Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.03.2021., 12:00   #211
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
Router ko router, mob ko mob.
Stavi sim I vozi.
ZTE je eventualno "brendiran", ne "kalibriran". Di bi bio kraj da se routeri "kalibriraju" za određenog providera.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2021., 10:30   #212
grog84
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Pomoć!! Zna li netko gdje otključati ZTE MF283V router od strane A1?


Koristio bih ga za Gigabox (Tcom) ali đubre ne prihvaća tcom kartice.

Zadnje izmijenjeno od: grog84. 03.03.2021. u 12:01.
grog84 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.03.2021., 13:58   #213
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
nisi trebao editirati post.
diskonektaj ga s mreže (na glavnom ekranu), i onda imaš napredne postavke i tamo imaš APN postavke.
router ti fino kaže da te postavke možeš mijenjati samo kada je odspojen sa 4G mreže.
A1 MF286R nije zaključan , ja sam ga uredno koristio sa HT karticom.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2021., 19:33   #214
bpodnar
Stari član
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Slatina
Postovi: 164
Uzeo sam na probu T-com Gigabox bez ugovorne obaveze, poslali mi samo SIM karticu koju sam upiknuo u Tele2 4G ruter B315s-22, brzina je blago rečeno katastrofa jer u najboljem slučaju (izvan prime timea) ide do 15 mbita u downloadu. U isto vrijeme na HT mreži preko mobitela na istoj lokaciji brzina mi je oko 60-80 mbita. Probao sam tu gigabox SIM karticu ubaciti u svoj mobitel (iPhone 12 pro max), ali nije ništa bolje, čini mi se kao da je brzina ograničena na toj SIM kartici. Neznam jel da to otkazujem ili da pokušam nabaviti neki kvalitetan ruter pa onda da probam?
bpodnar je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2021., 22:51   #215
Asterix040
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 52
Jel kome još u zadnje vrijeme strahovito pada veza. Sve ok, onda se sruši na 30-60 sec, pa opet radi normalno. I tako svakih 15 minuta. Lokacija je Velika Gorica.
Asterix040 je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2021., 08:06   #216
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
jednom dnevno se sve zblesira, pomaže samo resetiranje routera. nakon što to odradim, radi bez greške i brzina je ok. njihovo rješenje je odnesem router u tcentar na provjeru, ali nisu sigurni hoće li mi u tcentru dati drugi na korištenje dok se ovaj provjerava/popravlja
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2021., 08:53   #217
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Kod mene se ne zblesira do te mjere, ali u random periodima nakratko padne veza i obnovi se IP, ali ne znam je li to povezano s DHCP leaseom koji (ako je vjerovati ruteru) traje 7 dana (?). Uz to, ti dropovi nisu u strogo 24 satnom periodu na koje sam naviknuo kod fiksnih ISP-ova nego zna proci i par dana. Jedan primjer ispod (lokacija Pula):

B818 u bridge modu
https://i.imgur.com/qIv2RuC.jpg


Identicno se ponasa jedan B535 u ruter modu na Internet posvuda tarifi pa pretpostavljam da to spada pod normalno.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2021., 18:52   #218
Asterix040
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 52
Ne znam da li je možda do mojeg routhera koji je stvarno prastar, D-link DWR-921.
Asterix040 je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2021., 19:12   #219
sale001
Premium
Moj komp
 
sale001's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sk
Postovi: 273
I meni se B35 nekoliko dana tako blesirao. Pomogao je jedino tvornički reset. Prije njega se puno više blesirao ruter koji sam uzeo sa Pokućnog (Zte).
sale001 je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2021., 13:00   #220
sale001
Premium
Moj komp
 
