Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > Iskustva s IT trgovinama
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.06.2016., 14:05   #2221
draksa
Premium
 
draksa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 333
Pa nema 2 pixela = nedostatak?
draksa je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2016., 14:21   #2222
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Citiraj:
Autor draksa Pregled postova
Pa nema 2 pixela = nedostatak?
Ima ih, ali ne rade...
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2016., 14:23   #2223
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova
Nedostatak:
Naručio si novi Ferrari i trazio si da ima kuku. Isporucen je bez kuke. Nedostatak ��

Neispravnost:
Naručio si novi Ferrari. Isporucen je, ali ne radi podizanje krova. Neispravnost ��

Sent from my D5803 using Tapatalk
Ovo je potpuno netočno i nemoj zbunjivati ljude s dezinformacijama.
Nedostatak je = kvar i neispravnost, razlika je samo u tome što kad teretiš trgovca za neispravan artikl onda se pozivaš na nedostatak, u tom slučaju ti ne treba jamstveni list i ne pričamo o garanciji.

Ako imaš jamstveni list, onda se možeš pozivati na garanciju, možeš nositi artikl na popravak u trgovinu ili servis i onda vrijede neka druga pravila koja se tiču "razumnog roka" i sl.

U bilo kojem slučaju - kupac sam bira na što će se pozvati.
Preporuka je da se u prvih 6 mjeseci od dana kupnje pozivaš na nedostatak jer su povoljniji uvjeti za kupca, isto tako se pozivaš na nedostatak ako je jamstvo kraće od 2 godine.
__________________
...
wooden je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2016., 15:17   #2224
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
dakle sve ovo je pod citatom:
Citiraj:
"3. Prilikom kupnje proizvoda rečeno vam je da imate pravo na zamjenu u slučaju neispravnosti u roku 7 dana. Nakon isteka tog roka proizvod se mora uputiti u servis na popravak.

Ovo je pogrešno. Zakonski rok je 2 godine. Ukoliko se nedostatak pojavio tijekom prvih 6 mjeseci nakon kupnje, pretpostavka je da je za nedostatak odgovoran trgovac odnosno prodavatelj, osim ako on ne dokaže suprotno. U tom slučaju, pravo je potrošača birati želi li popravak, zamjenu, povrat novca ili sniženje cijene. Obveza potrošača je da nedostatak prijavi najkasnije 2 mjeseca od dana kad je otkrio nedostatak. "
riječ neispravnost se ispod u objašnjenju zamjenila sa čak još "slabijom" riječi nedostatak. jasno su obrazložena potrošačka prava.. zato nema smisla pametovati jer je jasno što je zakonodavac htio naglasiti.
ipak bitno je naglasiti da je jedino servis taj koji može utvrditi nedostatke ili neispravnosti (kako vam draže) jer je jedino servis u tom smislu ovlašten nešto reći da li je to tvornički ili naknadno nastalo ili ili jel (osim ako niste sudski vještak ili ne idete u tom smjeru )

u konačnici procedura je da predaš gdje ti paše , pričekaš i kad se uređaj vrati uz priloženi dokument da je popravljan ti kažeš neću , želim novi ili želim razliku u cijeni ili želim novce .. i to je načelno to.
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 22.06.2016. u 15:25.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2016., 17:01   #2225
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Stranicu je pisao neko zbrda zdola. Neispravnost i nedostatak su jasno definirani u zakonz. To kaj neki tulavac koji je podizao FAQ nezna čitati je druga stvar.

Pozivajte se na zakone, ne na FAQ iza kojeg ne stoji niko ili je piso neki studoš za 15kn po satu.

Sent from my D5803 using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2016., 19:17   #2226
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova
Stranicu je pisao neko zbrda zdola. Neispravnost i nedostatak su jasno definirani u zakonz. To kaj neki tulavac koji je podizao FAQ nezna čitati je druga stvar.

Pozivajte se na zakone, ne na FAQ iza kojeg ne stoji niko ili je piso neki studoš za 15kn po satu.

Sent from my D5803 using Tapatalk
"tulavac" moze samo prepisati sto mu netko da tko ima u ovom slucaju vjerovatno pravni fax (preko veze ili ne u to ne ulazim)
stranica je sluzbena - ministarstvo gospodarstva - nadlezno za zastitu potrosaca , imaju inspektorat i gle cuda inspektori imaju @mingo.hr emailove itd,
a i to kad sam trazio jasno sam nasao i u zakonu samo mi se sad ne da traziti članak , potrudi se pa pronadji i objasni bolje ne znam sta drugo da ti kazem..

primjer je vrlo cest i savrseno jasno opisuje situaciju , ako si nesto kupio - unutar 6 mjeseci mora savrseno raditi , a ne da ti se popravlja "nova" stvar

nitko ne zeli nove vec popravljane stvari i to je ideja zakona da se zastite potrosaci kad kupuju novo ..bas kao sto je gore bio kupac mobitela
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 22.06.2016. u 19:35.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2016., 19:47   #2227
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Članak ti se neda tražiti kad ne postoji.

