Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.05.2007., 00:15   #1
dez
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 27
Napajanje, RAM, ili Matična?

Pozdrav!

Evo ovako, u zadnje vrijeme imam problema sa konstantnim rušenjem sustava. Kad upalim komp, sve radi ok (u 90% slučajeva) dok se u onih 10% komp sam od sebe smrzne ili jednostavno ugasi, čuje se nekakav zvuk svaki put kad mi se to dogodi (tup ili škrip --> na zvučnicima).

Isti taj problem (ali sad u 99% slučajeva), kad igram igrice (WoW, GTA SA, ...), igram nekih 5 minuta i nakon toga opet crkne (opet čujem one zvukove a jednom se dogodilo da se ugasio kao da si ga iskopčao iz struje). Prije se to događalo samo kad uđem u battleground, a dok sam zujao okolo po outlandu sve je bilo ok. Sad uđem u igru i nakon 4-5 minuta jednostavno se komp zamrzne (ostane upaljen ali ne reagira).
Nakon što sam ga restartao, par puta sam diobio poruku u bios-u da provjerim na kolko mhz mi radi procesor.

E sad me zanima u čemu bi mogao biti taj problem.

U procesoru?
Sinoć sam ga očistio detaljno, rastavio sam cooler i izvadio barem tonu prašine i temperatura se smanjila sa 75-80c na nekih 60-65c.

U hard disku?
Svaki put kad upalim komp na hardu mi se pojavi jedan file koj se zove "ScanSectorLog", to je dat file i uglavnom u njemu piše "NTLDR is missing"
(Ali da imam problema sa NTLDR-om komp ne bih mogao niti upaliti, zar ne?) Skenirao sam disk sa svakakvim programima i defragmentirao sam ga i svaki test je prošao.

U RAM-u?
Kako sam već napisao radio sam nekakve testove pa tako i sa programom S&M. Kada je testirao RAM izbacio je error, a drugi put se komp srušio.

U matičnoj?

U napajanu?

Evo ovo su komponente:

CPU--> Intel Pentium 4, 2.8 GHz
RAM--> 1 GB (2x512)
HDD--> Western digital 80GB & Maxtor 300GB
GRAFIČKA--> ATI Radeon 9550 128MB
MATIČNA--> ASUS P4S800

Stvarno nemam pojma u čemu je problem.

Za sada sumnjam na RAM, imam 2 sticka po 512MB-a, pokušao sam ih testirat posebno (tako da sam izvadio jedan stick i testirao ovaj drugi i obrnuto). Zar je moguće da mi obadva stick crknu samo tako? Da nije onda problem u matičnoj?

Unaprijed zahvaljujem na pomoći.
dez je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2007., 00:28   #2
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
dal je overclockano kaj? izvrti memtest do kraja..da li si probao re-install Win?...problem bi mogao biti i u napajanju...probaj se malo igrati sa tim komponentama pa budeš sigurno našao problem...

btw: http://support.microsoft.com/kb/320397/hr
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.05.2007., 00:34   #3
Don
je gladan!
Moj komp
 
Don's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,696
smrdi mi na windoze, koliko dugo ih imaš?
__________________
Don je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2007., 00:47   #4
dez
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 27
Windowse imam možda 2-3 tjedna, (sad trenutno imam home edition+sp2, kad sam imao pro+sp2 nisam imao tih problema) porbat ću napravit što više testova, ali svaki put mi izbaci error kad testiram RAM.
Ništa nije clockano.

Testirao sam sa ovim programima:

OCCT: Dobijem poruku "CRASH" nakon samo 2 minute testiranja.

S&M: Kad testiram RAM sruši mi se komp (nakon drugog kruga testiranja).

Jel mi možete preporučit još neke programe za testiranje?
__________________
| Matična: Asus P4S800 | Procesor: Intel P4 2.8 GHz | RAM: 2x512 MB | HDD: WD 80 GB & Maxtor 300 GB | Graphics: ATI Radeon 9550 128 MB |


dez je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2007., 00:56   #5
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,403
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2007., 01:19   #6
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
ja bi isao na napajanje, IMO nema te komponente koja ce ugasiti komp potpuno, to mora biti do napajanja.
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2007., 01:56   #7
dez
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 27
Može bit i napajanje (imam neko MS-ovo napajanje), znam da oni nisu baš dobri, al to sam dobio još kad sam kupio komp.