sale001's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sk
Postovi: 273
Dakle, danas opet "veselje" sa netom. Nakon standardnih provjera sim kartice, i tvorničkog reseta, surfanje radi, ali kad se recimo pinga čak i ht.hr, gubitak bude 100%. Znači, spoj na neke servere koji mi trebaju je skoro pa nemoguć. Ali, to nije do njih... Čak i kad im se spomene njihov server.
Njihovo krajnje rješenje je da se ruter odnese na provjeru. Nešto mi kaže da je do njihove mreže, jer danima radi sve super i onda par dana banana, ali nema šanse jer oni ne uzimaju u obzir tu mogućnost.
sale001 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.03.2021., 13:18   #221
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
javi kako je to prošlo i jel si dobio zamjenski
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2021., 17:42   #222
sale001
Premium
Moj komp
 
sale001's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Sk
Postovi: 273
Sad opet radi ok.... 😲
Pošto se od naših operatera može svašta očekivati, mogao bih odnijeti ruter, ali dok oni istestiraju, čak i da nije ispravan, lako se dogodi da nemaju kod sebe drugi ruter, pa onda čekaj...
Ali vrlo vjerojatno bi rekli da je ispravan.... Znači sve je ok, i korisnik priča gluposti. 😀
Pitao ih (za svaki slučaj), koji su uvjeti raskida prije isteka ugovora.. vele da se plaća i ruter, ali i naknada do kraja UO. Ne ili, već oboje. 🙄
sale001 je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 09:42   #223
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Uzeo gigabox (tj godigital 1TB) za doma i nabrzinu provjerio u uredu i malo sam razocaran uređajem (Huawei B535). U zgradi je inače loš signal i na mobu imam 70mbit DL, a huawei samo 25mbit.

Doma imam skoro na mobu 200mbit. Jel to znaci da i cca 3x sporiju brzinu mogu ocekivati s b535?

Mob je inace Mi 10T (brzina je naravno testirana na 4G)

Hvala
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 10:06   #224
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Lako moguce, jer danas se noviji mobovi u pravilu spajaju na najmanje 3-4 frekvencije istovremeno, dok je se taj modem moze spojiti na maks 2 frekvencije. Kada bi u igru ubacio neki 3CA ili 4CA modem to bi onda bilo usporedivo s mobom.

Ali nezahvalno je preporucati skuplke modeme kao rjesenje problema jer ne znamo kakva je situacija oko tebe s tornjevima itd. Brzine i iskustva se razlikuju cim se sa istom opremom maknes 500m dalje, kamoli da smo u razlicitim gradovima.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 10:34   #225
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
a niš onda, čekati da dođem doma i vidim kakva bude situacija. Da imam stabilnih cca 70mbit isto mogu biti zadovoljan

Sada imam Homebox i DL je katastrofalan duže vrijeme (2,5mbit, upload cca 40) i veli cura na SZK da nema pomoći, previše korisnika na tom području, da nam nude raskid ugovora bez penala.
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 10:42   #226
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
A najbolje tako, testiraj i testiraj. Teatiraj rano ujutro, u dnevnoj spici, navecer u spici kad svi dodju doma. Uzmi u obzir i poziciju rutera, seli ga s prozora na prozor, prati parametre signala. Ako si malo vise zagrizao na to, prati na koji toranj se spaja pa usporedi to s cellmapper.net podacima. Ako ti ruter sara izmedju 2 tornja, recimo na jednom je bolja brzina nego na drugom, probaj ga pozicioniranjem u stanu "prisiliti" da vidi samo taj jedan toranj.

I stabilnih 50mbps je super kad znas da nemas drugog izbora. Pa onda pricekas sezonu i spicu u nadi da mreza nece pasti pod turistima i sl... Testiranje zapravo traje 365 dana prije nego podvuces crtu
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 11:26   #227
Silthrax
Premium
Moj komp
 
Silthrax's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Gračac
Postovi: 453
Da li ima ikakva opcija cell lockinga na huawei ruterima je li itko to pokusavao? Sa nekim firmware change ili nesto?
Silthrax je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 11:51   #228
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
A najbolje tako, testiraj i testiraj. Teatiraj rano ujutro, u dnevnoj spici, navecer u spici kad svi dodju doma. Uzmi u obzir i poziciju rutera, seli ga s prozora na prozor, prati parametre signala. Ako si malo vise zagrizao na to, prati na koji toranj se spaja pa usporedi to s cellmapper.net podacima. Ako ti ruter sara izmedju 2 tornja, recimo na jednom je bolja brzina nego na drugom, probaj ga pozicioniranjem u stanu "prisiliti" da vidi samo taj jedan toranj.