Zakon jasno razlikuje neispravnost i nedostatak.

Na FAQ se nemoj pozivat jer nema nikakvu pravnu težinu. Bio on na stranicama ministarstva ili ne.

Jesi ti uopće svijestan kakva bi to bedastoća bila da ako nekaj zvekne u roku 6mj da možemo samo tak pare tražiti natrag...



Sent from my D5803 using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2016., 19:56   #2228
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova
Članak ti se neda tražiti kad ne postoji.

Zakon jasno razlikuje neispravnost i nedostatak.

Na FAQ se nemoj pozivat jer nema nikakvu pravnu težinu. Bio on na stranicama ministarstva ili ne.

Jesi ti uopće svijestan kakva bi to bedastoća bila da ako nekaj zvekne u roku 6mj da možemo samo tak pare tražiti natrag...



Sent from my D5803 using Tapatalk

gle ok, neupucen si, ok, ali nemoj govoriti na temelju "osjecaja"!
stvar je skroz razumna ako malo zrelije razmislis i sto je najbolje funkcionira vec godinama : https://www.google.hr/?client=firefo...seci&gfe_rd=cr

ljudi ovo mogu koristiti i trebaju koristiti , i ne odvracaj ih zato jer si neupucen .. pa makar i da je rupa u zakonu, a nije!

nisam upucen kao old iggy , ali s obzirom da sam do nedavno bio voditelj hrpe ducana (nedavno sam se napokon maknuo iz maloprodaje ) bio sam prisiljen uputiti se da znam komunicirat s kupcima koliko toliko argumentirano kad vec nisam pravnik , a ljudi se pozivaju i na prava koja postoje i koja ne postoje

u ovom slucaju zbog dobrobiti potrosaca ja da sam na tvom mjestu bi izbrisao svoje postove jer nadam se da ce iskoristiti pravo koje svakako imaju

ne tako davno je i na tvu bio slucaj kad se tip zalio zbog ves masine par mjeseci stare, ona emisija potrosacki kod, pa je sve bilo rijeseno bas kad se pozvao na ovaj zakon uz naravno pomoc udruge potrosac i najbitnije medija koji su odlican katalizator za rjesavanje problema kupaca "na obostrano zadovoljstvo"
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2016., 20:02   #2229
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova
Zakon jasno razlikuje neispravnost i nedostatak.
Pa razlikuje da, ali i jedno i drugo je "kvar".

Citiraj:
Jesi ti uopće svijestan kakva bi to bedastoća bila da ako nekaj zvekne u roku 6mj da možemo samo tak pare tražiti natrag...
Pare možeš tražiti tek kad si dao trgovcu rok da ti popravi ili zamjeni artikl:
Citiraj:
Neispunjenje ugovora u razumnom roku
Članak 411.
Ako kupac ne dobije zahtijevano ispunjenje ugovora u razumnom roku, zadržava pravo raskinuti ugovor ili sniziti cijenu.
Citiraj:
Kad kupac može raskinuti ugovor
Članak 412.
(1) Kupac može raskinuti ugovor samo ako je prethodno dao prodavatelju naknadni primjereni rok za ispunjenje ugovora.
__________________
...
wooden je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2016., 20:11   #2230
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Odgovornost za materijalne nedostatke

Zakon o obveznim odnosima čl. 400. - 422. regulira prodaju robe široke potrošnje i popratnim jamstvima.

- U slučaju kvara ili nedostatka, obratite se trgovcu, jer trgovac odgovara za te nedostatke;
- Odgovornost za kvar ili nedostatak postoji u slučaju nedostatka bilo koje vrste proizvoda;
- Ukoliko uočite kvar ili nedostatak na proizvodu, da biste ostvarili pravo na pozivanje na odgovornost za materijalne nedostatke, imate rok od 2 mjeseca otkako ste ustanovili kvar da o kvaru obavijestite trgovca;
- Na odgovornost za materijalne nedostatke možete se pozvati u roku od dvije godine, ukoliko ste u roku obavijestili trgovca o nedostatku;
- Ako ste kvar na proizvodu ustanovili u roku od 6 mjeseci od preuzimanja kupljenog proizvoda, smatra se da je takav kvar postojao već pri samoj kupnji.
- Vodite računa da predmet reklamacije morate vrati u stanju u kavom ste ga kupili ako ste na vrijeme obavijestili (mora postojati pismeni trag) trgovca o nedostatku, možete, po svom izboru:

- Zahtijevati od prodavatelja da se nedostatak ukloni (u razumnom roku),
- Zahtijevati od prodavatelja da mu preda drugu stvar bez nedostatka,
- Zahtijevati sniženje cijene,
- Izjaviti da raskida ugovor (tražiti povrat novca).