Da je do napajanja zašto mi se onda komp zamrzne svaki put? (može bit da se napon na kratko izgubi, ili? )
Skroz se ugasio 4-5 puta,(dok se zamrznuo..pa valjda 30-ak puta ak ne i više- u zadnje vrijeme) to mi jedino nije jasno.
__________________
| Matična: Asus P4S800 | Procesor: Intel P4 2.8 GHz | RAM: 2x512 MB | HDD: WD 80 GB & Maxtor 300 GB | Graphics: ATI Radeon 9550 128 MB |


dez je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2007., 21:41   #8
dez
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 27
Evo ovako, vrtio sam memtest skoro 2 sata i svaki put bi mi izbacio greške samo na testu #7.
Pošto imam 2 sticka u kompu kako mogu otkrit koji ima greške (ili su obadva gotova)?

Jel mi možete samo objasnit šta znače ove stvari:
Failing Adress (što znaće ove veličine u MB-ima-> 760.5MB, 891.3MB, ...)

Count Chan

Kakve se sve informacije mogu izvuć iz toga (iz svih tih kodova i sl.)?

Evo vam i 2 slike testiranja:

http://i11.tinypic.com/4xnzdbn.jpg
http://i3.tinypic.com/4qnuuy8.jpg
__________________
| Matična: Asus P4S800 | Procesor: Intel P4 2.8 GHz | RAM: 2x512 MB | HDD: WD 80 GB & Maxtor 300 GB | Graphics: ATI Radeon 9550 128 MB |


dez je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2007., 22:16   #9
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
probaj posudit od nekog drugog ram pa istestiraj, ako ce kod tebe bacat greske, a kod tog nekog drugog nece onda je najvjerojatnije maticna, ako nece bacat greske onda je ram, al stvarno je cudno da su otisla oba sticka odjednom..
hash je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2007., 22:28   #10
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
a to je, ram moze bacati greske i zbog ploce ili loseg napona....
ja sam tako jednom greskom otpisao gigu rama jel nije nikako prolazio test. na kraju je napajanje bilo krivo....
srecom pa je bio petak a smece voze tek utorkom
greg SE je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.05.2007., 01:25   #11
dez
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 27
Dobra vijest je da sam otkrio stick koji ne radi (testirao sam ih jednog po jednog), ali loša vijest je da sam opet pokušao igrat WoW i opet se isti problem događa.

Nakon što mi se komp srušio opet sam dobio ovu poruku:
http://i19.tinypic.com/66m4bvc.jpg
Ništa nije clockano a kad sam dobio ovu poruku samo sam otišao na exit i kasnije je sve radilo ok.

Sad RAM nebi trebao predstavljati problem, znači još mi ostaje napajanje ili matična.

Ima li kakav način da testiram to dvoje?
__________________
| Matična: Asus P4S800 | Procesor: Intel P4 2.8 GHz | RAM: 2x512 MB | HDD: WD 80 GB & Maxtor 300 GB | Graphics: ATI Radeon 9550 128 MB |


dez je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2007., 08:18   #12
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,343
Posudi drugo napajanje (po mogućnosti neko kvalitetnije) i probaj s njim. Ako se i dalje bude rušilo, izgleda da je ploča. Isto tako bih savjetovao testiranje 'pokvarenog' sticka kod nekog drugog da budeš baš 100% siguran da je on u komi.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2007., 15:04   #13
dez
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 27
Kupio sam novo napajanje ali opet mi se događaju isti problemi.

Možda je matična otišla, ili grafička?
__________________
| Matična: Asus P4S800 | Procesor: Intel P4 2.8 GHz | RAM: 2x512 MB | HDD: WD 80 GB & Maxtor 300 GB | Graphics: ATI Radeon 9550 128 MB |


dez je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2007., 19:40   #14
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
moguce da ti je ram zuznu neke sistemske fajloev u win, probaj reinstalirat win i wow pa ako bude opet isto najvjerojatnije je maticna, prije tog probaj posudit grafu od nekog pa probaj s njom
hash je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na