I stabilnih 50mbps je super kad znas da nemas drugog izbora. Pa onda pricekas sezonu i spicu u nadi da mreza nece pasti pod turistima i sl... Testiranje zapravo traje 365 dana prije nego podvuces crtu
kod mene nema turista

Javim rezultate
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 14:52   #229
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,060
Citiraj:
Autor Silthrax Pregled postova
Da li ima ikakva opcija cell lockinga na huawei ruterima je li itko to pokusavao? Sa nekim firmware change ili nesto?
Zašto cell locking što želiš time postići?
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 16:33   #230
Silthrax
Premium
Moj komp
 
Silthrax's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Gračac
Postovi: 453
Pa na repetitoru koji mi je blize imam losiji ping dosta nego na drugom koji je dalje, prije je taj dalji imao 800 i 1800 frekvenciju a blizi samo 800. Mogao sam lockati frekvenciju na 1800 i spajalo mi se na taj dalji i sve je radilo super. Ali sada su dodali i na ovaj blizi 1800 frekvenciju i samo mi se spaja na njega zato sto su svi parametri bolji ali dzabe sto su bolji kad je ping skoro duplo losiji.
Silthrax je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 18:00   #231
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664


na mobu na istom mjestu imam 144/24
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 18:39   #232
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Ako ne bude previse variralo, ja bi rekao da je to sasvim pristojno. Ako imas nekoga s boljim 3 ili 4CA modemom, lako bacis test. A u medjuvremenu razmislis ima li ti uopce smisla investirati u bolje
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 20:33   #233
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,060
Citiraj:
Autor Silthrax Pregled postova
Pa na repetitoru koji mi je blize imam losiji ping dosta nego na drugom koji je dalje, prije je taj dalji imao 800 i 1800 frekvenciju a blizi samo 800. Mogao sam lockati frekvenciju na 1800 i spajalo mi se na taj dalji i sve je radilo super. Ali sada su dodali i na ovaj blizi 1800 frekvenciju i samo mi se spaja na njega zato sto su svi parametri bolji ali dzabe sto su bolji kad je ping skoro duplo losiji.
Jedino vanjskim antenama ako ih nemaš jer ćelije ne možeš lock, frekvencije da tak da usmjeravanjem antena možeš donekle napraviti to što hoćeš naravno ako bazne nisu jedna iza druge a ti trebaš drugu....
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 20:38   #234
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Ako ne bude previse variralo, ja bi rekao da je to sasvim pristojno. Ako imas nekoga s boljim 3 ili 4CA modemom, lako bacis test. A u medjuvremenu razmislis ima li ti uopce smisla investirati u bolje
sad je 50/30. Testirat cu jos jednom oko 23h, pa ujutro oko 6. Ak ce biti izmedju 50 i 100DL meni dosta
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 22:50   #235
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor Silthrax Pregled postova
Pa na repetitoru koji mi je blize imam losiji ping dosta nego na drugom koji je dalje, prije je taj dalji imao 800 i 1800 frekvenciju a blizi samo 800. Mogao sam lockati frekvenciju na 1800 i spajalo mi se na taj dalji i sve je radilo super. Ali sada su dodali i na ovaj blizi 1800 frekvenciju i samo mi se spaja na njega zato sto su svi parametri bolji ali dzabe sto su bolji kad je ping skoro duplo losiji.
Koliki je kut izmedju tih dviju baznih stanica? Ako je veci od oko 25° onda postoji rjesenje sa usmjerenim specijalkama za 1800MHz.
Ja sam sebi u slicnoj situaciji (26° kut od moje lokacije prema blizem i daljem tornju) sa dvije Yagi specijalke. Yagi, jer su po uskom kutu prijema znatno bolje od Log-Periodic antena.