Jamstvo za ispravnost prodane stvari (garancija)

Zakon o obveznim odnosima čl. 423. - 429. regulira jamstvo za ispravnost prodane stvari (garanciju).

- Garancija postoji samo u slučajevima kada je za određeni proizvod izdan jamstveni list,
- U slučaju kvara, obratite se onome tko je izdao jamstveni list (najčešće se radi o proizvođaču, pa se obratite ovlaštenom servisu),
- Ako vam se pokvario proizvod pod garancijom, kvar možete prijaviti isključivo tijekom trajanja garancije,
- Trajanje garancije ovisi o onome tko ga izdaje i ne postoji poseban rok unutar trajanja garancije u kojem treba obavijestiti davatelja garancije o kvaru da biste ostvarili pravo na otklanjanje kvara,
- Za tehničke proizvode, proizvođač je dužan izdati garantni list
- Zbog neispravnosti stvari možete zahtijevati od prodavatelja odnosno proizvođača popravak ili zamjenu stvari u tijeku jamstvenog roka bez obzira na to kad se nedostatak pojavio,
- Imate pravo na naknadu štete koju ste pretrpjeli zbog toga što ste bili lišeni uporabe stvari od trenutka traženja popravka ili zamjene do njihova izvršenja. Vodite računa da usmena obećanja ne predstavljaju dokaze.
- U slučaju kvara proizvoda pod garancijom, unutar garantnog roka možete tražiti:

- Popravak stvari (ako nije moguće popraviti, onda zamjenu stvari) u razumnom vremenskom roku;
- Ako trgovac ne izvrši u razumnom roku popravak ili zamjenu stvari potrošač ima pravo na raskid ugora (povrat novaca) ili po svom odabiru sniženje cijene proizvoda.
- Trgovac je dužan o svom trošku prenijeti stvar do mjesta gdje će se popraviti. Za vrijeme dostave (transporta) trgovac snosi rizik za propast ili oštećenje stvari.
evo da jos jednom izvadim i skrenem ti paznju na ono sto tebe darkyd najvise muci: "- Ako ste kvar na proizvodu ustanovili u roku od 6 mjeseci od preuzimanja kupljenog proizvoda, smatra se da je takav kvar postojao već pri samoj kupnji."

hvala lijepo molim nema na cemu
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 22.06.2016. u 20:16.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2016., 20:28   #2231
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
gle ok, neupucen si, ok, ali nemoj govoriti na temelju "osjecaja"!
stvar je skroz razumna ako malo zrelije razmislis i sto je najbolje funkcionira vec godinama : https://www.google.hr/?client=firefo...seci&gfe_rd=cr

ljudi ovo mogu koristiti i trebaju koristiti , i ne odvracaj ih zato jer si neupucen .. pa makar i da je rupa u zakonu, a nije!

nisam upucen kao old iggy , ali s obzirom da sam do nedavno bio voditelj hrpe ducana (nedavno sam se napokon maknuo iz maloprodaje ) bio sam prisiljen uputiti se da znam komunicirat s kupcima koliko toliko argumentirano kad vec nisam pravnik , a ljudi se pozivaju i na prava koja postoje i koja ne postoje

u ovom slucaju zbog dobrobiti potrosaca ja da sam na tvom mjestu bi izbrisao svoje postove jer nadam se da ce iskoristiti pravo koje svakako imaju

ne tako davno je i na tvu bio slucaj kad se tip zalio zbog ves masine par mjeseci stare, ona emisija potrosacki kod, pa je sve bilo rijeseno bas kad se pozvao na ovaj zakon uz naravno pomoc udruge potrosac i najbitnije medija koji su odlican katalizator za rjesavanje problema kupaca "na obostrano zadovoljstvo"
Gle, sve je divno i krasno, ali nedostatak je jedno, a neispravnost je drugo.

Mogu ljudi što žele pisati, ali to zakon jasno razlikuje. Čak štoviše ide to te mjere da jasno definira što sve spada pod nedostatak. Da ako stvar ima nedostatak (pazi tu ne govorimo da je neispravna) nego da ima neki nedostatak možeš se na njega pozvati radi popravka, zamijene ili povrata love. Ne za kvar, nego na nedostatak. Za kvar ili neispravnost se brine skroz drugi "set" zakona.

Pročitaj molim te ZOO, Članak 400 i 401. Nastavi i dalje do 436 i vidjet ćeš da su nedostatak i neispravnost/kvar dva pravno različita pojma. Kasnije se prava potrošača i obveze prodavatelja jasnije definiraju u ZOZP, ali se tamo poziva na isti taj materijalni nedostatak koji je definiran u ZOO pod člankom 400 i koji nije ista stvar kao i neispravnost, odnosno kvar.

