dev/input/mice"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5 6 7"
EndSection
Tebi ZAxisMapping mora bit "4 5". Ak nakon toga neće radit spucaj ovdje cijeli xorg.conf da vidimo kaj kaki...
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.05.2010., 15:43   #3
jets0n
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Varaždin|Zagreb
Postovi: 37
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
1) kako na ubuntu složiti Personal File Sharing ?
Enable Personal File Sharing in Ubuntu 10.04

Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
2) Odlazak na njegove diskove/particije, ali preko LAN kartice, a ne preko višestruko sporijeg WLAN-a ?
Ovisi kak ti mreža zgleda. Ja obično nabijem drugu LAN karticu na drugi subnet i vozi
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
3) ne radi srednja tipka miša u potpunosti (nema scrolla)
Disabling the mouse scroll wheel left and right click for Ubuntu 10.04, samo zamijeniš sadržaj koji tip pastea u datoteku sa onim kaj ti je tomek predložil.
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Uglavnom, prezadovoljan novim Ubuntu-om, sve nalazi bez drivera, jedino mislim da će pokleknuti pod DVB-T tunerom, ali ajde, ne može sve bez muke.
Ovisi o modelu DVB-T tunera
jets0n je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2010., 16:06   #4
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Koji komp je s druge strane, XP ili Vista/7?
Napisao sam, ali ne škodi ponovno - Windowsi XP su s druge strane.

Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Editiraj Xorg.conf, pod


Code:
Section "InputDevice"
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"
    Option         "Protocol" "auto"
    Option         "Device" "/dev/input/mice"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5 6 7"
EndSection
Tebi ZAxisMapping mora bit "4 5". Ak nakon toga neće radit spucaj ovdje cijeli xorg.conf da vidimo kaj kaki...
Mislim da smo se krivo sporazumjeli. Meni je Xorg kakav si i rekao, sa 4 i 5. No meni nedostaje (nije baš da sad ne mogu bez toga) ona opcija scrolla kad stisnem srednju tipku na mišu i onda se pojavi ikonica sa strelicama na sve četiri strane i kada mičem miš ekran ide lijevo-desno ili gore-dolje sam polako ili brže.
E ovo mi je sredilo problem sa Personal file sharing, sad više nije sivo

Citiraj:
Autor jets0n Pregled postova
Ovisi kak ti mreža zgleda. Ja obično nabijem drugu LAN karticu na drugi subnet i vozi
Mreža je amaterska .
WLAN router je gateway sa 192.168.3.1 (kompovi imaju 5 i 7 na kraju), subnet je 255.255.255.0 standardno

LAN je pak 192.168.0.1 i burazov je na kraju sa 2. Subnet isti kao gore.

Citiraj:
Autor jets0n Pregled postova
Ovisi o modelu DVB-T tunera
Tuner je terratecov Cinergy HT PCI. Mislim da sam se upravo sa Tomekom mijenjao za njegov Cinergy HT jer je taj moj stari imao philipsov chip koji je radio sa Ubuntuom, a sad što ja imam njegov, sa Connexant chipom prije nije radio .
Ali to mi je manje važno za sada.

Svejedno hvala. Sad se idem igrat sa opcijama u Personal file sharingu da share-am cijelu particiju burazu.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2010., 16:10   #5
jets0n
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Varaždin|Zagreb
Postovi: 37
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Mreža je amaterska .
WLAN router je gateway sa 192.168.3.1 (kompovi imaju 5 i 7 na kraju), subnet je 255.255.255.0 standardno

LAN je pak 192.168.0.1 i burazov je na kraju sa 2. Subnet isti kao gore.
Onda metneš statiku na LAN interface (kroz NetworkManager), nabiješ mrežni kabel i probaš po IP adresi pristupit na burazov komp. Trebalo bi šljakat.
jets0n je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2010., 18:00   #6
Shadowww
^_-
Moj komp
 
Shadowww's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb, Dubrava
Postovi: 311
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
No meni nedostaje (nije baš da sad ne mogu bez toga) ona opcija scrolla kad stisnem srednju tipku na mišu i onda se pojavi ikonica sa strelicama na sve četiri strane i kada mičem miš ekran ide lijevo-desno ili gore-dolje sam polako ili brže.
u firefoxu:
1. about:config
2. middlemouse.contentLoadURL prebaciš na false
3. general.autoScroll prebaciš na true
__________________

Shadowww je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2010., 21:11   #7
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Tuner je terratecov Cinergy HT PCI. Mislim da sam se upravo sa Tomekom mijenjao za njegov Cinergy HT jer je taj moj stari imao philipsov chip koji je radio sa Ubuntuom, a sad što ja imam njegov, sa Connexant chipom prije nije radio .
Ali to mi je manje važno za sada.
Ukratko ne zamaraj se, neće radit...provjeravao sam pred mjesec dana
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 02:55   #8
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
<