Ovo su podaci za te antene:





Ako te zanima pokusaj takvog rjesenja, imah ih negdje spremljene na tavanu...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2021., 06:21   #236
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Evo,

meni je sad 104/30, na mobu 174. Sad nisam pametan dal uzimat bolji router ili ostati na ovome

mada, uskrs je blizu pa cemo vidjeti kak se ponaša dok se narod vrati iz DE i AT
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2021., 08:17   #237
Silthrax
Premium
Moj komp
 
Silthrax's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Gračac
Postovi: 453
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Koliki je kut izmedju tih dviju baznih stanica? Ako je veci od oko 25° onda postoji rjesenje sa usmjerenim specijalkama za 1800MHz.
Ja sam sebi u slicnoj situaciji (26° kut od moje lokacije prema blizem i daljem tornju) sa dvije Yagi specijalke. Yagi, jer su po uskom kutu prijema znatno bolje od Log-Periodic antena.

Ovo su podaci za te antene:





Ako te zanima pokusaj takvog rjesenja, imah ih negdje spremljene na tavanu...
Imam ja Iskrine dvije antene ali mislim da je ovo manji kut od 25.



Tako da pokusavao sam ja Iskre nekako usmjeriti ali nema šanse.
Našao sam ovo: https://www.youtube.com/watch?v=Cvdn4zve8qQ&t=1374s
jedan filipnac je napravio firmware di se moze cell id birati. Tako da cu to probati.
Silthrax je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2021., 08:37   #238
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
@Problem:

Identicno se ponasa mreza/brzina i kod mene, ali na 3 frekvencije. Budes i sam vidio jel ti to dovoljno i hoce li te zezati zagusenje. Nazalost kod mobilnih mreza treba malo vise vremena za utvrditi jesi li hepi s mrezom ili ne.

Za prelazak na bolje:
- trebas vidjeti kako su tornjevi oko tebe konfigurirani i koliko imaju bandova na sebi - 2, 3 ili vise (cellmapper.net)
- trebas znati toranj na koji se spaja tvoj modem (eNBID vidljiv kroz huactrl app na androidu). Ako ih ima vise, trebao bi pratiti kako se ponasa net na oba jer kao sto kolega gore kaze, moze biti da na jednom tornju imas losiju mrezu, a tu si onda u malo nepovoljnom slucaju. Meni modem sara izmedju 2 tornja, ali srecom ne osjetim neku razliku osim u maks brzinama.
- mozes se poigrati se s jednom skriptom za B535 i detaljno testirati sve 3 ili 4 dostupne frekvencije na zeljenom tornju ponaosob - kada znas brzine svake frekvencije i zbrojis ih, tada znas i koliko ces profitirati s 3CA ili 4CA modemom. Lako je moguce da sada na 1800+2100 dobivas te brzine koje imas, a da ti treca frekvencija donese mozda 10-ak Mbps sto realno i nije neki znacajan boost. A moze biti da dobijes i 50 Mbps. Nema tu puno pameti bez testa

Kad sastavis potpunu sliku situacije oko sebe, malo ispipas sve frekvencije, onda ces biti pametniji. Mozes malo prolistati zadnjih 10ak stranica ove teme, tu se spominjala i skripta za B535 i test frekvencija:
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=298507

Edit: kolega je i ovdje pisao o tome:
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=3492130
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2021., 17:58   #239
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,060
Silthrax

Našao sam ovo: https://www.youtube.com/watch?v=Cvdn4zve8qQ&t=1374s
jedan filipnac je napravio firmware di se moze cell id birati. Tako da cu to probati.[/QUOTE]

Pa samo je debrandirao router i ima mogućnost biranja frekvencija. Nema Cell lock. A niti će biti!
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2021., 09:09   #240
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
ova tri su blizu mene, s time da sam najbliži odabranom

Problem je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na