Da nedostatak i neispravnost nisu toliko odvojeni i jasno definirani bilo bi jako, jako puno zlouporabe zakona. Evo ti banalan primjer - ode darkydark sutra i kupi novo Nemačko kolo, crveno, sportsko u neki auto salon j.d.o.o., nakon 5 mjeseci mu crkne lampica na kontrolnoj tabli i eto - auto ima nedostatak i auto salon j.d.o.o. vraća kompletno pare.

Nije mi cilj nikakva obmana nego edukacija. Svako treba znat svoja prava i ne pozivati se na izmišljene stvari. Biti će lakše njima, a i trgovinama dati do znanja da nema mimo zakona. Zapamti da u RH vladaju Zakoni RH i na njih se treba pozivati kada se ostvaruju svoja prava.

Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
evo da jos jednom izvadim i skrenem ti paznju na ono sto tebe darkyd najvise muci: "- Ako ste kvar na proizvodu ustanovili u roku od 6 mjeseci od preuzimanja kupljenog proizvoda, smatra se da je takav kvar postojao već pri samoj kupnji."
Problem je da to u zakonu nigdje ne piše. Toga članka nema, ne postoji. U članku 400 se spominje nedostatak, a ne kvar.
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2016., 20:49   #2232
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
..itekako ja dobro znam da zakoni koje navodim su za drzavu u kojoj zivim , dakle HR
..kao sto ne mozes prodati bubreg, jer postoje zakoni koji su iznad drugih zakona, tako i u ovom slucaju kvar unutar 6 mjeseci je materijalni nedostatak i tako se tumaci kod inspektora koliko sam imao prilike pricati s njima, tumacenje je i jasno istaknuto na web stranici ministarstva gosp. s jasno navedenim slucajem kad se koristi i ja ne vidim tu neku urotu protiv trgovaca ..cemu onda nude popravak (ili zamjenu , ili povrat novca) ???

obavezno ovo procitaj , jer ovo je praksa: http://potrosac.mingo.hr/hr/potrosac...k.php?id=12657
tu je jasnije objašnjeno da imaš pravo na popravak ili zamjenu. tek u nastavku slučaja , postoje argumenti kad imaš pravo na povrat novca. dakle povrat novca ne možeš odmah tražiti, ali zamjenu tj. novi uređaj itekako možeš.

..naglasio bi samo da servis ipak treba prvo pogledati robu jer niti prodavac niti kupac nisu ovlasteni donositi neke zakljucke , tako da tek nakon sto servis pregleda i ustanovi siutuaciju, onda se moze postupati dalje ..a ti ako imas ducan, razmisli da li bi isao inspektoru objasnjavat sto je nedostatak a sto kvar , i postaviti se da su to pisali "tulavci" i td


npr http://www.rozp.hr/index.php/potrosa...-ili-garancija
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 22.06.2016. u 21:06.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2016., 21:06   #2233
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
..itekako ja dobro znam da zakoni koje navodim su za drzavu u kojoj zivim , dakle HR
..kao sto ne mozes prodati bubreg, jer postoje zakoni koji su iznad drugih zakona, tako i u ovom slucaju kvar unutar 6 mjeseci je materijalni nedostatak i tako se tumaci kod inspektora koliko sam imao prilike pricati s njima, tumacenje je i jasno istaknuto na web stranici ministarstva gosp. s jasno navedenim slucajem kad se koristi i ja ne vidim tu neku urotu protiv trgovaca ..naglasio bi samo da servis ipak treba prvo pogledati robu jer niti prodavac niti kupac nisu ovlasteni donositi neke zakljucke , tako da tek nakon sto servis pregleda i ustanovi siutuaciju, onda se moze postupati dalje ..a ti ako imas ducan, razmisli da li bi isao inspektoru objasnjavat sto je nedostatak a sto kvar , i postaviti se da su to pisali "tulavci" i td
Iz mog iskustva, doduše s inspektorima nisam razgovarao što se tiče IT opreme nego druge vrste potrošačke elektronike/mehanike, kvar u roku 6 mjeseci ne može biti okarakteriziran kao nedostatak osim ako se ne radi o nekakvoj serijskoj grešci, koji će proizvođači priznati u iznimno rijetkim situacijama, čitaj gotovo nikad. U firmi u kojoj sam radio, inspektori su dolazili redovito s obzirom da se radilo o većem uvozništu, odnosno predstavništvu - nikad, ali nikad nisam doživio tumačenje inspektora na način na koji se sad širi internetom, a zakon već ohoho postoji.

Što se pak tiče tumačenja, svaki inspektor može isti slučaj interpretirati na način na koji želi.

Da mi je vidjeti takav slučaj na sudu ili barem tumačenje sudske odluke. Ovo što je neko digao na bilo koju stranicu ne drži vodu. Pa bila to čak i stranica ministarstva gospodarstva.

Nemam dućan, a i inspektora se ne treba bojati. Iznenadio bi se kako su oni normalni ljudi u praksi, a ne vještice. Njihovom nadzoru zbog navodnog kršenja prava potrošača samo pristupiti iskreno i to je to, objasniti im o čemu se radi, kako se postupilo i to je to. On će s pravne (službene) strane reći svoje, a često dodat i prijedlog s privatne. Na kraju dana nitko ne voli trakavice, jer se prava istina uvijek izgubi u procesu.

Čisto da se razumijemo, našao sam se s obje strane i kao potrošač i kao zaposlenik tvrtke koja daje jamstvo i moram ti reći da si skroz u krivu

Uglavnom, meni dosta, nemam volje više.
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2016., 21:10   #2234
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova

Problem je da to u zakonu nigdje ne piše. Toga članka nema, ne postoji. U članku 400 se spominje nedostatak, a ne kvar.
možda to još negdje jasnije piše ne znam, ponavljam nisam pravnik al daj pročitaj npr članak 400 stavku 3 , kako ju ti onda tumačiš:
http://www.zakon.hr/z/75/Zakon-o-obveznim-odnosima ?
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2016., 21:13   #2235
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Točno tako kako piše. U slučaju nedostatka. Ne u slučaju kvara ili neispravnosti.

Sent from my D5803 using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2016., 21:18   #2236
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova
Iz mog iskustva, doduše s inspektorima nisam razgovarao što se tiče IT opreme nego druge vrste potrošačke elektronike/mehanike, kvar u roku 6 mjeseci ne može biti okarakteriziran kao nedostatak osim ako se ne radi o nekakvoj serijskoj grešci, koji će proizvođači priznati u iznimno rijetkim situacijama, čitaj gotovo nikad. U firmi u kojoj sam radio, inspektori su dolazili redovito s obzirom da se radilo o većem uvozništu, odnosno predstavništvu - nikad, ali nikad nisam doživio tumačenje inspektora na način na koji se sad širi internetom, a zakon već ohoho postoji.

Što se pak tiče tumačenja, svaki inspektor može isti slučaj interpretirati na način na koji želi.

Da mi je vidjeti takav slučaj na sudu ili barem tumačenje sudske odluke. Ovo što je neko digao na bilo koju stranicu ne drži vodu. Pa bila to čak i stranica ministarstva gospodarstva.

Nemam dućan, a i inspektora se ne treba bojati. Iznenadio bi se kako su oni normalni ljudi u praksi, a ne vještice. Njihovom nadzoru zbog navodnog kršenja prava potrošača samo pristupiti iskreno i to je to, objasniti im o čemu se radi, kako se postupilo i to je to. On će s pravne (službene) strane reći svoje, a često dodat i prijedlog s privatne. Na kraju dana nitko ne voli trakavice, jer se prava istina uvijek izgubi u procesu.

Čisto da se razumijemo, našao sam se s obje strane i kao potrošač i kao zaposlenik tvrtke koja daje jamstvo i moram ti reći da si skroz u krivu

Uglavnom, meni dosta, nemam volje više.
ista priča, pričao s puno inspektora, svih tipova, najdraži mi je bio jedan kojem sam objasnjavao da ne moram imat cd za windows nego licencu i račun iako npr nije bila ni ona zenska losa koja je provjeravala da li laptopi koje sam imao u prodaji izlozene i piše da imaju windowse da li imaju licence ..ali to je ionako druga vrsta inspektora ..kao sto su dolazili i oni za otpad, pa da ne nabrajam sve ostale jel

al to je druga priča
kao što rekoh, vidim sad da imaš iskustva , ali vjeruj mi ima nas i drugih koji imamo iskustva, a ovo na što upozoravaju masovno udruge za zaštitu potrošača kao i ministrastvo gospodarstva to nije tulavac pisao nego to je praksa i to ponavljam vrlo razumljiva.. imaš nešto manje od 6 mjeseci - gleda se kao da si kupio prije jedan dan i to je to. vrlo jednostavno i sa smislom. dakle imaš jednaka prava kao da si kupio isti dan kužiš



Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova
Točno tako kako piše. U slučaju nedostatka. Ne u slučaju kvara ili neispravnosti.

Sent from my D5803 using Tapatalk
kasnije ti se negdje objašnjava materijalni nedostatak ..a vec sam ti stavio i ovaj link http://potrosac.mingo.hr/hr/potrosac...k.php?id=12657
"Ukoliko ste uočili kvar ili nedostatak na proizvodu morate obavijestiti trgovca u roku od dva mjeseca otkako ste ustanovili kvar ili nedostatak, da biste ostvarili pravo na pozivanje na odgovornost za materijalne nedostatke."

Dakle: kvar ili nedostatak = materijalni nedostatak

..neda se ni meni vise ..ionako je to wooden savrseno jednostavno gore objasnio da pozivanje na nedostatak ili na garanciju nije isto i da je u prvih šest mjeseci pametnije se pozivat na materijalni nedostatak.
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 22.06.2016. u 21:46.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2016., 21:45   #2237
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Sretno s dokazivanjem da je materijalni nedostatak uzrok kvara ako se ikad nađeš u takvoj situaciji.

Sve što imam za reći vezano uz tumačenje zakona u RH je rukovanje u Gospiću 😀

Sent from my D5803 using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2016., 21:51   #2238
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova
Sretno s dokazivanjem da je materijalni nedostatak uzrok kvara ako se ikad nađeš u takvoj situaciji.

Sve što imam za reći vezano uz tumačenje zakona u RH je rukovanje u Gospiću ��

Sent from my D5803 using Tapatalk
ja se ne brinem i to cu svakako koristiti i to preporucam i drugima pa i tebi da probas ako nažalost budeš u takvoj situaciji, google je prijatelj pun primjera u ovom slučaju i jako puno rješenih problema je u pitanju
nije na tebi da dokazujes, samo se pozoves na to pravo i zatrazis zamjenu i eventualno budes malo uporan (sto je tesko izbjec u hr i upornost je nuzna) i to je sve. sve što je potrebno od šprance za prijavu nadalje će ti dati u udruzi potrošač.

a sto se tice rukovanja, ako naletis na hor*atinc*ica na raskrizju, ako prezivis najebo si jer ce te jos i tuzit
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 22.06.2016. u 22:41.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2016., 22:57   #2239
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,748
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
DOA ne postoji kod nas, i sve što mi reklamiramo kao DOA-u, to je dobra volja trgovca/servisa.
DOA kod nas postoji. Svaki bolji proizvođač ima propisan rok nakon kupovine uređaja u kojem se bilo koja pojava kvara/neispravnosti tretira kao DOA (dead on arrival). Nije jednom bio slučaj da uređaj dođe do krajnjeg korisnika a da nakon vađenja iz kutije uređaj ne radi. Nitko ne želi onda uređaj na servisu i zato je procedura da se uređaj šalje na ovlašteni servis na pregled gdje se ustanovi da kvar nije uzrokovan nepažnjom korisnika i odobrava se zamjena uređaja ili povrat novca.


Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
ja se ne brinem i to cu svakako koristiti i to preporucam i drugima pa i tebi da probas ako nažalost budeš u takvoj situaciji, google je prijatelj pun primjera u ovom slučaju i jako puno rješenih problema je u pitanju
nije na tebi da dokazujes, samo se pozoves na to pravo i zatrazis zamjenu i eventualno budes malo uporan (sto je tesko izbjec u hr i upornost je nuzna) i to je sve. sve što je potrebno od šprance za prijavu nadalje će ti dati u udruzi potrošač.

a sto se tice rukovanja, ako naletis na hor*atinc*ica na raskrizju, ako prezivis najebo si jer ce te jos i tuzit
Stari moj, zaboravio si ti da živiš u ovoj tvorevini koja se zove Hrvatska i gdje završna riječ suca može biti debelo iznad zakona. Sam si naveo ovog kvazišofera pa pogledaj kako je prošao na suđenju.

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 22.06.2016. u 23:04.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2016., 07:37   #2240
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,001
Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova

Što se pak tiče tumačenja, svaki inspektor može isti slučaj interpretirati na način na koji želi.

E ovo je glavni problem, jer ništa nije jasno definirano. Dok sam radio u toj branši, bio je došao inspektor baš u vezi reklamacije neke. I sad priča se razvila i reko idem pitat baš za kvar i nedostatak. Uglavom, suma sumarum, inspektor mi nije jasno rekao što je što osim nekih jasnih primjera. Čim je nešto između toga, ovisi o inspektoru.

Fala bogu da više nisam u tome


Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
DOA kod nas postoji. Svaki bolji proizvođač ima propisan rok nakon kupovine uređaja u kojem se bilo koja pojava kvara/neispravnosti tretira kao DOA (dead on arrival). Nije jednom bio slučaj da uređaj dođe do krajnjeg korisnika a da nakon vađenja iz kutije uređaj ne radi. Nitko ne želi onda uređaj na servisu i zato je procedura da se uređaj šalje na ovlašteni servis na pregled gdje se ustanovi da kvar nije uzrokovan nepažnjom korisnika i odobrava se zamjena uređaja ili povrat novca.

Daj mi molim te članak zakona. tnx Jer ja nisam imao taj info dok sam radio.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2016., 22:51   #2241
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,748
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Daj mi molim te članak zakona. tnx Jer ja nisam imao taj info dok sam radio.
Ne postoji u zakonu. Zato sam naveo da svaki bolji proizvođač ima propisan rok u kojem se prijava kvara podrazumijeva kao DOA. Takva praksa postoji jer se neki kvarovi ne mogu otkriti čak i da uređaj uključiš u trgovini. Recimo uključiš laptop u trgovini i veseliš se jer ekran nema mrtvih piksela, na njemu ne radi WiFi ali to otkriješ tek kod kuće kada se probaš spojiti na mrežu.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2016., 09:05   #2242
ezav
Premium
Moj komp
 
ezav's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 117
Izgleda da su nekaj poceli zahebavati s cijenama ...

Znaci jucer zel sluske (Ozone Tri-FX), na Web-u cijena za gotovinu 289.99kn, ok nazovem, rezerviram i dojdem ih nakon posla pokupiti kada ono u ducanu mi lupi cijenu 299.00kn ... Ono necem umreti za 10kn ... ali ajmo rec da je ostavilo kiseli okus u ustima ...

E sada na sajtu ne vidim za taj proizvod nigdje cijenu po kojoj mi je naplacena (od 4 cijene koje imaju izlistane) ... I to mi malo "smrdi" ... Ono kaj postaju ko Hg-srot da imaju jedne cijene na web a druge u ducan ? Ako je tak mislim da bi to trebali naglasiti na svom web-u ...

Frend mi je rekel da bi to trebal prijaviti inspekciji jer je varanje kupca ... Ali iskreno neznam koliko mi se da zezati i inatiti zbog 10kn ...

Suma sumarum ajmo rec da me ovo odbilo od bilo kakve ozbiljne i vece kupnje kod njih, jer ja ne vidim po ovome koja bi me cijena na proizvodu mogla ispasti ...

P.S i ako dojdete u poslovnicu i vidite da radi samo onaj visoki,mrsavi, neobrijani savijet je da se okrenete i odete, jer takvu razinu ignoriranja i nezainteresiranosti nisam videl u prodavaca barem 10 godina, strasno ...
__________________
"What do humans know of our pain? We have sung songs of lament since before your ancestors crawled on their bellies from the sea."
- Farseer Eldrad Ulthran
ezav je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2016., 15:57   #2243
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,546
Citiraj:
Autor ezav Pregled postova
Izgleda da su nekaj poceli zahebavati s cijenama ...

Znaci jucer zel sluske (Ozone Tri-FX), na Web-u cijena za gotovinu 289.99kn, ok nazovem, rezerviram i dojdem ih nakon posla pokupiti kada ono u ducanu mi lupi cijenu 299.00kn ... Ono necem umreti za 10kn ... ali ajmo rec da je ostavilo kiseli okus u ustima ...

E sada na sajtu ne vidim za taj proizvod nigdje cijenu po kojoj mi je naplacena (od 4 cijene koje imaju izlistane) ... I to mi malo "smrdi" ... Ono kaj postaju ko Hg-srot da imaju jedne cijene na web a druge u ducan ? Ako je tak mislim da bi to trebali naglasiti na svom web-u ...

Frend mi je rekel da bi to trebal prijaviti inspekciji jer je varanje kupca ... Ali iskreno neznam koliko mi se da zezati i inatiti zbog 10kn ...

Suma sumarum ajmo rec da me ovo odbilo od bilo kakve ozbiljne i vece kupnje kod njih, jer ja ne vidim po ovome koja bi me cijena na proizvodu mogla ispasti ...

P.S i ako dojdete u poslovnicu i vidite da radi samo onaj visoki,mrsavi, neobrijani savijet je da se okrenete i odete, jer takvu razinu ignoriranja i nezainteresiranosti nisam videl u prodavaca barem 10 godina, strasno ...
Ukupno vrijeme koje si potrosio na pisanje ovog potpuno besplodnog posta mogao si utrositi na:

a) masturbiranje
b) overklokiranje
c) rekompajliranje
d) razno

No, ti si umjesto svega gore navedenog, odlucio da je vise smislen tvoj post i gubitak vremena na razmisljanje, logiranje na forum, pisanje, pritisak "Send" dugmenta i tovarenje Interneta i MySQL baze.

Jer prije svega, prica treba ici ovako:

Ti: Oprostite, kada sam rezervirao ovaj proizvod, cijena na webu je bila x, a sada je y, mozete li mi objasniti o cemu se radi?
ADM:
a) zelimo te prevariti da bi imao o cemu pisati na Internetima
b) Žitomir iz trebovanja mijenja Rastislava iz nabave pa je pogrešno unio cijenu u aparat
c) danas je Mars u Veneri pa je i cijena takva
d) samo trenutak... izgleda da ste u pravu, nasa greska, hocete bonu za dusevne boli i dodjite nam opet?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2016., 16:39   #2244
ezav
Premium
Moj komp
 
ezav's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 117
Vidim da ti je dosadno

True mogel sam, ali bil sam s zenom kojoj se zurilo, tako da sam pokupil, platil i danas ujutro na poslu proveril jos jednom njihov web di i dalje stoji cijena od 289.99kn ... I naravski ko svaki pravi internet ratnik svoje gorko iskustvo podjelo na forumu. I izgleda uzel vase cjenjeno vreme i oci na gluposti, tako da eto saljem duboke isprike za sve povrede nastale postom mojim ...

Ali imas prav, sledeci put cem izbjeci postanje i baciti drkicu, tek sada oci moje vide da bi to bilo bolje iskoristeno vrijeme, hvala ti na tom uvidu
__________________
"What do humans know of our pain? We have sung songs of lament since before your ancestors crawled on their bellies from the sea."
- Farseer Eldrad Ulthran
ezav je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2016., 16:42   #2245
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ukupno vrijeme koje si potrosio na pisanje ovog potpuno besplodnog posta mogao si utrositi na:

a) masturbiranje
b) overklokiranje
c) rekompajliranje
d) razno

No, ti si umjesto svega gore navedenog, odlucio da je vise smislen tvoj post i gubitak vremena na razmisljanje, logiranje na forum, pisanje, pritisak "Send" dugmenta i tovarenje Interneta i MySQL baze.

Jer prije svega, prica treba ici ovako:

Ti: Oprostite, kada sam rezervirao ovaj proizvod, cijena na webu je bila x, a sada je y, mozete li mi objasniti o cemu se radi?
ADM:
a) zelimo te prevariti da bi imao o cemu pisati na Internetima
b) Žitomir iz trebovanja mijenja Rastislava iz nabave pa je pogrešno unio cijenu u aparat
c) danas je Mars u Veneri pa je i cijena takva
d) samo trenutak... izgleda da ste u pravu, nasa greska, hocete bonu za dusevne boli i dodjite nam opet?


Bubbu za prijecednika!

Bubbu u politiku!

Ja sam odapeo na ovo, matere mi
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2016., 16:49   #2246
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ukupno vrijeme... CUT


webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2016., 11:51   #2247
ADM Računala
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ukupno vrijeme koje si potrosio na pisanje ovog potpuno besplodnog posta mogao si utrositi na:

a) masturbiranje
b) overklokiranje
c) rekompajliranje
d) razno

No, ti si umjesto svega gore navedenog, odlucio da je vise smislen tvoj post i gubitak vremena na razmisljanje, logiranje na forum, pisanje, pritisak "Send" dugmenta i tovarenje Interneta i MySQL baze.

Jer prije svega, prica treba ici ovako:

Ti: Oprostite, kada sam rezervirao ovaj proizvod, cijena na webu je bila x, a sada je y, mozete li mi objasniti o cemu se radi?
ADM:
a) zelimo te prevariti da bi imao o cemu pisati na Internetima
b) Žitomir iz trebovanja mijenja Rastislava iz nabave pa je pogrešno unio cijenu u aparat
c) danas je Mars u Veneri pa je i cijena takva
d) samo trenutak... izgleda da ste u pravu, nasa greska, hocete bonu za dusevne boli i dodjite nam opet?
Hahaha svaka čast
ADM Računala je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2016., 12:29   #2248
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Citiraj:
Autor ADM Računala Pregled postova
Hahaha svaka čast
Zanimljivo. Umjesto kad si vec tu da komentiras ovo sa cijenama, ti odlucio takodjer opteretiti ove internetove i mysql baze.

Bubba je napisao lijep post, ali ezav has a point. I to dobar.
Opcenito, adm izbjegavam, a koliko vidim, sve vise ljudi ce isti izbjegavati. Bez obzira na bubbin post
__________________
"There he goes.One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die"
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2016., 13:23   #2249
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Moram priznati da ni meni nije jasno cemu sprdanje sa covjekom koji se zali da mu je jedna cijena na webu a druga na licu mjesta kad treba platiti....ono WTF??? I onda još dodje lik i nastavi sprdačinu.....jebote koje smeće od shopa to svijet nije vidio....

Da ja tako poslujem mogao bih u 2 dana zatvorit firmu...
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2016., 13:24   #2250
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Mileni Pregled postova
Bubba je napisao lijep post, ali ezav has a point. I to dobar.
U principu nema nikakav point. Potpuno je besmisleno uspoređivati web i u trgovini.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na